Droga inwestora, Inwestowanie, Najnowsze trendy na inflacji

Posiedzenie RPP 4-5 kwietnia 2017, co dalej ze stopami procentowymi?

5 kwietnia 2017 • By

Posiedzenie RPP 4-5 kwietnia 2017

Ostatnio pisałem Wam na temat bezpiecznego inwestowania, gdzie dodatkowo stworzyłem najnowsze zestawienie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych. Pisałem też o inwestowaniu w obligacje. Dzisiaj otrzymaliśmy dodatkowe informację jak wyglądało Posiedzenie RPP 4-5 kwietnia 2017. W szczególności jakie mają zdanie na temat wystrzału inflacji w ostatnim czasie. I oczywiście o potencjalnych podwyżkach stóp procentowych.

To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:

Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:

    1. Bezpiecznym inwestowaniu: Bezpieczne inwestowanie kwiecień 2017 Lokaty, obligacje, fundusze
    1. Klasach aktywów: Zachowanie giełdy w marcu + od początku roku (analiza klas aktywów)
    1. Działaniach RPP:Posiedzenie RPP 4-5 kwietnia 2017, co dalej ze stopami procentowymi?<— jesteś tutaj
    1. Najnowszych trendach na inflacji: Inflacja w lutym 2017 + 2,2% r/r i 0,3% m/m powyżej oczekiwań
    1. Działania FED: Podwyżka stóp procentowych w USA: FOMC podnosi stopy o 0,25 pkt.
  1. Działania Europejskiego Banku Centralnego: Posiedzenie EBC 9 marca 2017 r.

Posiedzenie RPP 4-5 kwietnia 2017: komunikat

W comiesięcznych krótkich wpisach będę Was informował o tym co wydarzyło się ciekawego na posiedzeniach RPP. I jakie mogą płynąć z tego potencjalne wnioski. Tak  wyglądają terminy posiedzeń RPP na 2017 r.:

Terminy posiedzeń RPP w 2017 r.
miesiąc posiedzenia decyzyjne
dwudniowe
posiedzenie
jednodniowe
styczeń 10-11 24
luty 7-8 21
marzec 7-8  21
kwiecień 4-5  19
maj 11-12 23
czerwiec 6-7 20
lipiec 4-5
sierpień 22
wrzesień 5-6 19
październik 3-4 17
listopad 7-8 21
grudzień 4-5 19

Źródło: NBP

Przechodząc do meritum to RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe bez zmian na poziomie:

  • stopa referencyjna 1,50%;
  • stopa lombardowa 2,50%;
  • stopa depozytowa 0,50%;
  • stopa redyskonta weksli 1,75%.

Posiedzenie RPP 4-5 kwietnia 2017: wnioski z posiedzenia

Właśnie skończyłem oglądać najnowszą konferencję Rady Polityki Pieniężnie i wynotowałem sobie kilka rzeczy o których mówił Prezes NBP Pan Adam Glapiński, które mogą Was zainteresować:

  • Inflacja wzrosła ze względu na wzrost cen surowców.  Dodatkowo inflacja ustabilizuje się na poziomie 2% do końca roku.
  • Ciekawym wydarzeniem będzie lawinowe uruchomienie środków europejskich w połowie roku, które mocno powinny wpłynąć na inwestycje.
  • Obecnie RPP nie spodziewa się presji płacowej przy niskim bezrobociu. Z uwagi na fakt zasilenia gospodarki przez obywateli Ukrainy. Prezes powiedział,że teraz mamy około 700 tys. do 1 miliona zarejestrowanych Ukraińców na rynku pracy.
  • Sytuacja w Polsce jest bardzo dobra, w Europie dobra. Nastroje generalnie są dobre.
  • Wspomniał też o tym, że ostatnimi czasy umocnił się złoty co wpływa antyinflacyjnie.
  • Jeżeli nic nagłego się nie wydarzy w gospodarce to RPP nie podniesie stóp do końca roku.

Na koniec została potwierdzona informacja przez Prezesa, że za 2016 rok zysk NBP wyniósł około 9 miliardów złotych. A jak wiemy, NBP zasila swoim zyskiem budżet Państwa.

Chętni mogą obejrzeć sobie transmisję pod tym linkiem

A tutaj macie: informacje po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej

Posiedzenie RPP 4-5 kwietnia 2017: indeks CRB

Tutaj macie wykres indeksu CRB, zobaczcie na spadek od początku roku. Michał więcej pisał o tym wskaźniku (link do artykułu macie na samym dole). Dodatkowo jakby ktoś nie wiedział co dokładnie obrazuje indeks. To poniżej zamieszczam informacje:

Indeks CRB obliczany jest jako arytmetyczna średnia ważona cen surowców podzielonych na grupy: energia, zboża, owoce i warzywa, mięso, metale szlachetne, metale kolorowe, towary przemysłowe.
Źródło: Forsal

Posiedzenie RPP 4-5 kwietnia 2017: artykuły dla nowych czytelników
  1. Kiedy podniosą stopy procentowe? Inflacja wystrzeliła a FED znowu podnosi stopy
  2. Inflacja w marcu 2017: projekcje GUS
  3. Rada Polityki Pieniężnej, jakie pełni funkcje? Co warto wiedzieć?
  4. Narodowy Bank Polski: strażnik stabilnego poziomu cen
  5. Uwaga nadciąga inflacja i koniec świata: analiza koszyka inflacyjnego w Polsce

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS