Inwestowanie

Ponad 200 osób chętnych na kurs excel! Analiza ankiety excel cz.1: czytelnicy (nie)pomogli

7 maja 2018 • By

Analiza ankiety excel: wstęp

Dzisiaj przedstawiam Wam wpis o tym, jak wyglądała analiza ankiety excel. Zanim przejdę dalej. Bardzo ważna informacja. Uznaliśmy z Michałem, że pracujemy nad kursem dalej bo zebraliśmy ponad 100 ankiet w dwóch turach. Ale co najważniejsze. Zapisało się ponad 200 osób na dedykowany newsletter dotyczący przedsprzedaży (!) Wielkie dzięki za zaufanie. W szczególności, że jeszcze nie przedstawiliśmy Wam konkretnego produktu.

W ten sposób zakończyliśmy pierwszy etap rozwoju Naszego produktu. I przechodzimy do drugiego. Zbadaliśmy potencjalny popyt. Test wyszedł pozytywnie. Teraz musimy przedstawić konkretną koncepcję/stworzyć produkt.

Jakaś część z Was z pewnością zastanawia się dlaczego w tytule napisaliśmy: Analiza ankiety excel: czytelnicy (nie) pomogli. Wasze odpowiedzi nam bardzo, bardzo pomogły. A zarazem bardzo, bardzo skomplikowały sprawę. Wraz z dodatkowymi informacjami popadaliśmy w coraz większy chaos. Bo część odpowiedzi wykluczała się wzajemnie. Bardzo mocno skomplikowały nam cały tok rozumowania odpowiedzi o długości trwania kursu. Odpowiedzi podzieliły się na prawie 3 równe części. Nie wiemy ile ma teraz trwać.  Miesiąc? Dwa? Trzy? (poniżej wykres). Tak naprawdę to każdy chciałby coś innego. A na końcu to my mamy przedstawić Wam przecież jeden produkt, który podbije Wasze serca.

Jeżeli wiemy w jaki sposób ogarnąć tabele przestawne to możemy uporządkować nasz chaos wynikający z ankiety. Poprzez kompetencje w jednej dziedzinie, jesteśmy w stanie stworzyć zasób! Dlatego w kolejnych akapitach pokażę Wam bardzo ciekawe wykresy przestawne. Pokazuję w jaki sposób uporządkować takie dane na wykresie.

To jest wpis związany z inicjatywą:

Dlaczego w Polsce mało zarabiamy:
„Pierwsze kroki Janusza Biznesu”

Składa się on z następujących wpisów: (kliknij w strzałkę, aby rozwinąć listę)

Know how: dlaczego w Polsce mało zarabiamy

  1. Dlaczego w Polsce mało zarabiamy? Cykl edukacyjny „Pierwsze kroki Janusza Biznesu” (Michalstopka.pl)
  2. Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: państwo zabiera ponad 40% wynagrodzenia (!) Pobierz kalkulator excel i sam policz swoją daninę (Michalstopka.pl)
  3. Dlaczego w Polsce mało płaci się pracownikom? Skąd w ogóle biorą się wynagrodzenia w firmie? Case study Warsztat Analityka
  4. Dlaczego tak mało zarabia się w polskich firmach? Case study: Przychody, capex, zadłużenie i wynagrodzenia w spółce giełdowej Forte
  5. Przychody i koszty państwa. Populizm zero podatków a populizm opodatkujmy wszystko co się tylko rusza
  6. Wolność finansowa: Emigracja? Giełda? Etat? Własny biznes? (Michalstopka.pl)
  7. Pomysł na biznes wart jest 1 zł + VAT. Jak nie zostać Januszem Biznesu.
  8. Co krok po kroku zrobić aby miliony osób w Polsce zarabiało kilkanaście tysięcy miesięcznie

Najważniejsi są ludzie! Biznes Janusza w zderzeniu z wiecznym rynkiem pracownika

  1. Moja prognoza: wieczny rynek pracownika. Bezrobocie GUS 5%: czekałem na ten wpis 10 lat! (Michalstopka.pl)
  2. Akcje dla pracowników jako kluczowa przewaga konkurencyjna Janusza: case study Google (Michalstopka.pl)

Jak się uczyć/jak budować kompetencje w inwestowaniu, w biznesie lub w pracy

Know how: jak Janusz Biznesu może finansować rozwój firmy

  1. Finansowanie dłużne: kredyty + obligacje korporacyjne
  2. Seed, Business angels, Venture capital, Private equity
  3. Środki z UE: jak praktycznie pozyskać + Szanse i ryzyka z tym związane
  4. New Connect + GPW

Know how: marketing Janusza Biznesu

  1. Wiedza o kreowaniu marki danego produktu/biznesu
  2. Jak maksymalizować działania marketingowe

Dlaczego biznes odnosi sukces/ponosi porażkę: czego Janusz nie wie

Cel długoterminowy: Przychody z biznesu 200 tysięcy złotych. Krok po kroku opisujemy/analizujemy przygotowanie, marketing i sprzedaż pierwszego produktu Bartka: Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora <--- jesteś tutaj: rozwiń

  1. Etap pierwszy: czy w ogóle tworzyć kurs excel w finansach
    1.  Godziny rozmów o kursie excel w finansach. Pierwszy produkt: masa niewiadomych. Decyzja o ankiecie (WarsztatAnalityka.pl)
    2. Kurs ankieta pierwsza/testowa: Ankieta: jak się uczyć excela w finansach? Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. (WarsztatAnalityka.pl)
    3. Kurs ankieta druga/docelowa na blogu michalstopka.pl Excel w pracy i inwestowaniu. Ankieta kurs excel w finansach (Michalstopka.pl)
    4. Szkolenie Excel Finanse: robić albo nie robić? Kolejne dylematy Janusza Biznesu (WarsztatAnalityka.pl)
    5. Ponad 200 osób chętnych na kurs excel! Analiza ankiety excel cz.1: czytelnicy (nie)pomogli <<<— jesteś tutaj (WarsztatAnalityka.pl)
    6. Ponad 200 osób chętnych na kurs excel! Cz. 2: Analiza cen i przychodów z kursu (Michalstopka.pl)
  2. Etap drugi: Opracowanie kursu excel w finansach
    1. Przedstawienie koncepcji kursu: ankieta trzecia
    2. Opracowanie kursu
  3. Etap trzeci: Ile przychodu wygenerował pierwszy produkt Bartka?
    1. Oficjalna premiera kursu
    2. Ile przychodu wygenerował pierwszy produkt Bartka?
    3. Jak przeprowadziliśmy marketing i sprzedaż?

Analiza ankiety excel: wykresy z ankiety

Na rozgrzewkę zaczniemy od ciekawych wykresów z ankiety, która znajdowała się na stronie Michała. Na grafice poniżej możecie znaleźć informacje o 77 odpowiedziach. Taka była dokładna ilość odpowiedzi w 2 ankiecie. A w ankiecie przeprowadzonej u mnie, otrzymaliśmy 44 odpowiedzi. Łącznie mamy 121 odpowiedzi. Tylko niektóre z nich były niepełne, dlatego na wykresach w kolejnym artykule (przedstawiający rozkład cenowy) znajdziecie informację o 100 odpowiedziach. 

Zaczynamy od pierwszego wykresu:

Spora część z Was nie wykonuje własnych analiz spółek, bo nie posiadacie odpowiedniej wiedzy (41,6%). Kolejna duża grupa cały czas czuje potrzebę zdobywania większej wiedzy (27,3%). No i na koniec mała grupka ekspertów, która wykonuje swoje analizy bardzo często (9,1%).

Analiza makro sprawia Wam większą trudność niż analiza spółek. Poniżej wykres:

W tym przypadku 62,3% nie posiada odpowiedniej wiedzy do przeprowadzenia analizy makro. 14,3% czuje potrzebę powiększania kompetencji. I nasz ostatni kawałek tortu (zielony: 7,8%), przestawia ile osób wykonuje analizy bardzo często.

I na deser pytanie: jakie najczęściej posiadacie problemy podczas analizy:

  1. na pierwszej pozycji pojawia się standardowo: brak czasu, z wynikiem 38,2%
  2. na drugiej pozycji znajdziemy: brak wiedzy z finansów, z wynikiem 27,6%
  3. na trzeciej pozycji znajdziemy: brak wiedzy z excela, z wynikiem 21,1%

Czyli standardowo jak to w życiu bywa, nie mamy czasu. Jesteśmy zabiegani. I nie mamy kompetencji, jak żyć? Od razu nasuwa mi się na myśl problem niedostosowania o którym pisałem w poprzednim poście: Ucz się synek ucz. I buduj kompetencje. Poniżej wklejam Wam kawałek z akapitu o którym teraz napisałem, tak żebyście wiedzieli czego szukać.

Ucz się synek ucz: niedostosowanie

W życiu przeważnie bywa tak, że bardzo często będziemy niedostosowani do wykonywania zawodów wymagających rozległych kompetencji. Z bardzo prostego powodu, jest cała masa wiedzy, którą powinniśmy przyswoić zanim zaczniemy wykonywać np. zawód Doradcy Inwestycyjnego. To nie jest tak, że po studiach, czy zdanym egzaminie np. na Doradcę Inwestycyjnego będziemy gotowi do wykonywania zawodu. Jesteśmy wtedy na początku naszej drogi, a nikt nas wcześniej nie uczył praktycznie zawodu.

Analiza ankiety excel: zabawa z tabelami przestawnymi

Bardzo duża ilość dostępnych danych sprawia, że nasza wyobraźnia zaczyna działać bardzo intensywnie. Mamy wszystkie odpowiedzi, które otrzymaliśmy od czytelników. Teraz możemy świetnie prześwietlić naszych potencjalnych klientów! Hmm… No niby tak, ale jednak nie do końca. Dlaczego? Bo każdy z Was miał różne wymagania. Moglibyśmy pogrupować Was odpowiednio, tak żeby stworzyć idealny produkt. No właśnie. Ma to być  jeden produkt. A nie wiele produktów, które zadowolą każdego na sto procent. W kolejnych akapitach opiszę Wam więcej na ten temat.

Teraz zerknijmy na jeden z przykładowych wykresów, o których pisałem Wam we wstępie artykułu:

 

Co jest moim zdaniem fascynujące i mega przydatne. To możliwość tworzenia wykresów z kilkoma zmiennymi. W tym wykresie powyżej wziąłem pod uwagę:

  1. Ile godzin tygodniowo chcielibyście poświęcić na szkolenie
  2. Ile czasu miałoby trwać szkolenie
  3. Ile bylibyście w stanie zapłacić za szkolenie

Wybrałem ilość godzin, miesięcy i kwoty jakie chcielibyście zapłacić. I umieściłem je na jednym wykresie. Za pomocą zwykłych wykresów mielibyśmy sporo problemów żeby coś takiego w ogóle zrobić. Szczerze powiedziawszy, nie miałbym nawet pomysłu w jaki sposób to zrobić.

Dominującym interwałem godzinowym w waszym przypadku jest 4 godziny tygodniowo, które bylibyście w stanie poświęcić na szkolenie. Najchętniej za szkolenia z konsultacjami zapłacilibyście między X złotych (tam gdzie jest czarny prostokąt to były informacje o cenach). Chociaż spora część z Was zaznaczyła opcję 2X.

Póki co, jest to takie luźno omówienie wykresów. Do analizy biznesu z punktu widzenia przedsiębiorcy dojdziemy w kolejnych wpisie. Który będzie dokładnie omówiony przez Michała (w nim pokażemy Wam jak wyglądał rozkład cen i jakie przychody/zyski może to potencjalnie wygenerować).

Zerknijmy teraz na kolejny wykres przestawny, tylko stworzony trochę inaczej. Możliwe, że dla wielu z Was będzie on bardziej czytelny. Bo takie wykresy jak powyżej, fajnie robi się na dużym ekranie. Gdzie mamy sporo wolnej przestrzeni i nie musimy wrzucać ich do sieci (tak, żeby ich nie powiększać dodatkowo kliknięciem).

W przypadku pakietu nagrania + zadania, cena przesunęła się o belkę niżej. 0,7X najwięcej z Was chciałoby zapłacić. Podobnie jak w przypadku konsultacji, dominował 4 godzinny interwał czasowy. To tyle w tym akapicie. Przejdźmy teraz do bardzo ważnego akapitu poniżej.

Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. Zapisy na edycję 2019:

Wszystkie informacje na temat kursu przeczytacie w analizie tutaj:  Kurs excel w finansach: zobacz opinie kursantów i szczegółowy zakres tematyczny oraz przetestuj się z excela!  Zapisy na przedsprzedaż 2018 zostały zamknięte ale możesz zapisać się na dedykowaną listę  osób oczekujących na edycję 2019:

(Uwaga: ten e-mail będzie tylko używany do informacji związanych z kursem. Zero spamu)

(Uwaga: żeby poprawnie zapisać się do listy oczekujących na kurs musisz potwierdzić zapis. Sprawdź folder spam lub inne)

[mailpoet_form id=”1″]

Przypominam też, że stworzyliśmy z Michałem specjalną grupę na Facebooku. Która jest związana tylko z tym cyklem edukacyjnym. Zachęcam do dołączenia:  „Pierwsze kroki Janusza Biznesu: KLIKNIJ TUTAJ”. I śledzenia moich dalszych poczynań.

Analiza ankiety excel: koszta, koszta

Wracając do myśli związanej z tworzeniem wielu produktów. To rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste. Nie wynika to z naszego lenistwa, że robimy tylko jeden produkt. Najchętniej to zrobilibyśmy Wam kilkanaście produktów i oddali bezpłatnie. Bo czemu nie. Niestety, albo stety. Tworzenie produktów pasujących pod każde podniebienie wiąże się z ogromnymi kosztami. Dlaczego?

  • dla każdego musiałbym nagrać osobne wideo
  • dla każdego musiałbym wybrać odpowiedni materiał
  • z każdym musiałbym się następnie skontaktować osobiście. Maile, przelewy, faktury, kontakt, odpowiedzi na pytania, wątpliwości

Wyżej wymienione czynniki to wzrost potencjalnych kosztów kursu. Również analizując ile czasu musiałbym poświęcić. Jak wiele godzin. Bo pomyślmy logicznie, kto byłby w stanie zapłacić za kurs z finansów w excel’u 2 tys. złotych? Każdy z Was zrobiłby wielkie oczy i powiedział wyraźnie „coś tu nie gra!”, żeby nie używać innych wyrazów potocznych.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wszystkie kursy z excela w internecie kosztują tak mało? Bo, umówmy się. 50 zł za szkolenie z excela to drobne. Dlatego mamy taką niską cenę bo:

  • mamy dużą konkurencję
  • wszystkie robione są na jedno kopyto
  • są kierowane do ogromnego grona odbiorców

Każdy z nas potrzebuje wysokich kompetencji w zakresie praktycznego użycia excela. Wszyscy w mniejszym bądź większym stopniu używamy jego funkcji w życiu codziennym, inwestowaniu, pracy, biznesie. Wszystkie informacje są w sieci za darmo. Więc po co płacić? A no właśnie dlatego, że w momencie gdy mamy wykonać jakieś praktyczne zadanie w excel. I to jeszcze z finansów to pojawia się problem. Czy wyszukaj pionowo znajdziecie w internecie? Znajdziecie. A gdy musimy użyć je w inny sposób, niż było na zadaniu w internecie. To jest problem i często nie umiemy go rozwiązać. Na przykład gdy musimy to połączyć z kompetencjami z finansów, giełdy, inwestowania  (przynajmniej ja tak miałem na początku swojej drogi).

I na zakończenie, wykres z pierwszej ankiety, informujący o tym, co Wam nie pasowało w kursach w internecie za free:

Była możliwość wielokrotnego wyboru. Jednak możemy zauważyć dwa dominujące problemy:

  1. niepraktyczne materiały
  2. chaotycznie tłumaczone materiały

Czyli jak to w życiu i ekonomii. Nie ma bezpłatnego lunchu. Materiały, które znajdziemy w sieci często nie spełniają Waszych oczekiwań. A dwa. Że oczywiście do wszystkiego można dochodzić samemu. Tylko ile to zajmie czasu? Ile nerwów?

Analiza ankiety excel: bezcelowe pytania

Po przeprowadzeniu pierwszej ankiety. Doszliśmy do wniosku, że kilkanaście pytań było bezcelowych. Na początku wydawało się, że dane pytanie jest w porządku. Następnie, gdy mieliśmy odpowiedź na nie. Okazywało się, że są niepotrzebne, albo źle sformułowane. Poniżej kilka informacji:

Pytanie nr. 1: pytanie bardziej służyło temu, żeby uspokoić mą niepewność co do produktu (tzn. jak przedstawimy Wam produkt związany z finansami w excelu to powiecie, że w internecie macie wszystko za darmo). Michał mówił, że jest sens stworzenia takiego produktu, a ja mówiłem, że nie. Dlatego postanowiliśmy zapytać się o to Was. No dobra i co z tego? Poniżej wykres:

A no własnie to, że ktokolwiek wypełnił ankietę, był teoretycznie zainteresowany produktem i nie zaznaczyłby odpowiedzi, że jest to zły pomysł. To po pierwsze. Po drugie: wszyscy Ci, którzy znaleźli swoją niszę czy to w internecie czy na innych kursach. Nie wchodzili na ankietę i nie odpowiadali na pytania: bo po co?

I na koniec tego wszystkiego. To jakbyśmy nie zadali tego pytania to nie wiedzielibyśmy, że chcecie taki produkt? To jakim cudem ktoś z Was zapisałby się na dedykowany newsletter? 🙂

Dlatego często takie pytania to pytania samobóje. Bo straciliśmy jedno pytanie. A mogliśmy zbadać co innego. Przejdźmy teraz do kolejnego błędu.

Analiza ankiety excel: pytanie/zagadnienie nr.2

Pytanie/zagadnienie nr.2: czyli pytania zamknięte. Czyli zamykanie się we własnej rzeczywistości i patrzenie tunelowe. Więcej opiszę Wam w kolejnym akapicie. Na początek mała dygresja: pamiętacie, albo nie. Jak Pani z matematyki zadawała pytanie uczniom: „ale czego tu nie rozumiecie w tym zadaniu?” Najzabawniejsze w tym wszystkim było to, że sporo osób nie rozumiało nic. A Pani pytała: czego nie rozumiecie? Bez różnicy czy na brak zrozumienia wpłynęły braki z poprzednich klas czy nie. Nadal brakowało uczniom wiedzy, a Pani nie rozumiała dlaczego. Patrzenie tunelowe i zakładanie pewnych rzeczy z góry prowadzi do takich sytuacji..

Bardzo rzadko i bardzo często możemy w pracy używać excela w podstawowym wariancie. A w przypadku pierwszej ankiety uznałem, że jak bardzo rzadko używamy excela to z pewnością są to podstawowe rzeczy. Niekoniecznie. Możemy mieć napisane makra i używać go bardzo rzadko a będziemy posługiwali się na poziomie zaawansowanym. Poniżej pierwsza grafika z ankiety:

Druga grafika poprawiona:

Analiza ankiety excel: transparentność

Na koniec chciałem Wam napisać trochę o naszej strategii sprzedaży. Postawiliśmy z Michałem na transparentność. Pokażemy Wam w następnym artykule jak wyglądał rozkład cen dla trochę iluzorycznego produktu o którym komunikowaliśmy.

Był to swojego rodzaju szablon, nic konkretnego. Wizja o połączeniu wiedzy z szeroko pojętych finansów i excela. Pomagająca nam rozwiązywać zadania w codziennej pracy analityka. Chociaż zamykanie się w wąskim gronie analityków akcji nie jest słuszne. Bo takie umiejętności przydają się w każdej pracy zawodowej. Chociażby:

  • analitykom finansowym
  • księgowym
  • biegłym rewidentom
  • osobom pracującym w PE + VC
  • inwestorom indywidualnym
  • przedsiębiorcom

Analiza ankiety excel: podsumowanie

To tyle w dzisiejszym wpisie. Jeszcze kolejne przed nami. Między innymi o rozkładzie cen i przedstawiający zakres tematyczny kursu!

Macie jakieś dodatkowe pytania na temat ankiety? I tego jak przygotowujemy dla Was kurs finanse w excelu?

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

  • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
  • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS