Jak zrozumieć wskaźnik ROE, czyli zwrot z kapitału własnego?
13 czerwca 2019 • By Bartek StempelJak zrozumieć wskaźnik ROE?
W ostatnim tygodniu zapoznaliśmy się ze wskaźnikiem ROA. Tak jak Wam pisałem prędzej, znajomość wskaźników finansowych może sporo powiedzieć nam o kondycji spółki. Warto zapoznać się w jaki sposób konstruujemy dany wskaźnik. Dlatego w dzisiejszym nagraniu weźmiemy pod lupę wskaźnik zwrotu z kapitału własnego. Pokażę Wam na przykładzie jak stworzyć taki wskaźnik w Excelu!
Jak zrozumieć wskaźnik ROE?: cykl edukacyjny
To jest wpis z cyklu edukacyjnego: finanse w excelu w 5 minut. Poniżej spis publikowanych artykułów/wideo:
- Jak pobrać dane giełdowe do Excela w kilku prostych krokach?
- Automatyczna zamiana liczb na daty, jak naprawić? Youtube wideo.
- Jak zrozumieć kapitalizację, YouTube wideo z przykładami
- Czym jest kapitalizacja, YouTube wideo z zaawansowanymi przykładami.
- Wycena obligacji, podstawowe przykłady
- Wycena obligacji zero-kuponowej
- Wycena obligacji, zaawansowane przykłady
- IRR
- Jak zrozumieć dyskontowanie, YouTube wideo z przykładami
- Jak zrozumieć dyskontowanie, YouTube wideo z zaawansowanymi przykładami.
- Obliczanie stopy zwrotu
- Dynamika rok do roku i kwartał do kwartału na praktycznych przykładach
- Efektywna stopa zwrotu
- Amortyzacja
- ROE<—- jesteś tutaj
- ROA
- P/E
- P/BV
- Beta
- Rata kredytu stała
- Rata kredytu stała, zmienne oprocentowanie
- Rata kredytu malejąca
Dla przypomnienia, w tych wpisach zawarłem informacje w jaki sposób zrozumieć wskaźniki finansowe
- ROA: czyli zwrot z aktywów, ile zwrotu osiągają banki z majątku?
- ROE: czyli zwrot z kapitału własnego spółki
- P/BV: czyli cena/wartość księgowa. Ile płacimy za 1 zł kapitału własnego
- P/E: wskaźnik cena zysk. Czyli ile płacimy za złotówkę zysku w spółce
Dzisiaj przedstawiam Wam drugie wideo o wskaźnikach w Excelu, czyli zajmiemy się policzeniem ROE.
Subskrybujcie, lajkujcie, komentujcie, oceniajcie Mój kanał na Youtube znajdziecie klikając tutaj. Z kolei poniższe nagranie klikając w ten link.
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS