Edukacja inwestora, Inwestowanie, Poznaj sprawozdanie finansowe

Aktywa równe pasywom: czyli dlaczego mamy równowagę bilansową?

2 września 2018 • By

Aktywa równe pasywom: wstęp

Jesteśmy już po wpisach o bilansie, kapitale własnym, aktywach obrotowych, aktywach trwałych oraz zobowiązaniach w spółce. Dzisiaj przyszedł czas na bardzo ważną zasadę w rachunkowości. Czyli, dlaczego powinniśmy mieć aktywa równe pasywom. W artykule opisałem Wam praktyczny przykład na testowym bilansie. Następnie pokazałem, jak to wygląda w spółce akcyjnej. Jest to kolejny wpis obowiązujący każdego inwestora fundamentalnego.

Aktywa równe pasywom: cykl edukacyjny

To jest wpis z cyklu edukacyjnego: poznaj sprawozdanie finansowe od praktycznej strony!

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem kilku cykli edukacyjnych. Między innymi tego. Więcej na temat jego ponad dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/ współodpowiedzialny za wyniki inwestycyjne części portfela ING OFE przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki i demografii: www.michalstopka.pl. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Aktywa równe pasywom: przykład Jana Kowalskiego 

Wyobraźmy sobie taka sytuację, że Jan Kowalski założył biznes i chciałby wprowadzić swój biznes na giełdę. Wtedy przychodzi do niego Michał Iksiński, który chciałby zobaczyć jego sprawozdanie finansowanie. W szczególności chciałby zobaczyć bilans. Poniżej przykładowy schemat:

Panie Kowalski, dlaczego aktywa nie są równe pasywom? Masz Pan 2 314 tys. złotych w pasywach i 1 664 tys. złotych aktywów? Wyciągnąłeś Pan gotówkę z firmy? Masz Pan tyle zaciągniętych kredytów, a tak mało gotówki? A może Pan sprzedajesz innym klientom i nie księgujesz Pan należności? A to przepraszam Panie iksiński, muszę porozmawiać z księgową. Bo coś ewidentnie tutaj nie pasuje!

Jak sami widzicie, gdybyśmy nie mieli zasady równowagi bilansowej mogłoby dochodzić do takich właśnie cudów. Gdy mamy taką zasadę, problem nam znika (przynajmniej w dużej części). Bo nie możemy zaciągnąć ogromnej ilości kredytów i następnie wyciągnąć ich ze spółki. Tylko po drugiej stronie (czyli w aktywach) musi pojawić się konkretna pozycja przykładowo:

  • zaciągnęliśmy kredyt (zobowiązania krótkoterminowe) i po drugiej stronie księgowana jest gotówka (aktywa obrotowe). Oczywiście, w rzeczywistości jest to w różnych konfiguracjach. Zamiast gotówki mogą być np. należności (bo wytworzyliśmy produkt, następnie go sprzedaliśmy i odbiorca jest nam winny gotówkę. Czyli księgujemy należności.)
  • zrobiliśmy emisję akcji (kapitał własny) i po drugiej stronie księgowana jest gotówka (aktywa obrotowe). Albo za tą gotówkę kupiliśmy budynek (rzeczowe aktywa trwałe).

Rozumiecie już dlaczego mamy zasadę równowagi bilansowej? Przyjrzyjmy się jak to wygląda w jednej ze spółek w kolejnym akapicie.

Aktywa równe pasywom: Eurocash

W każdym przedsiębiorstwie sporządzającym bilans, zasada równowagi musi być spełniona. Tak przykładowo wygląda część wykrojona z bilansu spółki Eurocash:

Źródło: sprawozdanie finansowe Eurocash

przyjrzyjmy się jeszcze na przykładzie ze spółki, co zawierają aktywa i pasywa. Poniżej pierwsza grafika obrazująca skład pasywów:

Źródło: sprawozdanie finansowe Eurocash

Szybko możemy policzyć pasywa za 2017 rok:

  • kapitał własny (1 030 005 400)
  • zobowiązania długoterminowe (96 108 526)
  • zobowiązania krótkoterminowe (4 853 808 173)
  • razem pasywa (5 979 922 099)

Zerknijmy sobie teraz na aktywa:

Źródło: sprawozdanie finansowe Eurocash

  • aktywa trwałe (2 526 965 574)
  • aktywa obrotowe (3 452 956 525)
  • aktywa razem (5 979 922 099)

Jak widzicie, wszystko się zgadza. Aktywa równają się pasywom. I wszystkie składowe naszych dwóch głównych pozycji bilansowych zestawione ze sobą dają nam znak równości.

Aktywa równe pasywom: podsumowanie

To tyle w tym wpisie. Chciałem Wam pokazać w jaki sposób zrozumieć zasadę bilansową. Tak żebyście wiedzieli z jakich składowych tworzy się bilans oraz dlaczego aktywa muszą równać się pasywom.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS