Obsługa wordpress, Podstawy Wordpress, Tworzenie wordpressa

Jak stworzyć wpisy plus kategorie w WordPress

19 grudnia 2016 • By

Jak stworzyć wpisy plus kategorie w Wordpress

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją cyklu edukacyjnego „Jak stworzyć bloga lub stronę www w WordPress”Po utworzeniu naszych nowych stron plus menu głównego. Warto się zastanowić jak stworzyć wpisy plus kategorie w WordPress. Stworzenie osobnej kategorii dla różnych wpisów pozwoli nam utrzymać porządek w naszych wpisach. Z uwagi na fakt, że w przyszłości będziemy mieli wpisów coraz więcej.

Jest to piąty wpis z cyklu edukacyjnego „Jak stworzyć stronę w WordPress”. Składa on się z następujących artykułów: 

  1. Jak założyć bloga 
  2. Jak zainstalować WordPress
  3. Szablon w WordPress darmowy czy płatny?
  4. Jak stworzyć menu i strony w WordPress
  5. Jak stworzyć wpisy i kategorie w WordPress<— jesteś tutaj
  6. Widgety w WordPress
  7. Przydatne ustawienia w WordPress
  8. Przydatne wtyczki w WordPress
  9. Przydatne narzędzia dla blogera

Jak stworzyć wpisy plus kategorie w Wordpress: wygląd strony z wpisami

Wpisy będą naszym niezbędnym narzędziem podczas blogowania. Za każdym razem kiedy będziemy chcieli dodać nowy artykuł to będziemy musieli utworzyć nowy wpis. Poniżej umieszczam grafikę z panelem WordPress w którym możemy dodać nasz nowy wpis. Zaznaczonych zostało 7 głównych elementów plus wyjaśnienie poniżej (czerwone strzałki/ramki z cyframi na grafice poniżej):

  1. Wprowadzamy nazwę naszego wpisu
  2. Tutaj możemy dodać tekst, obrazki, muzykę inne interesujące nas dodatki
  3. Opcja pozwalająca nam dodać obrazek wyróżniający, która pojawia się na początku naszego wpisu
  4. Za pomocą opcji „wizualny” widzimy tekst w zwykłej postaci. Przełączając opcje na „tekstowy” widzimy język HTML, możemy w nim zmieniać zdecydowanie więcej. Chociaż polecam go jedynie osobom mającym podstawową wiedzę z tego zakresu.
  5. Jest kilka opcji znajdujących się w ramce numer pięć, omówię sześć z nich.
    5.1 Zapisz szkic– pozwala nam zapisać naszą stronę w panelu, nie będzie ona publikowana. Mamy możliwość powrotu do niej w przyszłości w celu uzupełnienia brakujących rzeczy. Następnie będziemy mogli dokonać naszej publikacji.
    5.2 Podejrzyj– bardzo dobra opcja służąca do podglądu na żywo naszej strony przed publikacją.
    5.3 Stan (ikona z kluczykiem) – opcja pozwala nam na zarządzanie wpisem. Mamy trzy możliwości (a) wpis oczekujący na przegląd, b) wpis będący szkicem lub c) wpis opublikowany). Jeżeli po publikacji naszej strony rozmyślilibyśmy się to zawsze możemy za pomocą tej opcji wybrać ponownie opcję szkic.
    5.4 Dostępność – opcja posiada kilka możliwość (publiczne, prywatne, zabezpieczone hasłem)
    5.5 Opublikuj – opcja pozwala nam na publikację natychmiast lub odroczoną w czasie
    5.6 Przycisk opublikuj – po kliknięciu nasza strona z powyżej ustalonymi opcjami zostaje opublikowana
  6. W ramce numer 6 możemy przyporządkować odpowiednią kategorię dla naszego wpisu.
  7. W ramce numer 7 znajdują się dwie opcje:
    7.1 Tagi – pozwalają oddać treść naszego tekstu, co dokładnie się w nim znajduje przykładowo do tego wpisu możemy użyć: (#Wordpress, #dodawanie wpisów WordPress, #obsługa WordPress).
    7.2 Opcje panelu bocznego (z ang. sidebar options) – pozwalają nam dobrać miejsce naszego panelu, czy ma być on z prawej lub lewej strony. Akurat w moim szablonie istnieje jeszcze możliwość wyłączenia panelu bocznego. Jeżeli nie jesteś pewien czym jest dokładnie panel boczny, możesz zerknąć do mojego poprzedniego wpisu o szablonie WordPress.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć w nowym oknie)

dodaj-nowy-wpis-wordpress2

Jak stworzyć wpisy plus kategorie w WordPress: dodawanie kategorii

Dodawanie Kategorii jest bardzo proste. Wystarczy tylko dodać nazwę naszej kategorii. Dodatkowo będziemy musieli zdecydować czy nasza kategoria będzie posiadała kategorię nadrzędną. Poniżej znajduje się grafika przedstawiająca cztery kroki jak dodać naszą nową kategorię:

  1. Wybieramy z menu wpisy: kategorie
  2. Dodajemy naszą nazwę kategorii
  3. Ustalamy nadrzędność kategorii
  4. Ramka numer 4 przedstawia przykładowy zestaw moich kategorii

Jeżeli zastanawiacie się co oznaczają kreski obok nazw kategorii w ramce numer 4  to przedstawiają one nadrzędność nad innymi kategoriami. Możecie zauważyć, że kategoria inwestowanie jest główną kategorią. Pod nią znajduje się kategoria tworzenie WordPress. I jest ona nadrzędną kategorią nad obsługą WordPress. Tworzenie nadrzędnych kategorii do małego bloga jest zbędna ponieważ będziemy mogli z łatwością odnaleźć się w nim. Jednakże gdy planujemy stworzyć zdecydowanie większy projekt, warto wziąć pod uwagę budowę kategorii nadrzędnych nad innymi.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć w nowym oknie)

Kategorie wordpress1

Istnieje jeszcze opcja zmiany domyślnej kategorii wpisów. Znajduje się ona w panelu głównym, musimy kliknąć opcję ustawienia i wybrać zakładkę pisanie. Poniżej macie przykład grafiki, ilustrującej gdzie znajduje się nasza opcja. W ramach potrzebny możemy dostosować swoją domyślną kategorię. Jeżeli postanowimy, że kilkanaście naszych kolejnych postów będzie na przykład o inwestowaniu:

(kliknij w obrazek, aby powiększyć w nowym oknie)

domyslna-kategoria-wpisow

Jak stworzyć wpisy plus kategorie w WordPress: podsumowanie

Tworzenie wpisów i kategorii w WordPress jest bardzo intuicyjne. Większość z was nie powinna mieć problemów z ustaleniem własnych. Należy jednak pamiętać, żeby przed startem naszego projektu. Ustalić dokładnie jakie chcemy mieć kategorie i o czym dokładnie będziemy pisać. Na początku może wydawać się to bardzo trudne, dlatego powinniśmy dać sobie trochę czasu. Wiadomo, że sporo rzeczy może zmienić się z czasem, więc nie przywiązujmy do tego zbyt dużej uwagi.

Mam nadzieje, że pomogłem. Jeżeli nadal masz wątpliwości z wyżej wymienionymi zagadnieniami to daj znać w komentarzu. Postaram się pomóc!

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS