Inwestowanie, Niezbędnik bankstera

Jak powstają zmiany w biznesie bankowym. I co mają wspólnego z iniJOB?

14 czerwca 2017 • By

Zmiany w biznesie bankowym: założenia

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam kilka faktów: jak kształtują się zmiany w biznesie bankowym. W szczególności, że wielu z Was prawdopodobnie pracuje w szeroko pojętej bankowości. Zajmiemy się przede wszystkim fundamentalnymi czynnikami związanymi z tym jak wyglądają zmiany w biznesie bankowym.  Następnie opiszę Wam dlaczego tak trudno jest nowym pracownikom w sektorze bankowym, w szczególności doradcom finansowym.

Na końcu w ramach podsumowania, wyrażę swoją opinię na temat związany z iniJOB i inicjatywą opisaną na początku wpisu. Tak żebyśmy mogli w przyszłości kreować jeszcze lepsze zapytania i ogólnie lepiej rozumieć otaczający nas rynek. Bez różnicy czy jest to rynek giełdowy czy rynek pracy.

Zmiany w biznesie bankowym: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować kapitał

Budowanie kapitału przez osobę młodą

Psychologia na co dzień

Jaką formę budowy kapitału wybrać?

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Zmiany w biznesie bankowym: marzenia a rzeczywistość

Katalizatorem do stworzenia tego wpisu był jeden z komentarzy/inicjatywa dodana na portalu IniJOB. Spójrzcie na dokładną treść poniżej:

Deadline’y oraz targety nakładane na pracowników są często niemożliwe do zrealizowania, co negatywnie wpływa na ocenę pracownika. Kadra zarządzająca powinna pomyśleć o dostosowaniu wymogów do panujących warunków na rynku tak aby dać szanse pracownikowi wywiązywania się ze swoich obowiązków.

Źródło: IniJOB

Biznes bankowy ostatnimi czasy przechodzi rewolucję związaną z automatyzacją procesów. A co za tym idzie: ograniczane są miejsca pracy. Bardzo mocno rozbujany rynek afiliacji i kredytów przeniósł się na dobre do internetu. Dlatego moim zdaniem powoli zawód doradcy finansowego idzie do szuflady. Ilość miejsc pracy została już mocno ograniczona a konkurencja drastycznie wzrasta. Wynika to z bardzo prostego modelu: im więcej mamy pracowników w danej branży a popyt na nich maleje to obniżają swoje żądania dotyczące pensji albo podnoszą „targety” związane ze sprzedażą produktów.

Zmiany w biznesie bankowym: nierówna walka

Przypuszczam, że dodana inicjatywa na portalu była przez osobę młodą lub zbierającą doświadczenie. Dlaczego? Bo tak naprawdę młoda osoba będzie miała niesamowicie pod górkę, dlaczego?

    • bardzo łatwo ją zastąpić (przyuczenie na doradce finansowego trwa 3-4 miesiące? Jak się mylę to mnie poprawcie)
  • braku jej bazy klientów (konkuruje z osobami, która przez 10 lat zdążyła stworzyć ogromną bazę klientów, jeszcze sprzed kryzysu z 2008 roku. Gdzie eldorado kredytowe było ogromne.)

Po prostu młode osoby na tych najniższych stanowiskach mają ogromny problem. I czasami powstaje płacz i zgrzytanie zębów: „Przez 5 lat uczyłem się na ekonomii a teraz nie mogę znaleźć porządnej pracy”. Tylko powstaje pytanie czego się dokładnie nauczyłeś przez 5 lat? Na pewno nie tego w jaki sposób funkcjonuje system bankowy w Polsce…

Przejdźmy teraz do bardziej fundamentalnych spraw związanych z biznesem bankowym do kolejnego akapitu.

Zmiany w biznesie bankowym: stopy procentowe

Bardzo często możemy usłyszeć, że banki nasz oszukują i nienawidzą. A co za tym idzie: obniżają wysokość oprocentowania na lokatach. Tak żeby płacić nam 1% na  lokatach a kosić 10% na kredycie! Przecież to istny skandal w biały dzień!

Popatrzmy teraz na relację stóp procentowych i średniego oprocentowania lokat:

Opracowanie własne na podstawie danych z KNF

Tak naprawdę to nie banki decydują ile otrzymamy średnio zwrotu na lokacie, tylko bank centralny. Poprzez działania RPP, ustalającego stopy procentowe.

Zmiany w biznesie bankowym: mi się należy

Na lokatach bieda a kredyty drogie: a w nosie mam ten biznes! Pewnie, że tak. Nikt Ci nie każe odkładać choćby złotówki do banku. Ani brać z banku żadnego kredytu. A  w szczególności  używać różnego rodzaju płatności/używać bankomatu itd. Niech każdy pracuje za darmo to będziemy mieli wszystkie usługi za darmo…

Chciałbym żebyśmy w końcu zrozumieli, że Bank to taki sam biznes jak biznes Pani Haliny sprzedającej warzywa na targu. Równie dobrze moglibyśmy powiedzieć Pani Halince, że w tym roku miała bardzo dobre zbiory to niech nam odda towary za darmo. Bo przecież w tym roku ma za dużo!

Jak już jesteśmy przy systemie bankowym, to w grę wchodzi kreacja pieniądza. Co z tworzeniem pieniędzy z niczego? O tym w kolejnym akapicie.

Zmiany w biznesie bankowym: kreacja pieniądza

Kreacja pieniądza to bardzo skomplikowany temat. Dzisiaj nie będziemy się nim zajmować. Bardzo często pojawiają się teorie, że banki mogą kreować pieniądze w nieskończoność. To tak naprawdę powstaje pytanie, dlaczego niektóre banki posiadają stratę w swoich sprawozdaniach?

Zmiany w biznesie bankowym: ryzyko

Wypiszę Wam poniżej kilka ryzyk, które można znaleźć w raporcie adekwatności kapitałowej ogłaszanej przez Banki:

    • stopy procentowej
    • kredytowe
    • walutowe
    • płynności
    • cen kapitałowych papierów wartościowych
    • operacyjne
    • braku zgodności
    • biznesowe
    • utraty reputacji
    • modeli
  • zmian makro-ekonomicznych

Wyżej wymienione ryzyka to dopiero początek „zabawy”. Po kryzysie w 2008 roku weszła w życie regulacja mocno ograniczająca banki tzw. Basel III, która ma na celu zmniejszenie dźwigni w systemie bankowym i zwiększenie płynności. Mam nadzieję, że w przyszłości (jak zdobędę odpowiednie kompetencje) będę w stanie napisać fajny cykl edukacyjny o systemie bankowym. Póki co, piszę wyrywkowo, tak żeby nie popełnić jakiegoś wielkiego błędu.

Przejdźmy teraz do najważniejszego akapitu: czyli liczby zatrudnionych w systemie bankowym.

Zmiany w biznesie bankowym: liczba zatrudnionych

Pierwszy wykres przedstawia liczbę oddziałów sieci bankowej od 2009 roku do teraz:

Opracowanie własne na podstawie danych z KNF

Można powiedzieć, że „dramatu” nie ma. Jednakże spójrzmy na wykres liczby zatrudnionych w sektorze bankowym w Polsce i za granicą:

Opracowanie własne na podstawie danych z KNF

10 tysięcy miejsc pracy przez ostatnich 6 lat w kraju i za granicą wyparowało. Można powiedzieć, że to normalne. Tylko popatrzmy teraz jak wygląda sytuacja z liczbą zatrudnionych w kraju na poniższym wykresie:

Opracowanie własne na podstawie danych z KNF

W kraju już jest trochę gorzej bo ubyło ponad 15 tysięcy miejsc pracy. A przypuszczam, że jeszcze może trochę ubyć. Banki wprowadzają coraz to nowsze technologie do życia, które po prostu zastępują człowieka.

Zmiany w biznesie bankowym: czy Bartek uczyni cud?

Zmiany na rynku pracy są nieodzownym elementem ludzkiego życia. W szczególności w dzisiejszych czasach, gdy postęp jest niesamowicie szybki. Wielu z nas może powiedzieć, że:

  1. Ja będę jeździł rowerem przez całe życie bo się przyzwyczaiłem, nie chcę samochodu
  2. Ja będę czytał tylko papierowe gazety, bo internet to zło
  3. Ja studiowałem kierunek XYZ przez 5 lat i teraz nie ma pracy… Nie będę pracował poniżej swoich kwalifikacji!

Przypuszczam, że w takich przypadkach iniJOB nie będzie w stanie dużo zdziałać. Po prostu nie zmieni machiny makro-ekonomicznej w cudownie działającą maszynkę do robienia pieniędzy. Co nie zmienia faktu, że bardzo cieszę się, że została dodana taka inicjatywa. Z uwagi na fakt, że mogłem w tym artykule o sektorze bankowym odnieść się do tej sytuacji.

Może jest tak, że gdzieś popełniam błąd, albo nie widzę niektórych rozwiązań i Bartek mnie zaskoczy. Powie, że zrobimy XYZ i poprawimy jakość pracy doradców finansowych. Obym się mylił…

Zmiany w biznesie bankowym: podsumowanie

Sam skończyłem ekonomie, więc trochę wiem jak ten proces wygląda od środka. Ten wpis nie ma celu zniechęcania nikogo. Tylko ma służyć jako zachęta do rozwijania się w różnych dziedzinach. W szczególności w sferze makro-ekonomii, która pozwala nam patrzeć na ogólne trendy rynkowe.

Jest to też swojego rodzaju wpis do rodziców, bo prawdopodobnie będziecie musieli pokierować dzieci w przyszłości. Bo nie każdy nastolatek w wieku 18 lat wie co chce robić w życiu.

Na koniec przytoczę Wam swój przykład. Gdy szedłem na studia to była modna ekonomia/administracja generalnie kierunki „humanistyczne”. I teraz tak naprawdę zbieramy plony takich decyzji. Nie tylko jako jednostki, ale w szczególności jako całe społeczeństwo. Potem powstają frustrację młodych osób, że nie ma pracy w Polsce. Praca jest, tylko na innych stanowiskach wymagających innych kompetencji. Przecież w IT nie płaciliby takiej kasy gdyby był nadmiar pracowników. To takie proste a zarazem takie trudne, bo musimy podejmować decyzje w warunkach niepewności.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS