Droga inwestora, Inwestowanie

Zachowanie giełdy w marcu: analiza klas aktywów

4 kwietnia 2017 • By

Zachowanie giełdy w marcu + od początku roku

Wczoraj pisałem o bezpiecznym inwestowaniu, a skoro tak to przecież mamy też do przeanalizowania klasy aktywów bo skończył się kolejny miesiąc. Giełda w Polsce rośnie, wszyscy się cieszą. Czy, aby na pewno wszyscy są zadowoleni? Przecież jak cała giełda rośnie to wszyscy muszą zarobić, no nie do końca. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej jak wyglądało zachowanie giełdy w marcu. I dokładnie sprawdzimy jak rozkładały się stopy zwrotu na poszczególnych spółkach indeksu mWIG40 i WIG20 w ostatnich miesiącach.

Na koniec warto wspomnieć, że jesteśmy już po odczycie danych o inflacji. Decyzji o stopach procentowych w USA i Europie. W Polsce póki co nie słyszymy o podwyżce stóp. Cykl 10 letni o którym pisał Michał ma się całkiem nieźle, co pokazuje nam zachowanie giełdy w ostatnim kwartale.

To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:

Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:

  1. Bezpiecznym inwestowaniu: Bezpieczne inwestowanie kwiecień 2017 Lokaty, obligacje, fundusze
  2. Klasach aktywów: Zachowanie giełdy w marcu + od początku roku (analiza klas aktywów)<— jesteś tutaj
  3. Działaniach RPP: Posiedzenie RPP 7-8 marca 2017, co dalej ze stopami procentowymi?
  4. Najnowszych trendach na inflacji: Inflacja w lutym 2017 + 2,2% r/r i 0,3% m/m powyżej oczekiwań
  5. Działania FED: Podwyżka stóp procentowych w USA: FOMC podnosi stopy o 0,25 pkt.
  6. Działania Europejskiego Banku Centralnego: Posiedzenie EBC 9 marca 2017 r.

Zachowanie giełdy w marcu 2017

Ostatni miesiąc na giełdzie ostudził mocno bycze zapały na Polskim rynku, które zaczęły się przed początkiem nowego roku. Co ciekawe utrzymał się kolejny miesiąc wzrostowy na spółkach z indeksu sWIG80. Sam indeks mWIG40 zanotował sporą stratę -2,5%. Warto zauważyć, że wartość indeksu obligacji TBSP wzrosła dosyć solidnie w momencie spadku wartości indeksów akcyjnych.  Spójrzcie na tabele poniżej:

Zachowanie giełdy w marcu 2017

Zachowanie giełdy w marcu 2017: mWIG40

Większości z nas wydaje się, że jak giełda rośnie to rosną wszystkie spółki. Jestem w stanie zgodzić się z tym twierdzeniem, tylko powstaje pytanie jaki weźmiemy okres czasu do porównania. Wydaje mi się, że ostatnio dosyć popularną metodą inwestowania jest analiza techniczna. A w niej przeważnie ludzie grają na krótki termin. I zazwyczaj ustawiany jest przez graczy tzw. stop loss w okolicach -5% na spółce. Możemy zobaczyć ten mechanizm na notowaniach z ostatnich miesięcy, popatrzcie na tabelę poniżej (w szczególności ranking ostatniego miesiąca):

(kliknij w tabelę, aby powiększyć w nowym oknie)

Źródło: www.stooq.pl

Jak bardzo fajnie tabela pokazuje, granie na krótko niesie ze sobą zdecydowanie więcej ryzyka niż horyzont 3 miesięczny, 6 miesięczny. A nie mówiąc już o dłuższym horyzoncie czasowym. Dodatkowo możemy dorzucić do ogólnych kosztów inwestycji prowizję, którą odnosimy do biura maklerskiego.

Oczywiście nie chcę tutaj mówić o tym, że przykładowo AT jest zła i tylko powinniśmy brać pod uwagę AF. Chciałem tylko zwrócić Waszą uwagę na przede wszystkim kilka czynników:

  • w krótkim terminie bardzo ciężko wygrać z rynkiem
  • rosnąca giełda nie oznacza, że wszystkie spółki rosną
  • liczy się dobra selekcja aktywów do portfela
  • psychologia bardzo mocno oddziałuje na nas, w szczególności gdy rynek rośnie a nasza pozycja jest stratna

Zachowanie giełdy w marcu: WIG20

Sytuacja ma się dosyć podobnie na indeksie WIG20, jednakże w ostatnim miesiącu niewiele spółek spadło ponad 5%. Tutaj macie tabelę stóp zwrotu z WIG20

(kliknij w tabelę, aby powiększyć w nowym oknie)

Zachowanie giełdy w marcu: wyniki pierwszego kwartału

W ostatnim  komentarzu Michał napisał:

2) Euro i PLN spadły: to akurat proste do wytłumaczenia. Jak giełda rośnie. Napływa kapitał z zagranicy do Polski. Więc są sprzedawane dolary i euro. I te waluty spadają (złotówka się umacnia). Innymi słowy w krótkim terminie to fłowy/przepływy kapitału rządzą też kursem walutowym. Natomiast w długim są to zdecydowanie inne czynniki. Między innymi różnica w poziomi inflacji w danych państwach. Szczegółowa analiza jest tutaj moja:
Dlaczego frank tak mocno urósł? Co wpływa na kursy walut? Jakie są teorie dotyczące kształtowania się kursów walut w krótkim i długim okresie czasu?
http://www.michalstopka.pl/dlaczego-frank-tak-mocno-urosl-co-wplywa-na-kursy-walut-jakie-sa-teorie-dotyczace-ksztaltowania-sie-kursow-walut-w-krotkim-i-dlugim-okresie-czasu/

Możemy zauważyć ostatni spadek kursu EUR/PLN i USD/PLN w momencie gdy spółki na naszym parkiecie rosły dosyć wyraźnie w pierwszym kwartale 2017 r. Co potwierdza krótkoterminową teorię Michała.

Na koniec możecie zobaczyć sobie jak wyglądają stopy zwrotu YTD (year to date), czyli od początku roku do teraz (pierwszy kwartał) w rankingu od najwyższej do najniższej w tabeli i na wykresie:

Poniżej zamieszczam wykres tabeli, która jest przedstawiona powyżej:

Na dzisiaj to tyle, a może jest coś co zwróciło Waszą szczególną uwagę na rynku? Może coś pominąłem, o czym warto było napisać. Jeżeli tak to podziel się wiedzą w komentarzu.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.