Droga inwestora, Inwestowanie

Zachowanie giełdy w kwietniu 2017: analiza klas aktywów

2 maja 2017 • By

Zachowanie giełdy w kwietniu + od początku roku

W ostatnim podsumowaniu zachowania giełdy w marcu pisałem o dobrym dobrze instrumentów finansowych. Z uwagi na fakt, że nie wszystkie instrumenty zarabiają jednocześnie. W szczególności jak inwestorzy przenoszą się z rynku akcji np. na rynek surowcowy i odwrotnie. Żeby nie przedłużać, zobaczcie jak wyglądało zachowanie giełdy w kwietniu w poniższych akapitach.

To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:

Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:

  1. Bezpiecznym inwestowaniu:Bezpłatne szkolenia z inwestowania dla każdego! Bezpieczne inwestowanie maj 2017: lokaty, obligacje, fundusze
    ień 2017 Lokaty, obligacje, fundusze
  2. Klasach aktywów: Zachowanie giełdy w kwietniu: analiza klas aktywów<— jesteś tutaj
  3. Działaniach RPP: Posiedzenie RPP 4-5 kwietnia 2017, co dalej ze stopami procentowymi?
  4. Najnowszych trendach na inflacji:Inflacja w marcu 2017: +2% r/r -0,1 m/m, zgodnie z oczekiwaniami
  5. Działania FED: Podwyżka stóp procentowych w USA: FOMC podnosi stopy o 0,25 pkt.
  6. Działania Europejskiego Banku Centralnego: Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017 r.

Zachowanie giełdy w kwietniu 2017

W ostatnim miesiącu rynki rozwinięte odpoczywały w szczególności Niemiecki Dax, Amerykański S&P500. Najlepszy z rynków rozwiniętych w tym zestawieniu okazał się Japoński Nikkei. Jednakże nasz rodzimy rynek nie zawiódł. W szczególności ostatnimi czasy mocno zaniedbany przez inwestorów WIG20, osiągnął imponującą stopę zwrotu: ponad 9%  Spójrzcie na tabele poniżej:

Zachowanie giełdy w kwietniu 2017: WIG20

Jak już jesteśmy przy wynikach to warto spojrzeć na dokładne wyniki WIG20, które spółki pomogły nam osiągnąć ten imponujący wynik. Bardzo głośny ostatnimi czasy sektor energetyczny, czyli : JSW, PKN Orlen, Lotos, PGNiG. Niestety nie obyło się bez negatywnych zaskoczeń na spółkach energetycznych np. Energa i TauronPE osiągnęły negatywną stopę zwrotu w poprzednim miesiącu. Dlatego tak ważnym elementem w inwestowaniu jest selekcja o której bardzo często przypomina Wam Michał.

(kliknij w tabelę, aby powiększyć w nowym oknie)

Źródło: www.stooq.pl

Zachowanie giełdy w kwietniu 2017: mWIG40

Jak spojrzymy na stopy zwrotu od początku roku na indeksie mWIG40, podobnie jak WIG20 to bardzo ciężko było “przestrzelić”. Chyba, że kupowaliśmy i sprzedawaliśmy, starając się łapać dołki i sprzedawać na górkach. Powiem Wam szczerze, że zdecydowanie od dłuższego czasu bardziej preferuję Analizę Fundamentalną z uwagi na fakt, że próbując łapać górki i dołki. Przekonywałem się o swoim braku doświadczenia i wiedzy (bardzo często się myliłem). A trzymając spółkę na dłuższy termin, powyżej roku omijamy losowe zachowania giełdy w większym stopniu. Gorzej tylko jak nasza analiza była totalnie w złą stronę. W tym przypadku niestety strata może być znaczna. Popatrzcie teraz na wykres jak zachowywał się indeks mWIG40 w ostatnim miesiącu:

(kliknij w tabelę, aby powiększyć w nowym oknie)

Źródło: www.stooq.pl

Zachowanie giełdy w kwietniu: wyniki od początku roku

Na koniec możecie zobaczyć sobie jak wyglądają stopy zwrotu YTD (year to date), czyli od początku roku do teraz (przez 4 miesiące) w rankingu od najwyższej do najniższej w tabeli i na wykresie:

Poniżej zamieszczam wykres tabeli, która jest przedstawiona powyżej:

 Zachowanie giełdy w kwietniu: stopy zwrotu yTD

Na dzisiaj to tyle, a może jest coś co zwróciło Waszą szczególną uwagę na rynku? Może coś pominąłem, o czym warto było napisać. Jeżeli tak to podziel się wiedzą w komentarzu.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.