Inwestowanie, Poznaj sprawozdanie finansowe

Pierwszy i drugi stopień pokrycia: czyli jak wygląda kondycja finansowa spółki

28 października 2018 • By

Wskaźniki kondycji finansowej spółki

Dzisiaj na warsztat zagościły 2 wskaźniki, sprawdzające długookresową płynność finansową spółki. Dokładnie to zajmiemy się 1 stopniem pokrycia i 2 stopniem pokrycia aktywów trwałych w spółce. Pokażę Wam na przykładzie sprawozdania finansowego w jaki sposób policzyć dane wskaźniki oraz wspomnę o kilku ciekawostkach związanych z daną spółką.

Wskaźniki kondycji finansowej spółki: cykl edukacyjny

To jest wpis z cyklu edukacyjnego: poznaj sprawozdanie finansowe od praktycznej strony!

Przypominam też, że stworzyliśmy z Michałem specjalną grupę na Facebooku. Która jest związana tylko z tym cyklem edukacyjnym. Zachęcam do dołączenia:  „Pierwsze kroki Janusza Biznesu: KLIKNIJ TUTAJ”. I śledzenia moich dalszych poczynań.

Wskaźniki kondycji finansowej spółki: 1 stopień pokrycia

Wskaźniki, które omówimy sobie dzisiaj obrazują nam długoterminową płynność finansową spółki. Dlatego w obu wskaźnikach bierzemy w mianowniku aktywa trwałe, które są zbywalne powyżej 12 miesięcy. Pierwszym wskaźnikiem pokrycia jest wskaźnik pokrycia  1 stopnia. Zgodnie ze wzorem poniżej:

Opracowanie własne na podstawie mfiles

W Encyklopedii mFiles znajdziemy informację o tym w jaki sposób interpretować wskaźnik:

Z punktu widzenia wierzycieli oraz potencjalnych inwestorów wskaźnik pokrycia I stopnia powinien oscylować w okolicach 100%, dzięki czemu firma zapewnia spłatę należności, nawet w razie jej bankructwa. Jednakże jak już wspomniano tak wysoki stopień finansowania aktywów trwałych majątkiem przedsiębiorstwa nie jest możliwy, gdy chce się ono dynamiczne rozwijać. Wskaźnik ten może przybierać wartości mniejsze od 100%, jednak praktyka pokazuje, że nie powinien on spadać poniżej 60%.

Źródło: Mfiles

Zerknijmy sobie na spółkę Amrest, której wskaźnik 1 stopnia pokrycia znajduje się poniżej 60%. Zgodnie z poniższą grafiką:

Źródło: Biznes radar

Standardowo, musimy wziąć pod uwagę dane ze sprawozdania finansowego. Na początku zerknijmy na bilans, a dokładnie na pozycję aktywów trwałych:

Źródło: sprawozdanie finansowe Amrest

Nasze aktywa trwałe wynoszą prawie 3,4 miliarda. Popatrzmy teraz ile wynosi nasz kapitał własny:

Źródło: sprawozdanie finansowe Amrest

Kapitał własny wynosi 1,34 miliarda. Teraz podstawiamy sobie nasze dane do wskaźnika. Czyli 1,345/3,389= 0,396, czyli nasze 39%. Kapitał własny pokrywa w 39% aktywa trwałe w spółce. Zobaczmy teraz na skład kapitału własnego w spółce:

Źródło: sprawozdanie finansowe Amrest

Sporą cześć z rzeczowych aktywów trwałych zajmują budynki plus maszyny i urządzenia. Więc nie znaleźliśmy nic na pierwszy rzut oka, co mogłoby nas niepokoić. A może wartość firmy jest zawyżana? Spójrzmy na notę z aktywów:

Źródło: sprawozdanie finansowe Amrest

Spor tych jednostek. Gdybyśmy chcieli wiedzieć więcej, musielibyśmy zrobić małe dochodzenie po każdej z nich. Odpuszczamy, bo w tym wpisie nie robimy analizy całej spółki.

Po wstępnym sprawdzeniu wskaźnika nic z tego nie wynika. Oczywiście mamy setki jak nie tysiące wskaźników finansowych. Warto każdy poznać chociaż raz i zastanowić się co on przedstawia i dlaczego zestawiamy ze sobą właśnie te dwie pozycje. Zerknijmy sobie co przedstawia 2 stopień pokrycia w kolejnym akapicie.

Wskaźniki kondycji finansowej spółki: 2 stopień pokrycia

Poprzedni wskaźnik obrazował nam pokrycie aktywów trwałych wyłącznie przez kapitał własny. W przypadku wskaźnika obrazującego drugi stopnień pokrycia, mamy dodane zobowiązania długoterminowe. Czyli ile musimy komuś oddać pieniędzy. Zgodnie z poniższym wzorem:

Opracowanie własne na podstawie mfiles

Teraz warto zerknąć na definicję z encyklopedii mfiles:

W celu lepszej oceny stopnia pokrycia stworzono wskaźnik II stopnia, który w żadnej mierze nie powinien spadać poniżej 100%. Świadczyło by to o finansowaniu aktywów trwałych przedsiębiorstwa krótkoterminowym kapitałem obcym co wielokrotnie zwiększyło by ryzyko takiego podmiotu.

Źródło: Mfiles

Pogrubiłem Wam w powyższej definicji informację, że nasz wskaźnik 2 stopnia nie powinien spadać poniżej 100%, czyli 1. Zobaczymy ile wynosi nasz wskaźnik w przypadku spółki Amrest:

Tak wygląda grafika ze sprawozdanie finansowanego dotycząca zobowiązań długoterminowych:

Źródło: sprawozdanie finansowe Amrest

Zobaczcie na dynamikę kredytów i pożyczek długoterminowych. W 2017 mamy 1,8 miliarda  a w 2016 było ponad 1 miliard. Trzeba sobie zerknąć na notę nr. 19, czyli co mamy w środku, poniżej grafika:

Źródło: sprawozdanie finansowe Amrest

Z naszej dodatkowej noty wynika, że spółka wyemitowała obligacje na stały Euribor 6 miesięczny w walucie euro. Teraz wiemy, że spółka  pewnym stopniu wystawiła się na na ryzyko walutowe. Zastanawiacie się skąd ta niemiecka nazwa w obligacjach? W sprawozdaniu znajdziemy wyjaśnienie:

W dniu 7 kwietnia 2017 r. spółka AmRest Holdings SE wyemitowała Schuldscheinedarlehen („SSD”), instrument dłużny pod prawem niemieckim, na łączną kwotę 26 milionów euro. Oprocentowanie SSD jest stałe, a termin zapadalności to 7 kwietnia 2022 r. dla emisji o wartości 17 milionów euro oraz 5 kwietnia 2024 r. dla emisji o wartości 9 milionów euro.

Źródło: sprawozdanie finansowe Amrest

Dodatkowo możemy jeszcze przeczytać, że:

W dniu 3 lipca 2017 r. spółka sfinalizowała drugą emisję instrumentu dłużnego Schuldscheindarlehen („SSD”) i zaciągnęła zobowiązanie na łączną kwotę 75 milionów euro. Oprocentowanie SSD jest stałe dla emisji o wartości 45,5 milionów euro z terminem zapadalności 1 lipca 2022 r. oraz emisji o wartości 20 milionów euro z terminem zapadalności 3 lipca 2024 r. Transza o wartości euro 9,5 milionów euro charakteryzuje się oprocentowaniem zmiennym oraz terminem zapadalności 3 lipca 2024 r.

Źródło: sprawozdanie finansowe Amrest

I na końcu patrzymy na podział pomiędzy długo i krótkoterminowe obligacje i kredyty:

Źródło: sprawozdanie finansowe Amrest

A tak wygląda długoterminowy wykres notowań Amrestu:

Jak sami widzicie, przy jednym prostym wskaźniku mamy sporo roboty. Zerknęliśmy sobie tylko do sprawozdania finansowego i przeczytaliśmy noty. Analiza spółki to nie bułka z masłem. Co nie oznacza, że nie warto próbować własnych sił. Każdy z nas może to robić, w szczególności, że w obecnych czasach mamy dostęp do wiedzy na każdym kroku i to praktycznie za darmo! Korzystajcie z tych przywilejów, bo warto. Nie tylko ze względu na zawodowy interes, ale i osobisty. Przecież każdy z nas pracuje w jakiejś spółce. A warto wiedzieć jak się prezesowi wiedzie, bo jedziemy na tym samym wózku 🙂

Wskaźniki kondycji finansowej spółki: podsumowanie

Dlaczego w ogóle tworzę artykuły o tych wszystkich wskaźnikach? Żeby zachęcić Was do samodzielnej analizy. Jest masa rzeczy w internecie do których możemy sięgnąć a z jakiś powodów tego nie robimy. W szczególności powinniśmy sami udoskonalać swój warsztat poprzez aktywną pracę. Zrobimy sobie taką krótką lekcję dla jednego wskaźnika raz na jakiś czas. Następnie powtórzymy naszą wiedzę i bezboleśnie zdobędziemy dodatkowe kompetencje. Tylko musimy wykonać nasze zadanie. Otworzyć sprawozdanie, poszukać wzorów do wskaźników, pogłówkować na różnych przykładach co poeta miał na myśli. W ten sposób zbudujemy solidne kompetencje, które pozwolą nam wejść na wyższy poziom na drodze inwestora.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS