Edukacja inwestora, Inwestowanie, Makro-ekonomia

Stopy procentowe w Strefie Euro: jakie wyróżniamy?

19 grudnia 2017 • By

Stopy procentowe w Strefie Euro

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam jakie mamy stopy procentowe W Strefie Euro. Do każdej z nich pokażę Wam krótką definicję i na samym końcu zajmiemy się operacjami otwartego rynku, które pozwolą nam zrozumieć stopę MRO.

Stopy procentowe w Strefie Euro: cykl

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Stopy procentowe w Strefie Euro: depozytowa

Stopa depozytowa jest jedną z trzech stóp procentowych. Wysokość stopy ustala EBC co 6 tygodni jako część polityki monetarnej. Stopa depozytowa określa wysokość odsetek, którą otrzymuje bank za zdeponowanie pieniędzy w EBC na jeden dzień. Od czerwca 2014 stopa depozytowa była negatywna. I aktualnie wynosi -0,4%

Opracowanie własne na podstawy danych ECB

Czyli aktualnie bank centralny zniechęca banki do trzymania depozytów w EBC. Z uwagi na negatywną stopę depozytową. Co ma przełożyć się na większą akcję kredytową i rozbujanie gospodarki.

Stopy procentowe w Strefie Euro: marginal lending rate

Nie wiem za bardzo jak przetłumaczyć nazwę tej stopy procentowej do polskiego odpowiednika. Powiedzmy, że jest to stopa procentowa pożyczkowa. Określona ona nam za ile bank (od swojego krajowego banku centralnego, który jest częścią Eurosystemu) może pożyczyć pieniądze bankom komercyjnym na jeden dzień. Pozostawiam Wam link do definicji z EBC. A tak wygląda nasza stopa na wykresie poniżej:

Opracowanie własne na podstawy danych ECB

Podobnie jak przy stopie procentowej depozytowej. Wysokość stopy jest na poziomie delikatnie ponad 0 a dokładnie to 0,25%. Co może świadczyć o tym, że banki posiadają nadpłynność. I po prostu brakuje im osób z potencjałem na rynku kredytowym. Żeby mogły pożyczać środki nowym osobom.

Stopy procentowe w Strefie Euro: main refinancing operation

Stopa używana do operacji otwartego rynku. Podczas których banki mogą określić jakie mają zapotrzebowanie na płynność a potem zrobić operację repo z bankiem centralnym. Główne operacje refinansujące przeprowadzane są tygodniowo i przeważnie mają okres trwania również wynoszący tydzień. Poniżej wykres stopy MRO:

Stopy procentowe w Strefie Euro: MRO

Opracowanie własne na podstawy danych ECB

Aktualnie stopa MRO od 15 listopada 2008 jest stała. We wcześniejszych latach była ona zmienna do lutego 2000 roku a potem jeszcze na rok czasu była ona stała. Zerkniemy jeszcze do ostatniego akapitu na operacje otwartego rynku. A dokładnie to wyjaśnię dlaczego są zmienne i stałe MRO stopy.

Stopy procentowe w Strefie Euro: operacje otwartego rynku

Przetłumaczę teraz 2 akapity (własnymi słowami) z Wikipedii, które wyjaśniają dlaczego mamy stopy stałe i zmienne:

Aukcje MRO są przeprowadzone w poniedziałki a podział środków odbywa się w środę. Przykładowo, aukcja odbywająca się 6 września 2008, EBC ma do rozdysponowania 250 milionów euro w środę 8 września 2008 o minimalnej stawce oprocentowania 4,25%. Otrzymał od banków zapotrzebowanie w wysokości 271 milionów i suma do rozdysponowania (250) milionów została pożyczoną po stawce średniej ważonej 4,99%.

Od 15 listopada 2008 EBC zmienił procedurę tymczasowego pożyczania pieniędzy na stałą stopę MRO z pełną możliwością zaspokojenia potrzeb banków. W tym przypadku EBC ustala stopę po jakiej będzie pożyczał, ale nie ustala kwoty jaką może pożyczyć (czyli banki mogą pożyczać ile im się zechce). Oczywiście banki musza posiadać odpowiednie zabezpieczenie pod swoją pożyczkę. Procedura stałych stóp i “dowolnej” ilości została wprowadzona po kryzysie z 2008 roku i możliwe jest, że wygaśnie w przyszłości.

Źródło: Wikipedia

A tak wygląda historia operacji otwartego rynku:

Źródło: ECB

Stopy procentowe w Strefie Euro: podsumowanie

Jak widzicie mamy trzy główne stopy procentowe w Strefie Euro pomagające sterować cała machiną banków komercyjnych.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl