Podstawy Wordpress

Widgety w WordPress

5 stycznia 2017 • By

Widgety w WordPress

Czym są widgety w WordPress i w jaki sposób mogą nam pomóc usystematyzować przejrzystość bloga? Dzisiaj znajdziecie kolejny wpis o podstawach blogowania w WordPress.

Jest to kolejny  wpis z cyklu edukacyjnego „Jak założyć bloga w WordPress”. Składa on się z następujących artykułów: 

  1. Jak założyć bloga 
  2. Jak zainstalować WordPress
  3. Szablon w WordPress darmowy czy płatny?
  4. Jak stworzyć menu i strony w WordPress
  5. Jak stworzyć wpisy i kategorie w WordPress
  6. Widgety w WordPress <<< jesteś tutaj
  7. Przydatne ustawienia w WordPress
  8. Przydatne wtyczki w WordPress
  9. Przydatne narzędzia dla blogera

Widgety w WordPress: podstawy

Widgety są narzędziem pomagającym nam osiągnąć określone działanie na blogu w określonym miejscu (po ludzku pisząc, są to narzędzia takie jak: dodatkowe ikonki social media, miejsce na reklamę, wyszukiwarka tekstu na blogu). Na początku przedstawię Wam strukturę panelu w którym można dodawać widgety. Poniżej zamieściłem grafikę, jak wygląda to w moim przypadku (zaznaczam, że zakupiłem już szablon. Więc sporo rzeczy może nie być w darmowej wersji twojego szablonu):

(kliknij na obrazek, aby otworzyć w nowym oknie)

Widgety wordpress1

  1. Strzałka numer jeden pokazuje nam gdzie dokładnie musimy kliknąć, żeby otworzyć nasz panel (rozwijamy menu wygląd po czym naciskamy przycisk widgety)
  2. Ramka numer dwa pokazuje nam, jakie mamy dostępne widgety. Przykładowo niektóre z nich pozwalają nam dodawać obrazki, banery, ikony social media, wyszukiwarkę, ostatnie komentarze, kalendarz itd. W zależności od naszej potrzeby możemy znaleźć bardzo wiele. Moim zdaniem będą nas interesować przede wszystkim takie, które umożliwią dodanie zdjęcia i tekstu. A przede wszystkim hiperłącze/przekierowanie do innego postu lub strony. Mój szablon dysponuje już wbudowanymi widegtami, które umożliwiają mi takie opcje (Sondos Baner, Sondos Video & Audio). W przypadku darmowego szablonu, będziemy musieli wybrać widget „Tekst” w którym musimy zamieścić kod HTML, żeby wyświetlił się nasz obrazek. z dodatkami. Poniżej pokaże wam jak w łatwy sposób to uczynić bez znajomości języka HTML.
  3. Ramka numer trzy obejmuje swoim zasięgiem kilka pól:
    3.1 Home Sidebar– miejsce gdzie będą wyświetlane nasze widgety w panelu bocznym na stronie głównej
    3.2 Pages Sidebar– miejsce gdzie będą wyświetlane nasze widgety w panelu bocznym na utworzonych stronach
    3.3 Post Sidebar– miejsce gdzie będą wyświetlane nasze widgety w panelu bocznym na utworzonych postach
    3.4 Footer Widgets 1 – miejsce gdzie będą wyświetlane nasze widgety w panelu bocznym na stopce numer 1
    3.5 Footer Widgets 2 – miejsce gdzie będą wyświetlane nasze widgety w panelu bocznym na stopce numer 2
    3.6 Footer Widgets 3 – miejsce gdzie będą wyświetlane nasze widgety w panelu bocznym na stopce numer 3
    Jeżeli nie wiecie
    gdzie dokładnie znajdują się wymienione części strony, możecie zerknąć na moje poprzednie wpisy o tym jaki wybrać szablon, jak dodać stronę i jak dodać wpisy i kategorie.

Widgety w WordPress: przykładowy wygląd głównej strony

Tak wygląda moja przykładowa strona główna. Patrząc od góry możecie zauważyć, że użyłem:

  1. Sondos About (widget wyświetlający informacje o mnie, które zamieszcze w nim)
  2. MailChimp newsletter (widget służący do zapisu na newsletter)
  3. Sondos Social Media (ikonki social media, wbudowane do szablonu)
  4. Chmura tagów (tagi, dzięki którym możemy sortować wybraną przez nas treść)

Pamiętajcie, że wszystkie z tych rzeczy możemy zrobić w darmowym szablonie nie ma potrzeby kupowania.

Wordpress główna strona z opcją fragmentująca

Widgety w WordPress: jak użyć widget „tekst” w łatwy sposób

Poniżej zaprezentuje wam jak możemy w łatwy sposób zmodyfikować widget „tekst” bez znajomości języka HTML. Odbędzie się to w kilku krokach

  1. Musimy utworzyć testowy wpis
  2. Dodać naszą grafikę (w ramach potrzeby hiperłącze do grafiki) + tekst (tak jakbyśmy tworzyli dla siebie wpis, tylko w tym wypadku będziemy przykładowo tworzyć ikonke. Zobaczcie jak wygląda ona na obrazku poniżej)
  3. Skopiować zawartość z zakładki „tekstowy” w naszym wpisie (kod html)
  4. Wkleić skopiowaną zawartość do widgetu „tekst” i zapisać (wklejamy kod html do widgetu)
  5. Jak nie za bardzo rozumiecie to poniżej macie więcej tekst opisowego

(kliknij w obrazek, aby otworzyć w  nowym oknie)

kopiowanie-kodu-html-z-nowego-wpisu1

Po utworzeniu wpisu wstawiamy grafikę za pomocą przycisku „dodaj medium” (tak jak pokazuje strzałka nr 1). Później wstawiamy nasz tekst i grafikę (u mnie jest to książka + tekst). Pamiętajmy żebyśmy byli na wizualnej zakładce jak poniżej w punkcie nr 2. Krokiem numer trzy jest przestawienie zakładki na tekstową (strzałka nr. 3). I końcowym krokiem jest skopiowanie naszego całego tekstu do widgetu tekst i zapisujemy zmiany.

Dodawanie naszego kodu html do widgetu tekst

Teraz dodajemy do naszej strony widget „Tekst”. W pierwszym kroku wpisujemy określony przez nas tytuł. Następnie wklejamy nasz skopiowany tekst i zapisujemy. Tak jak pokazałem na grafice poniżej:

widget-tekstowy-dla-html1

Finalnie nasza grafika na głównej stronie wygląda w następujący sposób:

wyglad-widgetu-darmowego

Oczywiście powinniśmy dokładnie dobrać tekst do ramki naszego szablonu. Żeby wszystko prezentowało się w ładny sposób. Edycja zależy już tylko od naszego zmysłu wizualnego.

Mam nadzieje, że pomogłem. Jeżeli nadal masz wątpliwości z wyżej wymienionymi zagadnieniami to daj znać w komentarzu. Postaram się pomóc!

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS