Inwestowanie, Niezbędnik bankstera

Polityka fiskalna w Polsce, co każdy powinien wiedzieć?

30 marca 2017 • By

Polityka fiskalna: wstęp

Polityka fiskalna jest jednym z najbardziej burzliwych tematów debaty czy to naukowej, politycznej, społecznej. Każdego dnia dotykają nas założenia danej polityki fiskalnej poprzez podatki, deficyt budżetowy czy różnego rodzaju instrumenty dłużne tj. bony skarbowe oraz obligacje. Zaznaczam na początku artykułu, że jestem totalnie apolityczny, jeżeli w tekście pojawiłyby się kontekstowo informacje związane z różnymi ugrupowaniami to wybaczcie. Nie mam na celu promowania żadnej partii ani krytykowania innej, po prostu temat polityki fiskalnej trzeba znać i tyle.

Polityka fiskalna: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Polityka Pieniężna i Fiskalna

Inflacja w Polsce

Inflacja w USA

Inflacja w Europie

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Polityka fiskalna: definicja

Na początku standardowo sprawdźmy czym jest polityka fiskalna w definicji:

polityka fiskalna to ogół czynności związanych z gromadzeniem i wydatkowaniem środków publicznych niezbędnych do realizacji funkcji państwa. Polityka fiskalna zajmuje się zatem kształtowaniem dochodów i wydatków państwa oraz wszelkimi posunięciami rządu w sferze zarządzania środkami publicznymi w celu uzyskania kontroli i wywarcia wpływu na podział dochodów oraz na ogólny poziom aktywności gospodarczej kraju.

Źródło: Encyklopedia Zarządzania

Czyli najprościej pisząc, polityka fiskalna pokazuje nam skąd rząd bierze środki na realizację funkcji państwa. A w momencie gdy zabraknie środków do sfinansowania potrzeb państwa. To państwo zaciąga dług np. w postaci emisji obligacji skarbowych. O tym napiszemy sobie więcej poniżej.

Polityka fiskalna: instrumenty makroekonomiczne

Jak mówimy o polityce fiskalnej to nie mogłoby zabraknąć instrumentów makroekonomicznych, pokazujących nam obecny stan polityki. W szczególności warto przyjrzeć się grafice poniżej:

instrumenty makro-ekonomiczne polityki fiskalnej

Opracowanie własne na podstawie: Wikipedia

Dla każdego z nas dochody są bardzo ważną częścią finansów, nie mówiąc już o budżecie Państwa. Dochody budżetowe są po prostu sumą wszystkich wpływów, które zebrało Państwo z różnych źródeł. Wszystkie źródła będą opisane w kolejnym akapicie poniżej. Teraz możemy zerknąć jak kształtowały się dochody budżetowe Państwa od 1995 roku na wykresie poniżej:

dochody budżetu państwa w miliardach złotych

Opracowanie własne na podstawie: MF

Chciałbym zaznaczyć, że dochód na 2017 rok jest prognozą i podobnie 2016 (jest przybliżonym wynikiem z uwagi na fakt, że MF nie podało jeszcze dokładnych dochodów).

Polityka fiskalna: deficyt/nadwyżka i dług publiczny

Żeby Skarb Państwa osiągnął nadwyżkę budżetowa po prostu musi zebrać więcej środków z danin publicznych niż wydać. W przeciwnym wypadku będzie uzyskiwał deficyt. Czyli będzie musiał zebrać środki np. poprzez emisję bonów skarbowych. Żeby mógł sfinansować swoje zobowiązania wobec innych podmiotów. Przykładowa tabela deficytu/nadwyżki z kilku lat wygląda tak:

budżet państwa- deficyt

Opracowanie własne na podstawie: MF

Z roku na rok jeżeli dane Państwo nie osiąga nadwyżek budżetowych to rośnie nam dług publiczny. Czyli nasz wielki worek z długiem, który gromadzi co roku dodatkowe zadłużenie wynikające z deficytu krajowego. Spójrzcie teraz poniżej na zadłużenie Skarbu Państwa od 2009 roku, dokładnie w jakich rękach jest nasz dług.

zadłużenie skarbu państwa- dług publiczny

Źródło: MF

Polityka fiskalna: instrumenty mikroekonomiczne

Żeby móc sfinansować wydatki Państwa na początku muszą zostać zebrane odpowiednie środki. Poprzez różnego rodzaju instrumenty mikroekonomiczne, przedstawione poniżej na grafice:

instrumenty mikro-ekonomiczne polityki fiskalnej

Jak mówimy już o podatkach to najlepszym miejscem żeby spojrzeć na strukturę podatków są dochody Skarbu Państwa, sprawdźmy jak kształtowały się w 2015 roku:

dochdy ogółem skarbu państwa 2015

Główne dochody pochodzą z podatku VAT, bo aż ponad 42% następnie jest to akcyza ponad 21%. Na trzecim miejscu mamy podatek PIT, kolejno CIT i dochody PJB (Dochody państwowych jednostek budżetowych i inne dochody niepodatkowe). Chociaż na dochodach państwowych jednostek budżetowych możemy zauważyć spora dziurę w ostatnich latach.

Warto jeszcze zauważyć, że w 2015 roku nie było wypłaty z dywidendy Narodowego Banku Polskiego, środki z UE były bardzo niskie w porównaniu do poprzednich lat. Przykładowo Michał pisał w swoim artykule o braku środków z UE w 2015 r. I teraz podkreślam, że są to tematy na osobne rozważania. W tej chwili chciałem Wam pokazać jak wygląda struktura dochodów, która zmienia się w czasie. Jednakże główne dochody pochodzą przeważnie z tych 4 źródeł, które wypisałem powyżej (bez dochodów PJB).

Warto przyjrzeć się jak wyglądają liczby od 1996 na 4 głównych podatkach:

Wysokość dochodów budżetu z PIT, CIT, VAT, Akcyzy

Opracowanie własne na podstawie: MF

Dlaczego wszystkie dochody tak rosną? Po prostu zwiększa się nam PKB z czasem i wpływy nominalnie rosną. Dodatkowo wpływy budżetowe są bardzo mocno związane z naszym PKB. Dlatego każdy powinien zapoznać się z ponadczasowym wpisem Michała: Jak podwoić wynagrodzenia i rozwiązać wszystkie problemy Polski?

Polityka fiskalna: ekspansywna i restrykcyjna

Politykę fiskalną możemy prowadzić na dwa różne sposoby, zgodnie z grafiką poniżej:

Polityka fiskalna

W skrócie możemy scharakteryzować w/w polityki jako:

  • ekspansywna: państwo zwiększa wydatki i obniża podatki
  • restrykcyjna: państwo zmniejsza wydatki i podwyższa podatki (polityka zaciskania pasa)

Różne polityki przyjmuje się podczas różnych stanów w gospodarce. Bardzo dużo zależy od tego czego chcą ludzie. W szczególności jeżeli w danym Państwie panuje demokracja. Jak popatrzymy na przykład Grecki to przez długi czas mieli ekspansywną politykę (można powiedzieć, że nawet politykę rozdawnictwa). A wyniku nikomu nawet nie trzeba przedstawiać.

Polityka fiskalna i polityka pieniężna

Polityka fiskalna bardzo mocno wiąże się z polityką pieniężna i na odwrót. Muszą dobrze ze sobą współpracować, żeby rozwój w gospodarce został zapewniony. W szczególności, że w momencie gdy każdy chce czegoś innego. Bardzo ciężko prowadzić do stabilności makroekonomicznej w kraju.

Ostatnio czytałem założenia polityki pieniężnej w której znalazłem takie ciekawe zdanie:

Oprócz polityki pieniężnej i makroostrożnościowej istotną rolę w utrzymywaniu stabilności makroekonomicznej pełni także polityka fiskalna, która – jeśli nie prowadzi do nadmiernego zadłużenia finansów publicznych – powinna sprzyjać zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu

Źródło: NBP

Dlatego warto pamiętać, że na takie skomplikowane zagadnienia jak gospodarka nie ma prostych rozwiązań i warto zawsze szukać wspólnego mianownika.

Polityka fiskalna: podsumowanie

Tym wpisem pokazałem Wam wstęp do polityki fiskalnej. W szczególności co powinien wiedzieć każdy Kowalski. Z uwagi na fakt, że bardzo często słyszymy wypowiedzi, że najwięcej podatków to uzyskuje się z PIT itd. Warto znać podstawowe pojęcia o których bardzo często trąbi się w mediach. Żeby być zdecydowanie lepszym a co najważniejsze świadomym odbiorcą przekazywanych informacji.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS