Inwestowanie

Posiedzenie EBC 8 czerwca 2017 r.: stopy procentowe bez zmian

16 czerwca 2017 • By

Posiedzenie ECB 8 czerwca 2017: komunikat

Dzisiaj przyjrzymy się kolejnej konferencji prasowej a dokładnie jak wyglądało posiedzenie ECB 8 czerwca 2017 r. Na samym dole znajdziecie kluczowe informacje o których wspomniał dzisiaj na konferencji Mario Draghi. Na wstępie dodam, że główne stopy procentowe została na niezmienionym poziomie:

  • stopa operacji refinansujących: 0,00%
  • stopa kredytu: 0,25%
 • stopa depozytowa: -0,40%

To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:

Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:

 1. Bezpiecznym inwestowaniu: Bezpłatne szkolenia z inwestowania dla każdego! Bezpieczne inwestowanie maj 2017: lokaty, obligacje, fundusze
 2. Działania FED: 14 czerwca 2017: stopy procentowe do góry o 0,25 pkt.
 3. Działania Europejskiego Banku Centralnego: Posiedzenie EBC 8 czerwca 2017 r.<<< jesteś tutaj

Posiedzenie ECB 8 czerwca 2017: daty posiedzeń

Główne daty posiedzeń, które interesują inwestorów odbywają się co 6 tygodni. Są to spotkania decyzyjne wraz z konferencją prasową omawiające decyzje podjęte przez Bank Centralny. Poniżej lista byłych i kolejnych spotkań w tabeli:

spotkania ecb tabela

Cztery posiedzenia już za nami, czekamy teraz na posiedzenie lipcowe, dokładnie odbędzie się ono 20 lipca.

Posiedzenie ECB 8 czerwca 2017: skup aktywów

Wypiszę Wam teraz w kilku punktach najważniejsze według mnie informacje:

 • stopy procentowe pozostają bez zmian
 • zakup aktywów pozostaje na niezmienionym poziomie 60 miliardów euro do końca grudnia 2017 r.
 • jeżeli będzie potrzeba zwiększenia lub wydłużenia skupu aktywów to taka decyzja zostanie podjęta (aktualnie nie ma takiej potrzeby)
 • odbudowa euro gospodarki wzrasta i ryzyko maleje
 • wzrost inflacji był spowodowany wzrostem cen surowców i według przewidywań inflacja pozostanie w okolicach celu inflacyjnego wynoszącego 2 punkty procentowe.

Teraz opiszę Wam cztery pytania, które zostały zadane prezesowi ECB, niektóre wyrażenia mogły zostać przeze mnie błędnie zrozumiane. Więc zalecam przyjrzeć się samemu całej transmisji, link wkleję w kolejnym akapicie.

Pytanie: Estonia jest krajem o bardzo małym deficycie budżetowym. Gdzie nie mamy rządowych obligacji. I kraje takie jak Estonia nie korzystają w tak dużym stopniu na programie QE, jakie jest Pana zdanie Panie przewodniczący?

Odpowiedź: Najwięcej korzyści zyskuje Estonia poprzez inne gospodarki, które korzystają z programu QE. Nie poprzez bezpośredni wykup aktywów. I jeszcze zostało dodane, że Estonia aktualnie posiada bardzo wysoką inflację co wskazuje na działanie programu.

Pytanie: Jak będzie przebiegał skup aktywów w kolejnych latach, czy ECB ma zamiar wprowadzić jakieś ograniczenia?

Odpowiedź: Program przebiega płynnie zgodnie z założeniami w tzw. (z ang. forward guidance).

Pytanie: jakie jest stanowisko ECB w sprawie wyjścia z programu QE z uwagi na fakt wysokiego długu publicznego we Włoszech i niestabilności wewnętrznej kraju?

Odpowiedź: ECB posiada mandat do kierowania stabilnością cen a nie wspieranie innych finansowych aktywności. Nie jest tajemnicą, że jak zostaną podwyższone stopy procentowe w Strefie Euro to kraje z problemami budżetowymi będą miały jeszcze większy problem. To żadne odkrycie: wspomniał na koniec prezes ECB.

Pytanie: Jakie jest stanowisko ECB o prognozach przedłużającej się niskiej inflacji. Czy może wpłynąć to na decyzję ECB do zmiany forward guidance i czy podniesione zostaną wcześniej negatywne stopy procentowe depozytowe przed końcem luzowania ilościowego?

Odpowiedź: Nie, nic istotnego nie wydarzyło się na inflacji z pominięciem wzrostu cen ropy i jedzenia. Wszystko pozostaje po staremu.

W moim odczuciu stopy procentowe nie będą podwyższane, aż do momentu wygaszania programu QE. Wydaje mi się, że wydźwięk tego spotkania był neutralny. 

Posiedzenie ECB 8 czerwca 2017: inflacja HICP + stopa procentowa depozytowa

Posiedzenie ECB 8 czerwca 2017: konferencja prasowa

Jeżeli jesteście zainteresowani to możecie obejrzeć sobie całą konferencję prasową wraz z pytaniami. Na oficjalnym kanale Europejskiego Banku Centralnego:

A pod tym linkiem macie wszystkie historyczne konferencje prasowe EBC.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb