Edukacja inwestora, Inwestowanie, kurs excel

Za nami cztery miesiące ciężkiej pracy! Kurs excel w finansach, praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora, gotowy :-) Analiza: jak opracowaliśmy kurs excel w finansach?

9 listopada 2018 • By

Jak opracowaliśmy kurs excel w finansach: cztery miesiące pracy

Za nami cztery miesiące ciężkiej pracy! Kurs excel w finansach: praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora, jest już gotowy. Wiedza zawarta w kursie rozwiązuje Wasze realne problemy. Przeprowadziliśmy sporo rozmów z uczestnikami, wsłuchując się w ich potrzeby. I od razu tworzyliśmy dodatkowe, nowe rozwiązania podczas kursu. Dzięki temu kurs zawiera bardzo wiele wartościowych materiałów.

Dlaczego pomysł na biznes jest warty 1 zł + VAT? Stworzenie produktu to dopiero czubek góry lodowej. I połowa drogi do sukcesu bo teraz czeka nas najważniejsze wyzwanie. Sprzedaż kursu o wartości co najmniej 200 tysięcy złotych. Poniżej analiza jak opracowaliśmy kurs excel w finansach. I jakie wartościowe wnioski płyną z tego dla Was.

To jest wpis związany z inicjatywą:

Dlaczego w Polsce mało zarabiamy:
„Pierwsze kroki Janusza Biznesu”

  • Dzięki temu cyklowi edukacyjnemu odpowiemy Wam na pytanie: co zrobić aby miliony osób w Polsce zarabiały kilkanaście tysięcy miesięcznie? Jest to mega ważna inicjatywa w ramach tego co chcemy robić w kolejnych dwudziestu latach i opisaliśmy w Naszej wizji/strategii: Robimy z Polski drugi Londyn: wdrażam w życie mój Profesjonalny Trójkąt. List do akcjonariuszy wrzesień 2018
  • Cel: Przychody 200 tysięcy złotych. Krok po kroku opisujemy/analizujemy przygotowanie, marketing i sprzedaż pierwszego produktu Bartka: Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. W tym celu stworzyliśmy też grupę dla przedsiębiorców na Facebooku: „Pierwsze kroki Janusza Biznesu: KLIKNIJ TUTAJ”. Jest to grupa stworzona tylko i wyłącznie dla tej inicjatywy: gorąco zachęcam do dołączenia bo naprawdę warto!
  • Cały cykl edukacyjny składa się z następujących wpisów:

1. Know how: dlaczego w Polsce mało zarabiamy

2. Cel 200 tysięcy: etap pierwszy. Jak zbadaliśmy czy w ogóle tworzyć kurs excel w finansach?

  1. Godziny rozmów o kursie excel w finansach. Pierwszy produkt: masa niewiadomych. Decyzja o ankiecie (WarsztatAnalityka.pl)
  2. Kurs ankieta pierwsza/testowa: Ankieta: jak się uczyć excela w finansach? Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. (WarsztatAnalityka.pl)
  3. Kurs ankieta druga/docelowa na blogu michalstopka.pl Excel w pracy i inwestowaniu. Ankieta kurs excel w finansach (Michalstopka.pl)
  4. Szkolenie Excel Finanse: robić albo nie robić? Kolejne dylematy Janusza Biznesu (WarsztatAnalityka.pl)
  5. Ponad 200 osób chętnych na kurs excel! Analiza ankiety excel cz.1: czytelnicy (nie)pomogli (WarsztatAnalityka.pl)
  6. 40 tysięcy przychodu z kursu excel w finansach! Ponad 200 osób chętnych! Jaka potencjalna cena kursu (Michalstopka.pl)
  7. Wykresy przestawne w praktyce: analiza ankiety kurs excel część 3 (WarsztatAnalityka.pl)

3. Cel 200 tysięcy: etap drugi: 6 tysiące zarobku dla Bartka w 9 minut  i pierwszych trzydziestu klientów! Jak sprawdziliśmy czy jest realny popyt na nasz produkt i jak opracowaliśmy kurs?

  1. Widzenie tunelowe, czyli o przekazywaniu wiedzy: dlaczego przedsprzedaż kursu excel dla 20 wybranych osób? (Michalstopka.pl)
  2. Przedsprzedaż kursu excel wersja beta + zakres tematyczny. Zabieramy się do pracy! (WarsztatAnalityka.pl)
  3. Promocyjna cena w przedsprzedaży! Zakres kursu: Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora (Michalstopka.pl)
  4. Przedsprzedaż kursu finanse w excelu dla pierwszych 20 osób: mailing do osób zapisanych na dedykowany newsletter odbył się 12 lipca 2018 o godz. 19:00
  5. Wow! Właśnie zakończyliśmy zapisy na kurs excel w finansach! Już po 9 minutach (!) (WarsztatAnalityka.pl)
  6. Wow! 6 tysięcy złotych zarobku w 9 minut! Trzydziestu pierwszych klientów 🙂 Kolejni chętni zapisują się na przedsprzedaż kursu! (Michalstopka.pl)
  7. Za nami cztery miesiące ciężkiej pracy! Kurs excel w finansach, praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora, gotowy 🙂 Analiza: jak opracowaliśmy kurs excel w finansach? <— jesteś tutaj 
  8. Kurs excel w finansa: zobacz opinie kursantów i szczegółowy zakres tematyczny oraz przetestuj się z excela! (WarsztatAnalityka.pl)

4. Cel 200 tysięcy: etap trzeci: Jak maksymalizujemy sprzedaż kursu excel w finansach? Ile przychodu uzyskaliśmy ze sprzedaży kursu?

  • Pierwsza edycja: przedsprzedaż kursu Excel 10-18 grudzień 2018
    1. Właśnie wybiła godzina X kursu Excel i ruszyła przedsprzedaż! Analiza jak przygotowaliśmy się do godziny X
    2. Pierwsza doba sprzedaży kursu: przychody ! Wow! Pierwsze wrażenia z przedsprzedaży
    3. Zostały 24 godziny do zamknięcia sprzedaży kursu. Sprzedaż wzrosła do X! Analiza działań
    4. Sprzedaż zakończona! Przychody X zł. Analiza przedsprzedaży kursu Excel
  • Historia nadal się tworzy i najlepsze dopiero przed nami! Między innymi:
    • Rozwiązanie problemów technologicznych związanych ze sprzedażą kursu
    • Płatna reklama Facebook oraz Google + niestandardowe formy płatnej reklamy
    • Dalszy rozwój produktu w celu wyższego zaawansowania technologicznego

Jak opracowaliśmy kurs excel w finansach: co powstało?

Zanim przejdziemy do całej historii, na początku kilka informacji o zawartości kursu. Przedostatnim modułem na naszym kursie był portfel sektorowy. A dokładnie to portfel obrazujący sektor bankowy. Tak wygląda tablica, która obrazuje aktualną zawartość portfela:

Mamy porównanie naszego aktualnego stanu portfela do naszego benchmarku, czyli WIG banki. Mamy przedstawiony skład obecnego portfela, informację o ilości gotówki oraz informacje ile zyskaliśmy/straciliśmy na poszczególnym banku. Oczywiście wszystkie dane odświeżają się automatycznie i nie musimy tworzyć co chwile nowych wykresów. Dodatkowo powstała kolejna (zautomatyzowana tablica). Poniżej obrazek:

W zależności od wydarzenia gospodarczego możemy zobaczyć ile kupiliśmy akcji i w jakim miesiącu. Możemy zaznaczyć sobie nazwę naszych banków, które automatycznie pojawią się na wykresie przestawnym. Dodatkowo mamy przycisk zintegrowany z tabelami przestawnymi i power query. Dzięki niemu możemy odświeżyć nasze dane i wszystko pojawi się nam na wykresie. Jeszcze do powyższych wykresów dołączyłem kolejny (również zintegrowany z osią czasu i możliwością wybierania banków). Nie wkleiłem go na powyższym wykresie bo się nie zmieścił, dlatego poniżej zamieszczam obrazek:

A tak wygląda cały zakres kursu. Szczegółowe omówienie modułów będzie w kolejnym wpisie. Dokładnie opiszemy Wam też w jaki sposób wiedza z kursu excela rozwiązuje Wasze realne problemy. Przeprowadziliśmy sporo rozmów z uczestnikami, wsłuchując się w ich potrzeby. I od razu tworzyliśmy dodatkowe, nowe rozwiązania podczas kursu. Dzięki czemu kurs pomógł im w rozwiązaniu ich problemów/zawiera bardzo wartościowe rzeczy:

Moduł 1:powtórka z excela

Moduł 2: narzędzie do danych makro-ekonomicznych 

Moduł 3: tabele przestawne

Moduł 4: narzędzie do sprawozdania finansowego

Moduł 5: portfel sektora bankowego

Moduł 6: wskaźniki finansowe

Dodatkowo do nagrań jest jeszcze:

  • ebook (jako materiał pomocniczy do pierwszego modułu)
  • 35 dodatkowych zadań 

Jak opracowaliśmy kurs excel w finansach: po co komu excel w finansach?

Jesteśmy już po pierwszej edycji kursu excel w finansach. Stworzyliśmy wspólnie z uczestnikami kompletny produkt. Wielkie dzięki za zaangażowanie! W tym akapicie opiszę Wam dokładnie skąd w ogóle wziął się pomysł na kurs i jakie po drodze mieliśmy problemy/wątpliwości.

Wszyscy w życiu mamy mnóstwo problemów, które musimy prędzej czy później rozwiązać. Jeżeli zamieciemy je pod dywan, to później narasta nam ogromna sterta, której będziemy musieli się pozbyć. Nasze problemy możemy rozwiązać samodzielnie lub przy pomocy innych osób. Po co Wam w ogóle o tym napisałem? Nawiązuje do stworzenia kursu, bo po długich obserwacjach z Michałem, doszliśmy do wniosku, że taki problem istnieje i nie został jeszcze rozwiązany.

Niby excel w finansach to prosta sprawa, włączamy przeglądarkę, wpisujemy google czy youtube i mamy rozwiązany problem. Niestety, często w praktyce jest tak, że do końca nie wiemy czego szukać. Jakie zadania rozwiązać? Panuje straszny chaos w którym większość osób nie jest w stanie się odnaleźć. W internecie możemy znaleźć wszystko i nic. A nikt nie chce poświęcać masy godzin na odnalezienie rozwiązania. W szczególności, że większość z nas pracuje i nie może sobie na to pozwolić.

Dodatkowo, tak jak pisał Michał ostatnio u siebie w analizie, mamy i będziemy mieli w Polsce wieczny rynek pracownika: Rynek pracy w Polsce w 2019 roku. Szczyt cyklu dziesięcioletniego na rynku pracy. Czekałem na ten wpis 10 lat! List do akcjonariuszy październik 2018. Poniżej cytat z jego wpisu:

Przy takiej demografii jedyne pytanie jest jak niskie będzie bezrobocie w kolejnych latach. I jak z tym problemem braku rąk do pracy poradzą sobie poszczególne biznesy, szczególnie pracochłonne. (..)

Z Waszego punktu widzenia co jest ważne:

  • Jeżeli jesteś pracownikiem. Jak wykorzystasz ten trend dla siebie.
  • A jeżeli jesteś przedsiębiorcą to jak jako przedsiębiorca zbudujesz swoje przewagi konkurencyjne na takim rynku pracy.

Dlatego napisałem, że teraz jest czas na realizację mojego marzenia. Oczywiście dla osób, które będą chciały to zrobić bo jak zawsze w życiu, dużo osiągają Ci, którym się chce. A Ci, którym się nie chce lub nie widzą sensu w robieniu czegokolwiek, to i w takich warunkach będą narzekali, niewiele przez całe życie osiągając.

Każdy z nas chciałby lepsze stanowisko, dzięki czemu mógłby zarabiać więcej. Większość z nas wpisuje sobie w CV informację, że posiadamy zaawansowane kompetencje z pakietu office. Nawet bywa tak, że te informacje nie są weryfikowane przez pracodawców i jak dojdziemy do momentu w którym musimy rozwiązać zadanie, to pojawia się problem. Kiedyś, gdzieś, coś używaliśmy, ale nie do końca pamiętamy jak to się robiło.

Z perspektywy czasu, mogłoby się wydawać, że dokładnie wiedzieliśmy jak produkt ma wyglądać. W jaki sposób będziemy pracować z uczestnikami. Oraz w jaki sposób przygotujemy akcję marketingową, żeby przekazać Wam niezbędne informacje o produkcie. Niestety tak nie było, panował chaos, taki chaos-kontrolowany. Bo mieliśmy przygotowanych już sporo rzeczy, ale jak to zawsze wychodzi w praktyce, było tego za mało i musieliśmy na bieżąco zdobywać nowe kompetencje. Żeby doprowadzić cały projekt do obecnego stanu. W tym wpisie pokażę Wam w jaki sposób opracowaliśmy nasz kurs excela krok po kroku. Zaczniemy w kolejnym akapicie.

Jak opracowaliśmy kurs excel w finansach: badanie rynku

Pomysł na biznes jest warty 1 zł + VAT, jest to maksyma, która pojawiła się w naszym cyklu edukacyjnym. Dopisał ją Michał. Każdy z nas ma mnóstwo pomysłów na rozwinięcie swojego biznesu, tylko mało kto chce zmierzyć się z rzeczywistością: zrobić to co powinno się zrobić zanim stworzy się biznes czy nowy produkt. Mało kto zadaje sobie pytanie ile potencjalnie będziemy mieli klientów na samym początku. Czy to w ogóle ma sens?

W tym akapicie przedstawię Wam w jaki sposób my zbadaliśmy nasz potencjalny rynek konsumentów.

Pierwsze działanie w tym kierunku zaczęliśmy od stworzenia cyklu edukacyjnego o nazwie: Dlaczego w Polsce mało zarabiamy: “Pierwsze kroki Janusza Biznesu” (wszystkie artykuły, które zostały opisane poniżej, znajdziecie w drugim akapicie cyklu z początku tej analizy). Główne kroki znajdziecie poniżej:

  • Podzieliłem się moją wiedzą na temat tego jak się uczyć, przy okazji zamieściłem ankietę. Dzięki nim zbadaliśmy potrzeby naszych czytelników i potencjalne zainteresowanie. W tym wpisie znajdziecie więcej informacji:

Jak się uczyć excela w finansach

  • Następnym krokiem było sprawdzenie zainteresowania czytelników Michała, w tym wpisie:

Excel w pracy i inwestowaniu. Ankieta kurs excel w finansach

  • Kolejnym krokiem była analiza danych, które zebraliśmy i odpowiedź na pytanie co z niej wynika. Informacje znajdziecie  w tym wpisie:

Analiza ankiety excel

  • Następnie zastanawialiśmy się, jaką ustalić cenę za kurs w tym wpisie:

40 tysięcy przychodu z kursu excel w finansach! Ponad 200 osób chętnych!

Wymienione powyżej działania sprawiły, że zdecydowaliśmy o stworzeniu kursu w wersji Beta w obniżonej cenie. Wstępnie planowaliśmy zrobić kurs z dwudziestoma osobami, które zapiszą się na listę. Jednakże popyt przewyższył nasze oczekiwania i zdecydowaliśmy się rozszerzyć grupę o kolejne 10 osób. To był bardzo ważny moment podczas badania rynku, bo pokazał nam, że jest zainteresowanie. Miejsca na kursie rozeszły się w 9 minut! Poniżej macie więcej informacji:

Wow! 6 tysięcy złotych zarobku w 9 minut! Trzydziestu pierwszych klientów 🙂 

W taki sposób zbadaliśmy Wasze oczekiwania i reakcję na nasz produkt. Jeszcze czekają nas kolejne kroki w ramach tego cyklu edukacyjnego. I jeszcze długa droga do osiągnięcia naszych celów. Po kolejnych krokach zrobimy podobne podsumowanie w którym pokażemy Wam co zostało zrobione. Koniecznie śledźcie nasze poczynania. Przejdźmy do kolejnego akapitu.

Jak opracowaliśmy kurs excel w finansach: niepewność

W poprzednim akapicie pokazałem Wam w jaki sposób zbadaliśmy rynek. Ze wstępnej analizy wyszło nam, że warto spróbować stworzyć produkt. Jednakże człowiek nie składa się tylko z logicznej części, która za pomocą chłodnej kalkulacji dokonuje decyzji. Oczywiście jest to stan pożądany, do którego powinniśmy dążyć (na pewno w biznesie). Jak nie jesteśmy pewni danego posunięcia biznesowego, to niepewność będzie non stop nam przeszkadzać/pomagać. Dlaczego użyłem ukośnika? Niepewność może być naszą motywacją lub podetnie nam skrzydła. Poniżej wklejam Wam krótką wymianę maili z jednym z uczestników plus mój komentarz. Zacznijmy od pierwszego, który pojawił się tuż po starcie kursu:

Pracuje na lini excel – Indesign i pobieranie danych jest najsłabszym ogniwem, a poza tym szukam zawsze pomysłów co i jak można zrobić. Pierwszy raz zdecydowałem się zapłacić za kurs excela :), liczę że będzie w podobnym klimacie jak blog 🙂

Kurs excela w wersji Beta był moim pierwszym kursem. Uprzednio czytałem sporo książek, sporo rozwiązywałem zadań praktycznych, sporo nauczyłem się od Michała. A na starcie kursu otrzymuje od czytelnika informacje, że nigdy on za kurs nie zapłacił i pracuje on zawodowo w excelu. Automatycznie u mnie wywołało to niepewność. Czy dobrze zrobiłem, że wystartowaliśmy z kursem? A może powinienem się powstrzymać i dopracować niektóre moduły? Jako ludzie bardzo często działamy nieracjonalnie/pod wpływem emocji. Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że nie ma dobrej odpowiedzi na niepewność. Możemy wybrać nasze nastawienie do niej, albo będzie nas motywować do działania, albo nie. To był pierwszy mail od uczestnika, po jakimś czasie otrzymałem informację zwrotną, w której pytałem o postępach na kursie:

Na pewno chciałbym dokończyć kurs, mam nadzieję że będzie taka możliwość, tylko że zejdzie mi się z tym znacznie dłużej niż pierwotnie zakładałem. Zakres tematyczny bardzo mi pasuje, i na pewno jest unikalny na rynku (również w porównaniu z tym co jest na zagranicznych stronach).

Czyli koncepcja kursu poszła w dobrą stronę, otrzymałem pozytywny odzew. Chciałem zwrócić Waszą uwagę na aspekt emocjonalny podczas tworzenia własnych rzeczy czy prowadzenia biznesu. W których nie mamy zbyt dużego doświadczenia. Będą czekały na nas pułapki emocjonalne, które będziemy musieli rozwiązać. Przejdźmy do kolejnego akapitu w którym opiszę Wam jak wyglądały poszczególne kroki podczas tworzenia kursu w wersji Beta.

Jak opracowaliśmy kurs excel w finansach: test excela

Na kursie excel, pierwszym zadaniem było rozwiązanie testu, który przygotowałem wcześniej. Zadania były od tych podstawowych do zaawansowanych. Co mam na myśli pisząc o zaawansowanych zadaniach? W szczególności użycie tabel przestawnych do dużej ilości danych oraz standardowych funkcji jak wyszukaj pionowo.

Wiele osób jest w stanie powiedzieć, że zna excela na zaawansowanym poziomie. Tylko powstaje spory problem, bo nie do końca wiadomo w jaki sposób ustalić czy dane zadanie jest na poziomie zaawansowanym czy nie? Excel jest mega rozbudowanym narzędziem analitycznym a wielu osobom wydaje się, że przydatny jest do dodawania i odejmowania. Ku mojemu zaskoczeniu, jeden z uczestników rozwiązał zadania zaawansowane za pomocą VBA. Jak otworzyłem jego zadanie w kompilatorze to byłem trochę w szoku, przecież takie zadanie można rozwiązać w 30 sekund za pomocą tabeli przestawnej. Kod nie był przepisany z internetu, widać było, że posiada on wprawę w pisaniu rozwiązań za pomocą VBA. A co najlepsze, to ocenił swój poziom na średnio-zaawansowany. Bardzo mocno możemy zawyżyć/zaniżyć nasze umiejętności w dziedzinie, która jest rozległa. Dlatego warto sprawdzać się w testach, które udostępniane są w sieci lub na kursach.

Test mocno się Wam przyda, w szczególności gdy chcecie poznać swoich kursantów. W momencie gdy będziecie pracowali z nimi indywidualnie. Ta edycja właśnie taka była, chciałem wziąć małą grupkę osób, żeby móc popracować z każdym indywidualnie (mieć czas na konsultacje przez e-mail i skype). Taki zabieg w prosty i szybki sposób pozwoli Wam ocenić w jaki sposób możecie komunikować się w przyszłości podczas rozwiązywania różnych zadań.

Jak opracowaliśmy kurs excel w finansach: nagrania plus zbieranie konstruktywnej krytyki

Po każdym ze stworzonych modułów dopytywałem uczestników co im przeszkadzało, czy coś było niezrozumiałe lub czy mają dla mnie jakieś podpowiedzi. Tworzenie kursu łącznie trwało 13 tygodni. W każdym tygodniu zostały przygotowane nagrania plus dodatkowe zadania dla uczestników. Wszystkie zadania były przygotowane od najprostszych do najtrudniejszych. Wraz z upływem czasu dorzucałem trudniejsze zadania.

Odbyło się wiele konsultacji z uczestnikami poprzez maila i skype. Dzięki czemu mogłem udoskonalić wiele rzeczy związanych z przekazywaniem wiedzy podczas kursu/nagrań online. Po prostu przygotować na tej podstawie nagrania, które są dobrze dopracowane. Dlatego tutaj chciałem podziękować między innymi (kolejność jest losowa):

  • Marcinowi,
  • Maćkowi,
  • Andrzejowi,
  • Cezaremu,
  • Remigiuszowi,
  • Dominice,
  • Grzegorzowi.

Była jeszcze anonimowa ankieta w której otrzymywałem od Was informację o potencjalnych poprawkach. Niestety nie mogę tutaj podziękować z osobna. Dlatego dziękuje wszystkim zaangażowanym w udzielanie konstruktywnej krytyki.

To był najcenniejszy moment, bo każdy z Was mógł wyrazić swoją opinię. Dzięki czemu w kolejnych etapach tworzenia kursu wdrażałem w życiu poprawki. Co sprawiło, że kurs stał się jeszcze lepszy.

Dodatkowe wpisy na moim blogu: cykl edukacyjny „Poznaj sprawozdanie finansowe od praktycznej strony!”

Podczas tworzenia kursu była wiedza z excela i z finansów. Wraz z Michałem postanowiliśmy, że część związaną z finansami opublikujemy na blogu. Tak żeby czytelnicy bloga, którzy nie zdecydowali się na wzięcie udziału w kursie mieli coś dodatkowego od nas. A i uczestnicy kursu excel w finansach sprawniej przechodzili poszczególne moduły kursu excel. Dlatego stworzyliśmy cykl edukacyjny o sprawozdaniu finansowym. Poniżej zamieszczam Wam listę artykułów, które powstały:

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:
Poznaj sprawozdanie finansowe od praktycznej strony!

Poniżej spis kolejnych artykułów, które zostały przygotowane podczas tego cyklu (niektóre zostały powtórzone ze spisu znajdującego się powyżej. Chciałbym, żeby były wyszczególnione, bo są one częścią całości):

  1. Bilans: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
    1. Aktywa równe pasywom: czyli dlaczego mamy równowagę bilansową?
    2. Zobowiązania w spółce: czyli skąd mamy kapitał i za ile?
    3. Aktywa trwałe w spółce: czyli co mamy powyżej roku i jak to odczytać?
    4. Aktywa obrotowe w spółce: czyli co mamy poniżej roku i jak to odczytać?
    5. ROE: czyli zwrot z kapitału własnego spółki.
    6. ROA: czyli zwrot z aktywów.
    7. Kapitał własny w spółce akcyjnej: praktyczne przykłady ze spółek
  2. Rachunek zysków i strat: praktyczne spojrzenie na spółkę akcyjną
    1. Jak zrozumieć czym jest EBIT? Informacje krok po kroku.
    2. EBITDA
    3. Marża odsetkowa netto
    4. P/E
    5. P/BV
    6. Wskaźniki płynności
    7. Pierwszy i drugi stopień pokrycia: czyli jak wygląda kondycja finansowa spółki
  3. CashFlow: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową 
    1. Amortyzacja w spółce giełdowej

Przygotowaliśmy takie solidne podstawy o sprawozdaniach finansowych na praktycznych przykładach. W szczególności bardzo często używane wskaźniki oraz wyjaśnienie niezbędnych pojęć. Dzięki znajomości tych zagadnień, będziecie w stanie szybciej poruszać się po sprawozdaniu finansowym, które jest niezbędne w pracy każdego finansisty.

Jak opracowaliśmy kurs excel w finansach: podsumowanie

Jak widzicie, nazbierało się sporo tych kolejnych drobnych kroków, które pomogły nam znaleźć się w tym miejscu gdzie obecnie jesteśmy. Przechodzimy do następnego kroku, czyli do sprzedaży kursu. Na kursie w wersji Beta mieliśmy 30 osób, jest to jednak mała próbka. Produkt mamy gotowy, chcemy teraz jeszcze pozyskać dalszą konstruktywną krytykę więc jesteśmy otwarci na wasze kolejne podpowiedzi/wątpliwości. Ewentualnie dodamy kolejne wartościowe treści aby rozwiązać Wasze problemy. Zawsze o tym piszemy, że można coś ulepszyć i podczas tworzenia projektów warto słuchać innych. W szczególności że większość z Was jest naszymi czytelnikami. A zaufanie to podstawa.

Jednak stworzenie produktu to dopiero czubek góry lodowej. I połowa drogi do sukcesu bo teraz czeka nas najważniejsze wyzwanie. Sprzedaż kursu o wartości co najmniej 200 tysięcy złotych. I o tym też będziemy Wam pisali w najbliższych tygodniach, jak do tego podchodzimy, w ramach naszego cyklu edukacyjnego Pierwsze kroki Janusza Biznesu.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS