Inwestowanie, Posiedzenie EBC

Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017 r.: stopy procentowe bez zmian

27 kwietnia 2017 • By

Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017 r.: komunikat

Dzisiaj przyjrzymy się kolejnej konferencji prasowej a dokładnie jak wyglądało posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017 r. Na samym dole znajdziecie kluczowe informacje o których wspomniał dzisiaj na konferencji Mario Draghi. Na wstępie dodam, że główne stopy procentowe została na niezmienionym poziomie:

 • stopa operacji refinansujących: 0,00%
 • stopa kredytu: 0,25%
 • stopa depozytowa: -0,40%

To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:

Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:

 1. Bezpiecznym inwestowaniu:Bezpłatne szkolenia z inwestowania dla każdego! Bezpieczne inwestowanie maj 2017: lokaty, obligacje, fundusze
  ień 2017 Lokaty, obligacje, fundusze
 2. Klasach aktywów: Zachowanie giełdy w marcu: analiza klas aktywów
 3. Działaniach RPP: Posiedzenie RPP 4-5 kwietnia 2017, co dalej ze stopami procentowymi?
 4. Najnowszych trendach na inflacji:Inflacja w marcu 2017: +2% r/r -0,1 m/m, zgodnie z oczekiwaniami
 5. Działania FED: Podwyżka stóp procentowych w USA: FOMC podnosi stopy o 0,25 pkt.
 6. Działania Europejskiego Banku Centralnego: Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017 r.<<< jesteś tutaj

Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017: daty posiedzeń

Główne daty posiedzeń, które interesują inwestorów odbywają się co 6 tygodni. Są to spotkania decyzyjne wraz z konferencją prasową omawiające decyzje podjęte przez Bank Centralny. Poniżej lista byłych i kolejnych spotkań w tabeli:

spotkania ecb tabela

Trzy posiedzenia już za nami, czekamy teraz na posiedzenie czerwcowe, dokładnie odbędzie się ono 8 czerwca.

Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017: skup aktywów

Wypiszę Wam teraz w kilku punktach najważniejsze według mnie informacje:

 • stopy procentowe pozostają bez zmian
 • zakup aktywów pozostaje na niezmienionym poziomie 60 miliardów euro do końca grudnia 2017 r.
 • jeżeli będzie potrzeba zwiększenia lub wydłużenia skupu aktywów to taka decyzja zostanie podjęta (aktualnie nie ma takiej potrzeby)
 • odbudowa euro gospodarki wzrasta i ryzyko maleje
 • wzrost inflacji był spowodowany wzrostem cen surowców

Teraz opiszę Wam trzy pytania, które zostały zadane prezesowi ECB, niektóre wyrażenia mogły zostać przeze mnie błędnie zrozumiane. Więc zalecam przyjrzeć się samemu całej transmisji, link wkleję w kolejnym akapicie.

Pytania: czy uważa Pan, że sytuacja we Francji jest zagrożeniem dla gospodarki

Prezes poinformował, że polityka monetarna ECB nie jest prowadzona na podstawie domysłów i przesłankach politycznych

Pytania: Czy nie popełniacie tego samego błędu co w 2011 roku, że obniżacie stopy procentowe? (pozostawiacie na bardzo niskim poziomie)

Mario Dragi wyjaśnił, że aktualnie mamy zgoła odmienna sytuację. Z uwagi na fakt, że w 2011 roku inflacja przekraczała 2%, w niektórych momentach wynosiła prawie 3%. I dlatego nie uważa, że ich aktualna decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na bardzo niskich poziomach jest błędna.

Pytania: czy spodziewa się zmiany polityki monetarnej w najbliższych miesiącach?

Prezes odniósł się do kilku wskaźników:

 • poinformował ,że aktualnie powiększyła się konsumpcja i dochód rozporządzalny
 • poinformował, że mamy większy poziom zatrudnienia o prawie 5 milionów miejsc pracy, który urósł przez ostatnie prawie 3,5 roku

Co według Prezesa świadczy o tym, że QE działa. W szczególności aktualne wskaźniki ekonomiczne negują tezę, że poprzez robienie QE narastają rozwarstwienia społeczne. Dodatkowo wspomniał, że bardzo mocno zyskują na luzowaniu ilościowym osoby najuboższe poprzez wzrost zatrudnienia.

Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017: inflacja HICP + stopa procentowa depozytowa

Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017: konferencja prasowa

Jeżeli jesteście zainteresowani to możecie obejrzeć sobie całą konferencję prasową wraz z pytaniami. Na oficjalnym kanale Europejskiego Banku Centralnego:

A pod tym linkiem macie wszystkie historyczne konferencje prasowe EBC.

Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017:ruch na parze walutowej

Na walutach możemy zauważyć, że na początku waluta euro dynamicznie się wzmocniła, następnie wróciła do swoich poprzednich poziomów. Więc na daną chwilę, możemy stwierdzić, że rynek spodziewał się takiej informacji.

Popatrzcie jak wygląda kurs EUR/USD

Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017: rentowność

Na rentowności niemieckich obligacji możemy zauważyć podobny mechanizm jak na walutach. Jednakże w tym przypadku rentowność pozostała niższa. Na wyciąganie wniosków będziemy musieli jeszcze poczekać. Popatrzcie teraz na grafikę poniżej:

 

Rentowność francuskich obligacji poniżej:

 

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb