Jak zainstalować WordPress dla bloga lub własnej strony
Poprzednim razem pisałem Wam o przedsiębiorczości w Polsce. Aż 1/3 polskich przedsiębiorców nie ma strony w internecie. Blogowanie lub stworzenie własnej strony bez podstawowej wiedzy na początku może być wielkim wyzwaniem. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z poniższym wpisem będzie Wam zdecydowanie łatwiej. Po podjęciu decyzji o starcie projektu zabieramy się za podstawy. Musimy założyć bloga. Osobiście polecam platformę WordPress. Jest bardzo łatwa i przyjemna w obsłudze a co najważniejsze darmowa. Dlatego dzisiaj pokażę Wam jak przebiegała moja droga podczas instalacji.
Jest to drugi wpis z cyklu edukacyjnego „Jak założyć bloga w WordPress”. Składa on się z następujących artykułów:
- Jak założyć bloga/stronę firmową
- Jak zainstalować WordPress
- Szablon w WordPress darmowy czy płatny?
- Jak stworzyć menu plus strony w WordPress
- Jak stworzyć wpisy plus kategorie w WordPress
- Widgety w WordPress
- Przydatne ustawienia w WordPress
- Przydatne wtyczki w WordPress
- Przydatne narzędzia dla blogera
Jak zainstalować WordPress: 6 kroków
Poniżej opisałem sześć podstawowych kroków, które pozwolą nam zainstalować naszego bloga poprzez WordPress
-
- Wykupić domenę -dla osób które nie wiedzą czym jest domena odsyłam tutaj (jest to po prostu nasz adres www). W momencie gdy posiadamy już hosting, kupno domeny to kilka kliknięć myszką. Wyszukujemy a potem wykupujemy domenę najlepiej w najtańszym miejscu. Zwyczajnie koszty mają największe znaczenie. Jeżeli nie posiadamy domeny warto rozważyć propozycje różnych firm. Możemy sprawdzić też rankingi różnych serwisów sprzedających hosting.
- Wykupić hosting – dla osób które nie wiedzą czym jest hosting to odsyłam tutaj (jest to po prostu serwer dla naszej strony). Ofert hostingowych w sieci jest bardzo dużo. Ja osobiście polecam Dhosting. polska firma, z jej usług korzysta również Michał. Bardzo dobra, sprawna i szybka obsługa. Tutaj macie link afiliacyjny, jeżeli chcielibyście skorzystać z jej usług.
Ruch na naszej stronie będzie kluczowy, im większy tym będziemy potrzebowali lepszego hostingu (wyższych parametrów który wystarczą aby strona nie wieszała się). Dlatego warto sprawdzić czy istnieją opcje zmiany naszego pakietu usług. Bo zawsze będziemy mogli wykupić coś lepszego w momencie rozwoju naszej strony lub bloga. - Zainstalować WordPress (jak już posiadamy domenę i hosting)
Istnieją dwie drogi instalacji naszego systemu, które opiszę poniżej:
3.1 Instalacja ręczna – będziemy musieli ściągnąć pliki WordPress ze strony producenta, później wrzucić je na nasz serwer za pomocą wybranego programu np. total commander. Taką opcję polecam osobom, które nie są niedzielnymi użytkownikami komputera. Poniżej zamieszczam filmik z YouTube. Posiłkując się wiedza tam zawartą powinniśmy bez problemu sobie poradzić.
3.2 Instalacja automatyczna – osobiście wybrałem ten sposób instalacji. Nie chciałem szperać po różnych plikach tracąc czas. Instalacja zajęła mi dosłownie chwilę. Logowanie do panelu administracyjnego mojego bloga widniało na domenie po 5 minutach. W różnych przypadkach instalacja WordPress może się przedłużyć, ale przeważnie trwa to kilkanaście minut. Poniżej wrzuciłem grafikę jak to wyglądało w moim przypadku. - Po zainstalowaniu jesteśmy gotowi do działania
Jak zainstalować WordPress: instalacja automatyczna
Na początku musimy zalogować się na serwer do naszego panelu administracyjnego. W moim przypadku był to dpanel. Później wchodzimy w zakładkę strony www i klikamy na samej górze opcję dodaj. I wyświetli nam się menu, które znajduje się poniżej (pod nim znajdziecie wyjaśnienie co oznaczają poszczególne kroki):
- W pierwszym kroku wpisujemy nazwę naszej wcześniej wykupionej domeny. U mnie było to www.warsztatanalityka.pl
- Wybieramy naszą aplikację czyli WordPress
- Klikamy w przycisk „dodaj stronę” i system automatycznie instaluje naszego bloga
- Pamiętajcie w zależności od dostawcy hostingu schemat może odrobinę się różnić (Warto najpierw zapytać się dostawcy hostingu czy posiada automatyczną instalację WordPress): jeżenie nie czujemy się na siłach żeby zainstalować go ręcznie.
Jak zainstalować WordPress: instalacja ręczna
Wybór szablonu
Po zainstalowaniu naszego Wordpress musimy dokonać kluczowego wyboru. Jak będzie wyglądała nasza strona?
- Mamy do wyboru bezpłatne szablony (które mają mocno ograniczoną funkcjonalność). Jeżeli jesteśmy osobami początkującymi to możemy sprawdzić jak wyglądają poszczególne opcje w szablonach. Pamiętajcie o tym, że wersja bezpłatna jest mocno ograniczona. Ten krok jest potrzebny abyśmy wiedzieli dokładnie jaki chcemy szablon naszej strony. Dzięki temu dokonamy odpowiedniego wyboru.
- Mamy do wyboru też płatny szablon (o tym co dokładnie wybrać Szablon w WordPress darmowy czy płatny? przeczytacie w kolejnym artykule)
Jak zainstalować WordPress: instalacja szablonu
Beż różnicy czy wybierzemy opcję płatną szablonu czy darmową. Instalacja przebiega bardzo podobnie. Opisana została w kilku krokach poniżej:
- Zakup szablonu lub pobranie darmowego szablonu. Istnieje sporo szablonów wbudowanych i na początku nie trzeba ich ściągać. Po zalogowaniu się na własny profil będziemy mogli ich używać. Poniżej macie instrukcję jak to zrobić
- Ściągnięcie plików szablonu na pulpit (najlepiej żeby pliki były spakowane, wtedy czas instalacji zdecydowanie skróci się)
- Instalacja w kilku krokach, poniżej przedstawiam wam kilka grafik
- Na koniec po zainstalowaniu naszego szablonu musimy wybrać opcję „włącz” żeby nasz szablon stał się gotowy do użycia
W naszym panelu głównym klikamy na opcję wygląd a następnie przechodzimy w zakładkę motywy, tak jak na obrazku poniżej.
Następnie wybieramy opcję dodaj nowy, tak jak pokazuje strzałka na obrazku poniżej:
Klikamy w opcję „wyślij motyw na serwer”. Wtedy pojawia nam się okienko na której wskazuje strzałka numer 2 (następnie wybieramy pliki do zainstalowania). Kolejny krok: potwierdzamy operację poprzez wybranie opcji na którą wskazuje strzałka numer 3. Pamiętajmy o tym, że po instalacji musimy włączyć nasz szablon
Jak zainstalować WordPress: podsumowanie
Instalacja automatyczna WordPress nie jest trudna. Po zapoznaniu się z tym wpisem z pewnością będzie to przyjemniejsze niż próba odnalezienia odpowiedzi samemu. Opcja instalacji ręcznej może okazać się bardziej absorbująca. Dlatego tak jak napisałem powyżej, polecam ją dla osób z większa wiedzą informatyczną.
Mam nadzieje, że pomogłem. Jeżeli nadal masz wątpliwości z wyżej wymienionymi zagadnieniami to daj znać w komentarzu. Postaram się pomóc!
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
W końcu będzie bardzo ciekawy cykl. 🙂
Witam,
Chciałam zapytać czy ta platforma WordPress, jest w polskiej wersji? Chciałam tam zalożyć bloga, ale byłam na tym odpowiedniku angielskim. Proszę o pomoc. Pozdrawiam serdecznie
Cześć,
prawdopodobnie chciałaś założyć stronę na http://www.wordpress.com. Generalnie musiałabyś poszukać w ustawieniach na tej stronie, bo ja nie używam strony do wordpressa. W moim przypadku wygląda to tak:
1. mam wykupioną domenę: http://www.warsztatanalitkya.pl
2. mam wykupiony dhosting (serwer na którym znajdują się dane).
3. mam zainstalowany wordpress na serwerze dhosting (po polsku). Automatyczna instalacja, która trwa chwilkę.
Powiedz mi czy chcesz założyć sobie darmową stronę? Bo przypuszczam, że o to co pytasz jest darmowe (w ograniczonej ilości) i prawdopodobnie jest własnością wordpress.com. Tylko tak naprawdę warto zainwestować trochę i mieć na własność domenę i serwer (łatwy dostęp do danych i fajnej pomocy technicznej).
Ps. O jakiej tematyce chcesz założyć bloga?:)
Raczej chodziło mi o bloga, mam bloga od 7 lat na blog.onet.pl – ale tutaj zamykają. I wszystkie treści muszę przenieś gdzies indziej gdzie obsługuje wgranie XML…
Możemy pogadać na mailu? odezwiesz się ?:)
Pozdrawiam
Jasne, pisz śmiało.
Napisz na mojego maila, bo nie mam Twojego 🙂 wtedy mi się wyświetli 🙂