Inwestowanie, Makro-ekonomia

Wskaźnik pewności w przemyśle, w jaki sposób jest liczony i jego główne elementy.

26 września 2017 • By

Wskaźnik pewności w przemyśle

Kontynuując naszą drogę w cyklu edukacyjnym o makro-ekonomii. Naszym kolejnym wskaźnikiem w dzisiejszym wpisie będzie wskaźnik pewności w przemyśle. Jest on jednym ze wskaźników, który brany jest pod uwagę przez członków Europejskiego Banku Centralnego. Pomaga on nam zrozumieć co potencjalnie wydarzy się w przemyśle i jakie są nastawienia przedsiębiorców. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się w jaki sposób jest tworzony i gdzie możemy znaleźć o nim informacje.

Wskaźnik pewności w przemyśle: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem bloga/partnerem kilku cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe zestawy edukacyjne:

 1. „Jak w prosty sposób możemy zyskać kilkadziesiąt tysięcy, kilkaset a nawet kilka mln złotych?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna  „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna jak budować od podstaw biznes: “Jak zarobić kilka mln złotych lub więcej w życiu? Mój Profesjonalny trójkąt“.
 6. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Wskaźnik pewności w przemyśle: ogólne informacje

Wskaźnik pewności w przemyśle jest jednym z wielu wskaźników używanych przez ECB. W szczególności co miesiąc ECB publikuje 5 poszczególnych wskaźników związanych z badaniem sytuacji makro-ekonomicznej w poszczególnych sektorach. Między innymi:

 • przemyśle
 • usługach
 • budownictwie
 • handlu detalicznym
 • informacji od konsumentów (pewności konsumentów)

Chcę żebyście wiedzieli o tych wskaźnikach. Z uwagi na fakt, że w kolejnych artykułach będziemy zapoznawali się z każdym z nich. Co w przyszłości pozwoli lepiej nam zrozumieć jeden duży wskaźnik tzw. wskaźnik sentymentu ekonomicznego.

Wskaźnik pewności w przemyśle: jak liczymy?

Odpowiedzi pozyskane z ankiet (poniżej w kolejnym akapicie będzie przykład) agregowane są w formie salda. Każde saldo zawiera odpowiedzi dane przez respondentów (pozytywne, negatywne i bez zmian). Jeżeli chcecie więcej wiedzieć o tym w jaki sposób liczone jest saldo każdej odpowiedzi to znajdziecie informacje w metodologii pod tym linkiem.

Wskaźnik pewności w przemyśle: pytania

Zanim przejdziemy do wskaźników, zerknijmy na 3 pytania, które możemy znaleźć w ankiecie (łącznie jest ich 7, do ankiet miesięcznych). Dodatkowo pozostawię Wam linka, jeżeli będziecie chcieli przejrzeć sobie całą ankietę:

P1: Jak rozwinęła się twoja produkcja w przeciągu ostatnich 3 miesięcy?

Możliwe odpowiedzi:

 • + wzrosła
 • = pozostała bez zmian
 • – zmalała

P2: Jak oceniasz obecny stan twoich zamówień?

Możliwe odpowiedzi:

 • + więcej niż wystarczający
 • = wystarczający
 • – nie wystarczający

P3: Jak oceniasz obecny stan zamówień eksportowych?

Możliwe odpowiedzi:

 • + więcej niż wystarczający
 • = wystarczający
 • – nie wystarczający

Pytania tłumaczone są przeze mnie i mogą się różnić trochę od ankiety, która znajdziemy np. w GUS. Oryginalne znajdziecie w metodologii. Link podpiąłem powyżej.

Wskaźnik pewności w przemyśle: wzór

Tak jak mogliście zauważyć przy odpowiedziach pojawiają się 3 znaki (+, =, -). Nasi respondenci oceniają jaka jest i jaka będzie sytuacja w przemyśle. Potem dane są agregowane i powstaje nam wskaźnik. Tylko powstaje pytanie czy wszystkie siedem pytań jest brane pod uwagę przy tworzeniu wskaźnika? Otóż nie, wskaźnik tworzy się tak naprawdę z 3 odpowiedzi. Jakich? Poniżej wzór:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

We wzorze litery Q oznaczają (z ang. question) czyli numer pytania, który występuje w ankiecie. I jak możemy zauważyć, brane są pod uwagę do wyliczania wskaźnika 3 pytania.

W dużym skrócie pokazują nam one jak przedsiębiorcy oceniają obecną sytuację w przemyśle. Następnie odejmujemy od tego ilość zamówień na produkty gotowe, które czekają w zapasach. I dodajemy ilość przewidywanej produkcji przez przedsiębiorców. I otrzymujemy informacje o tym jak wygląda pewność w przemyśle w danym kraju.

Wskaźnik pewności w przemyśle: próbka

Poniżej wstawiam Wam tabelę z ilością próbki dla każdej ankiety i Państwa. Na czerwono macie zaznaczoną Polskę:

Źródło: metodologia 

W.w ilość badanych w danym Państwie jest wartością nominalną. Z uwagi na fakt, że dosyć często zdarzają się braki w odpowiedziach przy ankiecie. I wartość realna przeważnie jest korygowana o około 30%.

Wskaźnik pewności w przemyśle: strefa Euro i Polska

Teraz możemy zerknąć na wskaźnik pewności w przemyśle dla Polski:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

A tak wygląda nałożony na siebie wskaźnik pewności w przemyśle w strefie euro i Polsce:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

Jak widać, wskaźnik pewności w przemyśle wygląda bardzo podobnie u nas i w krajach strefy euro.

Wskaźnik pewności w przemyśle: wagi państw

Tak wyglądają wagi Państw do obliczenia wskaźnika pewności w przemyśle. Naszego dużego wskaźnika łącznie dla wszystkich krajów czy to Strefy Euro czy Unii Europejskiej:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

Jak sami widzicie, dominująca rolę we wskaźniku mają Niemcy. Następnie znajdziemy Włochów, Francuzów, Brytyjczyków, którzy niebawem nie będą obejmowani tym wskaźnikiem.

Wskaźnik pewności w przemyśle: podsumowanie

To tyle w tym wpisie, czekają na nas jeszcze 4 kolejne wskaźniki. A jako podsumowanie zajmiemy się wskaźnikiem sentymentu ekonomicznego, który jest liczony na podstawie tych danych wymienionych na początku wpisu.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl