Sektor bankowy: wprowadzenie
Dzisiejszy wpis będzie wstępem do szerszego opracowania o tym jak wygląda sektor bankowy. W szczególności pokaże Wam kilka akapitów związanych z oceną fundamentalną banków. Prawdopodobnie w przyszłości pojawią moje wpisy u Michała dotyczące każdej spółki z sektora bankowego notowanej na GPW. Tak żebyśmy mogli lepiej poznać biznes bankowy. I w przyszłości poznać kolejne biznesy. Dzięki czemu będziemy lepszymi inwestorami fundamentalnymi.
To jest wpis wprowadzający do cyklu edukacyjnego „Czy warto kupić akcje banku?”
Składa się on z następujących analiz:
- Czy warto kupić akcje banku ING? Cykl edukacyjny analiz banków notowanych w Polsce
- Czy warto kupić akcje banku HANDLOWY?
- Czy warto kupić akcje banku MILLENNIUM?
- Czy warto kupić akcje banku PKOBP?
- Czy warto kupić akcje banku BZWBK?
- Czy warto kupić akcje banku PEKAO?
- Czy warto kupić akcje banku MBANK?
- Czy warto kupić akcje banku ALIOR?
- Czy warto kupić akcje banku IDEABANK?
- Czy warto kupić akcje banku GETINOBLE?
- Czy warto kupić akcje banku GETIN?
- Czy warto kupić akcje banku BOS?
- Czy warto kupić akcje banku BGŻ?
Sektor bankowy: gdzie jest kasa?
Pierwszym podstawowym pytaniem, które wpada do głowy nie tylko inwestorom. W szczególności przeciętnemu Kowalsku: na czym zarabia bank. Czyli zgodnie z poprzednim wpisem w którym pisałem Wam, że musimy wiedzieć gdzie dana instytucja posiada przychody. Przykładowo banki posiadają przychody przede wszystkim z:
- przychody prowizyjne
- przychody odsetkowe
Po drugiej stronie najważniejszych dla banku kosztów mamy:
- koszty prowizyjne
- koszty odsetkowe
- Odpisy netto z tytułu utraty wartości należności kredytowych
- Koszty pracownicze i koszty działania banku
- Podatek od instytucji finansowych
W zdecydowanie mniejszym wolumenie znajdziemy:
- Przychody z tytułu dywidend
- Wynik handlowy i rewaluacja
- Wynik na pozostałych instrumentach finansowych
Sektor bankowy: WIG Banki
Na serwisie stooq.pl mamy notowania indeksu WIG Banki, który bierze pod uwagę wszystkie banki Polskie i 2 zagraniczne notowanie na giełdzie. Zgodnie z poniższą grafiką:
(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)
Popatrzcie sobie na kapitalizację wszystkich polskich banków. Gdzie największy jest PKOBP z kapitalizacją 33 mld zł. A przykładowo notowany Santader Bank, który ma kapitalizację ponad 10 razy większą.
Sektor bankowy: P/E
Jak popatrzymy sobie na wskaźnik cena do zysku z ostatnich 10 lat to możemy powiedzieć, że jest relatywnie tanio. Porównując obecną sytuację z rokiem 2010. A przykładowo gdy weźmiemy pod uwagę epicentrum kryzysu na rynku nieruchomości to możemy powiedzieć, że jest drogo. Gdzie cena do zysku w tamtych czasach oscylowała w okolicach czterech.
Sektor bankowy: P/BV
Ile płacimy za książkę? Dosyć słynny wskaźnik obrazujący nam ile płacimy za 1 złotówkę wartości księgowej/kapitału własnego.
Sektor bankowy: dywidenda
Jak możemy zauważyć w bossa skanerze na przykładzie banku BZWBK, wypłacał on co roku dywidendę. Tylko nie została wypłacona w 2008 roku jak wszystkie banki musiały ratować swoją płynność. Teraz powstaje pytanie, czy wszystkie banki wypłacają dywidendy? Poniżej zdjęcie z bossa skanera:
Źródło: Bossa Skaner
Jeżeli nie macie jeszcze konta w biurze maklerskim to możecie zerknąć na konto w Domu Maklerskim BOŚ banku (gdzie znajdziecie dane w bossa skanerze), które poleca Michał: najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjne rachunki maklerskie i platformy do inwestowania przy pomocy TFI.
Sektor bankowy: zatrudnienie
Jak pisałem Wam w ostatnim wpisie o tym jak powstają zmiany w biznesie bankowym. I co mają wspólnego z iniJOB? Pokazałem Wam wykresy o tym jak biznes bankowy traci zatrudnienie. Jednakże jak spojrzymy na zatrudnienie w BZWBK, wynika nam coś innego. Dlaczego? Z pewnością znajdę odpowiedź w momencie przeanalizowania całego sektora. A wtedy będzie pora na kolejne wnioski. Poniżej grafika:
Źródło: Bossa Skaner
Sektor bankowy: klienci
Gdzie macie konto? Czy używacie jeszcze placówek bankowych czy większość rzeczy robicie przez internet? Co najbardziej lubicie w swoim banku? Sam bank BZWBK ostatnio pochwalił się wzrostem aktywności klientów indywidualnych/korporacyjnych i klientów bankowości mobilnej. Tak wyglądają dane:
Źródło: prezentacja BZWBK 4Q 2016
Czy wszystkie banki zdobywają nowych klientów? Gdzie można znaleźć najlepsze promocje? O ciekawych promocjach piszę dla Was w bezpiecznym inwestowaniu: lokaty, obligacje, fundusze. Również w kolejnych artykułach przyjrzę się strukturze klientów banku. Tak żeby wiedzieć gdzie rozwija się biznes, a potem może napotkam na jakieś ciekawe informacje i będę mógł odpowiedzieć: dlaczego.
Sektor bankowy: podsumowanie
Ten artykuł jest wstępnym rozważaniem na temat sektora bankowego. W przyszłości będą pojawiały się u Michała bardziej rozbudowane analizy poszczególnych notowanych banków. Zgodnie z zasadą: poznaj biznes. Będziemy mogli przyjrzeć się biznesowi bankowemu po kolei patrząc na spółki. Gdzie na koniec będziemy mieli ciekawe informacje zbiorcze dotyczącego całego systemu. Jesteście zainteresowani taką formą zgłębiania biznesu i analizy fundamentalnej? Dajcie znać w komentarzach co o tym sądzicie.
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS