Wskaźniki płynności w spółce: gotówkowa, szybka i bieżąca
28 października 2018 • By Bartek StempelWskaźniki płynności w spółce: jeden idealny wskaźnik
Do czego w ogóle potrzebne są nam wskaźniki płynności w spółce? Dlaczego wyróżniłem w tym artykule, aż trzy? Nie ma jednego uniwersalnego wskaźnika, który zobrazuje nam jak wygląda płynność w spółce. Niestety, im bardziej mamy rozbudowane zadanie, tym bardziej musimy zagłębić się w analizę. W naszym przypadku musimy poznać dobrze sprawozdanie finansowe, żeby poznać pełen obraz spółki. Zacznijmy na początku od wskaźnika płynności gotówkowej w pierwszym akapicie.
Wskaźniki płynności w spółce: cykl edukacyjny
To jest wpis z cyklu edukacyjnego: poznaj sprawozdanie finansowe od praktycznej strony!
Poniżej spis kolejnych artykułów, które zostaną przygotowane podczas tego cyklu (niektóre zostały powtórzone ze spisu znajdującego się powyżej. Chciałbym, żeby były wyszczególnione, bo są one częścią całości):
-
- Bilans: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Aktywa równe pasywom: czyli dlaczego mamy równowagę bilansową?
- Zobowiązania w spółce: czyli skąd mamy kapitał i za ile?
- Aktywa trwałe w spółce: czyli co mamy powyżej roku i jak to odczytać?
- Aktywa obrotowe w spółce: czyli co mamy poniżej roku i jak to odczytać?
- ROE: czyli zwrot z kapitału własnego spółki.
- ROA: czyli zwrot z aktywów.
- Kapitał własny w spółce akcyjnej: praktyczne przykłady ze spółek
- Bilans: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
Przypominam też, że stworzyliśmy z Michałem specjalną grupę na Facebooku. Która jest związana tylko z tym cyklem edukacyjnym. Zachęcam do dołączenia: „Pierwsze kroki Janusza Biznesu: KLIKNIJ TUTAJ”. I śledzenia moich dalszych poczynań.
Wskaźniki płynności w spółce: gotówkowy
Chcemy przyjrzeć się wskaźnikowi płynności gotówkowej w spółce. Obrazuje nam w jakim stopniu będziemy mogli spłacić zobowiązania krótkoterminowe natychmiast. I otrzymujemy taki wzór:
Opracowanie własne na podstawie Wikipedia i ustawa o rachunkowości
Następnie zerkamy do bilansu w celu odnalezienia pozycji: inwestycje krótkoterminowe. Poniżej grafika:
Źródło: sprawozdanie finansowe Amrest
Niestety nie jesteśmy w stanie odnaleźć naszej informacji o inwestycjach krótkoterminowych. Może coś pominęliśmy. Zerknijmy sobie do ustawy o rachunkowości. Tam z pewnością znajdziemy odpowiedź. Mamy informację o zakresie informacji, jakie mają być wykazywane w sprawozdaniu finansowym, spójrzcie na grafikę poniżej:
III. Inwestycje krótkoterminowe
1. Krótkoterminowe aktywa finansowe
a) w jednostkach powiązanych
– udziały lub akcje
– inne papiery wartościowe
– udzielone pożyczki
– inne krótkoterminowe aktywa finansowe
b) w pozostałych jednostkach
– udziały lub akcje
– inne papiery wartościowe
– udzielone pożyczki
– inne krótkoterminowe aktywa finansowe
c) środki pieniężne i inne aktywa pieniężne
– środki pieniężne w kasie i na rachunkach
– inne środki pieniężne
– inne aktywa pieniężne
Źródło: ustawa o rachunkowości
Mamy wypisane dokładnie co kryje się pod pozycją inwestycji krótkoterminowych. W zakresie znajdziemy przede wszystkim:
- środki pieniężny,
- udziały lub akcje,
- inne krótkoterminowe aktywa finansowe.
Czyli są to nasze aktywa, które jesteśmy w stanie zbyć praktycznie natychmiastowo (różnie to bywa z udziałami i np. akcji na niepłynnym rynku). W ogóle dlaczego wskaźnik pokazuje nam co innego a co innego znajdziemy w sprawozdaniu finansowym? Prawdopodobnie taka sytuacja występuje z uwagi na fakt, że większość sprawozdań spółek giełdowych sporządzana jest na podstawie międzynarodowych standardów rachunkowości. A podane wzory zostały przygotowane w oparciu o ustawę o rachunkowości, czyli nasze polskie standardy rachunkowości. Drugim sposobem w jaki możemy zapisać wzór wygląda następująco:
Opracowanie własne na podstawie Wikipedia i ustawa o rachunkowości
Jak już wiemy, jak wyglądają wzory, teraz musimy znaleźć sobie nasze zobowiązania krótkoterminowe w pasywach. Poniżej grafika:
Źródło: sprawozdanie finansowe Amrest
Zebraliśmy potrzebne dane, możemy policzyć sobie nasz wskaźnik płynności gotówkowej:
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty: 548 248
- zobowiązania krótkoterminowe 963 682
- wskaźnik płynności gotówkowej: 56,89%
Gdyby spółka musiała na daną chwilę spłacić swoje zobowiązania krótkoterminowe to mogłaby to zrobić w 56%. Czy to dobrze/źle? Jak to zawsze bywa, to zależy. Przejdźmy teraz do wskaźnika obrazującego nam płynność szybką.
Wskaźniki płynności w spółce: szybki
W poprzednim akapicie omówiliśmy sobie wskaźnik obrazujący w jakim stopniu spółka będzie w stanie natychmiastowo pokryć swoje zobowiązania krótkoterminowe. Teraz zerkniemy sobie w jakim stopniu spółka będzie w stanie spłacić swoje zobowiązania bardzo szybko. Dlaczego bardzo szybko? Bo na płatność wynikającą z posiadania niektórych aktywów będzie musiała trochę poczekać (do roku). Popatrzcie na wzór:
Opracowanie własne na podstawie finansopedia
A teraz zerknijmy na aktywa krótkoterminowe spółki:
Źródło: Sprawozdanie finansowe Eurocash
Co nam pozostało w aktywach obrotowych po odjęciu zapasów i krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych?
- należności z tytułu dostaw i usług
- należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego
- pozostałe należności krótkoterminowe
- pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty
W przypadku spółki zajmującej się handlem, u nas jest to Eurocash. Mamy sporą pozycję w aktywach krótkoterminowych, która nie została wyrzucona ze wskaźnika, czyli należności z tytułu dostaw i usług. Popatrzmy na grafikę poniżej:
Źródło: Sprawozdanie finansowe Eurocash
W należnościach z tytułu dostaw i usług mamy sprzedaż kredytową, która odracza termin płatności na około 60 dni. Dlatego na gotówkę będziemy musieli trochę poczekać. Dlatego ten wskaźnik różni się od wskaźnika płynności gotówkowej. Tym, że zawiera w sobie pozycje, które nie jesteśmy w stanie spieniężyć od razu. Tylko po kilku miesiącach. Policzmy sobie nasz wskaźnik dla spółki Eurocash:
- aktywa obrotowe: 3 452 956 525
- zapasy: -1 320 254 214
- krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe: -42 168 063
- zobowiązania krótkoterminowe: /4 853 808 173
- wskaźnik płynności szybkiej: 43,06%/0,4306
Poniżej jeszcze grafika z zobowiązaniami:
Źródło: Sprawozdanie finansowe Eurocash
Czy nasz wskaźnik pokazuje czy w spółce jest dobrze, czy źle? Jak przeczytamy sobie informacje wyjaśniające jak odczytywać ten wskaźnik, to możemy uważać, że coś jest nie tak. Zgodnie z poniższym cytatem:
Za wzorcową wartość wskaźnika Quick Ratio uważa się poziom 1. W tym przypadku przedsiębiorstwo jest w stanie pokryć wszystkie swoje zobowiązania przy pomocy płynnych aktywów finansowych. W praktyce poziom 1 jest rzadko spotykany, dlatego za satysfakcjonujący uważa się poziom od 1 do 1,2.
Źródło: finansopedia
Zanim podejmiemy decyzję, warto zerknąć sobie na odczyt wskaźnika z branży. Zgodnie z poniższą grafiką:
Źródło: biznesradar
Średnia dla sektora to 0,43 więc nasz wskaźnik dla spółki jest zgodny ze średnią rynkową. Dlatego podczas naszej analizy warto obserwować co dzieje się na całym rynku. Nie kierować się tylko sztywnymi zasadami z podręcznika. Zerknijmy na ostatni wskaźnik w kolejnym akapicie.
Wskaźniki płynności w spółce: bieżący
Wskaźnik płynności bieżącej obrazuje czy spółka jest w stanie regulować swoje zobowiązania krótkoterminowe. W przypadku gdy wartość wskaźnika wynosi 1 to spółka jest w stanie pokryć swoimi aktywami obrotowymi zobowiązania krótkoterminowe. W przypadku gdy mamy poniżej 1, to mogą pojawić się problemy finansowe związane z terminowym regulowaniem zobowiązań. Nasz wzór przedstawia się następująco:
Dla spółki Eurocash płynność bieżąca wynosi (bierzemy informacje z grafik z poprzednik akapitów):
- aktywa obrotowe: 3 452 956 525
- zobowiązania krótkoterminowe:4 853 808 173
- płynność bieżąca: 71%
Dla spółki Amrest z pierwszego przykładu
- aktywa obrotowe: 929 625
- zobowiązania krótkoterminowe: 963 682
- płynność bieżąca: 96%
A tak wyglądają wskaźniki dla branży handlu detalicznego:
Dla hoteli i restauracji:
Wskaźniki płynności w spółce: podsumowanie
Dlaczego w ogóle tworzę artykuły o tych wszystkich wskaźnikach? Żeby zachęcić Was do samodzielnej analizy. Jest masa rzeczy w internecie do których możemy sięgnąć a z jakiś powodów tego nie robimy. W szczególności powinniśmy sami udoskonalać swój warsztat poprzez aktywną pracę. Zrobimy sobie taką krótką lekcję dla jednego wskaźnika raz na jakiś czas. Następnie powtórzymy naszą wiedzę i bezboleśnie zdobędziemy dodatkowe kompetencje. Tylko musimy wykonać nasze zadanie. Otworzyć sprawozdanie, poszukać wzorów do wskaźników, pogłówkować na różnych przykładach co poeta miał na myśli. W ten sposób zbudujemy solidne kompetencje, które pozwolą nam wejść na wyższy poziom na drodze inwestora.
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS