Obsługa wordpress, Podstawy Wordpress, Tworzenie wordpressa

Jak stworzyć wpisy plus kategorie w WordPress

19 grudnia 2016 • By

Jak stworzyć wpisy plus kategorie w Wordpress

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją cyklu edukacyjnego „Jak stworzyć bloga lub stronę www w WordPress”Po utworzeniu naszych nowych stron plus menu głównego. Warto się zastanowić jak stworzyć wpisy plus kategorie w WordPress. Stworzenie osobnej kategorii dla różnych wpisów pozwoli nam utrzymać porządek w naszych wpisach. Z uwagi na fakt, że w przyszłości będziemy mieli wpisów coraz więcej.

Jest to piąty wpis z cyklu edukacyjnego „Jak stworzyć stronę w WordPress”. Składa on się z następujących artykułów: 

 1. Jak założyć bloga 
 2. Jak zainstalować WordPress
 3. Szablon w WordPress darmowy czy płatny?
 4. Jak stworzyć menu i strony w WordPress
 5. Jak stworzyć wpisy i kategorie w WordPress<— jesteś tutaj
 6. Widgety w WordPress
 7. Przydatne ustawienia w WordPress
 8. Przydatne wtyczki w WordPress
 9. Przydatne narzędzia dla blogera

Jak stworzyć wpisy plus kategorie w Wordpress: wygląd strony z wpisami

Wpisy będą naszym niezbędnym narzędziem podczas blogowania. Za każdym razem kiedy będziemy chcieli dodać nowy artykuł to będziemy musieli utworzyć nowy wpis. Poniżej umieszczam grafikę z panelem WordPress w którym możemy dodać nasz nowy wpis. Zaznaczonych zostało 7 głównych elementów plus wyjaśnienie poniżej (czerwone strzałki/ramki z cyframi na grafice poniżej):

 1. Wprowadzamy nazwę naszego wpisu
 2. Tutaj możemy dodać tekst, obrazki, muzykę inne interesujące nas dodatki
 3. Opcja pozwalająca nam dodać obrazek wyróżniający, która pojawia się na początku naszego wpisu
 4. Za pomocą opcji “wizualny” widzimy tekst w zwykłej postaci. Przełączając opcje na “tekstowy” widzimy język HTML, możemy w nim zmieniać zdecydowanie więcej. Chociaż polecam go jedynie osobom mającym podstawową wiedzę z tego zakresu.
 5. Jest kilka opcji znajdujących się w ramce numer pięć, omówię sześć z nich.
  5.1 Zapisz szkic– pozwala nam zapisać naszą stronę w panelu, nie będzie ona publikowana. Mamy możliwość powrotu do niej w przyszłości w celu uzupełnienia brakujących rzeczy. Następnie będziemy mogli dokonać naszej publikacji.
  5.2 Podejrzyj– bardzo dobra opcja służąca do podglądu na żywo naszej strony przed publikacją.
  5.3 Stan (ikona z kluczykiem) – opcja pozwala nam na zarządzanie wpisem. Mamy trzy możliwości (a) wpis oczekujący na przegląd, b) wpis będący szkicem lub c) wpis opublikowany). Jeżeli po publikacji naszej strony rozmyślilibyśmy się to zawsze możemy za pomocą tej opcji wybrać ponownie opcję szkic.
  5.4 Dostępność – opcja posiada kilka możliwość (publiczne, prywatne, zabezpieczone hasłem)
  5.5 Opublikuj – opcja pozwala nam na publikację natychmiast lub odroczoną w czasie
  5.6 Przycisk opublikuj – po kliknięciu nasza strona z powyżej ustalonymi opcjami zostaje opublikowana
 6. W ramce numer 6 możemy przyporządkować odpowiednią kategorię dla naszego wpisu.
 7. W ramce numer 7 znajdują się dwie opcje:
  7.1 Tagi – pozwalają oddać treść naszego tekstu, co dokładnie się w nim znajduje przykładowo do tego wpisu możemy użyć: (#Wordpress, #dodawanie wpisów WordPress, #obsługa WordPress).
  7.2 Opcje panelu bocznego (z ang. sidebar options) – pozwalają nam dobrać miejsce naszego panelu, czy ma być on z prawej lub lewej strony. Akurat w moim szablonie istnieje jeszcze możliwość wyłączenia panelu bocznego. Jeżeli nie jesteś pewien czym jest dokładnie panel boczny, możesz zerknąć do mojego poprzedniego wpisu o szablonie WordPress.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć w nowym oknie)

dodaj-nowy-wpis-wordpress2

Jak stworzyć wpisy plus kategorie w WordPress: dodawanie kategorii

Dodawanie Kategorii jest bardzo proste. Wystarczy tylko dodać nazwę naszej kategorii. Dodatkowo będziemy musieli zdecydować czy nasza kategoria będzie posiadała kategorię nadrzędną. Poniżej znajduje się grafika przedstawiająca cztery kroki jak dodać naszą nową kategorię:

 1. Wybieramy z menu wpisy: kategorie
 2. Dodajemy naszą nazwę kategorii
 3. Ustalamy nadrzędność kategorii
 4. Ramka numer 4 przedstawia przykładowy zestaw moich kategorii

Jeżeli zastanawiacie się co oznaczają kreski obok nazw kategorii w ramce numer 4  to przedstawiają one nadrzędność nad innymi kategoriami. Możecie zauważyć, że kategoria inwestowanie jest główną kategorią. Pod nią znajduje się kategoria tworzenie WordPress. I jest ona nadrzędną kategorią nad obsługą WordPress. Tworzenie nadrzędnych kategorii do małego bloga jest zbędna ponieważ będziemy mogli z łatwością odnaleźć się w nim. Jednakże gdy planujemy stworzyć zdecydowanie większy projekt, warto wziąć pod uwagę budowę kategorii nadrzędnych nad innymi.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć w nowym oknie)

Kategorie wordpress1

Istnieje jeszcze opcja zmiany domyślnej kategorii wpisów. Znajduje się ona w panelu głównym, musimy kliknąć opcję ustawienia i wybrać zakładkę pisanie. Poniżej macie przykład grafiki, ilustrującej gdzie znajduje się nasza opcja. W ramach potrzebny możemy dostosować swoją domyślną kategorię. Jeżeli postanowimy, że kilkanaście naszych kolejnych postów będzie na przykład o inwestowaniu:

(kliknij w obrazek, aby powiększyć w nowym oknie)

domyslna-kategoria-wpisow

Jak stworzyć wpisy plus kategorie w WordPress: podsumowanie

Tworzenie wpisów i kategorii w WordPress jest bardzo intuicyjne. Większość z was nie powinna mieć problemów z ustaleniem własnych. Należy jednak pamiętać, żeby przed startem naszego projektu. Ustalić dokładnie jakie chcemy mieć kategorie i o czym dokładnie będziemy pisać. Na początku może wydawać się to bardzo trudne, dlatego powinniśmy dać sobie trochę czasu. Wiadomo, że sporo rzeczy może zmienić się z czasem, więc nie przywiązujmy do tego zbyt dużej uwagi.

Mam nadzieje, że pomogłem. Jeżeli nadal masz wątpliwości z wyżej wymienionymi zagadnieniami to daj znać w komentarzu. Postaram się pomóc!

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl