Podstawy Wordpress, Tworzenie wordpressa

Przydatne ustawienia w WordPress

16 stycznia 2017 • By

Przydatne ustawienia w WordPress

Podczas mojej początkowej przygody z WordPress, napotkałem na kilka ustawień, które zdecydowanie przyspieszyły moja pracę. Dlatego każdy początkujący bloger czy przedsiębiorca tworzący stronę firmową powinien o nich wiedzieć. Dzisiaj podzielę się z Wami przykładami jak zaktualizować przydatne ustawienia w WordPress.

Jest to kolejny wpis z cyklu edukacyjnego „Jak założyć bloga w WordPress”. Składa on się z następujących artykułów: 

 1. Jak założyć bloga 
 2. Jak zainstalować WordPress
 3. Szablon w WordPress darmowy czy płatny?
 4. Jak stworzyć menu i strony w WordPress
 5. Jak stworzyć wpisy i kategorie w WordPress
 6. Widgety w WordPress
 7. Przydatne ustawienia w WordPress<— jesteś tutaj
 8. Przydatne wtyczki w WordPress
 9. Przydatne narzędzia dla blogera

Przydatne ustawienia w WordPress: ustawienie strony głównej

W początkowej fazie pracy nad szablonem miałem spory  problem z uwagi na fakt, że nie wiedziałem jak wyświetlić opublikowane posty na stronie głównej. Szperając po sieci odnalazłem w końcu odpowiedź. Musimy dokonać aktualizacji w naszych ustawieniach, poniżej zamieszczam grafikę jak łatwo to zrobić w czterech krokach:

(kliknij na obrazek, aby powiększyć w nowym oknie)

ustawienia-strony-glownej-wordpress2

 1. Wybieramy na panelu głównym opcję ustawienia, następnie klikamy w przycisk czytanie
 2. Jeżeli mamy już ustawione strony, to możemy wybrać, która strona wyświetli się na początku. W szczególności na której stronie będą widniały nasze aktualne wpisy. Jak widzicie poniżej, ja wybrałem opcję, dzięki której nowo powstałe wpisy będą wyświetlane na mojej stronie głównej. (nie zapomnijmy zapisać zmian, przycisk znajduje się na samym dole naszego arkusza)
 3. Strzałka numer trzy prezentuje opcję, która może przydać się w szczególności jeżeli dopiero powstał twój blog. Jest to opcja, która prosi przeglądarki żeby nasza strona nie była “oceniania”. Bo jak dobrze wiemy na początku potrzebujemy dokonać wielu modernizacji na naszej stronie. U mnie w początkowych fazach blogowania przeprowadzałem bardzo wiele testów i dlatego miałem włączoną opcję nieindeksowania witryny. Pamiętajcie, musimy odznaczyć naszą opcję w momencie gdy rozpoczniemy już nasze faktyczne blogowanie. 
 4. Na końcu powinniśmy się zastanowić nad tym ile wpisów chcemy umieścić na głównej stronie. Strzałka numer cztery wskazuje gdzie możemy ustalić naszą ilość. Pamiętajmy o tym, żeby nie było ich zbyt dużo. Bo nasza strona rozrośnie się do niebotycznych rozmiarów. Domyślna wartość ustalona jest na 10 wpisów. Moim zdaniem nasza wartość powinna oscylować między 5 a 10 wpisów, chociaż decyzja należy do Was.

Przydatne ustawienia w WordPress: obrazki profilowe

Obrazki profilowe pojawiają się domyślnie po zainstalowaniu WordPress. Moim zdaniem są zbędnym obciążeniem, które musi ładować się na serwer. Oczywiście jeżeli mamy dobrze dobrane obrazki profilowe to mogą dodawać uroku naszej stronie. W moim przypadku stawiam na minimalizm wszystkich dodatków graficznych. Chciałbym żeby czytelnik mógł skupić się na wybranym przez niego materiale. Poniżej przedstawiam Wam jak wyglądał obrazek profilowy przy jednym z moich testowych komentarzy.

obrazek-profilowy-wordpress

Poniższa grafika przedstawia trzy kroki, który mogą nam przydać się w edycji naszych obrazków profilowych:

 1. Wybieramy w panelu głównym ustawienia, następnie klikamy w opcję dyskusja
 2. W miejscu gdzie wskazuje strzałka numer dwa, możemy odznaczyć naszą opcję i automatycznie obrazki profilowe nie będą już wyświetlane
 3. Jeżeli postanowiliśmy pozostawić nasze obrazki profilowe możemy dokonać wyboru jak dokładnie mają wyglądać

jak usunac obrazek profilowy wordpress1

Przydatne ustawienia w WordPress: wyświetlanie wpisów na stronie głównej

Jeżeli chcemy zmieścić jak największą ilość postów na naszej stronie głównej to będziemy musieli wstawić znacznik “czytaj dalej”. Poniżej pokaże Wam jak to zrobić. Z uwagi na fakt, że wpisy na naszej stronie głównej domyślnie wyświetlają zdecydowanie za dużo tekstu.

Pierwsza grafika pokazuje jak wyglądają posty w domyślnych ustawieniach:

Wordpress główna strona bez opcji fragmentującej

Jak sami możecie zauważyć, tekstu jest zbyt wiele. Nie chcemy żeby czytelnik większość przeczytał na stronie głównej, dlatego używamy opcji zaznaczonej na grafice poniżej (wstaw znacznik “czytaj dalej”)Proces będzie przebiegał w kilku krokach, opisane zostały poniżej:

 1. Na początku ustawiamy kursor w wybranym przez nas miejscu gdzie chcemy, żeby nasz wpis został “przycięty”
 2. Wybieramy opcję zaznaczoną na strzałce numer 1 – wstaw znacznik
 3. Pojawia nam się graficzna ilustracja naszej wybranej opcji, ilustruje to strzałka numer dwa

(kliknij, aby otworzyć obrazek w nowym oknie)

znacznik-czytaj-dalej-wordpress

Po naszych przekształceniach strona główna wygląda następująco:

Wordpress główna strona z opcją fragmentująca

Szablon miał wbudowaną bardzo fajną opcję, pozwalająca na przycięcie graficzne wpisu. Gdzie wszystko wygląda zdecydowanie ładniej i przejrzyście. Dla osób zainteresowanych przekształcaniem tej opcji w bardziej zaawansowanym stopniu: to polecam tutorial poniżej. Autor przedstawia jak dokonać kilku aktualizacji tej opcji. Polecam tutorial jedynie osobom mającym doświadczenie w pracy z programowaniem (minimalistycznym oczywiście).

Przydatne ustawienia w WordPress: przyklejanie wpisów do strony głównej

Ostatnią opcją ułatwiająca nam życie będzie przyklejanie wpisów do strony głównej. Za pomocą tego wariantu możemy uruchomić nasz wbudowany “slider”, który opisałem w wpisie: szablon w WordPress darmowy czy płatny? Poniżej opiszę jak to zrobić w trzech prostych krokach:

 1. Otwieramy nasz wpis, który ma widnieć na głównej stronie w sliderze
 2. Klikamy w opcję edytuj (obok ikonki z okiem nazwanej dostępność)
 3. Zaznaczamy opcję “przyklej ten wpis do strony głównej” i zapisujemy

publikacja wpisu wordpress1

Wasze wpisy powinny posiadać obrazek wyróżniający, który ustawiamy przy danym wpisie. Jeżeli tego wcześniej nie zrobicie to może nie pojawić się nasz slider. Warto jeszcze dokładnie dopytać osoby, która tworzyła szablon jakie wymiary powinien mieć nasz obrazek. Żeby dopasował się idealnie do wbudowanego szablonu.

Mam nadzieje, że pomogłem. Jeżeli nadal masz wątpliwości z wyżej wymienionymi zagadnieniami to daj znać w komentarzu. Postaram się pomóc!

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl