Edukacja inwestora, Inwestowanie

Ankieta: jak się uczyć excela w finansach? Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora.

5 marca 2018 • By

Jak się uczyć excela w finansach

Wiedza, czas, pieniądze. To pozwala nam się rozwijać w wolniejszym bądź szybszym tempie. Excel, niby prosty program, który zna każdy. W 95% CV zobaczymy informację o biegłej znajomości excela. A wiadomo jak to później wygląda w praktyce… Większość osób czy to początkujących czy bardziej zaawansowanych zastanawia się: jak się uczyć excela w finansach? Może jakieś szkolenie stacjonarne? Może samodzielna nauka przez internet? A co dokładnie wykonywać? Jakie kompetencje potrzebuję żeby stać się lepszym analitykiem/inwestorem/pracodawcą/pracownikiem?

Dlatego w dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami swoimi przemyśleniami. I pokażę Wam koncepcje produktu, który chcę dla Was przygotować. Mam nadzieję, że wspomożecie mnie swoją opinią w ankiecie:)

Jak się uczyć excela w finansach: moja historia 

Pierwszą styczność z excelem miałem już w szkole średniej. Gdzie nasz prowadzący męczył nas z excela i access’a. Nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, że będziemy potrzebować tych narzędzi w przyszłość. W większości przypadków tłumaczyliśmy się słowami: „Panie, my jesteśmy humaniści. W przyszłości nie będziemy musieli w ogóle liczyć.” Nasz nauczyciel nie odpuszczał, zrobił nam bardzo trudny test. Podczas egzaminu wyłączył dostęp do internetu. Ale… Można było zalogować się na ftp: bo wyłączył tylko dostęp do przeglądarek (a zadania były podobne jak na ćwiczeniach, więc tylko trzeba było podstawić inne liczby). I w taki sposób osoby nieogarniające zdały (w tym ja).

Na studiach nauczyliśmy się podstaw z excela. Prostych formuł zliczających, w jaki sposób wygląda używanie podstawowych znaków mnożenia/dzielenia/potęgowania. Tworzyliśmy podstawowe wykresy i dosyć często używaliśmy funkcji reglinp (prostej funkcji liniowej) i tyle.

Jak się uczyć excela w finansach: przeglądanie ofert pracy

W większości ogłoszeń o pracę znajduje się informacja o tym, że wymagana jest biegła znajomość excela lub w zaawansowanym stopniu. A co to dokładnie oznacza? Z pewnością powinniśmy umieć:

 1. tabele przestawne
 2. funkcje logiczne
 3. funkcje agregujące
 4. tworzenie zaawansowanych wykresów
 5. VBA

Tylko pojawia się problem. Wyżej wymienione kompetencje są bardzo rozległe. W internecie znajdziemy mnóstwo darmowych filmików. Gdzie w większości przykłady tworzone są na abstrakcyjnych danych, nie związanych z naszymi potrzebami. A jeżeli chodzi o VBA to już totalnie inna para kaloszy. Pierwsze lekcje VBA polegają na tworzeniu: „hello world” i tyle. Ewentualnie nauka jakiś prostych znaków. A to dopiero początek bardzo rozbudowanej drogi…

To jest wpis związany z inicjatywą:

Dlaczego w Polsce mało zarabiamy:
„Pierwsze kroki Janusza Biznesu”

Składa się on z następujących wpisów: (kliknij w strzałkę, aby rozwinąć listę)

Know how: dlaczego w Polsce mało zarabiamy

Know how: jak Janusz Biznesu może finansować rozwój firmy

 1. Finansowanie dłużne: kredyty + obligacje korporacyjne
 2. Seed, Business angels, Venture capital, Private equity
 3. Środki z UE: jak praktycznie pozyskać + Szanse i ryzyka z tym związane
 4. New Connect + GPW

Know how: marketing Janusza Biznesu

 • Wiedza o kreowaniu marki danego produktu/biznesu
 • Jak maksymalizować działania marketingowe

Dlaczego biznes odnosi sukces/ponosi porażkę: czego Janusz nie wie

Cel długoterminowy: Przychody z biznesu 200 tysięcy złotych. Krok po kroku opisujemy/analizujemy przygotowanie, marketing i sprzedaż pierwszego produktu Bartka: Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. <<<--- jesteś tutaj: rozwiń

 1. Godziny rozmów o kursie excel w finansach. Pierwszy produkt: masa niewiadomych. Decyzja o ankiecie (WarsztatAnalityka.pl)
 2. Kurs ankieta pierwsza/testowa: Ankieta: jak się uczyć excela w finansach? Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora <<<— jesteś tutaj (WarsztatAnalityka.pl)
 3. Kurs ankieta druga/docelowa na blogu michalstopka.pl Excel w pracy i inwestowaniu. Ankieta kurs excel w finansach (Michalstopka.pl)
 4. Szkolenie Excel Finanse: robić albo nie robić? Kolejne dylematy Janusza Biznesu (WarsztatAnalityka.pl)
 5. Analiza danych ankietowych: czytelnicy (nie)pomogli
 6. Przedstawienie koncepcji kursu: ankieta trzecia
 7. Opracowanie kursu
 8. Oficjalna premiera kursu
 9. Ile przychodu wygenerował pierwszy produkt Bartka? Jak przeprowadziliśmy marketing i sprzedaż?

Jak się uczyć excela w finansach: niby wiem, ale w praktyce…

Zanim zacząłem współpracę z Michałem, wydawało mi się, że ogarniam excela na zadowalającym poziomie. Patrząc na swoich rówieśników myślałem, że jest całkiem ok. Do momentu gdy dostałem pierwsze zadanie od Michała. Miałem zrobić kilka analiz i pojawił się problem. Przykładowo: „ściągnij dane o inflacji, ropie, dane ze sprawozdania spółki finansowej XYZ. Następnie zobacz co Ci wychodzi.”

I wtedy zaczęła się prawdziwa praktyka. Przeszukałem cały internet, skąd wziąć dane? Przepisywać sprawozdanie finansowe? A może gdzieś jest darmowy serwis z danymi? Czy moje dane są poprawne? Następnie trzeba było znaleźć dane o ropie. Jakiej ropie? Jakie mam znaleźć dynamiki. Tutaj mam dane kwartalne a tutaj miesięczne. Jak mam je przekształcić?

Straciłem masę czasu na szukanie odpowiedzi. Przeszukiwanie internetu, wprowadzenie nowych trików do analizy danych. A następnie ustawienie ich w takim układzie, żeby odpowiadały potrzebom konkretnej analizy.

Dlaczego opisuję Wam moją historię? Bo chciałbym Wam pokazać fakt, że tworzenie własnych analiz to nie jest 5 minut. Nikt nie siedzi nad tym kilka chwil i magicznie nie wyrzuca z siebie tworu (dzieje się tak przeważnie jak jesteśmy profesjonalistami z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem). To była jest i będzie ciężka praca (w szczególności na początku naszej drogi). Może nie jest to kopanie łopatą w dole. Ale wymaga masy poświęconego czasu i straconych nerwów na szukanie odpowiedzi.

Jak się uczyć excela w finansach: czas czas czas

Po wielu rozmowach z Michałem na temat tego jak przeprowadza szkolenia doszedłem do wniosku, że podczas procesu nauki najważniejszy jest:

 1. Upływ czasu (musimy powtarzać daną czynność na praktycznych przykładach, tak żeby pozostała w naszym umyśle)
 2. Rozłożenie kursu na dłuższy okres (po tygodniowych kursach przeważnie zapominamy i potem ciężko nam się zmotywować na ponowne starania)
 3. Praktyczne zadania (większość kursów w necie mamy na przypadkowych danych. W przeważającej ilości przypadków ciężko jest zastosować podane informacje w praktyce, co wiąże się ze sporym stresem)
 4. Odpowiedzialność (czyli co dokładnie? Możliwość sprawdzenia siebie nad konkretnymi zadaniami. Wykonanie ich a następnie odesłanie do osoby, która nas sprawdzi. Bo w większości przypadków olewamy sprawę bo nie ciąży na nas żadna odpowiedzialność.)

Jak się uczyć excela w finansach: kurs

Dlatego w dzisiejszym wpisie chciałbym się zapytać Was. Czy bylibyście chętni na praktyczny kurs z excela w finansach. (zaznaczam: praktyczny. Bo przekażę Wam wiedzę, którą używam na co dzień. Podczas analizy spółek czy analizy makro). Ukierunkowany dla osób zajmujących się lub chcących zająć się (prywatnie lub w pracy) sprawozdaniami finansowymi i danymi makro ekonomicznymi. Posiadam już swoją wizję jak miałby ten kurs wyglądać. Jednakże nie podzielę się z Wami od razu informacjami. Bo chciałbym na początku wysłuchać waszej opinii na ten temat.

Jak się uczyć excela w finansach: konsultacje z Michałem

Każdy z nas potrzebuje dobrego zrozumienia excela. A nie powtarzania bezmyślnie tych samych formułek. Przyda nam się to nie tylko w inwestowaniu. W szczególności przyda nam się to w pracy. Bo praktycznie każda firma wymaga biegłej znajomości excela.

Jak omawiałem zakres, który powinien pojawić się w takim kursie z Michałem to powiedział mi od razu, że będzie moim pierwszym klientem. I jednocześnie zaproponował, że od strony merytorycznej możemy razem nad nim popracować. Zaproponował, że warto pokazać użycie excela w inwestowaniu, analizach makro czy spółek giełdowych.

Jak pierwszy raz szedłem na kurs do Michała (przygotowywałem się do niego prawie rok. To było jeszcze na studiach.) Nigdy bym nie pomyślał, że mogę przekazać jakąś wartościową wiedzę właśnie Michałowi. Jak sami widzicie, warto się edukować i przekazywać wiedzę dalej. Tak żeby w przyszłości każdy z nas mógł wykorzystać dane umiejętności do lepszych zarobków czy to w pracy na etacie, czy prowadząc własną działalność czy też używając excela będąc inwestorem.

Jak się uczyć excela w finansach: nauka poprzez praktykę

Żeby dobrze zrozumieć i „wtłoczyć” sobie w krew daną umiejętność musimy praktykować. Bo uczestnicząc na weekendowych kursach jesteśmy przytłoczeni ogromem materiałów. Zastanówcie się: kto jest w stanie w skupieniu siedzieć przez 8 godzin? W szczególności gdy przekazywany nam jest nowy materiał. Ile z tego zapamiętamy?  Po weekendowym kursie praktycznie zawsze zapominamy i nie chce nam się powtarzać. Dlatego nauka rozciągnięta w czasie podparta solidną praktyką daje najlepsze rezultaty.

Jak się uczyć excela w finansach: dlaczego płatny?

Dlaczego podjąłem decyzję o przygotowaniu kursu? I dlaczego jest płatny? Praktyczna nauka excela w finansach dużo kosztował mnnie zmarnowanego czasu, nerwów i pieniędzy. Bardzo dużo się nauczyłem korzystając ze szkoleń Michała (co też kosztuje) i innych materiałów, które były przydatne do tego kursu (książki, webinary).

Wiem, że to jest mój pierwszy produkt i chciałbym żeby był bardzo dobrej jakości. Dlatego pytam się Was o zdanie i zwracam się z prośbą: co w ogóle o tym myślicie? Traktuje ten produkt jako mój debiut (chciałbym, żeby było jak najwięcej najwartościowszych rzeczy). Dlatego też poprosiłem Michała, żeby nadzorował mój projekt i wspomagał. Bo ma zdecydowanie większe doświadczenie. I w przyszłości będą kolejne wpisy opisujące moje poczynania z tym projektem.

Jak się uczyć excela w finansach: przedsprzedaż

Jeżeli chciałbyś się zapisać na pierwszą edycję kursu. To możesz zapisać się na dedykowaną listę oczekujących, przeznaczoną do tego produktu (osoby zapisane na ten newsletter będą miały zniżkę na pierwszą edycję kursu). Kolejne edycje będą już droższe.

(Uwaga: ten e-mail będzie tylko używany do informacji związanych z kursem. Zero spamu)

(Uwaga: żeby poprawnie zapisać się do listy oczekujących na kurs musisz potwierdzić zapis. Sprawdź folder spam lub inne)

Jak się uczyć excela w finansach: ankieta

Wypełnienie ankiety zajmie Wam maksymalnie kilka chwil bo pytania są w zdecydowanej większości jednokrotnego wyboru. Więc powinno się ją sprawnie wypełniać. Na końcu ankiety (2 od końca pytanie) jest miejsce gdzie możesz napisać mi o swoich indywidualnych potrzebach związanych z tym kursem. Żebym mógł lepiej Cię poznać. A co za tym idzie, stworzyć lepszy kurs.

W ankiecie znajdziesz pytania między innymi o:

 • analizie makro
 • analizie spółek
 • excelu

Link do ankiety kurs excel w finansach

>>> Kliknij Tutaj <<<