Co warto wiedzieć o bankach? Spis niezbędnych materiałów
18 listopada 2018 • By Bartek StempelCo warto wiedzieć o bankach: wstęp
Nie jesteśmy idealni, bardzo często popełniamy błędy. Jeżeli nie jesteśmy mocno zaangażowani emocjonalnie w daną sprawę, to nie podejmujemy działania. To jest nasz ogromny problem, nie tylko Polaków, to nasz ludzki problem. Niedawno wybuchła afera bankowa i wszyscy na hurra sprawdzają w internecie czym jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jak w ogóle system bankowy działa, czy system bankowy może upaść? Taka ludzka panika, kiedy mleko się rozlało. Dlatego przygotowałem dla Was spis trzech filmików/prezentacji, które powinniście obejrzeć. A co najważniejsze, powinniście je dobrze zrozumieć. Bo wydaje mi się, że mamy spore braki związane z tym obszarem wiedzy.
Jeżeli jesteście zainteresowani wiedzą i rozmowami z wyedukowanymi ludźmi/ludźmi, którzy chcą się edukować to koniecznie zerknijcie na Forum Inwestora Profesjonalnego.
Co warto wiedzieć o bankach: prezentacje
Założę się, że część z Was może mieć awersję do regulatora jakim jest NBP. W szczególności po ostatnich aferach związanych z nadzorcami systemu finansowego. Co nie zmienia faktu, że przygotował świetne materiały edukacyjne z którymi koniecznie musisz się zapoznać. Poniżej pozostawiłem Wam linki do 3 prezentacji, plus dodałem spis treści każdej z nich. Jak zabierzesz się za oglądanie, zrób to w kolejności. Od pierwszej do trzeciej:
Pierwsza prezentacja: skąd banki biorą pieniądze
1. Skąd banki mają pieniądze
2. Wprowadzenie
3. Dwuszczeblowa struktura systemu bankowego
4. Kształt polskiego systemu bankowego
5. Jak działa system bankowy?
6. Pieniądz banku centralnego i pieniądz banków komercyjnych
7. Rola banków komercyjnych w obiegu pieniądza
8. Stopa rezerwy obowiązkowej
9. Mechanizm kreacji pieniądza
10. Jak banki komercyjne utrzymują płynność kapitału?
11. Bank centralny – pożyczkodawca ostatniej instancji
12. Bankowy Fundusz Gwarancyjny
13. Run na bank
14. Podsumowanie
15. Zakończenie
Druga prezentacja: podaż pieniądza
1. Podaż pieniądza i mechanizmy jego kreacji
2. Wprowadzenie
3. Agregaty pieniężne
4. Agregat pieniężny M0, jako punkt odniesienia
5. Agregat pieniężny M1, czyli pieniądz transakcyjny
6. Agregat M2 i M2
7. Agregaty pieniężne w grudniu 2015 r.
8. Rola banków w kształtowaniu podaży pieniądza
9. Realna i nominalna podaż pieniądza
10. Podaż pieniądza M3 w Polsce
11. Mechanizmy kreacji pieniądza (1)
12. Mechanizmy kreacji pieniądza (2)
13. Mechanizmy kreacji pieniądza (3)
14. Mnożnik kreacji pieniądza (1)
15. Mnożnik kreacji pieniądza (2)
16. Kreacja pieniądza
17. Wysokość rezerwy obowiązkowej
18. Podsumowanie
19. Zakończenie
Trzecia prezentacja: banki centralne świata
1. Banki centralne świata
2. Wprowadzenie
3. Od czego się zaczęło?
4. Historia banków centralnych na świecie
5. Dzieje banku centralnego w Polsce (1)
6. Dzieje banku centralnego w Polsce (2)
7. Bank centralny jako bank emisyjny i bank banków
8. Bank centralny jako bank państwa i pożyczkodawca ostatniej instancji
9. Europejski Bank Centralny
10. Porównanie banków centralnych na świecie
11. Nadzór nad sektorem bankowym w wybranych bankach centralnych
12. Cele współczesnego banku centralnego
13. Instrumenty oddziaływania banku centralnego
14. Niekonwencjonalna polityka pieniężna
15. Podsumowanie
16. Zakończenie
Co warto wiedzieć o bankach: podsumowanie
Jak przerobiłeś chociaż jedną z powyższych prezentacji to nie masz ochoty czytać mojego podsumowania 🙂 Przypominam, że powstał wpis u Michała na temat Getinu i IdeaBanku:
Czy Getin Bank i Idea Bank może zbankrutować? Co to oznacza dla stabilności systemu finansowego?
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS