Inwestowanie, Makro-ekonomia

Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych + rolnych

29 stycznia 2018 • By

Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych i rolnych

W poprzednim wpisie o PPI, czyli wskaźniku cen produkcji sprzedanej przemysłu pokazałem Wam dokładnie na co dzieli się ten wskaźnik. I jak dokładnie wyglądają dane za ostatnie kilka lat. W dzisiejszym wpisie zerkniemy jak wygląda produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych. A dokładnie to dynamika rok do roku za ostatnich kilkanaście lat. I przy okazji zerkniemy jakie ciekawe dane możemy znaleźć na stronach GUS dotyczące produktów rolnych.

Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych: tablica

Tak wygląda dynamika r/r ogólnej produkcji sprzedanej w tablicy GUS:

Źródło: GUS

Z pewnością wielu z Was zastanawia się czym różni się aktualna tabela od tabeli poprzedniej (z wpisu o PPI). Posiadają one kilka różnic, które wymienię poniżej:

Po 1. Tablica pokazana powyżej przedstawia nam dynamikę produkcji sprzedanej przemysłu (czyli potocznie możemy powiedzieć, że jest to dynamika sprzedaży w poszczególnych przedsiębiorstwach na poszczególnych produktach: ile sprzedali, i czy wzrosła/spadła produkcja rok do roku)

Po 2. Wpis o PPI pokazuje nam wskaźniki cen produkcji sprzedanej w przemyśle.  I bardzo często będziecie mogli się spotkać z dynamiką wskaźnika cen produkcji sprzedanej w przemyśle. To już w ogóle kosmos. (PPI to po prostu inflacja producencka. Tak jak mamy wskaźnik: cen towarów i usług konsumpcyjnych (nasza zwykła inflacja o której mówimy cały czas). Tak mamy inflację na towarach sprzedawanych w przemyśle.)

Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych: dynamika

A tak wyglądają dynamiki rok do roku ogółem dla produkcji sprzedanej przemysłu:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS

I teraz dodam Wam dwa komponenty ze wskaźnika. Pierwszy to górnictwo i wydobywanie rok do roku:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS

A teraz przetwórstwo przemysłowe rok do roku:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Oprócz głównych grup powyżej mamy bardziej szczegółowe dane np. ilości produkcji węgla kamiennego w tys. ton:

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Dodatkowo możemy znaleźć dane o ilości oleju opałowego w tys. ton. Poniżej grafika:

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Pamiętajcie: czytajcie zawsze dodatkowe informacje podawane przez GUS

Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych: definicja

Teraz przedstawię Wam cytat z GUS i pozostawię link na dole dla chętnych:

Wartość produkcji sprzedanej obejmuje:

Wartość sprzedanych na zewnątrz przedsiębiorstwa produktów (niezależnie od tego, czy otrzymano za nie należne opłaty), tj.:

– wyrobów gotowych, półfabrykatów i części własnej produkcji,
– wykonanych usług oraz robót, w tym także budowlano-montażowych wykonanych siłami własnymi (tj. bez podwykonawców),
– prac naukowo-badawczych,
– prac projektowych, geodezyjno-kartograficznych,

Źródło: GUS

Produkcja ważniejszych wyrobów rolnych: tablica

Tak wygląda część tablicy cen produktów rolnych:

Źródło: GUS

Osobiście nie zajmowałem się jeszcze analizą spółek z sektora spożywczego. Jednakże takie dane mogłyby nas wspomóc przy analizie. Przykładowo jak dobrze poszperamy po baza danych GUS. To możemy odnaleźć inflację na mleku. Poniżej grafika:

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych: podsumowanie

To tyle w tym wpisie. Mam nadzieję, że komuś z Was przydadzą się dane do analizy jego własnych spółek.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl