Droga inwestora, Posiedzenie FED

Posiedzenie FED w maju 2017: stopy procentowe bez zmian

4 maja 2017 • By

Posiedzenie FED w maju 2017:

Wczoraj otrzymaliśmy kolejny raport jak wyglądało posiedzenie FED w maju 2017. A dokładnie to FOMC (Federal Open Market Committee), czyli. Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku. Podobnie jak w poprzednim wpisie o Europejskim Banku Centralnym. Wypiszę Wam najważniejsze informacje, które przekazał komitet w swoim sprawozdaniu.

To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:

Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:

 1. Bezpiecznym inwestowaniu:Bezpłatne szkolenia z inwestowania dla każdego! Bezpieczne inwestowanie maj 2017: lokaty, obligacje, fundusze
  ień 2017 Lokaty, obligacje, fundusze
 2. Klasach aktywów: Zachowanie giełdy w kwietniu: analiza klas aktywów
 3. Działaniach RPP: Posiedzenie RPP 4-5 kwietnia 2017, co dalej ze stopami procentowymi?
 4. Najnowszych trendach na inflacji:Inflacja w marcu 2017: +2% r/r -0,1 m/m, zgodnie z oczekiwaniami
 5. Działania FED: 5 maj 2017: stopy procentowe bez zmian<— jesteś tutaj
 6. Działania Europejskiego Banku Centralnego: Posiedzenie EBC 27 kwietnia 2017 r.

Posiedzenie FED w maju 2017:  FOMC spotkania

Na początku przedstawiam Wam tabelę z terminami kolejnych spotkań FOMC

Posiedzenie FED w maju 2017: daty spotkań

* konferencja prasowa + podsumowanie prognoz ekonomicznych

Posiedzenie FED w maju 2017: aktualna stawka

Aktualna stopa procentowa mieści się w przedziale między 0,75 pkt. a 1 pkt. Poniżej przedstawiam Wam wykres stóp procentowych i inflacji CPI r/r:

cpi r-r i stopy procentowe usa

Opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl i fred.stlouisfed.org

W notce zawartej przez Fed, możemy wyczytać przede wszystkim że:

  • gospodarka troszkę zwalnia, jednakże rynek pracy dalej się umacnia
  • wydatki gospodarstw domowych pozostały na skromnym poziomie, jednakże fundamenty na których opiera się konsumpcja pozostają solidne
 • inflacja wynikająca z wyższych cen energii i paliw opadła i utrzymuje się w okolicach 2%

Niestety podczas tego spotkania nie odbyła się konferencja prasowa i ciężko odczytać z podanych informacji nastroje jakie chciałby przyjąć FED w przyszłości. Dlatego warto przyjrzeć się na reakcję rynku na poszczególnych instrumentach. Chętni mogą sobie przeczytać krótką notkę FED tutaj.

Posiedzenie FED w maju 2017: ruch na obligacjach

Dodatkowo zastanawia mnie mocno, podjęty ruch przez inwestorów, który możemy zauważyć na rentowności 10 letnich obligacji:

Rentowność wzrosła prawie o 3% w momencie ogłoszenia założeń polityki monetarnej na kolejne miesiące do dzisiaj, czyli do połowy 4 maja. Moim zdaniem, inwestorzy zareagowali wzrostem rentowności obligacji z uwagi na fakt, że obawiają się dosyć szybkiej podwyżki stóp. I wymagają wyższego zwrotu na obligacjach. To takie moje przemyślenie, bo temat inflacji już nam odpadł.

Podwyżka stóp procentowych w USA: Dollar Index

Rynki podeszły optymistycznie do komunikatu i finalnie Dollar Index zyskał niecały 1%.  Jakby ktoś nie wiedział czym jest Dollar Index, to jest to:

U.S. Dollar Index to benchmark wyliczany przez Stooq, odzwierciedlający zachowanie dolara amerykańskiego na podstawie kursów walut składowych USD/CHF, USD/EUR, USD/GBP i USD/JPY. Wartość indeksu wyliczana jest z sumy liczby 100 (wartość bazowa indeksu) oraz średniej arytmetycznej procentowych zmian kursów walut składowych wobec ich kursów z 4 stycznia 1971 roku.
Źródło: stooq

Moim zdaniem patrząc na indeks dolara niewiele możemy wyczytać krótkoterminowo.

Podobnie sprzeczny sygnał znajdziemy na złotym:

Również na parze euro/dolar. W szczególności, że odczekaliśmy jeden dzień po komunikacie:

Zapisz się na newsletter bo dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami! Po potwierdzeniu subskrypcji otrzymasz dostęp do wartościowych narzędzi w excel.

Na koniec standardowo Apel Michała:

Zgodnie ze sławnym powiedzeniem Billa Clintona: „Gospodarka Głupcze mam do Was ogromny apel:

 • Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z gospodarką. Śledźcie wypowiedzi wszystkich polityków (tutaj są linki na FB). Pytajcie co i jak konkretnie mają zamiar zrobić w kwestiach gospodarczych i finansów publicznych? Jakie dokładnie będzie to miało przełożenie na stronę przychodową i kosztową? Czy oni wiedzą o czym w ogóle mówią? Nie dajcie się zwieść sloganom i byle jakim odpowiedziom bo slogany nic nie zmienią!
 • Jeżeli jesteś dziennikarzem czy blogerem, pisz jak najwięcej na tematy gospodarcze! Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS

wynagrodzenia-a-pkb

Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl