Edukacja inwestora, Inwestowanie

Ankieta: jak się uczyć excela w finansach? Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora.

5 marca 2018 • By

Jak się uczyć excela w finansach

Wiedza, czas, pieniądze. To pozwala nam się rozwijać w wolniejszym bądź szybszym tempie. Excel, niby prosty program, który zna każdy. W 95% CV zobaczymy informację o biegłej znajomości excela. A wiadomo jak to później wygląda w praktyce… Większość osób czy to początkujących czy bardziej zaawansowanych zastanawia się: jak się uczyć excela w finansach? Może jakieś szkolenie stacjonarne? Może samodzielna nauka przez internet? A co dokładnie wykonywać? Jakie kompetencje potrzebuję żeby stać się lepszym analitykiem/inwestorem/pracodawcą/pracownikiem?

Dlatego w dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami swoimi przemyśleniami. I pokażę Wam koncepcje produktu, który chcę dla Was przygotować. Mam nadzieję, że wspomożecie mnie swoją opinią w ankiecie:)

Uwaga: Jeżeli jesteś zainteresowany kursem to koniecznie zobacz mój nowy wpis:

> Kurs excel w finansach: zobacz opinie kursantów
i szczegółowy zakres tematyczny oraz przetestuj się z excela! <

Jak się uczyć excela w finansach: moja historia 

Pierwszą styczność z excelem miałem już w szkole średniej. Gdzie nasz prowadzący męczył nas z excela i access’a. Nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, że będziemy potrzebować tych narzędzi w przyszłość. W większości przypadków tłumaczyliśmy się słowami: „Panie, my jesteśmy humaniści. W przyszłości nie będziemy musieli w ogóle liczyć.” Nasz nauczyciel nie odpuszczał, zrobił nam bardzo trudny test. Podczas egzaminu wyłączył dostęp do internetu. Ale… Można było zalogować się na ftp: bo wyłączył tylko dostęp do przeglądarek (a zadania były podobne jak na ćwiczeniach, więc tylko trzeba było podstawić inne liczby). I w taki sposób osoby nieogarniające zdały (w tym ja).

Na studiach nauczyliśmy się podstaw z excela. Prostych formuł zliczających, w jaki sposób wygląda używanie podstawowych znaków mnożenia/dzielenia/potęgowania. Tworzyliśmy podstawowe wykresy i dosyć często używaliśmy funkcji reglinp (prostej funkcji liniowej) i tyle.

Jak się uczyć excela w finansach: przeglądanie ofert pracy

W większości ogłoszeń o pracę znajduje się informacja o tym, że wymagana jest biegła znajomość excela lub w zaawansowanym stopniu. A co to dokładnie oznacza? Z pewnością powinniśmy umieć:

  1. tabele przestawne
  2. funkcje logiczne
  3. funkcje agregujące
  4. tworzenie zaawansowanych wykresów
  5. VBA

Tylko pojawia się problem. Wyżej wymienione kompetencje są bardzo rozległe. W internecie znajdziemy mnóstwo darmowych filmików. Gdzie w większości przykłady tworzone są na abstrakcyjnych danych, nie związanych z naszymi potrzebami. A jeżeli chodzi o VBA to już totalnie inna para kaloszy. Pierwsze lekcje VBA polegają na tworzeniu: „hello world” i tyle. Ewentualnie nauka jakiś prostych znaków. A to dopiero początek bardzo rozbudowanej drogi…

To jest wpis w ramach cyklu edukacyjnego:

Dlaczego w Polsce mało zarabiamy:
„Pierwsze kroki Janusza Biznesu”

  1. Dzięki temu cyklowi edukacyjnemu odpowiemy Wam na pytanie: co zrobić aby miliony osób w Polsce zarabiały kilkanaście tysięcy miesięcznie? Cykl analiz składa się z jedenastu obszarów tematycznych, które są przede wszystkim praktyczne! Między innymi w tym celu opisujemy praktyczne case study dotyczące życia i dylematów przedsiębiorcy w Polsce
  2. Cel: Przychody 200 tysięcy złotych. Krok po kroku opisujemy/analizujemy przygotowanie, marketing i sprzedaż pierwszego produktu Bartka: Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora.
  3. Grupa na Facebooku dotycząca inicjatywy „Pierwsze kroki Janusza Biznesu: KLIKNIJ TUTAJ”. Jest to grupa stworzona tylko i wyłącznie dla tej inicjatywy: gorąco zachęcam do dołączenia bo naprawdę warto!

Kliknij w strzałkę, czyli „v” przy każdej cyfrze, aby rozwinąć listę szczegółowych analiz na dany temat:

1. Know how: dlaczego w Polsce mało zarabiamy

  1. Dlaczego w Polsce mało zarabiamy? Cykl edukacyjny „Pierwsze kroki Janusza Biznesu” (Michalstopka.pl)
  2. Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: państwo zabiera ponad 40% wynagrodzenia (!) Pobierz kalkulator excel i sam policz swoją daninę (Michalstopka.pl)
  3. Dlaczego w Polsce mało płaci się pracownikom? Skąd w ogóle biorą się wynagrodzenia w firmie? Case study Warsztat Analityka
  4. Dlaczego tak mało zarabia się w polskich firmach? Case study: Przychody, capex, zadłużenie i wynagrodzenia w spółce giełdowej Forte
  5. Przychody i koszty państwa. Populizm zero podatków a populizm opodatkujmy wszystko co się tylko rusza
  6. Wolność finansowa: Emigracja? Giełda? Etat? Własny biznes? (Michalstopka.pl)
  7. Pomysł na biznes wart jest 1 zł + VAT. Jak nie zostać Januszem Biznesu.
  8. Co krok po kroku zrobić aby miliony osób w Polsce zarabiało kilkanaście tysięcy miesięcznie

2. Najważniejsi są ludzie! Biznes Janusza w zderzeniu z wiecznym rynkiem pracownika

  1. Moja prognoza: wieczny rynek pracownika. Bezrobocie GUS 5%: czekałem na ten wpis 10 lat!
  2. Akcje dla pracowników jako kluczowa przewaga konkurencyjna Janusza: case study Google

3. Jak się uczyć/jak budować kompetencje w inwestowaniu, w biznesie lub w pracy

4. Know how: jak Janusz Biznesu może finansować rozwój firmy

  1. Finansowanie dłużne: kredyty + obligacje korporacyjne
  2. Seed, Business angels, Venture capital, Private equity
  3. Środki z UE: jak praktycznie pozyskać + Szanse i ryzyka z tym związane
  4. New Connect + GPW

5. Know how: marketing Janusza Biznesu

  1. Wiedza o kreowaniu marki danego produktu/biznesu
  2. Jak maksymalizować działania marketingowe

6. Dlaczego biznes odnosi sukces/ponosi porażkę: czego Janusz nie wie

7. Cel 200 tysięcy: etap pierwszy. Jak zbadaliśmy czy w ogóle tworzyć kurs excel w finansach?

  1. Godziny rozmów o kursie excel w finansach. Pierwszy produkt: masa niewiadomych. Decyzja o ankiecie (WarsztatAnalityka.pl)
  2. Kurs ankieta pierwsza/testowa: Ankieta: jak się uczyć excela w finansach? Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. <— jesteś tutaj (WarsztatAnalityka.pl)
  3. Kurs ankieta druga/docelowa na blogu michalstopka.pl Excel w pracy i inwestowaniu. Ankieta kurs excel w finansach (Michalstopka.pl)
  4. Szkolenie Excel Finanse: robić albo nie robić? Kolejne dylematy Janusza Biznesu (WarsztatAnalityka.pl)
  5. Ponad 200 osób chętnych na kurs excel! Analiza ankiety excel cz.1: czytelnicy (nie)pomogli (WarsztatAnalityka.pl)
  6. 40 tysięcy przychodu z kursu excel w finansach! Ponad 200 osób chętnych! Jaka potencjalna cena kursu (Michalstopka.pl)
  7. Wykresy przestawne w praktyce: analiza ankiety kurs excel część 3 (WarsztatAnalityka.pl)

8. Cel 200 tysięcy: etap drugi: 4 tysiące zarobku dla Bartka w 9 minut i pierwszych dwudziestu klientów! Jak sprzedaliśmy kurs excel w finansach nie mając go jeszcze w ogóle opracowanego? <<<— jesteś tutaj: rozwiń

9. Cel 200 tysięcy: etap trzeci: Jak opracowaliśmy kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora?

  1. Opracowanie kursu excel w wersji Beta z 20 kursantami

10. Cel 200 tysięcy: etap czwarty: Jak maksymalizujemy sprzedaż kursu finanse w excelu?

  1. Rozwiązanie problemów technologicznych związanych ze sprzedażą kursu
  2. Oficjalna premiera przedsprzedaży kursu dla osób zapisanych  na dedykowany newsletter
  3. Płatna reklama Facebook
  4. Płatna reklama Google
  5. Wykorzystanie niestandardowych form płatnej reklamy

11. Ile przychodu wygenerował pierwszy produkt Bartka? Jak przeprowadziliśmy marketing i sprzedaż?

  1. Sukces czy porażka?

Jak się uczyć excela w finansach: niby wiem, ale w praktyce…

Zanim zacząłem współpracę z Michałem, wydawało mi się, że ogarniam excela na zadowalającym poziomie. Patrząc na swoich rówieśników myślałem, że jest całkiem ok. Do momentu gdy dostałem pierwsze zadanie od Michała. Miałem zrobić kilka analiz i pojawił się problem. Przykładowo: „ściągnij dane o inflacji, ropie, dane ze sprawozdania spółki finansowej XYZ. Następnie zobacz co Ci wychodzi.”

I wtedy zaczęła się prawdziwa praktyka. Przeszukałem cały internet, skąd wziąć dane? Przepisywać sprawozdanie finansowe? A może gdzieś jest darmowy serwis z danymi? Czy moje dane są poprawne? Następnie trzeba było znaleźć dane o ropie. Jakiej ropie? Jakie mam znaleźć dynamiki. Tutaj mam dane kwartalne a tutaj miesięczne. Jak mam je przekształcić?

Straciłem masę czasu na szukanie odpowiedzi. Przeszukiwanie internetu, wprowadzenie nowych trików do analizy danych. A następnie ustawienie ich w takim układzie, żeby odpowiadały potrzebom konkretnej analizy.

Dlaczego opisuję Wam moją historię? Bo chciałbym Wam pokazać fakt, że tworzenie własnych analiz to nie jest 5 minut. Nikt nie siedzi nad tym kilka chwil i magicznie nie wyrzuca z siebie tworu (dzieje się tak przeważnie jak jesteśmy profesjonalistami z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem). To była jest i będzie ciężka praca (w szczególności na początku naszej drogi). Może nie jest to kopanie łopatą w dole. Ale wymaga masy poświęconego czasu i straconych nerwów na szukanie odpowiedzi.

Jak się uczyć excela w finansach: czas czas czas

Po wielu rozmowach z Michałem na temat tego jak przeprowadza szkolenia doszedłem do wniosku, że podczas procesu nauki najważniejszy jest:

  1. Upływ czasu (musimy powtarzać daną czynność na praktycznych przykładach, tak żeby pozostała w naszym umyśle)
  2. Rozłożenie kursu na dłuższy okres (po tygodniowych kursach przeważnie zapominamy i potem ciężko nam się zmotywować na ponowne starania)
  3. Praktyczne zadania (większość kursów w necie mamy na przypadkowych danych. W przeważającej ilości przypadków ciężko jest zastosować podane informacje w praktyce, co wiąże się ze sporym stresem)
  4. Odpowiedzialność (czyli co dokładnie? Możliwość sprawdzenia siebie nad konkretnymi zadaniami. Wykonanie ich a następnie odesłanie do osoby, która nas sprawdzi. Bo w większości przypadków olewamy sprawę bo nie ciąży na nas żadna odpowiedzialność.)

Jak się uczyć excela w finansach: kurs

Dlatego w dzisiejszym wpisie chciałbym się zapytać Was. Czy bylibyście chętni na praktyczny kurs z excela w finansach. (zaznaczam: praktyczny. Bo przekażę Wam wiedzę, którą używam na co dzień. Podczas analizy spółek czy analizy makro). Ukierunkowany dla osób zajmujących się lub chcących zająć się (prywatnie lub w pracy) sprawozdaniami finansowymi i danymi makro ekonomicznymi. Posiadam już swoją wizję jak miałby ten kurs wyglądać. Jednakże nie podzielę się z Wami od razu informacjami. Bo chciałbym na początku wysłuchać waszej opinii na ten temat.

