Edukacja inwestora, Inwestowanie, Regulacje bankowe

Efektywna stopa procentowa: po co to komu?

11 grudnia 2017 • By

Efektywna stopa procentowa

Dzisiaj przedstawię Wam kilka zdań o tym, czym jest efektywna stopa procentowa. Jest to kolejny wpis do cyklu: w gąszczu informacji regulacji bankowych. Tak żebyśmy dobrze zrozumieli informacje np. o wycenie w zamortyzowanym koszcie przy użyciu efektywnej stopy procentowej.

Z pewnością zastanawiacie się dlaczego piszę Wam artykuły o jakimś zamortyzowanym koszcie (skorygowanej cenie nabycia), sprawozdaniu z całkowitych dochodów, wartości godziwej, efektywnej stopie procentowej, IRR? A po co to komu? Niebawem wchodzą nowe regulacje dotyczące banków i w regulacjach znajdziemy sporo takich zwrotów. Dlatego warto je znać, żeby dokładnie dowiedzieć się co nas czeka i zadecydować czy dany bank xyz jest potencjalną szansą inwestycyjną. Więcej dowiecie się z pierwszego wpisu o cyklu edukacyjnym poniżej. Tam macie przedstawione wszystkie informacje.

Efektywna stopa procentowa: cykl

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

„W gąszczu informacji regulacji bankowych”

  1. W gąszczu informacji regulacji bankowych 
  2. Wartość godziwa: w jaki sposób ustalamy wartość danego instrumentu
  3. Efektywna stopa procentowa: po co to komu?<— jesteś tutaj
  4. Wycena w zamortyzowanym koszcie: w jaki sposób wyceniamy instrumenty finansowe
  5. IRR: podstawowy wzór, excel, amortyzacja kosztów
  6. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
  7. Zmiana MSR 39 na MSSF 9: chudsze banki?

Efektywna stopa procentowa: podział

Sprawdźmy na przykładach czym jest efektywna stopa procentowa. I po co to komu potrzebne? Bardzo często możemy usłyszeć, że dana promocja XYZ daje 5% w skali roku. Tylko od razu nasuwa się nam pytanie w jakim okresie odsetki są kapitalizowane? To bardzo ważna informacja, bo potrzebujemy jej żeby oszacować efektywną stopę procentową. Dodatkowo w tym wpisie na temat rocznej kapitalizacji i stopy zwrotu podawałem zdecydowanie więcej informacji.

Jakie możemy wyróżnić okresy dla stopy procentowej:

  • ciągła (w nieskończoność/procent składany)
  • dzienna (365 dni, czasami brane są pod uwagę 360 dni. Jako 12 miesięcy pomnożone przez 30 dni w miesiącu)
  • miesięczna
  • kwartalna
  • półroczna

Popatrzmy teraz jak wyglądają wartości wybranych procentów i okresów na poniższej tabeli:

Jak widać najlepszą opcją jest ciągła stopa procentowa. A najsłabszą stopa procentowa półroczna. Tylko tak naprawdę tutaj nie powinienem dzielić podziału stóp procentowych na słabą i dobrą. Bo wszystko zależy do czego ich używamy. Popatrzmy teraz na wzór w kolejnym akapicie.

Efektywna stopa procentowa: wzór

Wzór na efektywną stopę procentową

Źródło: opracowanie własne na podstawie Wikipedia

Wzór na stopę procentową ciągłą:

Źródło: opracowanie własne na podstawie Wikipedia

Efektywna stopa procentowa: podsumowanie

Warto pamiętać na przyszłość o wartości pieniądza w czasie. A w szczególności o efektywnej stopie procentowej. Może ona się przydać nam podczas inwestowania w obligacje/lokaty. A również taka wiedza przyda nam się podczas zrozumienia w jaki sposób wycenia się lub amortyzuje różne instrumenty finansowe (kredyty/pożyczki). Więcej dowiecie się w następnym artykule.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS