Inwestowanie

Posiedzenie Fed 14 czerwca: podwyżka stóp procentowych o 0,25

15 czerwca 2017 • By

Posiedzenie Fed 14 czerwca: stopy do góry

Wczoraj otrzymaliśmy kolejny raport jak wyglądało posiedzenie FED 14 czerwca 2017 roku. A dokładnie to FOMC (Federal Open Market Committee), czyli. Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku. Podobnie jak w poprzednim wpisie o Europejskim Banku Centralnym. Wypiszę Wam najważniejsze informacje, które przekazał komitet w swoim sprawozdaniu.

To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:

Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:

 1. Bezpiecznym inwestowaniu: Bezpłatne szkolenia z inwestowania dla każdego! Bezpieczne inwestowanie maj 2017: lokaty, obligacje, fundusze
 2. Działania FED: 14 czerwca 2017: stopy procentowe do góry o 0,25 pkt.<— jesteś tutaj
 3. Działania Europejskiego Banku Centralnego: Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017 r.

Posiedzenie Fed 14 czerwca:  FOMC spotkania

Na początku przedstawiam Wam tabelę z terminami kolejnych spotkań FOMC

Posiedzenie FED w maju 2017: daty spotkań

* konferencja prasowa + podsumowanie prognoz ekonomicznych

Posiedzenie Fed 14 czerwca: aktualna stawka

Aktualna stopa procentowa mieści się w przedziale między 1 pkt. a 1,25 pkt. Poniżej przedstawiam Wam wykres stóp procentowych i inflacji CPI r/r:

Opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl i fred.stlouisfed.org

W notce zawartej przez Fed, możemy wyczytać przede wszystkim że:

  • gospodarka troszkę zwalnia, jednakże rynek pracy dalej się umacnia
  • wydatki gospodarstw domowych pozostały na skromnym poziomie, jednakże fundamenty na których opiera się konsumpcja pozostają solidne
  • inflacja wynikająca z wyższych cen energii i paliw opadła i utrzymuje się w okolicach 2%
  • większych podwyżek stóp procentowych możemy spodziewać się w zakresie kilku lat
 • obecnie nie są przewidywane kolejne podwyżki, ewentualnie kolejna może odbyć się w grudniu (możecie zobaczyć sobie fedokropki poniżej na grafice)

Jakby ktoś zechciał to tutaj macie cały raport w pdf. A na głównej stronie FED znajdziecie video z nowego posiedzenia. Przykładowo szefowa FED podczas prezentacji omawiała główne wskaźniki makro-ekonomiczne. Tak wygląda grafika z prezentacji:

Źródło: FED

Posiedzenie Fed 14 czerwca: ruch na obligacjach

W przypadku ruchu na obligacjach to nie można zbyt wiele wyczytać, poniżej wykres:

Podwyżka stóp procentowych w USA: Dollar Index

Rynki podeszły neutralnie do komunikatu i finalnie Dollar Index zyskał niecały 0,5%.  Jakby ktoś nie wiedział czym jest Dollar Index, to jest to:

U.S. Dollar Index to benchmark wyliczany przez Stooq, odzwierciedlający zachowanie dolara amerykańskiego na podstawie kursów walut składowych USD/CHF, USD/EUR, USD/GBP i USD/JPY. Wartość indeksu wyliczana jest z sumy liczby 100 (wartość bazowa indeksu) oraz średniej arytmetycznej procentowych zmian kursów walut składowych wobec ich kursów z 4 stycznia 1971 roku.
Źródło: stooq

Tak wygląda dollar index z ostatnich 3 dni:

W przypadku pary walutowej usd/pln mamy już większy ruch, około 1% wzrostu na dolarze

W przypadku waluty euro/dolar. Mamy umiarkowany wzrost dolara około 1% w stosunku do euro

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl