Inwestowanie

WZA i Dzień Inwestora w spółce giełdowej: podsumowanie spotkania

5 lipca 2017 • By

WZA i Dzień Inwestora: wprowadzenie

Niedawno napisałem pierwszy artykuł o tym jak będzie wyglądać WZA i Dzień Inwestora w giełdowej spółce GKI. A w szczególności jakie mamy ciekawostki związane z Kodeksem Spółek Handlowych. Ten czas tak szybko mija, że już jesteśmy po tych wydarzeniach. Muszę Wam powiedzieć, że bardzo rzadko zdarzają się takie okazje pozyskania tak cennej wiedzy o spółce. Ten weekend zawierał ogromną dawkę skondensowanej wiedzy dla inwestorów. Mam nadzieję, że takie świetne inicjatywy będą kontynuowane. I spotkamy się w jeszcze większym gronie na kolejnym Walnym Zgromadzeniu. Wielkie podziękowania dla Grupy Kapitałowej Immobile. 

Ten artykuł będzie swojego rodzaju częściowym podsumowaniem o tym jak wyglądało WZA i Dzień Inwestora. Dodatkowo opisze Wam kawałek mojej przygody z analizą grupy kapitałowej Immobile. W szczególności pokaże Wam mój tok (część) rozumowania/analizowania rzeczy związanych ze spółką. Przechodząc od pierwszego zetknięcia się ze spółką przy pierwszych artykułach Michała i dochodząc do ostatniego wydarzenia. Czyli walnego zgromadzenia i dnia inwestora.

WZA i Dzień Inwestora: co jak i gdzie

Przeważnie jak interesujemy się spółką XYZ to posiada ona skonkretyzowany cel, czy też przedmiot swojej działalności gospodarczej. Przykładowo CD projekt: zajmuje się produkcją gier, LPP odzieżą, KGHM kopalniami i wydobywaniem miedzi. Jak chcemy zająć się poznaniem tych spółek to nie mamy większego wyzwania (chociaż w praktyce to różnie bywa).

A w przypadku grupy kapitałowej jest to bardziej skomplikowane. I możemy zinterpretować to na dwa sposoby: jako wyzwanie, w szczególności do zgłębienia wiedzy lub przeszkodę, którą chcemy ominąć. W moim przypadku wybrałem drogę wyzwania, bo wiem, że wiedza, którą zdobędę podczas analizowania/przyglądania się spółce będzie zdecydowanie wyższa. Na pewno merytoryczna wiedza, pozostająca na lata.

Po krótkim wstępie, zacznijmy od początku w kolejnym akapicie.

WZA i Dzień Inwestora: pierwsze walne

Do ostatniego walnego zgromadzenia spółkę znałem tylko ze sprawozdania finansowego. Nie miałem okazji w rzeczywistości spojrzeć na biznes prowadzony przez grupę kapitałową. A jak sami wiecie, cyfry są fajne i przydatne. Jednakże możliwość zobaczenia wszystkiego na żywo to prawdziwa okazja dla inwestora.

Jako, że to było moje pierwsze walne zgromadzenie i dzień inwestora. To postawiłem swoją osobę w charakterze słuchacza. Gdzie bardziej doświadczeni inwestorzy zadawali masę celnych pytań. Było bardzo wiele wiedzy do przyswojenia. Gdzie właśnie takie spotkania dają nam ogromną szansę na zdobywanie wiedzy. Możemy w bardzo przyjazny sposób krok po kroku zapoznawać się z każdymi elementami biznesu. I to nie tylko patrząc z własnego punktu widzenia. Ale też z punktu widzenia pozostałych inwestorów. Jakie zadają pytania, co mówią w kuluarach.

Przykładowo bardzo dużo dowiedziałem się podczas przerwy obiadowej bo nadarzyła się świetna okazja do tego. Jeden z inwestorów, przy stoliku gdzie konsumowaliśmy posiłek, zadawał przeróżne pytania  do osób tworzących zarząd spółki zależnej Focus Hotels S.A. W szczególności jakie będą plany rozwoju tego segmentu. Jakie możemy napotkać ryzyka biznesowe i w jaki sposób grupa radzi sobie z nimi. I tak dalej i tak dalej.

To tyle w ramach większego wstępu. Przejdźmy teraz do rzeczy związanych z analizą spółki.

WZA i Dzień Inwestora: struktura spółki

Spójrzmy na początku (dla osób nie zaznajomionych ze spółką) na podstawowy przedmiot działalności GKI:

  • działalność produkcyjna w przemyśle ciężkim
  • działalność hotelarska
  • działalność deweloperska

Od razu zastanawiamy się co mamy wspólnego z tymi trzema działami i jaką wiedzę posiadamy:

  • koledzy studiowali mechanikę i budowę maszyn, więc już dużo wiem o ciężkim przemyśle
  • w hotelu nocowałem kilka razy, to już jestem mistrzem hotelarstwa
  • bloków dookoła mnóstwo to na działalności deweloperskiej znam się jak nikt

Oczywiście w/w umiejętności napisane są w formie żartu. Jednakże w większości przypadków, gdy jesteśmy nieprofesjonalnymi inwestorami to tak wygląda. I powstaje pytanie: czy jesteśmy w stanie to zmienić? Jakie tak naprawdę mamy instrumenty, które pozwolą nam lepiej zrozumieć na czym polega cała działalność grupy:

  • Możemy zdobywać wiedzę z podręczników/książek/szkoleń
  • Możemy skonsultować interesujące nasz rzeczy ze spółką poprzez relacje inwestorskie
  • Możemy odwiedzić spółkę na Dniu Inwestora i Walnym Zgromadzeniu. Słuchać, zadawać pytania i budować dzięki temu unikatową wiedzę i doświadczenie (tylko takie rzeczy w Polsce to rzadkość)

Moim zdaniem są to takie 3 główne obszary z których możemy korzystać, żeby poznać spółkę. Tylko powstaje pytanie o co mamy pytać jak dopiero zaczynamy naszą przygodę z inwestowaniem. Jak mamy patrzeć na spółkę? Właśnie takim najlepszym przykładem było ostatnie spotkanie. Gdzie mogliśmy zebrać się w sporym gronie i posłuchać pytań zadawanych przez inwestorów. A co najważniejsze posłuchać odpowiedzi. W takich momentach budujemy największą wartość dla inwestora: know-how, który później możemy zderzyć z rzeczywistością. Też w pozostałych spółkach giełdowych.

WZA i Dzień Inwestora: know-how

Samo przetworzenie nowej wiedzy podane w taki przystępny sposób jak na Dniu Inwestora wydaje się jednak dosyć trudne. W szczególności gdy zaczynają wypowiadać się specjaliści ze swojej branży. Przykładowo, żeby dobrze zrozumieć co może wydarzyć się w spółkach produkcyjnych. Dlatego powinniśmy zapoznać się/przeanalizować przykładowo:

  • wysokość marży na danym produkcie (systemy przeładunkowe, konstrukcje stalowe w spółce projprzem) i (parkingi wielopoziomowe, urządzenia dla przemysłu w spółce makrum)
  • konkurencje na rynku
  • wielkość rynku
  • itd.

W każdym z segmentów trzeba by było mieć sporą wiedzę, która pomogłaby nam zrozumieć wszystkie plusy i minusy danej inwestycji. Czyli czy dana inwestycja da w przyszłości zarobić, co pozytywnie przełoży się na kurs notowanej spółki. Zgodnie z tym co kiedyś mówił Michał tutaj: Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej odpowiedzią dlaczego kursy na giełdzie zmieniają się.

Dodatkowo musimy ocenić czy spółka sprzedawana jest tanio i czy ma potencjał wzrostu w przyszłości. Po prostu musimy spojrzeć jak właściciele biznesu. Jeżeli spółka będzie zarabiała coraz więcej to uzyska profity wraz z akcjonariuszami. Gdzie może podzielić się zyskiem w postaci dywidendy lub re-inwestować zyski w spółce.

WZA i Dzień Inwestora: Platanowy Park

Teraz przejdziemy do sektora developerskiego, który najbardziej mnie zainteresował. W szczególności budowa Platanowego Parku. Obejmująca swoim zasięgiem nie tylko budynku mieszkalne, ale również budynki przeznaczone dla biurowców. W tym wszystkim najciekawszym dla mnie był zaproponowany sposób finansowania mieszkania. Na stronie możemy przeczytać:

„Stare na nowe” – to nasza propozycja dla Państwa – chcących wymienić swoje mieszkanie na nowe. Dzięki programowi „Stare na nowe” pozbędą się Państwo starych problemów i zamieszkają w nowym komforcie, w znanej i docenianej okolicy.
Źródło: Platanowy Park

Jeżeli chcielibyśmy się „pozbyć” naszego starego mieszkania i zamieszkać w nowym to spółka stworzyła taką możliwość. Oczywiście jest w tym jeszcze kilka szczegółów, które warto rozważyć. Jednakże nie będę w tym artykule rozpisywać się o tym. Chciałem zwrócić uwagę na ten aspekt, z uwagi na fakt, że biznes przenosi się w stronę ludzi. A jak dobrze wiemy, bez dobrej komunikacji i przejrzystości na pułapie biznes-człowiek nie osiągniemy bardzo dobrych efektów. Poniżej zamieszczam zdjęcie z prezentacji:

WZA i dzień inwestora

Źródło: GKI

WZA i Dzień Inwestora: grupa kapitałowa

Jak wiadomo, grupa kapitałowa składa się z wielu różnych biznesów, gdzie każdy z nich przynosi odpowiedni zysk do spółki. Gdzie w przyszłości to właśnie od wyniku poszczególnych biznesów będzie zależał kurs spółki. Popatrzmy przykładowo na przychody i koszty spółki z lat poprzednich w celu demonstracyjnym:

Tak prezentowały się przychody w roku 2015/2014 (liczby pośrodku to rok 2015, po prawej rok 2014)

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)


Źródło: GKI

Tak prezentowały się koszty w roku 2015/2014 (liczby pośrodku to rok 2015, po prawej rok 2014)

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)


Źródło: GKI

Jeszcze bardzo ważną rzeczą podczas analizowania spółki jest informacja dotycząca obszaru geograficznego spółki, czyli po prostu skąd czerpie ona przychody. Zgodnie z poniższą grafiką:

Źródło: GKI

Do czego potrzebne nam są takie informacje? Przykładowo żebyśmy śledzili wskaźniki produkcji przemysłowej np. w Niemczech. I w razie dobrych sygnałów zastanowić się co dalej i w odwrotną stronę. Najlepiej to dopytać się spółki, jak dokładnie wygląda jej sprzedaż za granicę. Czy posiadają opłacone kontrakty i w jaki sposób wyglądają zabezpieczenia płatności. Potrzebujemy takich informacji, żeby wiedzieć czy biznes jest zabezpieczony. Przypominam, że jest tutaj masa pytań, które można zadać. Tylko trzeba posiadać odpowiednią wiedzę, żeby zapytać o rzeczy najważniejsze. Po to właśnie rozwijam też mojego bloga aby z czasem mieć coraz lepszą wiedzę o co pytać. Na co zwracać uwagę w szczególności.

WZA i Dzień Inwestora: czary mary

Najbardziej cenie sobie po Dniu Inwestora możliwość zobaczenia wszystkich inwestycji na żywo. GKI Immobile odsłoniła się ze swoimi wszystkimi spółkami/inwestycjami. Tak żeby zaprezentować swoje projekty w jak najlepszy sposób. Co pozwala nam, inwestorom indywidualnym zdobywać wiedzę o biznesie. Nie tylko będziemy „gapić” się na wykres spółki czekając na cud. Mieliśmy po prostu realną możliwość „dotknięcia” tego w co zainwestowane są pieniądze akcjonariuszy. Tutaj od razu nasuwa mi się sentencja Warrena Buffetta:

Nigdy nie inwestuj pieniędzy w biznes, którego nie rozumiesz.

Bo tak naprawdę w jaki namacalny sposób moglibyśmy zrozumieć dany biznes? Po prostu sprawdzamy czy stoją budynki/maszyny/hotele. W jaki sposób produkty będą sprzedawane w kraju i za granicą itd. Pytań i odpowiedzi jest masa, gdzie warto by było przygotować cały cykl edukacyjny: jak analizować spółkę giełdową. Może Michał, podejmiesz się tego wyzwania?

WZA i Dzień Inwestora: networking

Integrację inwestorów indywidualnych skończyliśmy mniej więcej o 2 w nocy. W której odbywały się bardzo ciekawe rozmowy. Mogliśmy poznać wiele osób z różnych branż. I tak naprawdę to jest bardzo ważny element układanki na drodze budowania drugiego Londynu. Bez wiedzy i zaangażowania nas Polaków z różnych obszarów gospodarki niewiele będziemy mogli zdziałać. Nawet najszczersze chęci nie pozwolą nam osiągnąć biegłości w wielu dziedzinach wiedzy. A dzięki wymianie własnych poglądów/wiedzy w taki dzień. Możemy uczyć się szybciej i sprawniej. I oczywiście dzięki wspólnemu zaufaniu korzystamy wszyscy.

WZA i Dzień Inwestora: podsumowanie

Chciałbym, żeby w przyszłości Dni Inwestora stały się normą. Po prostu zbieralibyśmy się razem co kwartał/pół roku/rok wspólnie w miejscu wyznaczonym przez spółkę. I razem moglibyśmy decydować co wydarzy się w przyszłości. Poprzez zadawanie pytań i uczestniczenie w akcjonariacie spółki. Tak żebyśmy razem żyli wraz ze spółką w danym biznesie. Na koniec chciałbym się podzielić z wami jedną sentencją, która siedzi mi w głowie od momentu Dnia Inwestora:

Człowiek rodzi się głupi, całe życie się uczy, a potem głupi umiera.

Po prostu ogrom informacji, który można było zdobyć praktycznie za darmo jest niesamowity. Dlatego chciałbym podziękować całej grupie kapitałowej Immobile oraz Michałowi za zorganizowanie tak fajnego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że w przyszłości będą powstawały takie projekty częściej.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS