Inwestowanie, Makro-ekonomia

Agregaty pieniężne w Polsce, co warto wiedzieć?

18 września 2017 • By

Agregaty pieniężne w Polsce

W dzisiejszym wpisie zapoznajmy się z tym jak wyglądają agregaty pieniężne w Polsce. Jakie dokładne dane prezentowane są przez NBP. Tak żebyśmy mogli w przyszłości dobrze zrozumieć co zawierają każde z nich..

Agregaty pieniężne w Polsce: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem bloga/partnerem kilku cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe zestawy edukacyjne:

 1. „Jak w prosty sposób możemy zyskać kilkadziesiąt tysięcy, kilkaset a nawet kilka mln złotych?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna  „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna jak budować od podstaw biznes: “Jak zarobić kilka mln złotych lub więcej w życiu? Mój Profesjonalny trójkąt“.
 6. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Agregaty pieniężne w Polsce: definicja

Na naszej Polskiej Wikipedii znajdziemy dosyć przyjazną definicję tłumaczącą czym są agregaty pienieżne, dlatego wklejam poniżej:

agregaty pieniężne to różne miary ilości pieniądza w gospodarce, przy czym mianem pieniądza określa się aktywa, które można szybko zamienić na gotówkę bez znacznej utraty ich wartości. W praktyce agregaty pieniężne określone są jako sumy wartości gotówki w obiegu oraz depozytów bankowych o różnym stopniu płynności.

Źródło: Wikipedia

Teraz przejdźmy do składu agregatów.

Agregaty pieniężne w Polsce: skład

W danych prezentowanych przez NBP możemy znaleźć 3 wyszczególnione agregaty pieniężne M1, M2, M3. W teorii na stronach znajdziemy również agregat M0, który również jest podawany w statystyce NBP. Poniżej przyjrzymy się dokładnie co każdy z nich zawiera:

 • M0: pieniądz gotówkowy w obiegu (z kasami banków)
 • M1: pieniądz gotówkowy w obiegu (monety i banknoty poza sektorem bankowym) + depozyty bieżące
  • Gospodarstw domowych
  • Niemonetarnych instytucji finansowych
  • Przedsiębiorstw
  • Instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych
  • Instytucji samorządowych
  • Fundusze ubezpieczeń społecznych
 • M2: obejmuje całą wartość pieniądza M1 + depozyty i inne zobowiązania do 2 lat włącznie:
  • Gospodarstw domowych
  • Niemonetarnych instytucji finansowych
  • Przedsiębiorstw
  • Instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych
  • Instytucji samorządowych
  • Fundusze ubezpieczeń społecznych
  • Depozyty z terminem wypowiedzenia do 3 miesięcy włącznie
 • M3: obejmuje całą wartość M2 + dodatkowo
  • Operacje z przyrzeczeniem odkupu
  • Dłużne papiery wartościowe z terminem pierwotnym do 2 lat (włącznie)
  • Jednostki uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego

Dodatkowo jakbyście chcieli przyjrzeć się dokładnie metodologii opracowań tych agregatów to pozostawiam Wam link na dole.

Agregaty pieniężne w Polsce: M0

Tak wygląda agregat pieniężny M0 w milionach złotych:

Opracowanie własne na podstawie danych: NBP

Agregaty pieniężne w Polsce: M1

Tak wygląda agregat pieniężny M1 w milionach złotych:

Opracowanie własne na podstawie danych: NBP

Tak wygląda “goły M1” bez dodania M0 Czyli: depozyty i inne zobowiązania bieżące (łącznie z depozytami overnight). Poniżej wykres:

Opracowanie własne na podstawie danych: NBP

A tak wyglądała wysokość depozytów bieżących gospodarstw domowych i przedsiębiorstw:

Opracowanie własne na podstawie danych: NBP

Agregaty pieniężne w Polsce: M2

Przedostatnia grafika o tym jak wygląda agregat M2 w milionach złotych:

Opracowanie własne na podstawie danych: NBP

Popatrzcie teraz na depozyty gospodarstw domowych do 2 lat włącznie:

Opracowanie własne na podstawie danych: NBP

Ochota na oszczędzanie w dłuższym terminie (do 2 lat) naszła dopiero ludzi po kryzysie z 2008 roku. I popatrzcie jak stopniały depozyty w Funduszu ubezpieczeń społecznych:

Opracowanie własne na podstawie danych: NBP

Tutaj macie dokładną definicję co obejmuje FUS:

Do nowego podsektora “fundusze ubezpieczeń społecznych” zaliczone zostaną: kasy chorych, dotychczas wykazywane w “budżecie państwa”, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego oraz zarządzane przez nie fundusze działające w sferze ubezpieczeń społecznych (lista funduszy uzgodniona z Ministerstwem Finansów) wykazywane dotychczas w “funduszach celowych budżetu państwa”.

Źródło: NBP

Agregaty pieniężne w Polsce: M3

I na koniec wartość agregatu M3:

Opracowanie własne na podstawie danych: NBP

Wygląda praktycznie tak samo jak podaż pieniądza m2, więc nie wklejam dodatkowych grafik.

Agregaty pieniężne w Polsce: agregaty pieniężne a inflacja?

Poniżej wklejam Wam jeden cytat ze sporego opracowania dla chętnych

Warto zauważyć, że w krajach o niskiej inflacji większa dynamika pieniądza nie prowadzi do proporcjonalnego wzrostu inflacji w długim okresie, ani nie wpływa na tempo wzrostu PKB.

Źródło: NBP

Agregaty pieniężne w Polsce: ciekawe linki
Agregaty pieniężne w Polsce: podsumowanie

W tym artykule skupiliśmy się na konkretach dotyczących agregatów pieniężnych w Polsce. W szczególności wyjaśniłem co dokładnie agregaty mają w środku. I jakie ciekawostki możemy znaleźć w każdym z nich. Tak żebyśmy lepiej rozumieli podstawy makro na przyszłość.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl