Edukacja inwestora, Inwestowanie, Regulacje bankowe

Efektywna stopa procentowa: po co to komu?

11 grudnia 2017 • By

Efektywna stopa procentowa

Dzisiaj przedstawię Wam kilka zdań o tym, czym jest efektywna stopa procentowa. Jest to kolejny wpis do cyklu: w gąszczu informacji regulacji bankowych. Tak żebyśmy dobrze zrozumieli informacje np. o wycenie w zamortyzowanym koszcie przy użyciu efektywnej stopy procentowej.

Z pewnością zastanawiacie się dlaczego piszę Wam artykuły o jakimś zamortyzowanym koszcie (skorygowanej cenie nabycia), sprawozdaniu z całkowitych dochodów, wartości godziwej, efektywnej stopie procentowej, IRR? A po co to komu? Niebawem wchodzą nowe regulacje dotyczące banków i w regulacjach znajdziemy sporo takich zwrotów. Dlatego warto je znać, żeby dokładnie dowiedzieć się co nas czeka i zadecydować czy dany bank xyz jest potencjalną szansą inwestycyjną. Więcej dowiecie się z pierwszego wpisu o cyklu edukacyjnym poniżej. Tam macie przedstawione wszystkie informacje.

Efektywna stopa procentowa: cykl

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

„W gąszczu informacji regulacji bankowych”

 1. W gąszczu informacji regulacji bankowych 
 2. Wartość godziwa: w jaki sposób ustalamy wartość danego instrumentu
 3. Efektywna stopa procentowa: po co to komu?<— jesteś tutaj
 4. Wycena w zamortyzowanym koszcie: w jaki sposób wyceniamy instrumenty finansowe
 5. IRR: podstawowy wzór, excel, amortyzacja kosztów
 6. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
 7. Zmiana MSR 39 na MSSF 9: chudsze banki?

Efektywna stopa procentowa: podział

Sprawdźmy na przykładach czym jest efektywna stopa procentowa. I po co to komu potrzebne? Bardzo często możemy usłyszeć, że dana promocja XYZ daje 5% w skali roku. Tylko od razu nasuwa się nam pytanie w jakim okresie odsetki są kapitalizowane? To bardzo ważna informacja, bo potrzebujemy jej żeby oszacować efektywną stopę procentową. Dodatkowo w tym wpisie na temat rocznej kapitalizacji i stopy zwrotu podawałem zdecydowanie więcej informacji.

Jakie możemy wyróżnić okresy dla stopy procentowej:

 • ciągła (w nieskończoność/procent składany)
 • dzienna (365 dni, czasami brane są pod uwagę 360 dni. Jako 12 miesięcy pomnożone przez 30 dni w miesiącu)
 • miesięczna
 • kwartalna
 • półroczna

Popatrzmy teraz jak wyglądają wartości wybranych procentów i okresów na poniższej tabeli:

Jak widać najlepszą opcją jest ciągła stopa procentowa. A najsłabszą stopa procentowa półroczna. Tylko tak naprawdę tutaj nie powinienem dzielić podziału stóp procentowych na słabą i dobrą. Bo wszystko zależy do czego ich używamy. Popatrzmy teraz na wzór w kolejnym akapicie.

Efektywna stopa procentowa: wzór

Wzór na efektywną stopę procentową

Źródło: opracowanie własne na podstawie Wikipedia

Wzór na stopę procentową ciągłą:

Źródło: opracowanie własne na podstawie Wikipedia

Efektywna stopa procentowa: podsumowanie

Warto pamiętać na przyszłość o wartości pieniądza w czasie. A w szczególności o efektywnej stopie procentowej. Może ona się przydać nam podczas inwestowania w obligacje/lokaty. A również taka wiedza przyda nam się podczas zrozumienia w jaki sposób wycenia się lub amortyzuje różne instrumenty finansowe (kredyty/pożyczki). Więcej dowiecie się w następnym artykule.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

A może zainteresują Ciebie te rzeczy >>> Bezpłatne 51 szkoleń online z inwestowania dla każdego + Klub Giełdowy! <<<

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl