Inwestowanie, Makro-ekonomia

Pobieranie danych bilansu płatniczego z Eurostatu: krótki przewodnik

24 lipca 2018 • By

Pobieranie danych bilansu płatniczego

Przygotowałem dodatkowy krótki wpis do cyklu makro o tym jak wygląda pobieranie danych bilansu płatniczego z Eurostatu. Z uwagi na fakt, że miałem spory problem podczas pisania artykułu o bilansie płatniczym. Bo Eurostat podaje masę danych i tak naprawdę nie wiadomo, które wybrać.

Pobieranie danych bilansu płatniczego: cykl

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

“Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

 1. Produktywność, jak jest liczona i ile aktualnie wynosi w USA?
 2. Bilans płatniczy USA, czyli jak wygląda eksport i import
 3. Beżowa Księga, czym jest i do czego może być potrzebna? 
 4. PMI USA najważniejsze informacje dla inwestora.
 5. CLI USA najważniejsze informacje dla inwestora.
 6. Indeks ufności konsumentów, gdzie znajdziemy dane, jakie pokrywa Państwa?
 7. Inflacja producencka w USA, jak liczymy, czym różni się od inflacji? Najpotrzebniejsze informacje dla inwestora.
 8. Inflacja: kompendium wiedzy w jednym miejscu.
 9. Bezrobocie w USA, jak nie utonąć w gąszczu informacji? Jak liczymy, skąd pobieramy dane?
 10. Non-farm payrolls, najważniejsze informacje dla inwestora.
 11. Ivey Index najważniejsze informacje dla inwestora.
 12. ISM index najważniejsze informacje dla inwestora.
 13. USA, zmiana zapasów ropy. Co obejmują i co warto wiedzieć?
 14. Indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan.
 15. Indeks cen nieruchomości w USA.

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

 1. Wskaźnik sentymentu ekonomicznego w jaki sposób jest liczony i jego główne elementy.
 2. Wskaźnik pewności w przemyśle w jaki sposób jest liczony i jego główne elementy.
 3. Wskaźnik pewności w usługach w jaki sposób jest liczony i jego główne elementy.
 4. Wskaźnik pewności w budownictwie w jaki sposób jest liczony i jego główne elementy.
 5. Wskaźnik pewności w sprzedaży detalicznej jaki sposób jest liczony i jego główne elementy.
 6. Wskaźnik pewności konsumentów w jaki sposób jest liczony i jego główne elementy.
 7. Wskaźnik produktywności w Europie.
 8. Bilans handlowy w Europie, czyli jak wygląda eksport i import.
 9. Pobieranie danych bilansu płatniczego
 10. CLI w Europie, najważniejsze informacje dla inwestora.
 11. PMI w Europie, najważniejsze informacje dla inwestora.
 12. Stopy procentowe w Europie, jakie wyróżniamy i dlaczego?
 13. Bezrobocie w jaki sposób jest liczone i jego główne elementy.
 14. Inflacja producencka w Europie, najpotrzebniejsze informacje dla inwestora.
 15. Inflacja: kompendium wiedzy w jednym miejscu.
 16. Indeks cen domów/nieruchomości w jaki sposób jest liczony i jego główne elementy.

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

 1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
 2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
 3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
 4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
 5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Pobieranie danych bilansu płatniczego: rachunek bieżący

Na początku musimy zacząć od podstawowej rzeczy: jakie dane dokładnie potrzebujemy i z jakich będziemy korzystać. Jeżeli nie mamy pojęcia jakie dane są nam potrzebne, to możemy wziąć pod uwagę dane publikowane i omawiane przez ECB w swoim biuletynie. Zgodnie z poniższą grafiką:

Źródło: Eurostat

Artykuł poprawiałem w czerwcu 2018 roku i mamy aktualizację danych przez Eurostat i znowu się pogubiłem! Dlaczego? Zobaczcie na te same dane we wrześniu 2017 z górnej i dolnej grafiki, jest różnica:

Źródło: Eurostat

Na pierwszej grafice 2017 listopad widniała informacja o dodatnim bilansie na rachunku bieżącym wynoszącym: 37,8. A teraz mamy 39,2. Dlaczego? Prawdopodobnie nastąpiła rewizja danych i poprawa. Poniżej grafika z danymi + link do źródła:

Źródło: ECB

Co było najważniejsze w tym akapicie? Pamiętajcie, na początku powinniśmy zerknąć na jedną bardzo ważną rzecz. Mianowicie mamy informacje o danych, które zrewidowane sezonowo i o dni pracujące. I dane biorące pod uwagę dni niepracujące. Zgodnie z poniższą grafiką (na 1 grafice październik 2017 z dniami pracującymi wynosił 37,8 a tutaj na 3 grafice z dniami niepracującymi wynosi 30,8):

Źródło: eurostat

W tym przypadku mamy dane zrewidowane sezonowo i o dni niepracujące. I dlatego warto o tym pamiętać.

Pobieranie danych bilansu płatniczego : jak znaleźć?

Samo znalezienie bazy danych nie jest trudne. Możemy znaleźć informacje pod tym linkiem. Wybieramy informacje jakie chcemy zbadać. W w moim przykładzie jest to rachunek bieżący: current account). Niestety potem pojawiają się cuda. Wyszukując informacje wyskoczy nam prawie 2,5 tysiąca rekordów. Zgodnie z poniższą grafiką:

Źródło: eurostat

I tak naprawdę nie wiemy co wybrać. Dlatego możemy skorzystać z podpowiedzi ECB z raportów na samej górze. I wybieramy w jakiej formie ma być nasz wskaźnik. Zgodnie z grafiką poniżej (wybieramy dni pracujące + zrewidowanie sezonowe. Czyli Working day and seasonally adjusted):

Źródło: eurostat

Wybrałem opcję pierwszą (dane zrewidowane sezonowo i o dni pracujące). Potem dorzuciłem informację, że chcę dane ze Strefy Euro (19 krajów, stałą wartość) i częstotliwość miesięczną. Zgodnie z poniższą grafiką:

Źródło: eurostat

I mamy nasze dane z podawanych raportów ECB!

Pobieranie danych bilansu płatniczego : podsumowanie

To tyle w tym wpisie. Może przyda się komuś małe wyjaśnienie co możemy znaleźć w statystykach Eurostatu. Tak żeby móc łatwiej poruszać się po tak ogromnej bazie danych.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl