Inwestowanie, Makro-ekonomia

PPI (Producer Price Index) w USA

27 listopada 2017 • By

PPI USA

Z pewnością zastanawialiście się dlaczego powstają różne wskaźniki dotyczące inflacji. Przykładowo PPI USA pomaga nam w zrozumieniu jaka była wysokość wskaźnika inflacji u producentów. Z drugiej strony warto się zastanowić dlaczego nie brać wskaźnika od konsumentów? Z prostego powodu, dla każdego wskaźnika brane są pod uwagę inne rzeczy. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawię Wam czym jest wskaźnik PPI USA oraz co warto o nim wiedzieć.

PPI USA: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

PPI USA: co wybrać?

Jesteśmy przygotowani do naszej analizy i… W poszukiwaniu danych wchodzimy na stronę BLS i wtedy pojawia się pierwszy problem. Jakie dane dokładnie wybrać? Tak wygląda tabela z danymi na sam początek:

Źródło: BLS

Przewijamy tabelę i nie mamy pojęcia co wybrać. Tak naprawdę to powinniśmy się zastanowić na początku co będziemy analizować: czy dane makro, czy konkretną spółkę itd. A potem dokładnie wybrać dane i poddać analizie.

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się jedną tabelą podawaną na początku raportu BLS. Więcej dowiecie się z kolejnego akapitu.

PPI USA: raport BLS

Jak otworzymy raport BLS to na początku pojawia się omówienie głównych parametrów związanych z właśnie takimi danymi. Czyli jak zmienił się poziom inflacji na głównych dobrach. I w szczególności biuro zwraca uwagę na dwa dobra: produkty konsumpcyjne i usługi. Zgodnie z tabelą poniżej:

Źródło: BLS

Tak wygląda zmiana rok do roku na głównych segmentach branych pod uwagę (w tabeli zaznaczone jako Total final demand). Zgodnie z FAQ na stronie BLS zawiera on 6 głównych komponentów. Odsyłam do strony BLS po więcej informacji.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych BLS

A tak wygląda miesięczna zmiana wskaźnika:

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych BLS

PPI USA: co jest podawane w mediach?

Zgodnie z Amerykańską Wikipedią w mediach głównie podawany jest PPI for Final Demand, czyli ten który przedstawiłem Wam powyżej. Dodatkowo warto zaznaczyć, że różne źródła podają trochę inaczej skład wskaźnika PPI. A dokładnie to PPI for Final Demand excluding high volatility items (zaznaczyłem Wam na samej górze tabelę nr. 2). Czyli nasz PPI po wyłączeniu silnie wahających się cen produktów/usług (jedzenia, cen energii i usług w handlu).

PPI USA: jak zbierane są dane

Teraz wymienię Wam w punktach najważniejsze rzeczy dotyczące zbierania danych do tego wskaźnika:

 • badanie przeprowadzane jest na podstawie ankiety
 • większość cen notowana jest miesięcznie
 • ceny zbierane są od około 25 tysięcy sprawozdawców
 • próbka przedsiębiorców zmienia się co 7-8 lat (średnio)
PPI USA: dodatkowe ciekawe dane

Główne dane podawane w mediach znajdziecie w drugiej zakładce (Commodity data). A dane dla poszczególnej branży znajdziecie w pierwszej ramce (Industry Data). Macie podpięty link pod obrazkiem bezpośrednio do strony.

Źródło: BLS

PPI USA: czym różni się od inflacji CPI?

I w ostatnim akapicie warto by było chwilę zastanowić się czym różni się CPI (czyli inflacja produktów kupowanych przez konsumentów) od PPI (inflacji producentów). Na Wikipedii znalazłem kilka wartych rozważenia zdań. Poniżej wypiszę Wam w punktach:

 • główną rolą wskaźnika PPI jest deflacja przepływów z przychodów w celu zmierzenia realnego wzrostu produkcji
 • główną rolą wskaźnika CPI jest dostosowanie przepływów z dochodu i wydatków do zmiany w kosztach życia

Dla chętnych tutaj znajdziecie raporty miesięczne dotyczące stanu danej gospodarki. I warto przeczytać sobie ciekawostki z Wikipedii. 

PPI USA: podsumowanie

To tyle w tym artykule. Jak widzicie, dokładamy kolejną cegiełkę wiedzy do naszego wielkiego muru inwestycyjnego. Tak żebyśmy mogli w przyszłości wykorzystywać naszą wiedzą w praktyce!

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl