Warsztat Analityka: o mnie, o projekcie i mojej misji
17 listopada 2016 • By Bartek StempelMisja bloga
W moim pierwszym wpisie przedstawię wam koncepcję, która przyczyniła się do powstania tego bloga. Opiszę jak postrzegana jest przeze mnie misja bloga i dlaczego powstał.
Początki z inwestowaniem
Na początek kilka słów o mnie: mam na imię Bartłomiej Stempel. Mieszkam w małym miasteczku: Kluczborku w województwie opolskim. Moja przygoda z finansami zaczęła się długo przed pierwszą transakcją. Początkowo przyglądałem się poczynaniom inwestycyjnym mojego taty. Z sentymentem wspominam piękną hossę do momentu kryzysu w 2007 r., człowiek mógł zainwestować kilka tysięcy. A za parę lat mógł za te pieniądze wybudować nawet nowy dom.
Notowania sprawdzało się na telegazecie. W momencie wzrostów na giełdzie rodzina nie miała dostępu do telewizora, bo tato sprawdzał co dzieje się na rynku. Każdy sen w końcu musi się skończyć. Przyszedł kryzys. Większość inwestorów z tzw. „ulicy” odłożyła swoje marzenia o wielkim sukcesie i zaczęła wieść normalne życie. Taka moja mała dygresja, jaki pogląd miałem na giełdę w początkowej fazie.
Pierwsze kroki na GPW postawiłem w 2010 r. poprzez uczestnictwo w IPO. Niestety dobrze trafiłem i zarobiłem kilkanaście procent na starcie. Kolejna transakcja też była dobra i może kilka kolejnych. Efektem tego było moje silne przekonanie, że wiem co robię i mam solidną wiedzę. Jak sami się domyślacie rynek bardzo szybko przywrócił mnie do porządku. Na szczęście obyło się bez dużej starty. Tylko swojego sukcesu już nie umiałem powtórzyć. Właśnie wtedy poszedłem po rozum do głowy i zacząłem szukać odpowiedzi. Najzwyczajniej zacząłem przykładać się bardzo mocno do zdobywania solidnej wiedzy.
Niezbędnik inwestora: wiedza
Gdzie zdobyć solidną wiedzę? Oczywiście, że na studiach. Przecież tysiące osób nie może się mylić… Z pewnością domyślacie się, że w tym momencie trafiłem na swoją pierwszą ścianę. Zapomniałem wam wspomnieć, że przez 3 lata studiowałem na kierunku humanistycznym. A po tych trzech latach przeniosłem się na ekonomię. Byłem niemalże pewny, że właśnie tam nauczą mnie inwestowania.
Jako pełnoprawny humanista bez zastanowienia wybrałem się na specjalizację związaną z metodami ilościowymi w makroekonomii. Jakbyście zobaczyli moją minę po pierwszym wykładzie, gdzie trzeba było coś policzyć…
Proszę, na studiach kazali robić zadania w Excelu! Policzyć magiczną Betę w modelu Sharpe’a (poprosiłem wtedy Panią Profesor na studiach, żeby pokazała mi cokolwiek związanego z giełdą). Dla osób mających delikatne pojęcie o matematyce to bułka z masłem. A dla humanisty to prawdziwy maraton.
Podsumowując, żeby nie przedłużać tego wątku. Na studiach poczytaliśmy trochę książek, rozwiązaliśmy kilka zadań. A o giełdzie czy finansach w rzeczywistości to nikt nie słyszał (O, przepraszam, mogliśmy pograć na Forexie na koncie demo!).
Na studiach nuda, więc postanowiłem poszukać szczęścia w internecie. Po przeglądnięciu kilkunastu stron w końcu natrafiłem na stronę Michała: Michał Stopka Inwestor Profesjonalny. Patrzę „Inwestor Profesjonalny” czyli z pewnością musi mieć pojęcie o inwestowaniu. I znowu zderzyłem się z nadjeżdżającym pociągiem. Dlaczego?:
- analiza makro
- analiza demografii
- analiza spółek
- analiza wykresów
- analiza sprawozdań finansowych
- analiza wskaźnikowa
- modele
- polityka gospodarcza państwa
- budowanie kapitału
- poduszka finansowa
- itd…
Pierwsza myśl: „Nie, nie. Takie rzeczy tylko dla wybitnych jednostek”. Chociaż stwierdziłem, że jak na studiach coś liczyliśmy i umiałem po wielu próbach ogarnąć materiał: spróbuję ogarnąć stronę Michała. I działało to mniej więcej tak:
- jeden wykres, drugi, trzeci, osiemnasty
- sprawdzenie znaczenia wyrazów w internecie
- zakup szkolenia online łącznie ze stacjonarnym
- studiowanie dokładnie materiałów przez kilka miesięcy
- na szkoleniu stacjonarnym pojawiłem się dopiero po roku, bo chciałem dobrze przestudiować materiały ze szkolenia online (nie chciałem tracić swoich pieniędzy i czasu Michała)
Podczas nauki szkolenia online zaoferowałem swoją pomoc Michałowi. Chciałem poduczyć się praktycznych rzeczy. Porozmawiać z nim na skype, przedyskutować swoje wątpliwości dotyczące danej analizy. I mniej więcej tak rozpoczęła się cała moja znajomość z Michałem.
Wybór formy zarabiania na życie
Z pewnością większość z was po studiach miała ten sam dylemat co ja. Iść do pracy? Wyjechać do pracy za granicę? Czy może założyć własny biznes?
Zawsze chciałem pracować w biurze maklerskim na stanowisku analityka. Przeglądając oferty pracy związane z zarządzaniem przyprawiały mnie o dreszcze. Jakakolwiek oferta, która znalazła się w sieci, była to oferta z Warszawy. Oczywiście na stanowisko młodszego analityka wymagania: doświadczenie, zdanie egzaminu np. CFA lub Doradcy Inwestycyjnego. Jestem osobą, która uwielbia spokój, dlatego opcja przeprowadzki do dużego miasta musiała zostać odłożona na później. Musiałem poszukać innej alternatywy.
Wiele młodych osób emigrowało za granicę. Osobiście miałem okazję spróbować swoich sił w pracy za granica. I mogę śmiało powiedzieć, że nie jest to bułka z masłem. Przeważnie na początek dostajemy pracę przy taśmie lub w polu. To zależy gdzie wyjedziemy. Bez znajomości w innych branżach na start możemy liczyć tylko na takie opcje.
Ostatnią realną opcją było założenie własnego biznesu.
Misja bloga: wsparcie działalności Michała
Przeprowadziliśmy z Michałem setki rozmów dotyczących inwestowania, finansów, ekonomii, psychologii, gospodarki i przyszłości Polski.
Po tym wszystkim zdecydowałem, że założę mój mały, własny biznes. Wiedziałem, że będę robił to co uwielbiam. Dodatkowo będę mógł się rozwijać. I co ważne, przy okazji pomóc mniej doświadczonym osobom chcącym nauczyć się rzeczy związanych z finansami i inwestowaniem.
Ja już przebyłem swoją początkową drogę. Z chęcią zainwestuję czas i wysiłek, żeby pomóc innym. Chcę również aktywnie pomagać przy rozwoju działalności Michała. On był pierwszym który zaczął swoją misję na blogu. Ja chcę być drugą taką osobą. Przejąć od niego pałeczkę. Może z czasem będzie nas znacznie więcej. Dlatego zacznę pisać o prostszych rzeczach, tak żeby każdy mógł przejść swoją przygodę z finansami trochę łatwiej.
Po naszych długich rozmowach doszedłem do kilku wniosków:
- jeżeli czegoś nie zrobisz sam, nikt nie zrobi tego za ciebie
- pomagając biernie nie pomagamy „tak naprawdę”
- musisz dać coś od siebie, żeby otrzymać coś z powrotem
- powinniśmy stworzyć grupę osób, mających ochotę poszerzać i rozprzestrzeniać wiedzę o finansach przydatną dla nas wszystkich
- najlepszą zmianę w życiu jaką możemy zrobić to zmiana samych siebie
- wymagaj od siebie zanim zaczniesz wymagać od innych
Coachingowe brednie
Prawdopodobnie wielu z was może uważać, że powstała kolejna strona przedstawiająca coachingowe brednie. Nie, na tej stronie nie usłyszycie, że możecie wszystko: „wystarczy uwierzyć”. Żeby cokolwiek zmienić na stałe, trzeba ogromnego wkładu pracy. Mocnego emocjonalnego zaangażowania, bez tego będziemy tylko próbować. Teraz powstaje pytanie, jak odróżnić osobę niosąca pomoc od tej sprzedającej ładnie zapakowany bubel? Przytoczę wam sytuację, która niedawno się wydarzyła.
Ostatnio na wykopie Michał wrzucił fajny artykuł dla młodych adeptów finansów o tym jak rozpocząć inwestowanie. Opisał zawartość w bardzo przyjazny, zachęcający sposób. Żebyśmy nie bali się giełdy, próbowali swoich sił. Bo tak naprawdę giełda odzwierciedla sytuację ekonomiczną w kraju i nie tylko. I od razu pojawiły się głosy, że Michał jest akwizytorem, chcącym sprzedawać coachingowe brednie. Wyraził swoje pozytywne nastawienie, że można nauczyć się inwestowania. Niektórzy wyśmiali postawę Michała. Może próbowali wcześniej i rezultaty nie były zadowalające. A może wierzyli, że osiągną cuda na giełdzie „wystarczy uwierzyć”. Nie jestem od oceniania ludzi, ale chciałbym tutaj podkreślić, że nauka finansów to bardzo skomplikowany proces. Obejmujący bardzo wiele dziedzin między innymi takich jak:
- demografia
- ZUS
- sprawozdanie finansowe
- wycena spółek
- rynek pracy
- finanse publiczne
- polityka
- itd.
Jak nie mamy wiedzy w danym temacie i chcielibyśmy spróbować to jak mamy ocenić drugą osobę? Tak naprawdę to bardzo trudno odróżnić osobę, która ma dobre intencje od tej ze złymi. Jak nie sprawdzimy danej osoby to skąd mamy to wiedzieć? Po chwili padną głosy: „Oho, pewno chcę nas rąbnąć na kasę na początku i już będziemy wiedzieli, że oszust”. Niestety, takie jest życie. Bez prób nigdy nie będziemy wiedzieć czy coś jest złe czy dobre. To tak samo jak małe dziecko nie wie. My możemy jedynie się domyślać i polegać na opiniach innych ludzi. I na koniec chce zaznaczyć, że nie jestem przeciwnikiem coachingu (tylko niektóre formy, które powstały u nas w Polsce delikatnie mówiąc groteskowe).
Zmiany otaczającej nas rzeczywistości
Zawsze zastanawiałem się jak możemy cokolwiek zmienić w naszym życiu lub w Polsce. Będąc ciągle negatywnie nastawionym? Przecież nawet nie podejmiemy próby. Znam jednak sporo młodych osób, którym chcę się coś zmienić w Polsce na lepsze. Wierzą, że może być lepiej. A co najważniejsze zostają w kraju i próbują swoich sił. Chociaż wszyscy dobrze wiem, że nie jest łatwo.
Konstruktywna krytyka tego co się dzieje w Polsce jest jak najbardziej wskazana. Żebyśmy mogli się rozwijać i patrzeć z innej strony na dany problem. Tylko czasami wydaje mi się, że jesteśmy podzieleni. I dyskusja polega na tym, że „moja racja jest najmojsza”, gdzie spotykamy się a argumentem: „moja jest mojsza niż twojsza”. Urywek filmu dzień świra świetnie przedstawia taką sytuację. Dlaczego o tym wspominam? Bo żeby cokolwiek w życiu zmienić, musimy zmienić przede wszystkim siebie.
Wykład Pana Jacka Walkiewicza
Tak jak Pan Jacek Walkiewicz mówił w swoim wykładzie, że większość z nas chce stabilizacji w życiu. Mamy mieć stabilną pracę, stabilne marzenia i stabilną ambicję. Tak żeby nie wychylać się za bardzo z tłumu. Bo co powiedzą rodzice? Co powiedzą znajomi, że tak naprawdę to w tym wieku już nie wypada. Największym paradoksem w tym wszystkim jest to, że kto to zrobi za nas? Kto spróbuje coś zmienić? Często wydaje mi się, że żyjemy w takiej krainie marzeń, która nazywa się „jutro” a co najzabawniejsze: czytamy codziennie karteczkę z napisem jutro i stosujemy się do niej przez cale życie.
Mentor
Mentor, ale jak to? Czasami wydaje mi się, że robimy dzisiaj masę rzeczy, żeby zarobić. Po prostu „ustawić się”. Gonimy za wyobrażeniem idealnego życia, takiego nr.1, gdzie wszyscy będą nam zazdrościć. Ekskluzywne wyjazdy za granicę, luksusowy apartament w dobrej dzielnicy, najszybsze auto w mieście. Pracujemy wyłącznie do zrealizowania obrazu w naszej głowie. Jak idealne życie powinno wyglądać.
Na nauki i mentora nie ma czasu. Przecież trzeba poświęcić swoją energię, czas, włożyć swoje szczere zaangażowanie. Słowo szczere nie jest tutaj przypadkowe. Bo relacja mentor-uczeń powinna taka być.
W tym miejscu mogę każdemu polecić, żeby znalazł dla siebie mistrza/mentora. Z uwagi na fakt, że to właśnie takie osoby mogą wnieść w nasze zainteresowania dużo dobrego. Rozwinąć nasze horyzonty, pogląd na dane sprawy związane z określoną dziedziną. Moim zdaniem życie nie powinno składać się tylko z odtwórczej pracy. Powinniśmy mieć okazję do rozwijania swoich umiejętności. Co w przyszłości przełoży się na dobro dla ogółu. Dzięki mentorowi mamy krótszą drogę do tzw. mistrzostwa, zastanówcie się sami czy chcecie wędrować na oślep? Czy może z przewodnikiem.
Moim zdaniem najlepiej rozwijamy się w momencie gdy nadajemy na tych samych falach z druga osobą. Jesteśmy w stanie pójść na ustępstwo wierząc w to, że nasz mistrz ma większe doświadczenie.
Kiedyś, żeby nauczyć się porządnie danego rzemiosła, musieliśmy spędzić długie lata na praktyce. Dzisiaj ciągle w biegu, na szybko, na wczoraj, na już. Ugoszczę Ciebie czytelniku znowu truizmem: „śpiesz się powoli”.
W tym momencie chciałbym podziękować Michałowi, że podjął się wyzwania przekazania mi swojej wiedzy (a uwierzcie mi, nie zawsze było łatwo).
I tak na zakończenie tego wątku, wiem, że wielu z was chciałoby odbyć podobną drogę. Przeważnie boimy się zapytać, poprosić o pomoc. Chociaż w życiu trafimy na różnych ludzi, pamiętajcie: „kto nie ryzykuje ten nie ma”.
Misja bloga: Podsumowanie
Podsumowując o czym będę dla was pisała na blogu?
- o podstawach inwestowania
- jak zebrać kapitał, który jest niezbędny do aktywnego inwestowania
- o psychologii w finansach
Będzie jeszcze wiele innych ciekawych tematów, których w tym momencie nie mogę wam zdradzić. Postaram się wam przybliżyć, niektóre etapy mojej drogi w nauce finansów. Jestem dopiero na początku swojej drogi, ale przyswoiłem już sporo wiedzy. Dlatego bardzo wiele osób będzie mogło ominąć pułapki na które wpadłem po drodze. I jak to mówi przysłowie „uczyć się na cudzych błędach”.
Jak sami możecie wnioskować, moja droga nie była schematyczna. Nie bylem dobry z przedmiotów ścisłych, nie poszedłem na początku na kierunek związany z finansami. Miałem spore braki w podstawowej wiedzy, a jednak wytrwałem w swoim dążeniu i kontynuuję swoją przygodę z finansami. Z pewnością napotkam na wiele różnych trudności po drodze, ale z dotychczas zdobytym doświadczeniem, będę mógł w lepszy sposób poradzić sobie z problemami.
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Bartek z całego serca życzę Ci aby kiedyś zrealizowało się powiedzenie „uczeń przerósł mistrza” 🙂 Ja jak zaczynałem kilkanaście lat temu nie miałem nikogo. Do wszystkiego dochodziłem sam bo nie było ani fajnych książek ani nic ciekawego w internecie. Ty już teraz jesteś poziom wyżej. Angażuj się tak jak do tej pory a dużo osiągniesz. Powodzenia.
Dzięki Michał za miłe słowa. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości grono osób zainteresowanych losami Polski zdecydowanie się powiększy 🙂
Daj mi trochę czasu 🙂
Powodzenia i wytrwałości w pisaniu bloga Bartek! Trzymam kciuki i na pewno będę tu często wpadał!
Dziękuje serdecznie 🙂
Powodzenia i wytrwałości 🙂
Dziękuje serdecznie 🙂
Powodzenia Bartku, trzymam kciuki za świetną inicjatywę, z pewnością będę zagorzałym czytelnikiem bloga i do zobaczenia na którymś ze spotkań z naszym Mentorem 🙂 !
Dzięki za ciepłe słowa. Każda osoba wspierająca projekty dobre dla Polski jest jak na wage złota 🙂
Robercie Bartek będzie na tym szkoleniu/integracji w Warszawie na GPW 10 grudnia (sobota) dla moich czytelników więc będziesz miał okazję poznać Bartka już niedługo 🙂
Powodzenia Bartku.
PS To kiedy kolejny wpis?
Dzięki za wsparcie. Odpowiadając na twoje pytanie to kolejny wpis na początku następnego tygodnia 🙂
Życzę powodzenia! Będę śledził bloga uważnie. 🙂
Dzięki, zapraszam serdecznie na kolejny wpis 😉
Kiedyś w pracy, kolega mi powiedział w 4 krokach jak rozwiązać mój problem. Nie rozumiałem z tego nic zacząłem szukać w internecie, tez za wiele z tego nie zrozumiałem, więc zacząłem robić metodą prób i błędów, po 3 dniach udało mi się problem rozwiązać i z wielkim zadowoleniem napisałem koledze jak to zrobiłem, kolega odpowiedział „No to przeczytał co Ci pisałem 3 dni temu”, wtedy już rozumiałem co mi napisał.
Wniosek ?
Czasem czytanie o cudzych błędach nic nie da, bo prostu tego nie zrozumiemy, musimy zrobić te same błędy po swojemu, możemy ograniczyć ból/straty ale musimy te błędy popełnić sami.
Zgadzam się z twoją wypowiedzą po części. To co opisałeś oczywiście bardzo często się zdarza. Chociaż zastanawia mnie jedno: dlaczego nie szanujemy rad bliskich osób. A szukamy odpowiedzi u obcych, którzy często mają mniej wiedzy.
Bartku ale Twoje pytanie to inna kwestia.
Czasem musimy sami zdobyć jakieś doświadczenie, przeczytanie o czymś nie wystarczy. Nie zostaniesz kucharzem czytając książki kucharskie.
Rady bliskich to inna kwestia, moim zdaniem. Pamietaj że bliscy dają rady ze swojego punktu widzenia, na postawie swojego doświadczenia.
Wczoraj chrzciłem córkę, potem była impreza na sali, dobre ciotki i babcie doradzały jak mam małą uspokoić. Najbardziej doświadczona ( położna ) wzięła na ręce małą do zdjęcia i po 2 minutach był ryk, krzyk i kolejne 5 minut musiałem małą uspokajać.
Żadne z doświadczeń ciotek czy babć się nie sprawdziło, żadna z dobrych rad nie zadziałała i wczoraj mogły się przekonać o tym na własnej skórze.
Ludzie dający dobre rady, szczegolnie najbliżsi, zawsze dają rady najlepsze dla siebie, pytanie czy również byly by najlepsze dla Ciebie ?
Samo pojęcie „dobre rady” lub „ludowe porzekadła” są bardzo ciekawym tematem i nieskromnie porównałbym je do:
„Efekt Krugera-Dunninga – w psychologii zjawisko polegające na tym, że osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie życia mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności w tej dziedzinie, podczas gdy osoby wysoko wykwalifikowane mają tendencję do zaniżania oceny swoich umiejętności[1].”
W każdym przypadku trzeba rozpatrywać sprawę indywidualnie (przykładowo kto nam podpowiada czy ma solidne kompetencje w tej kwestii). Tak na prawdę weszliśmy na temat w którym ciężko znaleźć jedną odpowiedź. Trzeba szukać, sprawdzać, kombinować i zdobywać doświadczenie 🙂
Również życzę powodzenia
dodaję do ulubionych.
Również dziękuje za wsparcie 🙂 W szczególności na początku.