Jak założyć bloga: 1/3 firm nie ma strony internetowej
Właśnie pracuję dla Was nad dwoma kolejnymi wpisami. Pierwszy z nich to „Droga inwestora”. Będzie on dotyczył ścieżki jaką moim zdaniem trzeba odbyć w kwestii edukacji związanej z finansami i inwestowaniem. Drugi z nich to „Budowanie kapitału” w którym opiszę dlaczego jest to ważny obszar w kontekście aktywnego inwestowania.
Publikacja tych dwóch wpisów powinna nastąpić w najbliższych dniach. Zanim to nastąpi, chciałbym podzielić się z wami cyklem edukacyjnym jak założyć bloga (stronę firmową) w WordPress. Będzie to 9 artykułów (włącznie z tym). Cykl edukacyjny jest przeznaczony dla osób, które nie mają w ogóle pojęcia o WordPress. Opisuję krok po kroku jak wyglądał mój proces myślowy wraz z technicznymi sprawami.
Pierwszym i nadrzędnym celem cyklu to potencjalna możliwość dotarcia przez twórców do ogromnej rzeszy czytelników/klientów. Co dokładnie mam na myśli? Chciałbym wam pokazać, że stworzenie własnej strony w WordPress nie jest mega trudną rzeczą. Wystarczy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z poszczególnymi opcjami. Później automatycznie będziemy wiedzieli gdzie szukać przydatnych rzeczy dla rozwoju naszego projektu.
Stworzenie własnej strony pozwoli nam rozprzestrzeniać wiedzę/produkt na całą Polskę. Nie ważne w jakim miejscu akurat się znajdujemy. Mieszkam w Kluczborku, takiej małej miejscowości a przykładowo współpracuję z Michałem, który jest w Warszawie. W dzisiejszych czasach bariery dostępności zniknęły. Jeżeli mamy coś ciekawego do zaproponowania, pokażmy się szerszej publiczności. Wspierajmy innych i rozwijajmy siebie. Będzie to bardzo ważny krok marketingowy, po prostu dajmy się poznać innymi.
Obecne prawie 1/3 przedsiębiorców w Polsce nie posiada własnej strony. A przecież nasza wizytówka online powinna być sporym aktywem biznesu. Bardzo wiele interakcji społecznych odbywa się w sieci. Mamy dostępny cały świat. Jeżeli oferujemy świetny produkt, usługę, wiedzę: niezbędnym krokiem jest pokazanie szerszej publiczności, że istniejemy.
Brak środków finansowych nie powinien być dla nas przeszkodą. Stworzenie własnej strony w WordPress możemy zrealizować niewielkimi nakładami. Najważniejszą walutą w tym przypadku będzie nasz czas i zaangażowanie. WordPress jest bardzo przyjazną użytkownikowi platformą. Moim zdaniem każdy jest w stanie stworzyć własną stronę za pomocą tego narzędzia. Wystarczy tylko chcieć i przyłożyć się do zadania. A resztę darmowych porad znajdziemy w sieci. Ogromną zaletą WordPress jest to, że strona może przyjąć formę zmieniającą się w czasie (kolejne wpisy w miarę upływu czasu) bądź też statyczną formę jak w tradycyjnych stronach www (stworzone na stałe zakładki w menu głównym bez potrzeby późniejszej ingerencji właściciela).
Jest to pierwszy wpis z cyklu edukacyjnego „Jak założyć bloga w WordPress”. Składa on się z następujących artykułów:
- Jak założyć bloga <<< jesteś tutaj
- Jak zainstalować WordPress
- Szablon w WordPress darmowy czy płatny?
- Jak stworzyć menu i strony w WordPress
- Jak stworzyć wpisy i kategorie w WordPress
- Widgety w WordPress
- Przydatne ustawienia w WordPress
- Przydatne wtyczki WordPress
- Przydatne narzędzia dla blogera
Jak założyć bloga/stronę firmową: o czym chcemy pisać
Na pozór banalne pytanie, które teoretycznie nie powinno paść. Przecież większość z nas wie dokładnie o czym będzie pisać i jaką przyjmie to formę. Tak naprawdę jest sporo rzeczy do przemyślenia. Poniżej wymienię kilka, dla przykładu które zwróciły moją szczególną uwagę:
- Czy jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie?
Jeżeli tak, to jak dokładnie będziemy przekazywać naszą specjalistyczną wiedzę? W jaki sposób zachęcimy czytelników do odwiedzania naszej strony? Czy będziemy w stanie przekazać wiedzę osobom nie będącej ekspertem? - Czy będzie to tylko jeden dział np. ekonomia lub kilka?
Jeżeli będziemy omawiać kilka działów w jaki sposób je podzielimy, żeby tematyka nie mieszała się jedna z drugą. A może dwie tematyki są zbieżne ze sobą i pomogą nam w łatwiejszy sposób przekazać wiedzę? Ten punkt jest ważny chociażby dlatego, że jeżeli zbyt zawęzimy tematykę naszego bloga to efekt może być taki, że będzie czytało nas niewiele osób. - Czy będą to tematy zależne od naszych humorów czy mamy już plan?
Musimy się zastanowić czy będziemy mieli o czym pisać w przyszłości. Teoretycznie pisanie może wydawać się łatwe. Powstaje jednak pytanie czy po napisaniu 10 wpisów będziemy dalej miele ochotę na kolejne? Czy jesteśmy w stanie tylko pisać podczas tzw: „dobrego humoru”? - Jak nasz temat może zainteresować potencjalnych czytelników?
W momencie gdy będziemy pisać o prawie i tylko przywoływać konkretne ustawy i przepisy prawdopodobnie będzie to dosyć nudne. Jednakże, gdy pokażemy w jakich praktycznych sytuacjach przepisy będą miały zastosowanie , zainteresowanie naszym tematem z pewnością wzrośnie. - Czy nasz bardzo specjalistyczny temat będzie miał grono odbiorców?
Jak wiadomo tematy prostsze będą przyciągać większe grono odbiorców. W momencie gdy będziemy pisać np. o fizyce to nie oczekiwałbym spektakularnego sukcesu. Chyba, że potrafimy przedstawić skomplikowane tematy w sposób banalny i zrozumiały dla małego dziecka. - Jeżeli będziemy pisać o rzeczach prostszych to czym będziemy się wyróżniać?
Jak dobrze wiemy, każdy pisać może, w szczególności w internecie. Bariera wejścia jest praktycznie znikoma. Dlatego na początku naszej drogi warto się zastanowić czym przyciągniemy naszych czytelników. - Czy nasz temat jest wystarczająco rozległy żeby powstało wiele wpisów?
Moim zdaniem prowadzenie bloga to proces długotrwały. Nikt z nas nie chciałby żeby po roku zabrakło mu tematów do omawiania. Przypuśćmy, że publikujemy 2 wpisy w ciągu tygodnia (zakładając, że miesiąc ma 4 tygodnie * 12 miesięcy). Wychodzi nam, że opublikujemy 96 wpisów. I powinniśmy sobie zadać pytanie czy nasz temat nie skończy się zbyt szybko. Jeżeli tak to jaki jest kolejny krok?
Jak założyć bloga/stronę internetową: moje przemyślenia
W zależności od naszej sytuacji, odpowiedzi na powyższe pytania mogą być przeróżne. Moim zdaniem warto skoncentrować się przede wszystkim na naszej strategii działania. Jeżeli nie posiadamy takiej, warto ją stworzyć. Z pewnością na początku będziemy zdezorientowani: „co wybrać?, jak żyć?, w sumie to do końca nie jestem pewny”.
Może znamy jakiegoś twórcę, który prowadzi już swój warsztat kilka lat i będzie mógł nam pomóc. Masa blogów umiera po paru miesiącach bo nie znajdują swojej niszy i nie robią spektakularnego sukcesu. Każdy z nas powinien być przygotowany na żmudną i powolną drogę. Pamiętajmy o tym, że internet to ogrom potencjalnych czytelników/klientów. Jednak z drugiej strony konkurencja w internecie jest jedną z największych, przecież prawie każdy ma dostęp do internetu.
Kolejną istotną kwestią jest zbiór potencjalnych wpisów. Moim zdaniem powinniśmy przygotować na brudno około 100 tematów na dobry początek. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wymyślić tak krótkiej listy. Podczas naszej drogi z blogowaniem możemy mieć problem. Taka baza będzie naszym kołem ratunkowym w krytycznym momencie. Gdy zabraknie nam kreatywności, która jest niezbędna żeby prowadzić ciekawego bloga.
Z uwagi na powyższy akapit nie powinniśmy stawiać wyłącznie na tworzenie w przypływie emocji. Niestety takie przebłyski zdarzają się rzadko, a co za tym idzie, nie będziemy prowadzić bloga systematycznie.
Ostatnią rzeczą w tym nagłówku, która chciałem poruszyć to brak zainteresowania ze strony czytelników. Na samym początku powinniśmy nastawić się na delikatnie mówiąc, niezbyt spektakularne efekty. O atencje ludzi w internecie walczy masa osób, stosując różne sposoby. To czy będziemy w stanie ich przyciągnąć i sprawić żeby wracali to niebanalna sztuka. Teoretycznie może wydawać się, że jest to proste. A w praktyce jak możecie się domyśleć jest nieco trudniej…
Jak założyć bloga/stronę internetową: podsumowanie
Teoretycznie sprawa założenia bloga może wydawać się dziecinnie prosta. Jednakże biorąc sprawy w swoje ręce bardziej serio powstaje masa pytań. Powinniśmy już przed startem mieć na nie odpowiedzi. Z pewnością wielu z nas ma charakter tzw: „działacza”, który sprawy bierze w swoje ręce i startuje od razu. Taka forma działania jest dobra bo nie zwlekamy z decyzją, choć trochę czasu powinniśmy poświecić na przemyślenie naszej strategii.
Połączenie rozsądnego planu z pewnością zaoszczędzi nam niektórych przykrych niespodzianek w przyszłości. Wiadomo, że nie unikniemy wszystkich błędów, ale te podstawowe można wyeliminować.
Na koniec chciałem podziękować Michałowi z bloga Michał Stopka Inwestor Profesjonalny, bo bez jego cennych rad i pragmatycznego umysłu, działałbym jak wyżej opisany typ charakteru. A w tym momencie całkiem inaczej wygląda moje wizja na temat blogowania.
Mam nadzieje, że pomogłem. Jeżeli nadal masz wątpliwości z wyżej wymienionymi zagadnieniami to daj znać w komentarzu: postaram się pomóc!
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Cieszę się bardzo ,że powstał taki blog jak Twój. Moim zdaniem w tekście nie pojawiło się jednak nic konkretnego, odnośnie zakładania strony w WordRressi’e poza zachętą do kilku przemyśleń. Dla mnie ten tekst to zbędne „wodolejstwo”. Trzymam kciuki za dalszy rozwój.
Przemyślenia i stworzenie planu to moim zdaniem podstawowy czynnik, który powinniśmy rozważyć (oczywiście jak widać, każdy spogląda inaczej). Będą kolejne artykuły z większą wiedzą techniczną 🙂
Jeszcze powinienem coś dodać do mojej pierwszej odpowiedzi. Na początku swojej drogi z blogowaniem też myślałem podobnie jak ty, że takie pytania to wodolejstwo. W końcu powiedziałem Michałowi, że chciałbym założyć bloga. I wiele pytań, które wypisałem w tym artykule było od niego. Bardzo ważną umiejętnością prowadzenia jakiegokolwiek projektu jest planowanie. Na początku żeby cokolwiek zaplanować musimy zadać sobie takie pytania. Dlatego teraz mam już rozplanowane artykuły na kolejne kilka miesięcy. Nie jest tak, że piszę coś na gorąco. No i na końcu, samo wymyślenie koncepcji w jakiej chcielibyśmy tworzyć bloga to niezłe wyzwanie, nie mówiąc o tytule. Tak naprawdę są to bardzo ważne pytania, bez których nie byłoby sensu ruszać dalej.
Rafał, myślę, że w obecnych czasach, jeżeli ktoś podchodzi poważnie do blogowania oraz rozwoju biznesu, powyższe pytania to jest plan minimum. W ostatnich tygodniach spędziliśmy z Bartkiem sporo czasu na opracowywaniu koncepcji biznesowej bloga, obszarów, które Bartek chce poruszać. Wszystko zaczęło się właśnie od tych kilku powyższych pytań. To był dopiero tak naprawdę wstęp do Naszych kilku dyskusji jaka ostatecznie zostanie przyjęta koncepcja. Tak jak napisał Bartek marka bloga to już było wyzwanie. Ma to być imię i nazwisko jak w moim przypadku? A może nazwa? Itd.
Zresztą myślę, że w Polsce właśnie wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy jak ważne są takie niuanse. Na pozór nieistotne rzeczy ale tak naprawdę decydujące o sukcesie danego projektu/biznesu. Będę jeszcze na ten temat pisał na moim blogu.
Rozumiem, od planów wszystko się zaczyna. Będę śledził was uważnie i trzymam kciuki za ten projekt 🙂
Dokładnie 🙂 Mam nadzieję, że ten projekt wiele zmieni w Polsce w obszarze poruszanych tutaj zagadnień
Bardzo przydatny artykuł 🙂 ja swoją przygodę z wordpress zaczęłam od https://damianslimak.pl/kurs-wordpress/ 🙂
Super wskazówki o zakładaniu bloga. Sam posiadam blog na WordPressie, na własnej domenie i hostingu. I cieszy mnie to, że ja decyduje o jego sposobie zarządzania, a nic mi nie narzuca żadna platforma bloga, która zawsze może zawiesić działalność, jak Agora i cóż – wtedy nasz blog może usunąć od tak i nie ponieść żadnych konsekwencji.
Warto mieć kontrolę nad swoimi treściami. Dosyć często jak korzystamy z „darmowych” rozwiązań to nie jest to do końca darmowe. Bo na końcu zawsze poniesiemy jakiś koszt. Niekoniecznie będzie on materializowany w krótkim odstępie czasu od dokonania działania 🙂