Obsługa wordpress, Podstawy Wordpress

Przydatne wtyczki w WordPress

29 stycznia 2017 • By

Przydatne wtyczki w WordPress

Przyszedł czas na przedostatni wpis wpis z cyklu edukacyjnego dla blogerów/przedsiębiorców: Jak stworzyć bloga lub stronę www w WordPress“. W dzisiejszym poście podzielę się z wami informacją jakie zainstalowałem przydatne wtyczki w WordPress na początku swojej drogi. Będzie to sześć przydatnych wtyczek, które ułatwią blogowanie tobie i twoim użytkownikom

Jest to kolejny wpis z cyklu edukacyjnego „Jak założyć bloga w WordPress”. Składa on się z następujących artykułów: 

 1. Jak założyć bloga 
 2. Jak zainstalować WordPress
 3. Szablon w WordPress darmowy czy płatny?
 4. Jak stworzyć menu i strony w WordPress
 5. Jak stworzyć wpisy i kategorie w WordPress
 6. Widgety w WordPress
 7. Przydatne ustawienia w WordPress
 8. Przydatne wtyczki WordPress <<<jesteś tutaj
 9. Przydatne narzędzia dla blogera

Przydatne wtyczki w WordPress: font

Pierwsze co rzuca się w oczy podczas zainstalowania WordPress to brak możliwości modyfikacji wielkości naszego tekstu i zmiany czcionki. Dlatego pierwszą wtyczkę, którą powinniśmy zainstalować jest Font. Pozwala ona nam dobrać wielkość czcionki do naszych potrzeb i ewentualnych modyfikacji. Poniżej w trzech prostych krokach na grafice możecie zobaczyć w jaki sposób zainstalować nową wtyczkę:

 1. Z panelu głównego wybieramy wtyczki, następnie klikamy na opcję dodaj nową
 2. Wpisujemy w wyszukiwarce wyraz Font i po chwili wyświetlają się wyniki wyszukiwania
 3. Instalujemy naszą wtyczką (na moim obrazku już jest zainstalowana i aktywna). Dokładnie w miejscu wyznaczonym przez strzałkę numer trzy klikamy przycisk zainstaluj a następnie włącz

Przydatne wtyczki w WordPress: font

Przydatne wtyczki w WordPress: notify users about replies

Jeżeli pod naszymi wpisami będą pojawiały się konwersacje wielu uczestników to wtyczka “notify users about replies” jest niezbędna. Po subskrypcji naszego wpisu użytkownik będzie otrzymywał maila za każdym razem kiedy pojawi się odpowiedź po jego wpisem bądź pod całym artykułem. Zdecydowanie ułatwi to nam sprawę z uwagi na fakt, że nie będziemy musieli co chwilę zaglądać na stronę. Przeważnie skrzynki pocztowej używamy częściej niż zaglądamy na bloga.

Na koniec chciałbym napisać, że miałem kilka problemów z funkcjonalnością popularnych wtyczek związanych z tym tematem, dokładnie to z dwiema:

 • subscribe to comments reloaded – początkowo działała, niestety później nie mógł nikt się zapisać
 • subscribe to comments – nie działała wcale

Dużo zależy od kompatybilności naszego szablonu. Większość wtyczek powinna działać bez problemów. Wydaje mi się, że ten problem był jednorazowy i możecie śmiało spróbować zainstalować którąkolwiek u siebie. Poniżej zamieszczam krótki tutorial z YouTube jak zainstalować naszą wtyczkę:

Przydatne wtyczki w WordPress: contact form 7

Jeżeli chcemy usprawnić działalność przepływu informacji pomiędzy czytelnikami a blogiem to właśnie wtyczka contact form jest idealna. Pozwala nam stworzyć formularz kontaktowy. Dzięki któremu użytkownicy będą mogli łatwo wysłać do nas wiadomość. Wtyczka posiada wiele funkcjonalności i jesteśmy w stanie dodać sporo niezbędnych pól. Przykład możecie znaleźć u mnie na blogu w zakładce “współpraca”. Poniżej zamieszczam krótki tutorial z YouTube jak zainstalować naszą wtyczkę:

Przydatne wtyczki w WordPress: MailChimp

W dzisiejszych czasach newsletter stał się normalnością. Dlatego każdy z blogów posiada możliwość zapisania się na newsletter. Wtyczka MailChimp pozwala nam utworzyć własny arkusz do wysyłki. W łatwy sposób możemy zmieniać wiele funkcjonalności na stronię producenta. Zarządzać naszą bazą danych e-mail. Moim zdaniem dwie najważniejsze opcje tej wtyczki to:

 • możliwość wysyłki darmowego newsletter do 2 tysięcy osób
 • możliwość skopiowana naszej bazy danych do pliku, jeżeli postanowimy się przenieść 

W bardzo łatwy sposób możemy zarządzać naszą kampanią wysyłkową.  Poniżej zamieszczam krótki tutorial z YouTube jak zainstalować naszą wtyczkę:

Przydatne wtyczki w WordPress: SEO

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (z ang. search engine optimization) zadba o to żeby nasza strona była dobrze pozycjonowana w google. Każdemu z blogerów zależy na tym, żeby wyświetlał się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Nasza wtyczka SEO pozwoli nam zadbać o bardzo ważne elementy na które zwracają uwagę roboty google. Dlatego szczerze polecam zapoznanie się z filmikiem poniżej i tworzenie dobrej treści dla użytkownika i wyszukiwarek.

Przydatne wtyczki w WordPress: antispam Bee

Przed spamem w dzisiejszych czasach bardzo ciężko się bronić. Dlatego z pomocą przychodzą programiści tworząc wtyczki antyspamowe. Antispam Bee pozwoli nam obronić się przed niechcianym spamem w bardzo łatwy sposób. Wystarczy zainstalować wtyczkę i ustalić kilka niezbędnych opcji. Poniżej zamieszczam krótki tutorial z YouTube jak zainstalować naszą wtyczkę:

Przydatne wtyczki WordPress: podsumowanie

Mam nadzieję, że mój zestaw wtyczek dla początkujących blogerów zdecydowanie wam uprości prace. I będziecie mogli swój czas poświecić na tworzenie bardzo dobrej jakości wpisów. Nie będziecie zajmować się zbędnymi rzeczami np. usuwaniem zbędnych komentarzy spamowych lub zastanawiać się jak pomniejszyć czcionkę.

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl