Budowanie kapitału, Inwestowanie

Poduszka finansowa: pieniądze na czarną godzinę

25 czerwca 2017 • By

Poduszka finansowa

Poduszka bezpieczeństwa, fundusz awaryjny, pieniądze na czarną godzinę itd. itd. W różny sposób możemy nazwać ilość kapitału, który zapewni nam spokojny sen. Nie obawiając się o bezpieczne „jutro”. Po prostu pula pieniędzy, która pozwoli nam patrzeć w szerszej perspektywie na nasze życie. A nie krótkoterminowo, bo wypłata wpłynie dopiero 10-tego następnego miesiąca. Dlatego dzisiaj napiszę Wam kilka akapitów o tym czym jest dla mnie poduszka finansowa.

Poduszka finansowa: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować kapitał

Budowanie kapitału przez osobę młodą

Psychologia na co dzień

Jaką formę budowy kapitału wybrać?

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Poduszka finansowa: po co to komu?

Wypiszę Wam teraz kilka swoich przemyśleń związanych z poduszką finansową. W szczególności zwrócę Waszą uwagę z perspektywy inwestora. Czyli po co komu poduszka finansowana?:

  • pozwala nam planować, nie działać na gorąco (bardzo przydatna czynność, nie tylko na rynkach. Również w codziennym życiu)
  • bezpieczeństwo nas samych i rodziny (z pewnością każdy z nas miał okazję pracować pod wpływem stresu, martwiąc się o jutro. A wtedy właśnie wydzielają się „hormony stresu”. Najzwyczajniej nas postarzają i odejmują od wyniku sporo. Dlatego jest pytanie czy to się opłaca?)
  • zdrowie psychiczne i kreatywność (przeładowanie naszego mózgu z uwagi na ciągłą pracę, bardzo często prowadzi do depresji. A co za tym idzie: tracimy niesamowitą ilość czasu = pieniędzy i zdrowia swojego i najbliższych)
  • awans/utrata pracy? (bez problemu możemy szukać nowej pracy nie łapiąc się czegokolwiek na rynku. Podobnie jak z inwestycjami: nie musimy kupować na gorąco)
  • otwarcie biznesu, jeżeli chcesz działać na własną rękę to musisz mieć zabezpieczenie na spory okres. Rok, dwa lata? To zależy.

Nie będę się rozpisywał nie wiadomo jak. Wszystkie, bardzo rozległe opracowania znajdziecie u króla oszczędzania w Polsce. Dlatego nie będę powielał jego treści 🙂

Poduszka finansowa, ile dla kogo?

Określenie dokładnej kwoty ile mamy przeznaczyć na poduszkę bezpieczeństwa zależy od bardzo wielu czynników. Na pewno warto wziąć pod uwagę:

  • praca (czy jesteśmy na etacie/działalności/pracujemy za granicą?)
  • jaki zawód wykonujemy, jak wygląda sytuacja z pracą na rynku?
  • czy posiadamy dzieci i ile wynoszą ich koszty utrzymania
  • czy posiadamy zasoby w płynnych aktywach czy bardziej trudno zbywalnych
  • jakie są prognozy stóp procentowych, czy moja rata kredytu nie wzrośnie?
  • czy posiadam jakiekolwiek długi? Jak tak to czy opłaca się aktualnie dokonać ich spłaty

Kombinacji i odpowiedzi na wyżej wymienione pytania będzie tak naprawdę mnóstwo. Dopiero po zadaniu sobie takiego minimum pytań będziemy w stanie odpowiedzieć czy nasza poduszka bezpieczeństwa ma zapewnić nam utrzymanie przez 3, 6, 12 miesięcy. Czy będziemy w stanie obniżyć nasz standard życia jak zostaniemy podstawieni po ścianą itd.

Poduszka finansowa: instrumenty rynkowe

Żeby w ogóle móc zbudować poduszkę finansową, będziemy potrzebowali gromadzić swoje oszczędności w jednym miejscu. Najlepiej żeby dla nas pracowały, albo chociaż pokrywały koszty inflacyjne.

Dlatego warto zastanowić się nad bezpiecznym inwestowaniem (tutaj opisuję dla Was zagadnienia z tym związane). Przede wszystkim, warto wziąć pod uwagę takie instrumenty jak:

  • Bezpieczne instrumenty
    • lokata
    • konto oszczędnościowe
    • obligacje skarbowe
    • jednostki funduszu pieniężnego/obligacyjne
  • Instrumenty posiadające większe ryzyko
    • akcje
    • jednostki funduszu akcyjnego
    • ETF
    • obligacje korporacyjne
  • Instrumenty posiadające bardzo duże ryzyko: dla ekspertów
    • opcje
    • kontrakty terminowe
    • forex
    • produkty strukturyzowane
    • surowce
    • waluty

Większość z tych instrumentów opisałem dla Was na drodze inwestora.

Poduszka finansowa: strategia inwestycyjna

Żeby utworzyć poduszkę finansową warto wziąć pod uwagę własną strategię finansową/inwestycyjną. Jak wiadomo, poduszka finansowa ma być bezpiecznym narzędziem, które będzie nam służyć na lata. Dlatego większość aktywów warto przeznaczyć na bezpieczne instrumenty wypisane powyżej.

Poduszka finansowa: podsumowanie

Poduszka finansowa to nic innego jak pieniądze na czarną godzinę. Po prostu warto mieć w zapasie kilka/kilkanaście pensji. Tak żeby w razie nagłego wydarzenia w naszym życiu i nie tylko, mieć gotówkę/płynne aktywa. Dzięki którym będziemy mogli bez problemu uregulować nasze zobowiązania przez spory czas.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS