Inwestowanie, Makro-ekonomia

PMI USA: dane, interpretacja, ciekawostki dla inwestora

21 listopada 2017 • By

PMI USA

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam notkę o tym, jak wygląda PMI USA. A dokładnie wskaźnik PMI w przemyśle. Krótko opiszę Wam co powinniśmy o nim wiedzieć i gdzie szukać informacji.

PMI USA: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

PMI USA: co oznacza?

Wskaźnik PMI prezentowany przez Markit pokazuje nam jakie były nastroje przedsiębiorców w danym miesiącu w porównaniu z miesiącem poprzednim. Dane zbierane są na podstawie ankiety wysyłanych do przedsiębiorców. W jaki sposób zbierane są dane? Poniżej wypiszę Wam kilka punktów:

 • dane zbierane są poprzez ankiety wysyłane do przedsiębiorców
 • w Polsce dane zbierane są od ponad 200 firm z sektora przemysłowego. A w przypadku USA jest to 600 firm z sektora przemysłowego
 • przy doborze przedsiębiorców do wskaźnika Markit bierze pod uwagę: udział danej branży w PKB i wysokość zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie
 • dane zbierane są w połowie miesiąca. I ukazują nam potencjalne zmiany nastrojów w bieżącym miesiącu w porównaniu z miesiącem poprzednim
 • dane nie są korygowane po pierwszej publikacji (czasami mogą zostać skorygowane o wpływ czynników sezonowych)
 • tyle wynosi procentowy skład wskaźnika PMI USA:
  • Nowe zamówienia: 30%
  • Produkcja 25%
  • Zatrudnienie 20%
  • Dostawa w czasie 15%
  • Kupno produktów z magazynu 10%

Źródło: Markit + Markit

Teraz przejdziemy do wskaźnika publikowanego co miesiąc.

PMI USA: kto publikuje i kiedy

Wskaźnik publikowany jest na stronie Markit na początku każdego miesiąca. Przeważnie bywa to w 1-2 dzień miesiąca, z wyjątkami np. we wrześniu 2018 będzie opublikowany w 4 dzień miesiąca. Tutaj możecie znaleźć więcej informacji. Przykładowo kalendarz z dodatkowymi wskaźnikami tworzonymi przez Markit.

PMI USA: jakie dane brane są pod uwagę

Tak wygląda wykres publikowanego wskaźnika co miesiąc. Zerknijcie sobie w szczególności na podział na rożne kategorie:

Źródło: Markit

Przykładowo, warto zwrócić uwagę na wskaźnik zatrudnienia jak wzrósł w porównaniu do poprzedniego miesiąca i października roku 2016.

Interpretacja powyższego wskaźnika jest dosyć prosta. Poniżej kluczowe informacje:

 • jeżeli wskaźnik wynosi 50: to nastroje pozostają bez zmian
 • jeżeli wskaźnik wynosi powyżej 50: to oczekiwane nastroje są lepsze
 • jeżeli wskaźnik wynosi poniżej 50: to oczekiwane nastroje są gorsze
PMI USA: podsumowanie

PMI Polska to taki wyprzedzający wskaźnik do produkcji przemysłowej. Dlatego warto go obserwować. Bo zawiera w sobie kilka ważnych komponentów makro-ekonomicznych. Takich jak zatrudnienie, nowe zamówienia i wysokość produkcji.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl