Edukacja inwestora, Inwestowanie, Makro-ekonomia

Produkcja budowlano-montażowa

6 lutego 2018 • By

Produkcja budowlano-montażowa

Standardowo przyjrzymy się w dzisiejszym wpisie jak wygląda produkcja budowlano-montażowa w Polsce. Jakie dane możemy znaleźć, co dokładnie obejmują. I zerkniemy na ciekawe informacje z małego rocznika statystycznego. Dodatkowo we wpisie znajdziecie fajne grafiki na których zostały przedstawione informacje o tym jak wygląda tempo rozwoju poszczególnych województw.

Produkcja budowlano-montażowa: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Produkcja budowlano-montażowa: tablica za danymi

Jeżeli chodzi o produkcję budowlano-montażową to standardowo patrzymy na dane z GUSu. Niestety przeważnie podawana jest taka mała tablica. Dlatego w tym artykule zerkniemy głębiej na dostępne informacje w sieci. Żeby przyjrzeć się dokładne co obrazuje produkcja budowlano-montażowa. Poniżej standardowa grafika:

Źródło: GUS

Produkcja budowlano-montażowa: wyniki działalności w budownictwie

GUS raz do roku udostępnia wielkie opracowanie dotyczące budownictwa. W nim znajdziemy bardzo ciekawe grafiki dotyczące produkcji budowlano-montażowej. Między innymi poniższą grafikę obrazująca produkcję budowlano-montażową według województw (miejsce wykonania robót w przedsiębiorstwach budowlanych o liczbcie pracujących powyżej 9 osób w 2016 roku):

Źródło: GUS

Jeszcze jedna bardzo fajna grafika o liczbie budynków mieszkalnych niemieszkalnych poniżej:

Źródło: GUS

Zauważcie jakie ogromne przewagi mają wybrane województwa. Poza nimi praktycznie nic się nie dzieje. Dodatkowo takie dane możemy znaleźć w excelu (poniżej grafika). Oczywiście jest ich dużo dużo więcej:

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

I grafika obrazująca ilość oddanych mieszkań do użytku od lat 80’tych na terenie wsi i w miastach:

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Produkcja budowlano-montażowa: definicja

Definicja dotycząca produkcji budowlano-montażowej jest bardzo prosta. Jednakże obejmuje bardzo dużo sekcji. Zerknijcie poniżej na cytat:

Dane o sprzedaży produkcji budowlano-montażowej dotyczą robót zrealizowanych na terenie kraju, wykonanych siłami własnymi, tj. bez podwykonawców, systemem zleceniowym
(tj. na rzecz obcych zleceniodawców) przez podmioty budowlane zaliczane zgodnie z PKD 2007 do sekcji „Budownictwo”.

Źródło: Bank danych Makroekonomicznych

Poniżej wycinek z PKD sekcji F. Sekcja F jest zdecydowanie bardziej obszerna, dlatego zalecam chętnym do zerknięcia sobie na link pod tabelą:

Źródło: PKD

A tutaj wykres dynamiki rok do roku produkcji:

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

I na koniec grafika. Przedstawiająca jak wyglądała struktura produkcji w 2005 i 2016 roku:

Źródło: Mały rocznik statystycznych

Produkcja budowlano-montażowa: podsumowanie

Jak widzicie, produkcja budowlano-montażowa obejmuje swym zasięgiem bardzo dużą ilość danych. Warto o tym wiedzieć podczas swoich analiz na przyszłość.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl