Posiedzenie EBC 9 marca 2017 r., główne stopy procentowe bez zmian
22 marca 2017 • By Bartek StempelPosiedzenie EBC 9 marca 2017 r.: komunikat
Ostatnim elementem w naszej regularnej, comiesięcznej analizie makro będzie analiza posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego (EBC). A dokładnie jak przebiegało posiedzenie EBC 9 marca 2017 r., dzisiaj zapoznamy się z komunikatem. Na wstępie dodam, że główne stopy procentowe została na niezmienionym poziomie:
- stopa operacji refinansujących: 0,00%
- stopa kredytu: 0,25%
- stopa depozytowa: -0,40%
To jest comiesięczna, cykliczna analiza w ramach wniosków płynących z trzech cykli edukacyjnych: 1) Droga inwestora 2) Niezbędnik bankstera 3) Budowa kapitału:
Raz w miesiącu praktycznie piszę dla Was o:
- Bezpiecznym inwestowaniu: Bezpieczne inwestowanie marzec 2017 Lokaty, obligacje, fundusze
- Klasach aktywów: Zachowanie giełdy w lutym + od początku roku (analiza klas aktywów)
- Działaniach RPP: Posiedzenie RPP 7-8 marca 2017, co dalej ze stopami procentowymi?
- Najnowszych trendach na inflacji: Inflacja w lutym 2017 + 2,2% r/r i 0,3% m/m powyżej oczekiwań
- Działania FED: Podwyżka stóp procentowych w USA: FOMC podnosi stopy o 0,25 pkt.
- Działania Europejskiego Banku Centralnego<<< jesteś tutaj
W cyklu edukacyjnym droga inwestora przerobiliśmy już sporo zagadnień, między innymi podstawowe instrumenty rynkowe. Dzięki temu już niedługo będę mógł dołączyć do poniższego zestawienia na przykład obligacje (wartość pieniądza w czasie + wycena obligacji), fundusze rynku pieniężnego, fundusze obligacyjne. Z czasem jak będziemy posiadali coraz większą wiedzę skupimy się na zarządzaniu bezpieczną częścią portfela, składającą się na przykład z tych wyżej wymienionych instrumentów.
Posiedzenie EBC 9 marca 2017 r.: daty posiedzeń
Główne daty posiedzeń, które interesują inwestorów odbywają się co 6 tygodni. Są to spotkania decyzyjne wraz z konferencją prasową omawiające decyzje podjęte przez Bank Centralny. Poniżej lista byłych i kolejnych spotkań w tabeli:
Dwa posiedzenia już za nami, czekamy teraz na posiedzenie kwietniowe, dokładnie odbędzie się ono 27 kwietnia.
Posiedzenie EBC 9 marca 2017 r.: skup aktywów
W swoim komunikacie prezes Mario Draghi wskazał, że dalej będzie odbywał się skup aktywów, do końca obecnego miesiąca będzie wynosił 80 miliardów euro. Następnie w kolejnym miesiącu będzie to 60 miliardów euro. Zaznaczone zostało również, że w razie potrzeby istnieje możliwość zwiększenia programu skupu aktywów. Program skupu będzie trwał do końca 2017 r. z możliwością jego przedłużenia. Głównym czynnikiem jaki będzie brany pod uwagę przy wygaszaniu skupu aktywów jest osiągnięcie założonego celu inflacyjnego.
Jeżeli ktoś nie wie czym jest skup aktywów i co zawiera w sobie to krótko scharakteryzuję jego skład poniżej:
koszyk aktywów składa się z 4 głównych komponentów:
- third covered bond purchase programme (CBPP3): trzecia partia obligacji zabezpieczonych
- asset-backed securities purchase programme (ABSPP): papiery wartościowe zabezpieczone na aktywach
- public sector purchase programme (PSPP): publiczne aktywa
- corporate sector purchase programme (CSPP): aktywa przedsiębiorstw
A tak wygląda dokładna tabelka z danymi w miliardach euro:
Źródło: ECB
Posiedzenie EBC: wykres 3 głównych stóp procentowych
Tak przedstawiają się 3 główne stopy procentowe od 2008 roku podawane w komunikatach ECB:
Posiedzenie EBC: inflacja HICP + stopa procentowa depozytowa
Niestety w przypadku ECB mamy tylko dane za ostatnie 18 lat jeżeli chodzi o CPI i stopę procentową, więc wykres nie będzie wyglądał tak dobrze jak przy poprzednim wpisie. Gdzie mieliśmy zestawienie prawie 60 lat inflacji i stopy procentowej. Niemniej jednak inflacja HICP, jest zharmonizowaną inflacją dla wszystkich krajów strefy euro i możemy porównać jak wygląda w zestawieniu ze stopą procentową depozytową:
Możemy zauważyć ostatni wystrzał inflacji do góry. Podobnie jak w innych krajach wzrost był spowodowany wzrostem cen surowców. Michał przygotował na ten temat ciekawą analizę ostatnio: Kiedy podniosą stopy procentowe? Inflacja wystrzeliła a FED znowu podnosi stopy.
Posiedzenie EBC 9 marca 2017 r.: konferencja prasowa
Jeżeli jesteście zainteresowani to możecie obejrzeć sobie całą konferencję prasową wraz z pytaniami. Na oficjalnym kanale Europejskiego Banku Centralnego:
A pod tym linkiem macie wszystkie historyczne konferencje prasowe EBC.
Posiedzenie EBC 9 marca 2017 r.: ruch na parze walutowej
Z perspektywy czasu możemy zauważyć, że gołębi sygnał EBC (w porównaniu do FED) sprawił, że euro umocniło się w stosunku do dolara dość znacznie, poniżej wykres:
Podobną zależność możemy zauważyć na tym wykresie indeksu euro. Jakby ktoś nie wiedział czym jest indeks euro:
Euro Index to benchmark wyliczany przez Stooq, odzwierciedlający zachowanie euro na podstawie kursów walut składowych EUR/CHF, EUR/GBP, EUR/JPY i EUR/USD. Wartość indeksu wyliczana jest z sumy liczby 100 (wartość bazowa indeksu) oraz średniej arytmetycznej procentowych zmian kursów walut składowych wobec ich kursów z 4 stycznia 1971 roku.
Źródło: stooq.pl
Posiedzenie EBC 9 marca 2017 r.: rentowność obligacji
Dosyć znaczy ruch możemy zauważyć na rentowności 10 letnich obligacji Niemiec:
Podobny schemat odbył się na 10 latkach Francji:
I na koniec podobny schemat na 10 latkach Belgijskich:
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Bartek a to nie jest tak, że jednak posiedzenie ECB z 9 marca miało jastrzębi wydźwięk? To znaczy, że wcześniej były oczekiwania na jeszcze bardziej łagodną politykę monetarną? I to co zostało przedstawione 9 marca to jednak była bardziej jastrzębia retoryka? Bo to by bardziej tłumaczyło umocnienie EURO.
Na tej samej zasadzie jak wnioski z FEDu ostatniego. Niby kontynuacja podwyżek ale oczekiwania były że będzie ostrzejszy ton wypowiedzi. W konsekwencji dolar się osłabił:
Podwyżka stóp procentowych w USA: FOMC podnosi stopy o 0,25 pkt.
https://warsztatanalityka.pl/podwyzka-stop-procentowych-w-usa/
@ Michał
Na tej samej zasadzie jak wnioski z FEDu ostatniego. Niby kontynuacja podwyżek ale oczekiwania były że będzie ostrzejszy ton wypowiedzi. W konsekwencji dolar się osłabił.
Tylko w naszym przypadku euro się umocniło, mógłbyś rozwinąć swoją myśl :)?
Mój tok rozumowania jest następujący:
1) Dolar się osłabia
2) Osłabia się bo ton wypowiedzi FED był gołębi wersus oczekiwania
3) Euro się umacnia czyli efekt przeciwny do dolara
4) Skoro efekt przeciwny to powinna być też konsekwencja przeciwnego zabarwienia wypowiedzi ECB wersus FED
5) Skoro FED był gołębi to przeciwieństwem tego jest to bardziej jastrzębi
6) Z tego wnioskuję/powstało moje pytanie że ton wypowiedzi ECB mógł jednak być jastrzębi wersus oczeiwania. W przeciwnym wypadku euro nie miałoby powodu do umocnienia się. Umocnienie się danej waluty związane jest zazwyczaj z ostrzejszą retoryką monetarną danego banku centralnego. Osłabienie z bardziej łagodną.
Z tego co właśnie wygooglowałem, tok rozumowania wydaje się słuszny. Zobacz tutaj:
10 marzec:
Euro w górę po sensacyjnym przecieku z EBC
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Euro-w-gore-po-sensacyjnym-przecieku-z-EBC-7504075.html
16 marzec:
EBC też podniesie stopy? Euro znów w górę
http://www.bankier.pl/wiadomosc/EBC-tez-podniesie-stopy-Euro-znow-w-gore-7505290.html
Hmmm to dosyć ciekawe bo jakby chcieli podwyższyć stopy procentowe i wzorować się na FED to musieliby na początku wygasić program skupu aktywów. A Draghi powiedział, że QE będzie trwało do końca 2017 roku.
Z tych artykułów dosyć ciekawe jest zdanie:
„Niemiec Weidmann to bankowe przeciwieństwo Włocha Draghiego. Szef Bundesbanku długo opierał się przed ujemnymi stopami procentowymi i monetyzacją długu publicznego państw strefy euro. Nie jest tajemnicą, że Weidmann jest zwolennikiem twardej, „niemieckiej” szkoły w polityce monetarnej. Podczas gdy Mario Draghi dał się poznać jako zwolennik klasycznie włoskiego psucia waluty, byleby tylko uratować przed plajtą nadmiernie zadłużone południe eurozony.”
Ciekawe czy będą jakieś przepychanki polityczne.
Tok rozumowania po tych artykułach wydaje się być słuszny, dzięki 🙂
Rzeczywiście to może być ważny czynnik na przyszłość. Czy będą tarcia i jak to będzie wyglądało w ramach ECB
P.S. W końcu od tego jest mentor 🙂
Co w chodzi w skład tych komponentów ABSPP i CSPP? CSPP to o ile dobrze znalazłem, obligacje korporacyjne. A czy zawierają się tutaj również akcje?
Tutaj masz FAQ do ABS:
https://www.ecb.europa.eu/mopo/implement/omt/html/abspp-faq.en.html
tutaj do public sector
https://www.ecb.europa.eu/mopo/implement/omt/html/pspp-qa.en.html
tutaj do corporate sector
https://www.ecb.europa.eu/mopo/implement/omt/html/cspp-qa.en.html
Tutaj powinieneś znaleźć odpowiedź na swoje pytanie 😉