Edukacja inwestora, Inwestowanie, Regulacje bankowe

W gąszczu informacji regulacji bankowych

7 listopada 2017 • By

W gąszczu informacji regulacji bankowych: jaki jest cel tego cyklu?

Bardzo często możemy spotkać się z ogromem informacji dotyczącym danego sektora lub spółki, które musimy przyswoić. Zanim zaczniemy paraliżuje nas stres bo nie mamy pojęcia co mamy zrobić. Toniemy jak analityk w gąszczu informacji regulacji bankowych. I bardzo często zadajemy sobie pytanie: jak żyć? Dlatego w tym cyklu edukacyjnym pokażę Wam w jaki sposób zgłębiam swoją wiedzę, z jakich korzystam informacji i dlaczego powstał ten cykl. Jest to kolejny cykl edukacyjny który Tworzę obecnie dla Was/dla siebie. Drugi cykl to: „Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, Europa oraz USA„.

W gąszczu informacji regulacji bankowych: źródła

W tym cyklu edukacyjny, podobnie jak we wcześniejszych nie stawiam się w roli eksperta tylko ucznia. Już bardziej samodzielnego ucznia, bo Michał mną nie kieruje, tylko sam staram się zgłębić wiedzę na interesujące mnie tematy. Dlaczego nie korzystam z wskazówek Michała? Bo przeważnie musimy samodzielnie przeszukiwać internet i szukać odpowiedzi (praktyka czyni mistrza). A Michał przekazał mi już wystarczającą ilość podstawowej wiedzy/jego doświadczenia. Teraz tylko sprawuje swojego rodzaju funkcję organu nadzorczego. Na przykład jeżeli zauważył jakiś błąd to informuje mnie o tym. I wyjaśnia dlaczego jest to błąd lub jak można podejść do rozwiązania danego problemu. Dodatkowo mogę się z nim konsultować jeżeli mam jakieś wątpliwości/pytania.

To tyle w ramach wstępu, poniżej opiszę Wam jakich źródeł będę używać/używam do zgłębiania wiedzy:

  • Internet:
    • youtube (przeważnie angielski): bardzo dynamicznie rozwijające się źródło informacji
    • słowniki
    • sprawozdania finansowe (polskie/angielskie)
    • akty prawne
    • prace naukowe
    • szkolenia (wiedza pozostała mi po szkoleniach)

Zanim przejdziemy dalej: nie jestem księgowym, ani ekspertem ze spraw finansów (jeszcze). Dlatego bierzcie poprawkę na moje kolejne artykuły. Jeżeli gdzieś popełniłem błąd to dajcie znać. Z chęcią podyskutuję merytorycznie na dany temat.

W gąszczu informacji regulacji bankowych: dlaczego powstał cykl?

Cykl powstał z uwagi na fakt, że współpracując z Michałem. Przygtowaliśmy dla Was cykl edukacyjny analiz kilkunastu banków/sektora bankowego: Czy warto kupić akcje banku ING? Cykl edukacyjny analiz banków notowanych w Polsce. W trakcie opracowywania materiałów zainteresowało mnie bardzo dużo rzeczy w rekomendacjach Domu Maklerskiego PKO BP. A właściwie to komentarz Łukasza pod powyższą analizą:

W szczególności informacje na temat sektora bankowego i idących w nim zmian. Znalazłem oto taką fajną grafikę:

Źródło: Raport sektorowy PKOBP

I za groma nie mogłem zrozumieć co poeta miał na myśli. Dlatego postanowiłem, że zgłębię wiedzę. I opiszę Wam jak przebiegał mój proces nauki. I na końcu postaram się Wam odpowiedzieć czy kupić czy sprzedać. To był pierwszy czynnik, który skłonił mnie do takiej decyzji.

Drugim czynnikiem jest brak zrozumienia w jaki sposób używać rekomendacji. Czyli większość z nas mówi, że analitycy nie mają pojęcia co robią. I małpy lepiej inwestują. Dlaczego się z tym nie zgadzam? Bo im dalej w las, tym jest trudniej. Zerknijcie sobie na poniższą grafikę i zadajcie sobie szczere pytanie: czy znacie dogłębnie poruszane tematy:

Źródło: BOŚ rekomendacje

Spójrzcie ile rzeczy może być katalizatorem a ile czyha na nas ryzyk. A jak to w życiu bywa, my oczekujemy prostych informacji typu:

  • Panie Michale: kupujemy czy sprzedajemy?

To tak jakbyśmy zadali pytanie lekarzowi: gdzie nacisnąć, żeby nie bolało? I zrób to Pan za darmo, będziesz miał Pan do portfolio  zawodowego.

W gąszczu informacji regulacji bankowych: to znaczy, że nie inwestować?

Bartek, jak mamy taki ogrom informacji to po co tym się w ogóle zajmować? Przecież to szkoda czasu bo i tak nic nie osiągniemy. Nikt nie powiedział, że nauka inwestowania to pogaduchy przy kawie trwające kilka chwil. Inwestowania uczymy się przez całe życie, żeby w przyszłości zebrać z tego profity: nie ma darmowych obiadów, to proste. A wydaje mi się, że wiele osób dalej czeka na darmowy posiłek.

Na koniec dodam, że inwestowanie przyda nam się do końca życia, dlaczego:

  • makro-ekonomia: praca, demografia, nieruchomości
  • analiza spółki: wycena, własny biznes, ocena pracodawcy
  • prawo: nieznajomość prawa nie zwalnia z konsekwencji

To takie trzy główne obszary, które chciałem Wam teraz pokazać.

W gąszczu informacji regulacji bankowych: spis artykułów

Tak wygląda spis artykułów w tym cyklu:

  1. W gąszczu informacji regulacji bankowych <— jesteś tutaj
  2. Wartość godziwa: w jaki sposób ustalamy wartość danego instrumentu
  3. Efektywna stopa procentowa: po co to komu?
  4. Wycena w zamortyzowanym koszcie: w jaki sposób wyceniamy instrumenty finansowe
  5. IRR: podstawowy wzór, excel, amortyzacja kosztów
  6. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
  7. Zmiana MSR 39 na MSSF 9: chudsze banki?
W gąszczu informacji regulacji bankowych: podsumowanie

Na koniec wypisałem sobie jakie cele spełnia powyższy cykl:

    • edukacja
    • poszerzanie horyzontów
    • rozumienie nowych informacji
    • poszukiwanie danych
    • ogólny rozwój osoby jako młodszego analityka/analityka/inwestora
  • lepsze wyniki inwestycyjne na giełdzie bo będę miał solidną wiedzę/świadomość co tak naprawdę robię

Mam nadzieję, że skorzystacie na tym cyklu i będziecie coraz lepszymi analitykami. Bo jak wiadomo, analitykiem człowiek się nie rodzi, tylko staje.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS