Inwestowanie, Jak przebiega proces nauki

Dlaczego bogaci stają się bogatsi a biedni biedniejsi: czyli jak przebiega proces nauki w praktyce

15 listopada 2017 • By

Jak przebiega proces nauki: jaki jest cel tego cyklu?

Celem tego cyklu jest pokazanie Wam jak przebiega proces nauki. Jest to moje case study: jak to wygląda w moim przypadku. Jednak ten proces, który tutaj opisuję, jest uniwersalny. I każdy może skorzystać/wiele się nauczyć dzięki temu (z pewnością poszerzyć horyzonty). Przede wszystkim zwrócę uwagę na aspekty związane z psychologią i socjologią. Poddam analizie każdy komponent procesu związanego z nauką, przekładając na wizję dnia z życia przeciętnego Kowalskiego. Przeważnie szukając informacji na temat zdobywania wiedzy, znajdziemy wiedzę o technikach nauki, sposobach zapamiętywania itd. W tym cyklu poddałem analizie proces nauki z innego punktu widzenia. Będzie to mieszanka wiedzy, obserwacji i mojej analizy procesu nauki. Wraz z przykładami z mojego życia. Jest to już trzeci cykl edukacyjny który tworzę obecnie dla Was. Dwa kolejne to 1) „Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, Europa oraz USA„ i 2) W gąszczu informacji regulacji bankowych.

Nie bez powodu w nazwie tego cyklu jest zawarta informacja o procesie. Bo jak wiemy, proces składa się z wielu komponentów. W moich wpisach użyję:

  • wiedzy psychologicznej i socjologicznej
  • moich obserwacji i analizy
 • wgląd na emocjonalną część człowieka

Moim zdaniem są to takie 3 główne czynniki, pozwalające nam odnaleźć się w całym procesie. Zapraszam Was po więcej informacji do kolejnych akapitów.

Jak przebiega proces nauki: dlaczego powstał ten cykl?

Po długich rozmach z Michałem na temat jak przekazywać innym wiedzę/doświadczenie. W szczególności jak uczyć się samemu. Powstał pomysł, żebym podzielił się swoimi doświadczeniami na temat procesu nauki. Dlatego powstał ten krótki cykl, składający się łącznie z 6 artykułów (wraz z tym).  W kolejnych akapitach wytłumaczę Wam w jaki sposób korzystać z tego cyklu. I jakie będziecie mogli znaleźć informacje. Poniżej pozostawiam Wam listę artykułów:

 1. Jak się uczyć: co warto wiedzieć o procesie<—- jesteś tutaj
 2. Wielka piątka: czyli pięcioczynnikowy model osobowości
 3. Bogaci stają się bogatsi a biedni biedniejsi: Matthew Effect: wyedukowani stający się mistrzami. A niewyedukowani tracą wszystkie szanse
 4. Poczucie własnej wartości: nasz zapalnik do działania
 5. Zamknięty i otwarty umysł: czyli „nie wiem”, ale spróbuje się nauczyć
 6. Podsumowanie: bez pracy nie ma kołaczy

Jak przebiega proces nauki: warto przeczytać

Fajnie jakbyś przeczytał cały cykl, bo wtedy będziesz mógł zobaczyć big picture, który chciałem w nim przedstawić. W tym cyklu nie będzie wyłącznie o tym jak się uczyć. Przejdziemy przez procesy dnia codziennego. Będące nieodłączną całością procesu nauki. Pamiętajcie też o tym, że sporo opisuje Wam z mojego punktu widzenia. Odnoszę się w artykułach do psychologów i zjawisk socjologiczno/psychologicznych np. jak matthew effect czy poczucie własnej wartości. Tylko jest to przepuszczone przez moją subiektywną wizję na świat. Co zadziałało dla mnie niekoniecznie zadziała dla Ciebie. Będzie to proces, który będzie wymagał twojego wkładu własnego i rozwoju własnej osoby.

Jak przebiega proces nauki: nieinwazyjny moralizator

W moich tekstach będzie się pojawiać sporo takich wzmianek, podobnych do przedstawionej poniżej. Nie chciałbym żeby było to traktowanie jako moralizowanie kogoś. Czy szukanie problemów u innych. Ten akapit, jak i reszta cyklu. Ma na celu wzbudzić u Was chęć poddania analizie wasz aktualny stan życiowy. Dlaczego? Im mniej negatywnych emocji w naszym życiu, tym lepiej. Bardzo często takie rzeczy przeszkadzają nam w podjęciu długofalowej aktywności. Zobaczcie na kilka słów poniżej.

Uważam, że jak będziemy mieli problemy natury emocjonalnej w życiu. To wszelakie formy ogarnięcia nauki i większego wkładu własnego będą często bardzo szybko upadały. Usłyszymy:

 • mam słomiany zapał
 • nie wiem czy dam radę
 • boje się podjąć próby

Poukładaj swoje życie osobiste:

 • rodzina
 • znajomi
 • kariera
 • oszczędności
 • twoja osobowość

Pamiętaj: będzie to trwało całe życie. Zajmij się jedną rzeczą, którą jesteś w stanie ogarnąć. Taką, która sprawia Ci niepotrzebny stres. Rób rzeczy, które jesteś w stanie zrobić (nie traktuj ich jako trywialne. Po ich wykonaniu będziesz miał więcej informacji i łatwiej będzie ci postawić kolejny krok). I planuj kolejne kroki. Wraz z ograniczeniem stresorów w życiu będziesz bardziej wydajny umysłowo. Co przełoży się na twoje lepsze efekty w nauce.

Jak przebiega proces nauki: idealny świat

W idealnym świecie, proces nauki byłby przechadzką po parku. Usiedlibyśmy na 5 minut czytanki i już! Wszystko wiemy, wszystko zapamiętaliśmy i jest świetnie. Jednakże w rzeczywistym świecie na początku naszej drogi  90% z nas partaczy swoją robotę (jak nie więcej). Czy to znaczy ze nie warto w ogóle zaczynać? No oczywiście, że nie. Przecież każdy z nas musi się czegoś nauczyć od początku. Nie ma ludzi z wrodzoną wiedzą. Tylko niektórym wiedza wchodzi szybciej do głowy i potem gloryfikujemy ich jako utalentowanych. Chwała im za to, niech rozwijają świat. Jednakże każdy z nas nie powinien zapominać o sobie i dać sobie szansę.

W Polsce mamy trochę problem perfekcjonizmu bo, albo robimy coś “idealnie” albo wcale. W kolejnym akapicie wrzucę Wam filmik o perfekcjonizmie. Warto zerknąć w jaki sposób został przedstawiony. Bo wbijana nam wizja świata przez media jest mocno krzywdząca.

Jak przebiega proces nauki: cele nie marzenia

O co w ogóle mi chodzi? Przyjrzymy się kilku informacjom:

  • chcę inwestować jak Warren Buffet
  • chcę być inwestorem profesjonalnym
 • chcę być bogaty

To wszystko marzenia. Jak są według mnie opisy celów?

W tym tygodniu przerobie jeden dział sprawozdań finansowych. A dokładnie dział aktywów:

  • Poniedziałek: czas operacyjny 1 godzina: czym są aktywa trwałe i co powinienem o nich wiedzieć
 • Wtorek: czas operacyjny 1 godzina: czym są aktywa obrotowe i co powinienem o nich wiedzieć

Dlaczego? Bo łatwo jest zmierzyć nasze postępy w nauce. A dodatkowo mieć realną/mierzalną informację zwrotną gdzie jesteśmy dobrzy a gdzie musimy popracować jeszcze więcej. Bo mamy bardzo ważną rzecz. Sprecyzowaliśmy nasze plany. I w ten sposób można uniknąć prokrastynacji.

Twierdzenia typu, że chcemy być jak Warren Buffet i tym podobne są totalnie nie mierzalne. Czy nawet określenie typu: chcę być analitykiem akcji. To może być nasza wizja (oczywiście przydatna), ale nie operacyjna droga do osiągnięcia tego celu.

Jak przebiega proces nauki: czas i konsolidacja pamięci

Wielu z Was prawdopodobnie zastanawiało się dlaczego powstał roczny kurs u Michała Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych Michała Stopki: roczny kurs z inwestowania? Nie lepiej było weekendowo spotkać się, szybko przekazać “perełki” i pojechać do domu? Właśnie z przekazywaniem wiedzy jest ten problem, że ten proces trwa. I żebyśmy zrozumieli co poeta miał na myśli to potrzebujemy sporo czasu. A przede wszystkim snu, gdzie zachodzi konsolidacja pamięci. Poniżej pozostawiam Wam cytat z Wikipedii:

Konsolidacja – w psychologii jest procesem utrwalania nabytych informacji (śladów pamięciowych, umiejętności) w mózgu. Zakłada się, że konsolidacja polega na długotrwałych zmianach neurofizjologicznych, skutkujących łatwiejszym wpływem neuronów na sąsiednie komórki nerwowe, bądź na zmianie ilości neuroprzekaźników, bądź też na wzroście ilości połączeń synaptycznych między neuronami (ta ostatnia możliwość nie jest jednak potwierdzona przez eksperymenty).

Źródło: Wikipedia

Co mnie jeszcze mocno zszokowało w informacji na Wikipedii to ten cytat:

Proces konsolidacji może trwać nawet kilka lat.

Źródło: Wikipedia

Mieliście takie przebłyski, że uczyliście się parę lat nic nie kumając? I nagle wiecie! Może to właśnie pomoże nam wyjaśnić sławny okrzyk: Eureka!

Sama praca nie wystarczy: potrzebna jest jeszcze wiedza. Dużo wiedzy, a musimy ją zdobyć i przetworzyć w umyśle żeby wprowadzić w życie. Im częściej będziemy mózgu używać w strukturach, które nas interesują tym lepiej. Bo w przyszłości dokładanie kolejnego puzzla będzie jeszcze prostsze z uwagi na fakt, że wiele dziedzin zawiera w sobie podobieństwa i zdecydowanie szybciej umysł przyswaja nowe informacje. Podobnie jest z nauką języka. Jak opanujemy biegle 1 dodatkowy język to przyswojenie kolejnego będzie łatwiejsze.

Jak przebiega proces nauki: cytatowe historie

Wrzucę Was teraz kilka zasłyszanych haseł, które powinny Wam dać do myślenia.

  • “porównuj swoje osiągnięcia dzisiejsze do twoich wczorajszych osiągnięć. Nie do swojego idealnego ja, które może powstać za kilka lat”
  • “widzisz tylko 1 wymiar czyjegoś sukcesu”
 • “widzisz moją chwałę, ale nie znasz mojej historii”

Wiem, że można to podciągnąć śmiało pod coachingowe brednie. Jednakże chciałbym żebyście zwrócili na nie uwagę.

Jak przebiega proces nauki: próżnowanie

W tym filmiku możecie znaleźć bardzo fajną animowaną historyjkę. Pokazująca w dobitny sposób, jak wielu z nas przytłacza społeczne ciśnienie. Prowadząc do sporego wewnętrznego lęku, który odczuwa wielu z nas. Co przekłada się na tzw. prokrastynacje. Czyli odkładaniem swoich obowiązków na później. Następnie włącza się kaskada negatywnych emocji i obrazu samego siebie, prowadząca do jeszcze gorszego samopoczucia. W filmiku znajdziecie jeszcze kilka ciekawostek o których warto wiedzieć:

Jak przebiega proces nauki: wbij pierwszy bieg

Pierwszy filmik przedstawia problem perfekcjonizmu. Czyli w jaki sposób wyobrażamy sobie daną czynność, jako idealną. Gdzie tak naprawdę w praktyce nie mamy pojęcia jak w ogóle zacząć. Co przekłada się na ogromne zwątpienie i brak chęci działania. W szczególności autor wspomniał o tym, że większość z nas ludzi nie zdaje sobie sprawy z ilości włożonych godzin w pracę drugiej osoby. Gdzie większość ekspertów zjadła nerwy na osiągnięciu sukcesu. A my widzimy tylko czubek góry lodowej. Niby wszystko wydaje się proste a w rzeczywistości tak nie jest. W filmiku znajdziecie jeszcze kilka ciekawostek o których warto wiedzieć:

Drugi filmik rzuca nam spojrzenie na perfekcjonizm, ale z innego punktu widzenia. Marzymy o pewnej karierze. W szczególności widzimy osoby, które są na samym szczycie. I nie zdajemy sobie sprawy z ilości wniesionego wkładu przez takie osoby. Zainspirowani osiągnięciami największych, postanawiamy zrobić kilka kroków w kierunku kariery. A rzeczywistość pokazuje nam, że nie jest to bułka z masłem. I przygniata nas ciężar naszych wyobrażeń. W filmiku znajdziecie jeszcze kilka ciekawostek o których warto wiedzieć:

Jak przebiega proces nauki: podsumowanie

Ten artykuł jest wstępem do kolejnych, które poruszą sprawy związane z przebiegiem procesu nauki trochę szerzej. Tak żeby każdy z Was miał dodatkową perspektywę, którą można użyć do zgłębiania wiedzy podczas naszej życiowej wędrówki.

Napiszcie w komentarzach co myślicie o tematyce tego wpisu? Jak to jest w Waszym przypadku?

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl