Inwestowanie

Poznaj biznes: sektor bankowy

6 lipca 2017 • By

Sektor bankowy: wprowadzenie

Dzisiejszy wpis będzie wstępem do szerszego opracowania o tym jak wygląda sektor bankowy. W szczególności pokaże Wam kilka akapitów związanych z oceną fundamentalną banków. Prawdopodobnie w przyszłości pojawią moje wpisy u Michała dotyczące każdej spółki z sektora bankowego notowanej na GPW. Tak żebyśmy mogli lepiej poznać biznes bankowy. I w przyszłości poznać kolejne biznesy. Dzięki czemu będziemy lepszymi inwestorami fundamentalnymi.

To jest wpis wprowadzający do cyklu edukacyjnego „Czy warto kupić akcje banku?”

Składa się on z następujących analiz:

  1. Czy warto kupić akcje banku ING? Cykl edukacyjny analiz banków notowanych w Polsce
  2. Czy warto kupić akcje banku HANDLOWY?  
  3. Czy warto kupić akcje banku MILLENNIUM?
  4. Czy warto kupić akcje banku PKOBP?
  5. Czy warto kupić akcje banku BZWBK?
  6. Czy warto kupić akcje banku PEKAO?
  7. Czy warto kupić akcje banku MBANK?
  8. Czy warto kupić akcje banku ALIOR?
  9. Czy warto kupić akcje banku IDEABANK?
  10. Czy warto kupić akcje banku GETINOBLE?
  11. Czy warto kupić akcje banku GETIN?
  12. Czy warto kupić akcje banku BOS?
  13. Czy warto kupić akcje banku BGŻ?

Sektor bankowy: gdzie jest kasa?

Pierwszym podstawowym pytaniem, które wpada do głowy nie tylko inwestorom. W szczególności przeciętnemu Kowalsku: na czym zarabia bank. Czyli zgodnie z poprzednim wpisem w którym pisałem Wam, że musimy wiedzieć gdzie dana instytucja posiada przychody. Przykładowo banki posiadają przychody przede wszystkim z:

  • przychody prowizyjne
  • przychody odsetkowe

Po drugiej stronie najważniejszych dla banku kosztów mamy:

  • koszty prowizyjne
  • koszty odsetkowe
  • Odpisy netto z tytułu utraty wartości należności kredytowych
  • Koszty pracownicze i koszty działania banku
  • Podatek od instytucji finansowych

W zdecydowanie mniejszym wolumenie znajdziemy:

  • Przychody z tytułu dywidend
  • Wynik handlowy i rewaluacja
  • Wynik na pozostałych instrumentach finansowych

Sektor bankowy: WIG Banki

Na serwisie stooq.pl mamy notowania indeksu WIG Banki, który bierze pod uwagę wszystkie banki Polskie i 2 zagraniczne notowanie na giełdzie. Zgodnie z poniższą grafiką:

(kliknij, aby powiększyć w nowym oknie)

Popatrzcie sobie na kapitalizację wszystkich polskich banków. Gdzie największy jest PKOBP z kapitalizacją 33 mld zł. A przykładowo notowany Santader Bank, który ma kapitalizację ponad 10 razy większą.

Sektor bankowy: P/E

Jak popatrzymy sobie na wskaźnik cena do zysku z ostatnich 10 lat to możemy powiedzieć, że jest relatywnie tanio. Porównując obecną sytuację z rokiem 2010. A przykładowo gdy weźmiemy pod uwagę epicentrum kryzysu na rynku nieruchomości to możemy powiedzieć, że jest drogo. Gdzie cena do zysku w tamtych czasach oscylowała w okolicach czterech.

Sektor bankowy: P/BV

Ile płacimy za książkę? Dosyć słynny wskaźnik obrazujący nam ile płacimy za 1 złotówkę wartości księgowej/kapitału własnego.

Sektor bankowy: dywidenda

Jak możemy zauważyć w bossa skanerze na przykładzie banku BZWBK, wypłacał on co roku dywidendę. Tylko nie została wypłacona w 2008 roku jak wszystkie banki musiały ratować swoją płynność. Teraz powstaje pytanie, czy wszystkie banki wypłacają dywidendy? Poniżej zdjęcie z bossa skanera:

Źródło: Bossa Skaner

Jeżeli nie macie jeszcze konta w biurze maklerskim to możecie zerknąć na konto w Domu Maklerskim BOŚ banku (gdzie znajdziecie dane w bossa skanerze), które poleca Michał: najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjne rachunki maklerskie i platformy do inwestowania przy pomocy TFI.

Sektor bankowy: zatrudnienie

Jak pisałem Wam w ostatnim wpisie o tym jak powstają zmiany w biznesie bankowym. I co mają wspólnego z iniJOB? Pokazałem Wam wykresy o tym jak biznes bankowy traci zatrudnienie. Jednakże jak spojrzymy na zatrudnienie w BZWBK, wynika nam coś innego. Dlaczego? Z pewnością znajdę odpowiedź w momencie przeanalizowania całego sektora. A wtedy będzie pora na kolejne wnioski. Poniżej grafika:

Źródło: Bossa Skaner

Sektor bankowy: klienci

Gdzie macie konto? Czy używacie jeszcze placówek bankowych czy większość rzeczy robicie przez internet? Co najbardziej lubicie w swoim banku? Sam bank BZWBK ostatnio pochwalił się wzrostem aktywności klientów indywidualnych/korporacyjnych i klientów bankowości mobilnej. Tak wyglądają dane:

Źródło: prezentacja BZWBK 4Q 2016

Czy wszystkie banki zdobywają nowych klientów? Gdzie można znaleźć najlepsze promocje? O ciekawych promocjach piszę dla Was w bezpiecznym inwestowaniu: lokaty, obligacje, fundusze. Również w kolejnych artykułach przyjrzę się strukturze klientów banku. Tak żeby wiedzieć gdzie rozwija się biznes, a potem może napotkam na jakieś ciekawe informacje i będę mógł odpowiedzieć: dlaczego.

Sektor bankowy: podsumowanie

Ten artykuł jest wstępnym rozważaniem na temat sektora bankowego. W przyszłości będą pojawiały się u Michała bardziej rozbudowane analizy poszczególnych notowanych banków. Zgodnie z zasadą: poznaj biznes. Będziemy mogli przyjrzeć się biznesowi bankowemu po kolei patrząc na spółki. Gdzie na koniec będziemy mieli ciekawe informacje zbiorcze dotyczącego całego systemu. Jesteście zainteresowani taką formą zgłębiania biznesu i analizy fundamentalnej? Dajcie znać w komentarzach co o tym sądzicie.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS