Inwestowanie

Podwyżka stóp procentowych w USA: FOMC podnosi stopy o 0,25 pkt.

16 marca 2017 • By

Podwyżka stóp procentowych w USA o 0,25 pkt. 

W ramach zajmowania się comiesięcznymi danymi makro, nie mogłoby zabraknąć analizy rynków zagranicznych. W szczególności informacji o tym, co wydarzyło się niedawno w USA. I jakie są plany na przyszłość FOMC (Federal Open Market Committee), czyli. Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku. Odpowiadający naszej Radzie Polityki Pieniężnej.

Wczoraj został podany komunikat zgodny z oczekiwaniami, FOMC podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt. Sprawdźmy jak uzasadniła swoją decyzję i co wydarzyło się na najważniejszych instrumentach.

To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:

Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:

  1. Bezpiecznym inwestowaniu: Bezpieczne inwestowanie marzec 2017 Lokaty, obligacje, fundusze
  2. Klasach aktywów: Zachowanie giełdy w lutym + od początku roku (analiza klas aktywów)
  3. Działaniach RPP: Posiedzenie RPP 7-8 marca 2017, co dalej ze stopami procentowymi?
  4. Najnowszych trendach na inflacji: Inflacja w lutym 2017 + 2,2% r/r i 0,3% m/m powyżej oczekiwań
  5. Działania FED<<< jesteś tutaj

W cyklu edukacyjnym droga inwestora przerobiliśmy już sporo zagadnień, między innymi podstawowe instrumenty rynkowe. Dzięki temu już niedługo będę mógł dołączyć do poniższego zestawienia na przykład obligacje (wartość pieniądza w czasie + wycena obligacji), fundusze rynku pieniężnego, fundusze obligacyjne. Z czasem jak będziemy posiadali coraz większą wiedzę skupimy się na zarządzaniu bezpieczną częścią portfela, składającą się na przykład z tych wyżej wymienionych instrumentów.

Podwyżka stóp procentowych w USA: posiedzenie FOMC

Na początku przedstawiam Wam tabelę z terminami kolejnych spotkań FOMC

fomc daty spotkań

* konferencja prasowa + podsumowanie prognoz ekonomicznych

Warto przypomnieć jak wyglądał rozkład głosów na posiedzeniu FOMC dotyczących przyszłości stóp procentowych (przypomnę Wam, że właśnie w grudniu 2016 zostały podwyższone stopy procentowe z 0,25 pkt. do 0,5 pkt.):

(kliknij w obrazek, aby powiększyć w nowym oknie)

rozkład głosow FED grudzień

Źródło: FED

Spójrzmy teraz na wczorajsze projekcje:

(kliknij w obrazek, aby powiększyć w nowym oknie)

rozkład głosów fed marzec

Źródło: FED

Z aktualnych prognoz/założeń dokonywanych przez członków FOMC, większość opowiada się za tym, żeby stopy w 2017 r. były  w przedziale 1,25-1,5 pkt. Czyli potencjalnie mielibyśmy jeszcze dwie podwyżki stóp o 0,25 pkt. bazowego w przyszłości.

Podwyżka stóp procentowych w USA: aktualna stawka

Aktualna stopa procentowa mieści się w przedziale między 0,75 pkt. a 1 pkt. po wczorajszej podwyżce. Poniżej przedstawiam Wam wykres stóp procentowych i inflacji CPI r/r:

cpi r-r i stopy procentowe usa

Opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl i fred.stlouisfed.org

Janet Yellen na swojej konferencji wspomniała o tym, że ostatni skok inflacji był spowodowany wzrostem cen energii o których pisałem ostatnio. W szczególności wzrost cen ropy miał spory wkład w wzrost inflacji CPI. Jakbyście chcieli zobaczyć cały wywiad prasowy to możecie zobaczyć sobie tutaj pod tym linkiem.

Podwyżka stóp procentowych w USA: ruch na obligacjach

Dodatkowo zastanawia mnie mocno, podjęty ruch przez inwestorów, który możemy zauważyć na rentowności 10 letnich obligacji:

obligacje 10 letnie usa

Rentowność spadła o ponad 3% w momencie ogłoszenia założeń polityki monetarnej na kolejne miesiące. Może inwestorzy obawiają się tej informacji:

Po piąte po raz pierwszy w komunikacie FOMC pojawiła się wzmianka o możliwym zmniejszeniu stanu posiadanych aktywów. Chodzi o stertę niemal 4,5 biliona dolarów obligacji skarbowych i hipotecznych, które Fed skupił w ramach programów QE.
Źródło: bankier

Albo zareagowali pozytywnie na bardziej gołębi sygnał z FED, który nie będzie tak drastycznie podwyższał stóp jak mogło to wydawać się z poprzednich posiedzeń. Dosyć ciekawa sytuacja, co o tym sądzicie?

Podwyżka stóp procentowych w USA: Dollar Index

Rynki podeszły dosyć sceptycznie do komunikatu i finalnie Dollar Index stracił ponad 1%.  Jakby ktoś nie wiedział czym jest Dollar Index, to jest to:

U.S. Dollar Index to benchmark wyliczany przez Stooq, odzwierciedlający zachowanie dolara amerykańskiego na podstawie kursów walut składowych USD/CHF, USD/EUR, USD/GBP i USD/JPY. Wartość indeksu wyliczana jest z sumy liczby 100 (wartość bazowa indeksu) oraz średniej arytmetycznej procentowych zmian kursów walut składowych wobec ich kursów z 4 stycznia 1971 roku.
Źródło: stooq

dollar index

Co też ciekawe, na decyzję FED pozytywnie zareagowała Polska giełda:

WIG 5 miesięcy

Jak i złoty:

USD reakcja na decyzję FED

Euro PLN 5 miesięcy

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl