Bezpieczne inwestowanie

Bezpłatne szkolenia z inwestowania dla każdego! Bezpieczne inwestowanie maj 2017: lokaty, obligacje, fundusze

26 kwietnia 2017 • By

Bezpieczne inwestowanie maj 2017

Dzisiaj zajmiemy się kolejną odsłoną cyklu: bezpieczne inwestowanie maj 2017. Dodatkowo mam dla Was ekstra bonusy które możecie uzyskać bezpłatnie (szkolenia online z inwestowania Michała + Klub Giełdowy). Więcej informacji znajdziecie w artykule.

Uwaga:
ostatnią, aktualną odsłonę tego cyklicznego wpisu zawsze znajdziesz tutaj:
>>> Bezpieczne inwestowanie: lokaty, obligacje, fundusze <<<

Ostatnimi czasy zacząłem pisać intensywniej o obligacjach skarbowych. Szukając alternatyw do lokat, dzisiaj przyjrzymy się dodatkowo aktualnej emisji oferowanej przez Skarb Państwa. Z uwagi na fakt, że większość z Was posiada zdywersyfikowane portfele. W szczególności trzymacie się podstawowej zasady finansów osobistych: część portfela inwestycyjnego powinna być zainwestowana zgodnie z zasadą minimalizacji ryzyka i ochrony kapitału. Jest to uniwersalna zasada mająca zastosowanie w wielu obszarach, a szczególnie dotyczy funduszu bezpieczeństwa: Jak inwestować: Moje cele i ograniczenia inwestycyjne. Strategia finansów osobistych a strategia inwestycyjna.

To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:

Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:

 1. Bezpiecznym inwestowaniu: Bezpłatne szkolenia z inwestowania dla każdego! Bezpieczne inwestowanie maj 2017 Lokaty, obligacje, fundusze<<< jesteś tutaj
 2. Klasach aktywów: Zachowanie giełdy w marcu: analiza klas aktywów
 3. Działaniach RPP: Posiedzenie RPP 4-5 kwietnia 2017, co dalej ze stopami procentowymi?
 4. Najnowszych trendach na inflacji:Inflacja w marcu 2017: +2% r/r -0,1 m/m, zgodnie z oczekiwaniami
 5. Działania FED: Podwyżka stóp procentowych w USA: FOMC podnosi stopy o 0,25 pkt.
 6. Działania Europejskiego Banku Centralnego: Posiedzenie EBC 9 marca 2017 r.

Bezpieczne inwestowanie maj 2017: wysokość depozytów

Na początku zerknijmy jak kształtowało się średnie oprocentowanie depozytów w lutym. Powiem Wam szczerze, że liczby nadal nie zachwycają…

Jak możemy zauważyć na wykresie powyżej, średnie oprocentowanie dla depozytów do 2 lat włącznie spada nam nieprzerwanie od 2009 roku. Aktualnie w lutym stawka średniego oprocentowania dla depozytów do 2 lat wyniosła 1,5% a powyżej 2 lat 2,2%. Zgodnie z danymi na powyższym wykresie.

Bezpieczne inwestowanie maj 2017: szkolenia online + klub giełdowy 

Wielu z Was pisze do Michała, że niestety nie może skorzystać z tego linka afiliacyjnego: rachunku maklerskiego/platformy do TFI/IKE/IKZE DM BOŚ, bo po prostu już od dawna macie ten rachunek. Dlatego żeby spełnić wasze oczekiwania: Michał postanowił, że jeżeli założycie u mnie jakąkolwiek lokatę czy konto to będziecie mogli skorzystać z bonusów Michała. Lista pięciu modułów szkoleń online oraz 51 zagadnień w ramach szkolenia znajduje się na końcu tego wpisu. Z kolei o Klubie Giełdowym przeczytacie u Michał tutaj.

Skorzystanie z Naszych linków afiliacyjnych nic Was nie kosztuje a dzięki temu możemy rozwijać Nasze serwisy. Tworzyć dla Was wartościowe treści oraz promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na Naszych stronach.

Uwaga: jeżeli założyłeś przez mój link lokatę lub konto i spełniłeś warunki to wypełnij ten formularz. Będę mógł wysłać Tobie linki do szkolenia online oraz wysłać zaproszenie do klubu giełdowego. 

Uwaga: Jeżeli nie widzisz poniżej linków afiliacyjnych, jest to spowodowane programem, który blokuje reklamy, np. Ad Block. W takiej sytuacji albo wyłącz działanie programu na mojej stronie, aby nie blokowało reklam, albo skorzystaj z innej przeglądarki, gdzie nie ma tego programu. W razie dalszych problemów proszę o kontakt, mail do mnie: bartek@warsztatanalityka.pl

Bezpieczne inwestowanie maj 2017: moja strategia

Osobiście to czekam na zamknięcie mojej lokaty do 8 maja, którą założyłem pod koniec 2016 roku na 130 dni. Szczegółowo pisałem o niej tutaj: Jak zarobić kilka tysięcy złotych: praktyczne przykłady budowania kapitału. Premię 100 zł otrzymałem zgodnie z regulaminem 14 kwietnia.