Jak się uczyć excela w finansach: konsultacje z Michałem

Każdy z nas potrzebuje dobrego zrozumienia excela. A nie powtarzania bezmyślnie tych samych formułek. Przyda nam się to nie tylko w inwestowaniu. W szczególności przyda nam się to w pracy. Bo praktycznie każda firma wymaga biegłej znajomości excela.

Jak omawiałem zakres, który powinien pojawić się w takim kursie z Michałem to powiedział mi od razu, że będzie moim pierwszym klientem. I jednocześnie zaproponował, że od strony merytorycznej możemy razem nad nim popracować. Zaproponował, że warto pokazać użycie excela w inwestowaniu, analizach makro czy spółek giełdowych.

Jak pierwszy raz szedłem na kurs do Michała (przygotowywałem się do niego prawie rok. To było jeszcze na studiach.) Nigdy bym nie pomyślał, że mogę przekazać jakąś wartościową wiedzę właśnie Michałowi. Jak sami widzicie, warto się edukować i przekazywać wiedzę dalej. Tak żeby w przyszłości każdy z nas mógł wykorzystać dane umiejętności do lepszych zarobków czy to w pracy na etacie, czy prowadząc własną działalność czy też używając excela będąc inwestorem.

Jak się uczyć excela w finansach: nauka poprzez praktykę

Żeby dobrze zrozumieć i „wtłoczyć” sobie w krew daną umiejętność musimy praktykować. Bo uczestnicząc na weekendowych kursach jesteśmy przytłoczeni ogromem materiałów. Zastanówcie się: kto jest w stanie w skupieniu siedzieć przez 8 godzin? W szczególności gdy przekazywany nam jest nowy materiał. Ile z tego zapamiętamy?  Po weekendowym kursie praktycznie zawsze zapominamy i nie chce nam się powtarzać. Dlatego nauka rozciągnięta w czasie podparta solidną praktyką daje najlepsze rezultaty.

Jak się uczyć excela w finansach: dlaczego płatny?

Dlaczego podjąłem decyzję o przygotowaniu kursu? I dlaczego jest płatny? Praktyczna nauka excela w finansach dużo kosztował mnnie zmarnowanego czasu, nerwów i pieniędzy. Bardzo dużo się nauczyłem korzystając ze szkoleń Michała (co też kosztuje) i innych materiałów, które były przydatne do tego kursu (książki, webinary).

Wiem, że to jest mój pierwszy produkt i chciałbym żeby był bardzo dobrej jakości. Dlatego pytam się Was o zdanie i zwracam się z prośbą: co w ogóle o tym myślicie? Traktuje ten produkt jako mój debiut (chciałbym, żeby było jak najwięcej najwartościowszych rzeczy). Dlatego też poprosiłem Michała, żeby nadzorował mój projekt i wspomagał. Bo ma zdecydowanie większe doświadczenie. I w przyszłości będą kolejne wpisy opisujące moje poczynania z tym projektem.

Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. Zapisy na edycję 2019:

Wszystkie informacje na temat kursu przeczytacie w analizie tutaj:  Kurs excel w finansach: zobacz opinie kursantów i szczegółowy zakres tematyczny oraz przetestuj się z excela!  Zapisy na przedsprzedaż 2018 zostały zamknięte ale możesz zapisać się na dedykowaną listę  osób oczekujących na edycję 2019:

(Uwaga: ten e-mail będzie tylko używany do informacji związanych z kursem. Zero spamu)

(Uwaga: żeby poprawnie zapisać się do listy oczekujących na kurs musisz potwierdzić zapis. Sprawdź folder spam lub inne)

Jak się uczyć excela w finansach: ankieta

Wypełnienie ankiety zajmie Wam maksymalnie kilka chwil bo pytania są w zdecydowanej większości jednokrotnego wyboru. Więc powinno się ją sprawnie wypełniać. Na końcu ankiety (2 od końca pytanie) jest miejsce gdzie możesz napisać mi o swoich indywidualnych potrzebach związanych z tym kursem. Żebym mógł lepiej Cię poznać. A co za tym idzie, stworzyć lepszy kurs.

W ankiecie znajdziesz pytania między innymi o:

    • analizie makro
    • analizie spółek
  • excelu

Link do ankiety kurs excel w finansach

>>> Kliknij Tutaj <<<

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS