Inwestowanie, Poznaj sprawozdanie finansowe

ROE: czyli zwrot z kapitału własnego spółki

23 września 2018 • By

ROE: wstęp

Do warsztatu inwestora zagościł dzisiaj wskaźnik ROE. Standardowo przyjrzyjmy się w jaki sposób jest tworzony. Na jakie pułapki uważać podczas analizy i skąd pobrać dane.

ROE: cykl edukacyjny

To jest wpis z cyklu edukacyjnego: poznaj sprawozdanie finansowe od praktycznej strony!

Przypominam też, że stworzyliśmy z Michałem specjalną grupę na Facebooku. Która jest związana tylko z tym cyklem edukacyjnym. Zachęcam do dołączenia:  „Pierwsze kroki Janusza Biznesu: KLIKNIJ TUTAJ”. I śledzenia moich dalszych poczynań.

ROE: czyli jak działa mój biznes

Ktokolwiek z nas chciałby założyć sobie biznes, to musi mieć odpowiednią ilość kapitału na rozkręcenie biznesu. Forma kapitału może być różna. Poniżej przedstawiam Wam jak wygląda przykładowy sposób finansowania biznesu:

Dzisiaj zajmiemy się sprawdzeniem, jaki osiągamy zysk z kapitału własnego. A dokładnie ile złotówka kapitału własnego wypracowuje groszy zysku. W najprostszy sposób: zainwestowaliśmy w nasz biznes 1000 zł i to wszystko jest kapitałem własnym. Spółka co roku przynosi 100 złoty zysku netto. Więc nasze ROE wynosi 10%. Proste prawda? Pewnie. Przyjrzyjmy się jak wygląda obliczanie tego wskaźnika na spółce giełdowej.

ROE: czym jest kapitał własny

Zanim przejdziemy do wskaźnika ROE, to warto by każdy z Was wiedział czym jest kapitał własny. Wtedy zdecydowanie lepiej przyswoicie informacje o wskaźniku zwrotu z kapitału własnego:

Kapitał własny mogą stanowić wkłady pieniężne za akcje w spółce akcyjnej lub odłożony zysk netto. Przykładowo tak wygląda kapitał podstawowy w spółce 4 fun tv:

Źródło: sprawozdanie finansowe 4 fun

Gdzie składa się on na poszczególne emisje akcji o wartości nominalnej 1 zł:

Źródło: sprawozdanie finansowe 4 fun

Przeważnie do obliczania wskaźnika bierzemy kapitał własny ogółem. Czyli sumę kapitałów podstawowych, akcji własnych, pozostałych kapitałów i zysków zatrzymanych. Zgodnie z poniższą grafiką:

Źródło: sprawozdanie finansowe 4 fun

Przejdźmy teraz do akapitu w którym pokażę Wam jak oblicza się wskaźnik.

ROE: wzór i obliczenia

Zacznijmy od podstaw: czyli jakie informacje potrzebujemy, żeby obliczyć wskaźnik ROE (z ang. return on equity)? Potrzebujemy informacje o wysokości kapitału własnego i zysku netto w danym okresie. Zgodnie z poniższym wzorem:

Zerknijmy teraz do sprawozdania finansowego spółki, żeby taki wskaźnik obliczyć. Będziemy potrzebowali informacje z dwóch części sprawozdania:

Niektóre spółki podają wysokość swoich wskaźników. Przykładowo 4 fun TV podaje:

Policzmy sobie teraz wskaźniki ze sprawozdania finansowego. Bierzemy na początku informacje z bilansu:

Źródło: sprawozdanie finansowe 4 fun

Następnie z rachunku zysków i strat o zysku netto:

Źródło: sprawozdanie finansowe 4 fun

3 477 159,03/32 133 441,32= 10,72% a spółka podała nam 21% dlaczego tak nisko? Po pierwsze, wziąłem wynik zysku netto za 6 miesięcy. Gdy chcemy porównywać jaki mieliśmy wskaźnik ROE dla danego roku, to powinniśmy wziąć sumę ostatnich 4 kwartałów + średnią z ostatnich 4 kwartałów z kapitału własnego. Powinno to wyglądać w następujący sposób:

Już lepiej. Tylko były to obliczenia dla 4 ostatnich kwartałów od 3 kwartału 2016 roku. A my chcielibyśmy zobaczyć jak to wygląda dla roku 2017 w spółce. Wystarczy wziąć dane ze sprawozdania rocznego:

7 757 890,15 zysk netto

36 414 162,44 kapitał własny

= 21,3%

Czyli zgodnie z tym co spółka pokazała w sprawozdaniu. Dlaczego o tym napisałem wcześniej prowadząc was w błąd? Bo sam kiedyś popełniałem podobne błędy i chciałem żebyście zwrócili na to uwagę.

ROE: skąd pobrać?

Standardowo mamy 3 źródła dostępnych danych dla sprawozdania finansowego:

  • sprawozdanie finansowe,
  • biznes radar,
  • bossa skaner.

Poniżej przedstawiam Wam jak wygląda ROE w % dla spółki od 3 kwartału 2011 roku:

Opracowanie własne na podstawie danych biznesradar.pl

Tak wygląda wykres generowany przez narzędzie bossa skaner:

Źródło: bossaskaner

Przypominam: bossa skaner jest dostępny dla użytkowników konta maklerskiego w BOŚ. Razem z Michałem używamy właśnie tego konta. Więcej informacji o tym skanerze i koncie znajdziecie tutaj: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjne rachunki maklerskie i platformy do inwestowania przy pomocy TFI

ROE: podsumowanie

W szczególności w tym wpisie chciałem zwrócić Waszą uwagę na sposób tworzenia wskaźnika. Następnie w jaki sposób pobrać dane. I na jakie problemy możecie natrafić podczas waszej drogi inwestycyjnej.