Dodatkowo nadal posiadam lokatę na start w NestBank na 4%., podobnie kończy mi się w maju. Więc dopiero w kolejnym miesiącu będę mógł podjąć decyzję co dalej z moimi środkami.

Tak naprawdę na rynku niewiele się zmieniło. Jeżeli miałbym teraz do 10 tys. złotych to założyłbym konto osobiste Nest Banku, które i tak jest totalnie darmowe bez żadnych wymagań czy haczyków (prowadzenie, przelewy, wypłaty z bankomatów itd.). Dodatkowo dostajemy trzymiesięczną lokatę na 4% na lokacie na start. I dodatkowo możemy założyć sobie konto oszczędnościowe dla nowych środków do 2,3% na 24 miesiące:

>>>Mój link afiliacyjny Nest konto<<<

>>Mój link afiliacyjny Nest lokata Witaj na 4%<<<

Drugą bardzo ciekawą opcją jest promocja Millenium 560 , która powróciła. Gdzie możemy zgarnąć 560 złotych. Pierwsze 360 złotych możemy zgarnąć  za płatność kartą 2% (do 30 złotych miesięcznie) i płatność blikiem 5% (do 30 zł miesięcznie). Razem możemy zyskać 360 złotych (6x60zł).

>>>Mój link afiliacyjny Millenium<<<

Uwaga: w promocji nie mogą wziąć udziału osoby, które miały konto od 1 kwietnia 2015 roku. Czyli promocja jest praktycznie dla nowych klientów.

Dodatkowo żeby zgarnąć 200 złotych (100 złotych w gotówce oraz bon 100 zł do wykorzystania w serwisie wakacje.pl). Musimy wykonać kilka kroków:

 • rejestrujemy się na stronie organizatora tutaj  (jeżeli posiadasz konto na moneymania: wystarczy się zalogować)
 • kolejnym krokiem jest wypełnienie wnioski o założenie konta (czyli klikamy w panelu przycisk “weź udział”). Przeniesie nas na stronę banku
 • w każdym kolejnym miesiącu, czyli czerwcu i lipcu na konto powinno wpłynąć 1000 zł + wykonać powinniście 1 płatność karta w miesiącu lub blikiem
 • macie czas do 31 maja żeby podpisać umowę z bankiem a wniosek o otworzenie konta możecie złożyć do 28 maja
 • na koniec uzupełniacie swoje dane w aplikacji do 31 lipca numer swojego aktywnego konta
 • Przelew 100 zł powinien pojawić się do 16 sierpnia 2016
 • Bon o wartości 100 zł będziemy mogli wykorzystać do 18 sierpnia 2018 r.

To nie wszystko w tej promocji, jest jeszcze szansa wygrania dla 4 osób Bonu o wartości 1500 zł na wakacje w serwisie www.wakacje.pl Żeby wziąć udział w losowaniu bonu trzeba:

 • dodatkowo do tych powyższych warunków, dokonać minimum 5 płatności blikiem w czerwcu i lipcu
 • nagroda zostanie przyznana w kolejności: 90-tej osobie zarejestrowanej w promocji 180-tej 270-tej i 360 osobie

Dodatkowo do konta mamy bardzo ciekawe konto oszczędnościowe do 100 tys. 2,5% na 3 miesiące. Warunki do konta są mało wymagające, żeby mieć całkowicie darmowe konto wystarczy: 1000 zł/mies wpływów + 1 płatność kartą do konta/blikiem w mies. Pamiętajcie promocja na koncie oszczędnościowym trwa od 23 kwietnia do 24 czerwca 2017 r. włącznie. A promocja 360 zł do konta 360 trwa do 30.06.2017 r.

Z kolei jeżeli miałbym teraz większe środki do zainwestowania do 100 tys. zł to założyłbym:

Lokatę Happy Plus w IdeaBanku, która oferuje 2,5% na 3 miesiące bez zakładania konta do 100 tys. złotych.

>>>Mój link afiliacyjny Lokata Happy Plus IdeaBank<<<

Dla osób poszukujących dobrych promocji z warunkami to polecam rozważyć:

 • Lokatę Happy Pro:
  • od 500 zł do 25 000 zł na 3%
  • bez otwierania konta
  • tylko dla nowych klientów

>>>Mój link afiliacyjny Lokata Happy Pro<<<

Bezpieczne inwestowanie maj 2017: obligacje skarbowe mogą dać aż prawie 4% w skali roku!

Jeżeli jesteś początkujący to tutaj znajdziesz wszystkie artykuły o obligacjach w kolejności:

Na rynku lokat aktualnie jest dosyć słabo, więc warto przyjrzeć się ofercie złożonej przez Skarb Państwa w postaci obligacji skarbowych:

 1. Obligacje skarbowe na stały procent 2 letnie: 2,1%
 2. Obligacje skarbowe zmienno-procentowe 3 letnie: 2,2% (Wibor 6m + marża)
 3. Obligacje skarbowe indeksowane inflacją 4 letnie: 2,4% (Inflacja CPI r/r + marża)
 4. Obligacje skarbowe emerytalne indeksowane inflacją 10 letnie: 2,7%

Dodatkowo jak ktoś jest beneficjentem 500+ to może uzyskać dodatkowe korzyści z obligacji. Zaproponowane przez Skarb Państwa:

 1. Obligacja skarbowa rodzinna indeksowana inflacją 6 letnia: 2,8%
 2. Obligacja skarbowa rodzinna indeksowana inflacją 12 letnia: 3,2%

Bezpieczne inwestowanie maj 2017: podsumowanie

Bardzo ciekawą opcją jest obligacja czteroletnia indeksowana inflacją. Jeżeli teraz chcielibyśmy kupić obligację  w kwietniu (macie czas do 30 kwietnia, później będzie nowa seria) to:

 • W 1 roku odsetkowym otrzymałbym 2,4%
 • Od 2 do 4 roku odsetkowego, jeżeli inflacja pozostałaby przy niezmienionych poziomach to otrzymałbym 1,25% +2,2% = 3,45% 
 • W momencie gdybym chciał wcześniej zakończyć inwestowanie to musiałbym zapłacić: 70 groszy od każdego obligacji o wartości nominalnej 100 zł, czyli 0,7%

Więcej informacji znajdziecie tutaj

Dodatkowo, jeżeli weźmiemy pod uwagę obligację 10-letnią indeksowaną inflacją to (jeżeli odczyt inflacji pozostałby taki sam):

 • W 1 roku odsetkowym otrzymałbym 2,7%
 • Od 2 roku do 10 tego otrzymałbym 1,5 % marży + 2,2% czyli =3,7% kapitalizacji 
 • W momencie gdybym chciał wcześniej zakończyć inwestowanie to musiałbym zapłacić: 2 złote od każdej obligacji o wartości nominalnej 100 zł, czyli 2%

Więcej informacji znajdziecie tutaj

Bezpieczne inwestowanie maj 2017: konto firmowe

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i szukasz dobrego konta firmowego to możesz wziąć pod uwagę konto firmowe Idea z którego ja sam korzystam:

Można otrzymać nawet do 600 zł przychodu po spełnieniu kilku warunków: poniżej macie tabelę. Maksymalnie możemy otrzymać 50 złotych miesięcznie za wybrane czynności:

premiowanie za bankowanie warunki

Źródło: regulamin promocji: premiowanie za bankowanie

Bezpieczne inwestowanie maj 2017: warunki konta

 • Pamiętajcie, po założeniu konta aktywować usługę premiowanie za bankowanie! dokumenty
 • Pamiętajcie nie macie obowiązku zakładania konta osobistego do tego rachunku (musicie odznaczyć tą opcję podczas zakładania)
 • Do promocji mogą przystąpić nowi jak i obecni klienci. Obecni klienci muszą spełnić dodatkowe warunki:
  • w przeciągu trzech miesięcy przed przystąpieniem do promocji jego rachunek nie został:
   • uznany kwotą jakiejkolwiek zewnętrznej transakcji płatniczej
   • obciążony co najmniej jedną z poniższych transakcji:
    • przelewem lub przelewami na łączną kwotę min. 1000,00 zł
    • transakcją bezgotówkową lub transakcjami bezgotówkowymi Kartą na łączną kwotę min. 400,00 zł
    • przelewem lub przelewami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Urzędu Skarbowego (US)
    • nie był Uczestnikiem wcześniejszych Promocji Premiowanie za bankowanie
 • Opłata za posiadanie karty debetowej 4,99 zł/mc lub możliwość otrzymania bezpłatnej karty pod warunkiem:
  • 400 zł płatności kartą miesięcznie
  • wpłata do wpłatomatów nie niższa niż 1000 zł miesięcznie
 • Pierwsze dwa przelewy SEPA w miesiącu za darmo, każdy kolejny 3,99 zł
 • Tabela Opłat i Prowizji
 • Premiowanie za bankowanie

>>Konto firmowe IdeaBank: mój link affiliacyjny<<<

Bezpieczne inwestowanie maj 2017: 5 modułów szkoleń z inwestowania oraz lista 51 zagadnień

Poniżej znajduje się lista pięciu modułów szkoleniowych oraz lista wszystkich obecnych zagadnień poruszanych w trakcie szkoleń online Michała:

 • Moduł I: Praktyczna analiza gospodarki i giełdy z elementami wyceny (online)
  Szczegółowy opis szkolenia znajduje się tutaj
 • Moduł II: Praktyczna analiza spółki i wycena firmy metodą DCF oraz porównawczą (online)
  Szczegółowy opis szkolenia znajduje się tutaj
 • Moduł III: Moje spostrzeżenia (online)
  Szczegółowy opis szkolenia znajduje się tutaj
 • Moduł IV: Rynek mieszkaniowy w Polsce w latach 1991-2035 (online)
  Szczegółowy opis szkolenia znajduje się tutaj
 • Moduł V: Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka: co warto wiedzieć o… (online)
  Szczegółowy opis szkolenia znajduje się tutaj

Lista wszystkich obecnych zagadnień poruszanych w trakcie szkoleń online z inwestowania:

 1. O gospodarce, inwestowaniu i spółkach
 2. Wstęp do wyceny: Jak wycenić złotówkę zysku ?
 3. Dlaczego giełda rośnie długoterminowo ?
 4. Co to jest tak naprawdę PKB czyli jak przewidzieć przyszłe zmiany PKB ?
 5. Cykl dziesięcioletni: co warto o nim wiedzieć ?
 6. Cykl banku centralnego: fakty i mity
 7. Wskaźniki wyprzedzające tendencje w gospodarce: jakie są ich rodzaje i które warto śledzić ?
 8. Zachowanie giełdy a tendencje w gospodarce: jak wykorzystać historyczne zależności ?
 9. Cykle w gospodarce: od kilkudziesięcioletnich do kilkuletnich: co o nich wiemy?
 10. O konsolidacji sprawozdań finansowych
 11. O bilansie
 12. O amortyzacji
 13. O goodwill
 14. O rachunku zysków i strat
 15. O rachunku przepływów pieniężnych
 16. O analizie ryzyka kredytowego
 17. Wycena DCF spółki czyli wycena Enterprise Value
 18. Wycena DCF: o założeniach i analiza wrażliwości
 19. Wycena mnożnikowa
 20. Analiza bottom up
 21. Analiza sektora
 22. Analiza strategii spółki
 23. Praktyczny wycena DCF: Co warto wiedzieć o sprawozdaniu finansowym spółki Forte
 24. Praktyczna wycena DCF: Forte wstęp do DCF
 25. Praktyczna wycena DCF: Forte jak zaprognozować przychody, EBIT i inne składowe DCF
 26. Praktyczna wycena DCF: Forte wycena EV oraz korekty w celu wyjścia na wycenę jednej akcji
 27. Praktyczna prognoza sprawozdania finansowego na przykładzie spółki Forte
 28. Praktyczna wycena porównawcza na przykładzie spółki Forte
 29. Plik excel z przykładem modelu DCF dla Forte który stworzyłem do powyższych szkoleń on-line
 30. 30. Co warto wiedzieć o rekomendacjach: na co zwrócić szczególną uwagę?
 31. Co warto wiedzieć o działaniach insiderów?
 32. Dlaczego analitycy i zarządzający akcjami mają problem z właściwą analizą spółek?
 33. Sprawozdania finansowe spółek: na co zwrócić szczególną uwagę?
 34. O manipulacjach księgowych
 35. „Idealna spółka do zainwestowania”
 36. Pod co można grać zajmując pozycję
 37. O nowych wydarzeniach
 38. Kiedy i na jakie informacje reagują kursy spółek giełdowych?
 39. Dlaczego wyceny firm są atrakcyjne lub nie ?
 40. Od czego tak naprawdę zależą ceny nieruchomości?
 41. Podaż i popyt na mieszkania w Polsce w latach 1991 – 2035
 42. Rynek mieszkaniowy w Polsce: rozwój sytuacji w ciągu najbliższych kilku lat
 43. Co praktycznego warto wiedzieć o cyklu dziesięcioletnim: Teoria a praktyka
 44. Co praktycznego warto wiedzieć na temat zachowania tłumu
 45. Co praktycznego warto wiedzieć na temat polityki monetarnej?
 46. Co praktycznego warto wiedzieć o stopie dyskontowej dla indeksów giełdowych?
 47. Co praktycznego warto wiedzieć na temat cyklu zakupu aktywów trwałych?
 48. Co praktycznego warto wiedzieć o sektorze bankowym?
 49. Co praktycznego warto wiedzieć o sektorze deweloperskim?
 50. Co praktycznego warto wiedzieć o sektorze budowlanym?
 51. Co praktycznego warto wiedzieć o sektorze energetycznym?

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.