Własna działalność: jak zostać rekinem biznesu
16 lipca 2017 • By Bartek StempelWłasna działalność: czy warto?
Przeważnie myśląc o własnej działalności/biznesie patrzymy na osoby którym się udało. Chcemy naśladować ich ruchy prawie jeden do jednego. Tak żeby móc osiągnąć taki sam sukces jak oni. Jednakże zanim zaczniemy jakikolwiek biznes powinniśmy sprawdzić nasze szanse i ryzyka. Dlatego w dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami moimi przemyśleniami o tym jak wygląda własna działalność i na co warto zwrócić uwagę.
Własna działalność: lista
Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.
Jak zbudować kapitał
Budowanie kapitału przez osobę młodą
Psychologia na co dzień
Jaką formę budowy kapitału wybrać?
Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.
Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.
Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:
- 10 artykułów: „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
- 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
- Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
- Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?„
- Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów): Prawdziwy rynek pracownika
Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce
W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.
Własna działalność: branża
Każda branża posiada swoje specyficzne szanse i ryzyka. Napiszę Wam trochę z mojej perspektywy, bo przez ostatnie pół roku zebrałem trochę doświadczenia. Na przykładzie prowadzenia bloga:
Szanse:
- możliwość rozwoju własnego warsztatu pisarskiego
- możliwość pisania ciekawych treści (relatywnie niski poziom stresu)
- niskie koszty prowadzenia działalności
- możliwość pozyskania partnera/mentora
- możliwy szeroki zasięg odbiorców twoich treści/produktu
Ryzyka:
- wpadka pisarska wynikająca z braku doświadczenia/pomyłki
- nudne/zbyt skomplikowane treści dla czytelnika, lub zbyt długie/krótkie teksty
- brak odbiorców, marne zainteresowanie stroną/blogiem
- ogromna konkurencja, praktycznie zerowe koszta wejścia w biznes
- twój plan/strategia jest zbyt słaba na konkretny rynek
- błędy popełnione podczas pozycjonowania
- niedostosowanie twojej wizji strony do wymagań odbiorców
Własna działalność: partner
W moim przypadku o tyle miałem dobrze, że poznałem Michała. I zgodził się on wesprzeć mój projekt/bloga. Przypuszczam, że gdyby nie reklama Michała na swoim blogu/facebooku to nie miałbym nawet połowy obecnego ruchu. Chociaż już coraz większy procent wejść na stronę pochodzi z wyszukiwarki, popatrzcie na diagram z google analitycs:
gdzie: wyszukiwane z googla to niebieski kawałek tortu: 38,6% (dane z ostatniego miesiąca). Legenda jest odpowiednia dla 1 diagramu:
A tak wyglądały dane z googla na początku stycznia, wejścia z googla to jedynie 6,7%, poniżej zamieszczam diagram:
Dlatego bardzo duży wkład w rozwój bloga ma Michał, który wspomógł mnie darmową reklamą na swoich portalach. Co moim zdaniem w biznesie jest bardzo mocnym krokiem, bo inaczej musiałbym wydać pieniądze na reklamę. Warto szukać sprzymierzeńców/partnerów, którzy myślą podobnie i mają podobne wartości. Po prostu Michał realizuje ekonomie współpracy o której pisał podczas wpisu dotyczącego budowania drugiego Londynu. Wrzucam Wam dodatkowo cytat od Michała o ekonomi współpracy, bo bardzo często o nim rozmawiamy:
Rewolucja przepływu know how dzięki internetowi: ekonomia współpracy. Powyżej napisałem, że historycznie było tak, że doświadczenie przekazywano z pokolenia na pokolenie. Uosobieniem tego doświadczenia były książki czy prasa. Czyli to wszystko co rozwinęło się od momentu gdy wynaleziono druk. Ale to niedługo stanie się historią. W dobie internetu, globalizacji, ekonomii współpracy, tradycyjne modele biznesowe, know how, doświadczenie zdobywany przez dziesiątki lat, można ot tak po prostu zdobyć, wykształcić w relatywnie krótkim czasie. I dlatego to co napisałem powyżej w punkcie numer jeden możemy bardzo szybko nadgonić.
Tylko jest jeden warunek: musimy ze sobą współpracować, stworzyć system wymiany know how na styku przedsiębiorczości/pracowników/pomnażania kapitału. Tak aby te kluczowe 3/4 mln osób miały odpowiedni know – how potrzebny do zrobienia z Polski drugiego Londynu/podwojenia wynagrodzeń.Źródło: Michał Stopka
Własna działalność: działanie w warunkach niewiadomej
Jeżeli chodzi o prowadzenie własnego biznesu to bardzo często na początku będziemy działali w warunkach dużej niepewności. W szczególności gdy tworzymy podobne treści, które zostały już wcześniej przedstawione (w bezpośredni lub pośredni sposób). Dlatego niezbędny będzie nam plan, co zrobimy za kwartał/pół roku/rok. Potrzebujemy wizji i celu do którego dążymy.
Mój projekt powstał po wielu godzinnych rozmowach z Michałem. W momencie gdy stawiałem swoje pierwsze kroki ucząc się analizy fundamentalnej. Z uwagi na fakt, że miałem spore problemy z przyswojeniem wiedzy znajdującej się na stronie Michała, dlaczego?
Analizy Michała są bardzo mocno rozbudowane i skomplikowane. A gdy trafi na jego stronę osoba z małą wiedza w tym zakresie to powstaje problem. Bo bardzo ciężko przebrnąć przez teksty mocno skomplikowane. Dlatego powstał mój projekt mający na celu przeprowadzenie inwestora od najprostszych rzeczy związanych z inwestowaniem do najtrudniejszych. Czyli wszystko co opisuje w trzech cyklach edukacyjnych:
I kolejnych, które pojawią się niebawem.
Własna działalność: wiedza
Przekazywanie wiedzy innym osobom jest mocno skomplikowane. Trzeba mięć bardzo fajny format sprzyjający konsumowaniu danej wiedzy. Przykładowo jak ktoś na studiach słyszał o makro-ekonomii to przewracał oczami mówiąc, że w życiu mu się taka wiedza nie przyda.
Tylko potem powstają problemy jak człowiek bierze kredyt na całe życie ze zmienną stopą procentową. Stopy skaczą z 5 na 10 punktów procentowych i jest płacz i zgrzytanie zębów. Nie mówiąc już o kredycie firmowym itd.
Prowadząc własną działalność musimy przewidywać gdzie znajdziemy naszych odbiorców. Przy okazji robiąc fajne rzeczy. Możecie zauważyć na przykładzie Michała: jak długo przebijał się do świadomości ludzi z analizą fundamentalną. Niebawem stanie się normą, że inwestor indywidualny będzie robił wycenę spółki (bardziej lub mnie zaawansowaną). Dodatkowo będzie korzystał z analizy makro i czytał sprawozdania finansowe spółki jak poranną gazetę przy kawce.
Własna działalność: kompetencje
Im dalej w las z inwestowaniem tym potrzebniejsza jest coraz większa wiedza. W szczególności jeżeli chcemy przekazać merytoryczną wiedzę czytelnikowi. Teksty nie powstaną w 15 minut na kolanie, pisząc o tym, że giełda spadła lub wzrosła. Tylko trzeba przygotować się do kolejnych publikacji poprzez poszukiwanie najlepszej treści. A co za tym idzie: zdobywamy kompetencje ale tracimy (inwestujemy) czas. A jak to bywa w życiu czas to pieniądz. Więc prowadzenie bloga/biznesu wymagającego dużej wiedzy niesie za sobą spore nakłady inwestycyjne. W tym przypadku nie mamy prostego schematu: usługa= płatność.
Własna działalność: ciągły rozwój
Pracując na etacie bardzo często zdarza się tak, że wykonujemy powtarzającą się czynność przez cały czas. W przypadku własnej działalności (w szczególności na początku) musimy nauczyć się bardzo wielu rzeczy. Przykładowo:
- obsługi WordPress
- pozycjonowania
- podstaw księgowości
- excela
- obsługi różnych platform z danymi
- analizy spółek itd.
Nie wypisuje tutaj wszystkich rzeczy bo zeszlibyśmy na temat analiz fundamentalnej. Będącej nieodłączną częścią pracy w moim blogowym biznesie. Po prostu jak chce napisać jakąś ciekawszą rzeczy to muszę się jej nauczyć. Przykładowo klika miesięcy temu nie wiedziałem o biznesie bankowym prawie nic. A powstał cykl o niezbędniku bankstera.
Własna działalność: poczucie bezpieczeństwa
Nikt nie chce się wystawiać na utratę własnej wartości. A przykładowo jak nie otrzymujemy przez kilka/kilkanaście miesięcy wynagrodzenia. To może wydawać się, że robimy coś źle. Nasza praca jest nic nie warta. I musimy sobie powtarzać, że nasza praca to inwestycja, pozwalająca nam rozwinąć skrzydła. Na etacie nie mamy takich problemów: wybija 10 każdego miesiąca i wlatuje nam wypłata na konto.
Błędy w biznesie/życiu prywatnym itd. Powoli zabierają nam pewność siebie. Jak nie wyszło 9 na 10 razy to znaczy ze jesteśmy „do dupy”. A ten 10 strzał może przynieść nam zdecydowanie więcej niż pozostałe 9. Tylko w momencie gdy jesteśmy w połowie drogi i nie widzimy nic, co myśleć?
Własna działalność: moja perspektywa
W moim przypadku jest powiedzmy relatywnie łatwo, ponieważ:
- jestem singlem
- mam odłożony kapitał na biznes
- nie mam dużych kosztów
- nie mam dzieci na utrzymaniu
- mieszkam z rodzicami
- = zdecydowanie mniej stresu
Przykładowo jak ktoś nie ma kapitału na biznes, ma na utrzymaniu rodzinę i dzieci. To schody są zdecydowanie wyższe. A co za tym idzie: rośnie nam poziom stresu. I każdy popełniony przez nas błąd boli coraz bardziej. Warto pamiętać o powiedzeniu: kropla drąży skałę. Nie ważne jakbyśmy byli silni psychiczne na początku: nie ma ludzi niezniszczalnych.
Własna działalność: podsumowanie
Własna działalność/biznes to duże wyzwanie. Gdzie przeważnie będziemy mieli więcej niewiadomych niż wiadomych. Jeżeli chcesz prowadzić spokojne życie to warto się dwa razy zastanowić i przejrzeć cały swój plan potencjalnego działania. Nie zmienia to faktu, że warto przeżyć na własnej skórze uczucie kiedy mamy pod górkę. Kiedy nie ma wymiernych efektów od razu i trzeba poczekać. W taki właśnie sposób człowiek uczy się inwestowania na własnej skórze.
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Na jakiego rzędu zarobki można liczyć prowadząc własnego bloga? Jeśli nie tutaj to na maila poproszę chyba, że to tajemnica
Generalnie w internecie monetyzowanie ruchu jest bardzo trudne. Dlatego tyle stron jedzie na adwordsach googla bo nie potrafi monetyzować ruchu chociaż ich ruch może iść nawet w setki tysięcy UU miesięcznie. Natomiast u mnie, ja nawet ruchu nie mam jeszcze bo przecież dopiero niedawno rozpocząłem prowadzenie bloga. U Michała w sekcji współpraca można zobaczyć jaki mam ruch UU w skali miesiąca (kilka tysięcy UU): http://www.michalstopka.pl/wspolpraca/ Gdyby więc nie wsparcie Michała byłoby słabo. To dlatego w analizie powyżej wskazuję jak ważna jest współpraca w Polsce.
Moim zdaniem najważniejszy jest pomysł. Dobry pomysł, nawet słabo realizowany da efekt, a słaby pomysł, nawet jak się da z siebie 200% to i tak nic nie wypali. Nie rozumiem tego blogowego biznesu, dla mnie to powinien być tylko dodatek do realnego biznesu. Takim blogiem można zareklamować to co się chce sprzedać i można sobie wyrobić markę, wiarygodność, pokazać swoją wiedzę, ale oprócz tego trzeba na czymś zarabiać… Życzę powodzenia.
Cześć Jacek,
nie wiem czy czytałeś komentarze pod ostatnim wpisem o IniJOB jak był tworzony crowdfunding. Tam w komentarzach mogliśmy znaleźć taki ciekawy cytat:
„Nawet na jednym szkoleniu z business angels usłyszałem, że pomysł jest wart 1 zł + VAT. „: link
http://www.michalstopka.pl/trudne-pytania-do-prezesa-inijob-bartek-michalek/
Zgadzam się z tym cytatem powyżej, samo wykonanie jest najważniejsze. Pomysł jest warty 1 zł + VAT.
Napisałeś: „Nie rozumiem tego blogowego biznesu, dla mnie to powinien być tylko dodatek do realnego biznes”
Mamy kilka ciekawych pomysłów z Michałem, w przyszłości zaczniemy je realizować. I wtedy będziesz mógł lepiej zrozumieć połączenie blogowania z realnym biznesem
PS. Dzięki za miłe słowa
@ JACEK Z TORUNIA
Chciałem napisać to co Bartek ale mnie ubiegł. Jest wprost przeciwnie. Mówi się, że pomysł to 2% sukcesu, 98% to zespół. Podobno w USA statystyki są taki, że startupy które okazały się sukcesem, zanim do tego doszło, średnio robiły 6 piwotów. Czyli średnia jest taka, że zanim dany biznes wypali na dużą skalę dobry zespół średnio musi zmienić aż sześć razy koncepcję jak dojść do celu/sukcesu biznesowego.
Można to porównać do gry w piłkę. Pomysł to jest „wygrywajmy mecze”.
O tym, czy ten pomysł w praktyce będzie realizowany decyduje zespół. 11 piłkarzy biegających po boisku + całe zaplecze z trenerem na czele. Bez dobrego zespołu pomysł „wygrywajmy mecze” zostanie tylko pomysłem.
Mało tego, ostatnio mailowałem z jednym z czytelników na temat budowy biznesu od podstaw/tworzenia z sukcesem starupów. I rzeczywistość jest jeszcze bardziej brutalna.
Nie liczy się nawet pomysł aby był super. Pomysł może być przeciętny. Ale jeżeli zespół go tworzący jest naprawdę dobry. To z kiepskiego początkowo pomysłu jest w stanie zbudować funkcjonujący biznes. Oczywiście po drodze go modyfikując aby był lepszy.
Natomiast patrząc od drugiej strony. Super pomysł i słaby zespół oznacza porażkę biznesową.
Zresztą nie trzeba daleko szukać. Przecież to Polacy wymyślili na przykład blue ray czy grafen. I gdzie teraz jesteśmy? Gdzie biznesy, które powstały na podstawie tych super technologii?