Inwestowanie, Makro-ekonomia

Indeks cen nieruchomości

24 sierpnia 2018 • By

Indeks cen nieruchomości

Kolejny wpis z cyklu makro będzie obejmował informację na temat indeksu cen nieruchomości. Przeszukałem całą bazę danych Eurostatu, zebrałem najciekawsze informacje i zamieściłem je w dzisiejszym wpisie. W nim dowiecie się między innymi o tym w jaki sposób pobrać dane (pozostawiłem linki). Jak wygląda wzór na obliczenie wskaźnika oraz ciekawe wykresy.

Indeks cen nieruchomości: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Indeks cen nieruchomości: definicja

Indeks cen nieruchomości mierzy poziom inflacji na rynku mieszkaniowym. HPI obejmuje zmianę ceny każdej odmiany posesji mieszkaniowej zakupionej przez gospodarstwo domowe (mieszkanie, dom jednorodzinny, dom szeregowy, itd.). Budynki nowo powstałe i aktualnie istniejące. Pod uwagę jest brana tylko cena danego budynku, budynki wybudowane samodzielne są przez to wyłączone. Dodatkowo w wartości wskaźnika jest uwzględniona cena ziemi na danej posesji.

Finansowanie domów możliwe jest poprzez dwie metody (kredyt hipoteczny + gotówka). Uwaga skoncentrowana jest na zmianie ceny budynków zakupionych przez gospodarstwa domowe, niezależne od finalnego celu ich użytku. Dlatego w wartość wskaźnika wliczane są transakcje zakupu nieruchomości pod wynajmem, inwestycję, itd.

Na koniec warto wspomnieć, że w wysokość wskaźnika włączany jest podatek VAT za nowe nieruchomości. Inne koszta transakcyjne nabycia nieruchomości są wyłączone (opłaty notarialne, rejestracja, opłaty katastralne, oplata agenta nieruchomości, bankowe opłaty, itd.)

Źródło: Eurostat

Indeks cen nieruchomości: źródło danych dla HPI

Standardowo dane pochodzą od instytucji, które posiadają największą bazę danych związaną z cenami nieruchomości, czyli:

 1. Agenci nieruchomości
 2. Spółki budowlane
 3. Instytucje finansowe
 4. Administracja państwowa

Dlaczego dane są zbierane od dużych instytucji a nie są tworzone specjalne ankiety? Z prostego powodu: koszta, które musiałyby ponieść dane państwa są zbyt duże do przeprowadzenia takich ankiet.

Indeks cen nieruchomości: jak liczymy

Poniżej zamieszczam Wam wzór dla indeksu HPI:

Źródło: Eurostat

tak wyglądają objaśnienia do wzoru:

Źródło: Eurostat

Co mamy w naszym wzorze? Wagi nowych mieszkań przemnożone przez indeks nowych mieszkań w danym czasie oraz wagi wszystkich mieszkań przemnożone przez indeks istniejących mieszkań. Przypuszczam, że nie będą to tylko mieszkania. Bo zgodnie z definicją na samej górze mamy jeszcze wliczone (domki szeregowe, domki jednorodzinne, itd.). Nie wgłębiam się dalej sposób liczenia wskaźnika. Zainteresowani mogą sobie zerknąć wielkie opracowanie podpięte w linkach pod screenami do góry.

Indeks cen nieruchomości: wykresy

Zerknijmy teraz na 3 wykresy dla indeksu HPI. Niestety dane dla Polski dostępne są od 2010 roku, więc nie będziemy mogli przyjrzeć się z szerszej perspektywy naszym wykresom. Pierwszy wykres obrazuje HPI indeks dla 4 krajów:

Opracowanie własne na podstawie danych eurostat

Kolejny do dynamika rok do roku dla indeksu HPI:

 

Opracowanie własne na podstawie danych eurostat

Trzeci, ostatni. Obrazuje dynamikę indeksu HPI rok do roku dla nowych budynków:

Opracowanie własne na podstawie danych eurostat

Indeks cen nieruchomości: podsumowanie

Dorzuciliśmy kolejną wiedzę na drodze inwestora. Przy analizowaniu jakiegoś wskaźnika gorąco zachęcam Was do zapoznania się z obecnymi opracowaniami dostępnymi na stronach Eurostatu. To ogromna dawka wiedzy!

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl