Zachowanie giełdy w lutym + od początku roku (analiza klas aktywów)
28 lutego 2017 • By Bartek StempelZachowanie giełdy w lutym + od początku roku
Poprzednim wpisem rozpocząłem comiesięczne przyglądanie się szerokiej gamie aktywów: Zachowanie giełdy w styczniu 2017 oraz grudniu 2016 + reszta klas aktywów. Jako, że jestem na początku swojej drogi z analizą szerokiej gamy aktywów i dopiero zbieram doświadczenie. Poprosiłem mojego mentora Michała, żeby tym razem dodatkowo wypowiedział się w komentarzu, co zwróciło jego szczególną uwagę przy stopach zwrotu klas aktywów od początku roku. W ten sposób moje zestawienie będzie jeszcze bardziej interesujące. Szczególnie dla osób na początku swojej drogi inwestycyjnej. Wszystko zgodnie z misją edukacyjną Michała i moją.
To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:
Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:
- Bezpiecznym inwestowaniu: Bezpieczne inwestowanie marzec 2017 Lokaty, obligacje, fundusze
- Klasach aktywów: <<< jesteś tutaj
- Działaniach RPP: Posiedzenie RPP 7-8 marca 2017, co dalej ze stopami procentowymi?
- Najnowszych trendach na inflacji: Inflacja w lutym 2017 + 2,2% r/r i 0,3% m/m powyżej oczekiwań
Zachowanie giełdy w lutym: warsztat analityka
Przyglądając się szerokiej gamie aktywów, niezbędna jest spora wiedza z wielu obszarów. Między innymi z makro-ekonomii i poznanie różnego rodzaju wskaźników. Jest ich bardzo, bardzo wiele. Poniżej kilka przykładowych:
- PMI
- PPI
- PKB r/r czy q/q (rok do roku, kwartał do kwartału)
- bilans handlu zagranicznego
- sprzedaż detaliczna
- CLI wyprzedzające koniunkturę w gospodarce (Michał pisał np. o tym wskaźniki i kilku innych w tej analizie: Strategie przewidujące przyszłość gospodarki i giełdy: wskaźniki wyprzedzające koniunkturę)
Tak naprawdę będąc osobą początkującą ciężko się w tym wszystkim połapać od razu. Patrząc na poszczególne aktywa, chciałbym wiedzieć dlaczego dany miesiąc/okres był lepszy lub gorszy. Przykładowo wzrost kursu usd/pln mógł wynikać z osłabienia złotówki, lub umocnienia dolara. Co za tym wpłynęło na osłabienie naszej waluty? Może rozdający rząd sprawił, że osłabiła się złotówka? A może są inne makro-ekonomiczne powody? Tego dokładnie nie wiem, dlatego warto by było wiedzieć dokładnie o co w tym wszystkim chodzi. Jakie wydarzenia makro-ekonomiczne wpływają na wzmocnienie/osłabienie danej pary walutowej. Dlatego zastanawiam się nad przygotowaniem kolejnego cyklu edukacyjnego o makro-ekonomi i niezbędnych wskaźnikach dla początkującego ale i bardziej zaawansowanego inwestora, co o tym sądzicie?
Zachowanie giełdy w lutym: ranking lutego
W tym miejscu stworzyłem ranking aktywów od najwyższej stopy zwrotu do najniższej:
Źródło danych: stooq.pl
Od razu nasuwa mi się pytanie, dlaczego tak mocno wzrosło srebro w lutym? Musiał być jakiś powód fundamentalny. Przykładowo jakiś czas temu Michał zrobił analizę fundamentalną złota. Dokładnie opisując jak dzielimy popyt na złoto. Wskazał, że bardzo duży udział w popycie ma biżuteria, sztabki i momenty (grafika poniżej).
źródło: www.michalstopka.pl
Dlatego przy każdych analizach konkretnego aktywa, warto byłoby wiedzieć. Jacy są główni gracze: czy najwięcej złota kupuje bank centralny, bo boi się krachu. Czy może Chiny zwalniają i popyt na złoto zdecydowanie się osłabia? A może odnajdziemy kolejne duże pokłady złota i cena spadnie? Tego nie wiem. Jednakże chciałbym się dowiedzieć konkretów na temat fundamentalnych czynników wpływających na zmianę ceny danego aktywa. A Wy też macie taką potrzebę? 🙂
Zachowanie giełdy w lutym: rynek złota
A może odpowiedź dlaczego srebro tak urosło jest całkiem inna? Wracając do wpisu Michała i jego analizy złota sprzed roku możemy przeczytać taki fragment:
Analiza rynku złota: przepływy środków pomiędzy różnymi formami inwestycjiNa zakończenie warto zwrócić uwagę, że w krótszym terminie, oprócz czynników fundamentalnych, ważne mogą też być przepływy pomiędzy różnymi aktywami.
Na przykład w pierwszym kwartale 2016 ceny złota bardzo mocno wzrosły:
Było to spowodowane prawdopodobnie bardzo dużymi napływami środków do ETF na złoto, które były najwyższe od 2009 roku:
Przeciwne zachowanie: mocne spadki cen złota mieliśmy z kolei w drugim kwartale 2013 roku. Był to okres gdy z ETF odpłynęło prawie 500 ton złota.
Z perspektywy czasu okazało się, że mocne wzrosty cen złota z początku 2016 roku były prawdopodobnie właśnie spowodowane mocnymi napływami spekulacyjnymi do funduszy ETF złota. Bo potem ceny, jak nagle mocno wzrosły, tak potem nagle mocno spadły:
Zachowanie giełdy od początku roku: ranking
Na koniec możecie zobaczyć sobie jak wyglądają stopy zwrotu YTD (year to date), czyli od początku roku do teraz w rankingu od najwyższej do najniższej w tabeli i na wykresie:
Źródło danych: stooq.pl
Dodatkowo wykres:
Źródło danych: stooq.pl
Zachowanie giełdy w lutym: podsumowanie
Tym wpisem chciałem zasygnalizować Wam, że analiza stóp zwrotu to nie jest banalny proces. Najlepiej przedstawiać wnioski na konkretnych liczbach z dobrych źródeł. Trzeba być bardzo dobrym makro-ekonomistą żeby proces ten przebiegał bardzo łatwo. A żeby wejść na taki poziom. Będziemy potrzebowali solidnej podstawowej wiedzy o większości aktywów. Co oczywiście będzie gromadzone z czasem, poprzez systematyczną naukę.
Pod moim ostatnim wpisem: Zachowanie giełdy w styczniu 2017 oraz grudniu 2016 + reszta klas aktywów. Maciek napisał:
Na innych blogach dowiedziałem się, że jest to związane z planami budowy infrastruktury przez Trumpa i wizją strajku w Chile. To już jest dla mnie ciekawsza wiedza niż jakieś procenty, o których już nie pamiętam nawet.
Po części zgadzam się z Maćkiem, jednakże na początku warto by było zgłębić podstawy makro-ekonomii, wszystkich przydatnych wskaźników i aktywów. Tak żeby każdy mógł później bez problemu zrozumieć dlaczego zmiany powstały. I czego można spodziewać się w przyszłości. Co wy sądzicie o takim pomyśle? Jeżeli podoba Wam się taki pomysł to dajcie znać w komentarzu.
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Dzięki Bartek za wpis i przygotowanie zestawień
Po ich przeanalizowaniu nasuwa mi się kilka wniosków
1) Od początku roku słabo radzą sobie obligacje: indeks TBSB obligacji zaledwie plus 0,21%. Bo to oznaczałoby, że w skali całego roku stopa zwrotu wyniosłaby zaledwie około 1,2% (!), czyli znacznie mniej niż przeciętna lokata. A co najlepsze, przecież dziesięciolatki mają rentowności prawie… 4%: https://stooq.pl/q/?s=10ply.b&c=3y&t=c&a=lg&b=0
To pokazuje, że na obligacjach wcale tak się dobrze nie zarabia ostatnio. A nawet w styczniu były ujemne stopy zwrotu z obligacji:
Zachowanie giełdy w styczniu 2017 oraz grudniu 2016 + reszta klas aktywów
https://warsztatanalityka.pl/zachowanie-gieldy-w-styczniu/
I tutaj pytanie za 100 punktów do czytelników: )Dlaczego tak się dzieje ostatnio na obligacjach? Dlaczego na obligacjach można nawet stracić?
2) Euro i PLN spadły: to akurat proste do wytłumaczenia. Jak giełda rośnie. Napływa kapitał z zagranicy do Polski. Więc są sprzedawane dolary i euro. I te waluty spadają (złotówka się umacnia). Innymi słowy w krótkim terminie to fłowy/przepływy kapitału rządzą też kursem walutowym. Natomiast w długim są to zdecydowanie inne czynniki. Między innymi różnica w poziomi inflacji w danych państwach. Szczegółowa analiza jest tutaj moja:
Dlaczego frank tak mocno urósł? Co wpływa na kursy walut? Jakie są teorie dotyczące kształtowania się kursów walut w krótkim i długim okresie czasu?
http://www.michalstopka.pl/dlaczego-frank-tak-mocno-urosl-co-wplywa-na-kursy-walut-jakie-sa-teorie-dotyczace-ksztaltowania-sie-kursow-walut-w-krotkim-i-dlugim-okresie-czasu/
3) Natomiast co do zmian cen surowców. I komentarza Maćka miesiąc temu. No chyba nie do końca to kwestia tego co napisał o miedzi w początkiem lutego. Bo jak zobaczymy na kurs miedzi to ona tylko mocno poszła do góry w listopadzie. A od tego czasu w styczniu i lutym raczej jest płasko: https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=1y&t=c&a=lg&b=0
4) Natomiast to co ciekawe w kontekście miedzi, pod tym wpisem u mnie na blogu padło pytanie o KGHm, dlaczego tak rośnie:
Krach na Orange: -11% (!) Spółka dywidendowa przestaje wypłacać dywidendę
http://www.michalstopka.pl/krach-na-orange-spolka-dywidendowa/
Odpowiedź mamy w tabeli YTD. Zobaczcie jak pojechało w tym roku srebro do góry. A srebro to oprócz miedzi bardzo ważny surowiec wydobywany przez KGHm. Pisałem o tym kiedyś w tej analizie: Fundamentalna analiza rynku miedzi w kontekście KGHM
http://www.michalstopka.pl/fundamentalna-analiza-rynku-miedzi-w-kontekscie-kghm/
To prawdopodobnie jest odpowiedź dlaczego polski miedziak tak rósł ostatnio: https://stooq.pl/q/?s=kgh Pomimo płaskich cen miedzi.
Pomysł z nowym cyklem o wskaźnikach marko-ekonomicznych, jak najbardziej jestem za!
Pozdrawiam
Cześć Rafał,
jakieś propozycje co umieścić w cyklu ?:)
Też jestem za! wiedzieć dlaczego powstały zmiany i móc je przewidzieć w przyszłości to klucz do tego żeby w ogóle zarabiać na rynku finansowym. Co do pytania Michała to: może dla tego że spada cena obligacji, ponieważ inwestorzy masowo się ich pozbywają? po to żeby kasę przenieść w akcje?
@ AREK
Brawo, dobrze kombinujesz : ) Chociaż to w połowie właściwa odpowiedź. Tak spadają ceny obligacji. Powodem jest jednak bardziej to, że obligacje wycenia się tak samo jak akcje na giełdzie. To znaczy jest coś takiego jak wartość pieniądza w czasie. Inwestorzy obligacyjni (profesjonalni) wyceniają (dyskontują) dochody odsetkowe z obligacji. W efekcie jak rośnie inflacja jak ostatnio, ta wycena przyszłych odsetek jest mniejsza. Co w efekcie powoduje, że i wycena obligacji jest niższa. I dlatego ceny obligacji spadają w takim okresie jak mamy ostatnio (rosnąca inflacja).
Bartek na liście, w ramach cyklu edukacyjnego „Droga inwestora” https://warsztatanalityka.pl/droga-inwestora/ masz punkt: „Wartość pieniądza w czasie”. Może byś w przyszłym tygodniu poruszył to zagadnienie? A w ramach „Droga inwestora: osoba zaawansowana” dodalibyśmy pierwszy artykuł: „Wyceniamy obligację: jak wartość pieniądza w czasie powoduje spadek/wzrost cen obligacji?”
Co Ty na to? Byłby to bardzo fajny przykład jak zastosować wiedzę z poziomu „początkujący” na poziomie „osoba zaawansowana” 🙂
Albo może tytuł lepszy będzie: „Wyceniamy obligację: jak wartość pieniądza w czasie/wzrost inflacji powoduje spadek cen obligacji?
Świetny pomysł Michał, napiszę artykuł o wartości pieniądza w czasie w następnym tygodniu. Będzie to dobry wstęp do wyceny obligacji na poziomie zaawansowanym. 🙂
Super! 🙂