Droga inwestora, Inwestowanie

Zachowanie giełdy w marcu: analiza klas aktywów

4 kwietnia 2017 • By

Zachowanie giełdy w marcu + od początku roku

Wczoraj pisałem o bezpiecznym inwestowaniu, a skoro tak to przecież mamy też do przeanalizowania klasy aktywów bo skończył się kolejny miesiąc. Giełda w Polsce rośnie, wszyscy się cieszą. Czy, aby na pewno wszyscy są zadowoleni? Przecież jak cała giełda rośnie to wszyscy muszą zarobić, no nie do końca. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej jak wyglądało zachowanie giełdy w marcu. I dokładnie sprawdzimy jak rozkładały się stopy zwrotu na poszczególnych spółkach indeksu mWIG40 i WIG20 w ostatnich miesiącach.

Na koniec warto wspomnieć, że jesteśmy już po odczycie danych o inflacji. Decyzji o stopach procentowych w USA i Europie. W Polsce póki co nie słyszymy o podwyżce stóp. Cykl 10 letni o którym pisał Michał ma się całkiem nieźle, co pokazuje nam zachowanie giełdy w ostatnim kwartale.

To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:

Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:

  1. Bezpiecznym inwestowaniu: Bezpieczne inwestowanie kwiecień 2017 Lokaty, obligacje, fundusze
  2. Klasach aktywów: Zachowanie giełdy w marcu + od początku roku (analiza klas aktywów)<— jesteś tutaj
  3. Działaniach RPP: Posiedzenie RPP 7-8 marca 2017, co dalej ze stopami procentowymi?
  4. Najnowszych trendach na inflacji: Inflacja w lutym 2017 + 2,2% r/r i 0,3% m/m powyżej oczekiwań
  5. Działania FED: Podwyżka stóp procentowych w USA: FOMC podnosi stopy o 0,25 pkt.
  6. Działania Europejskiego Banku Centralnego: Posiedzenie EBC 9 marca 2017 r.

Zachowanie giełdy w marcu 2017

Ostatni miesiąc na giełdzie ostudził mocno bycze zapały na Polskim rynku, które zaczęły się przed początkiem nowego roku. Co ciekawe utrzymał się kolejny miesiąc wzrostowy na spółkach z indeksu sWIG80. Sam indeks mWIG40 zanotował sporą stratę -2,5%. Warto zauważyć, że wartość indeksu obligacji TBSP wzrosła dosyć solidnie w momencie spadku wartości indeksów akcyjnych.  Spójrzcie na tabele poniżej:

Zachowanie giełdy w marcu 2017

Zachowanie giełdy w marcu 2017: mWIG40

Większości z nas wydaje się, że jak giełda rośnie to rosną wszystkie spółki. Jestem w stanie zgodzić się z tym twierdzeniem, tylko powstaje pytanie jaki weźmiemy okres czasu do porównania. Wydaje mi się, że ostatnio dosyć popularną metodą inwestowania jest analiza techniczna. A w niej przeważnie ludzie grają na krótki termin. I zazwyczaj ustawiany jest przez graczy tzw. stop loss w okolicach -5% na spółce. Możemy zobaczyć ten mechanizm na notowaniach z ostatnich miesięcy, popatrzcie na tabelę poniżej (w szczególności ranking ostatniego miesiąca):

(kliknij w tabelę, aby powiększyć w nowym oknie)

Źródło: www.stooq.pl

Jak bardzo fajnie tabela pokazuje, granie na krótko niesie ze sobą zdecydowanie więcej ryzyka niż horyzont 3 miesięczny, 6 miesięczny. A nie mówiąc już o dłuższym horyzoncie czasowym. Dodatkowo możemy dorzucić do ogólnych kosztów inwestycji prowizję, którą odnosimy do biura maklerskiego.

Oczywiście nie chcę tutaj mówić o tym, że przykładowo AT jest zła i tylko powinniśmy brać pod uwagę AF. Chciałem tylko zwrócić Waszą uwagę na przede wszystkim kilka czynników:

  • w krótkim terminie bardzo ciężko wygrać z rynkiem
  • rosnąca giełda nie oznacza, że wszystkie spółki rosną
  • liczy się dobra selekcja aktywów do portfela
  • psychologia bardzo mocno oddziałuje na nas, w szczególności gdy rynek rośnie a nasza pozycja jest stratna

Zachowanie giełdy w marcu: WIG20

Sytuacja ma się dosyć podobnie na indeksie WIG20, jednakże w ostatnim miesiącu niewiele spółek spadło ponad 5%. Tutaj macie tabelę stóp zwrotu z WIG20

(kliknij w tabelę, aby powiększyć w nowym oknie)

Zachowanie giełdy w marcu: wyniki pierwszego kwartału

W ostatnim  komentarzu Michał napisał:

2) Euro i PLN spadły: to akurat proste do wytłumaczenia. Jak giełda rośnie. Napływa kapitał z zagranicy do Polski. Więc są sprzedawane dolary i euro. I te waluty spadają (złotówka się umacnia). Innymi słowy w krótkim terminie to fłowy/przepływy kapitału rządzą też kursem walutowym. Natomiast w długim są to zdecydowanie inne czynniki. Między innymi różnica w poziomi inflacji w danych państwach. Szczegółowa analiza jest tutaj moja:
Dlaczego frank tak mocno urósł? Co wpływa na kursy walut? Jakie są teorie dotyczące kształtowania się kursów walut w krótkim i długim okresie czasu?
http://www.michalstopka.pl/dlaczego-frank-tak-mocno-urosl-co-wplywa-na-kursy-walut-jakie-sa-teorie-dotyczace-ksztaltowania-sie-kursow-walut-w-krotkim-i-dlugim-okresie-czasu/

Możemy zauważyć ostatni spadek kursu EUR/PLN i USD/PLN w momencie gdy spółki na naszym parkiecie rosły dosyć wyraźnie w pierwszym kwartale 2017 r. Co potwierdza krótkoterminową teorię Michała.

Na koniec możecie zobaczyć sobie jak wyglądają stopy zwrotu YTD (year to date), czyli od początku roku do teraz (pierwszy kwartał) w rankingu od najwyższej do najniższej w tabeli i na wykresie:

Poniżej zamieszczam wykres tabeli, która jest przedstawiona powyżej:

Na dzisiaj to tyle, a może jest coś co zwróciło Waszą szczególną uwagę na rynku? Może coś pominąłem, o czym warto było napisać. Jeżeli tak to podziel się wiedzą w komentarzu.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS