Droga inwestora, Inwestowanie, Poznaj sprawozdanie finansowe

Poznaj sprawozdanie finansowe od praktycznej strony!

5 sierpnia 2018 • By

Poznaj sprawozdanie finansowe: wstęp

Wałkujemy kolejny raz temat sprawozdań finansowych z bardzo prostej przyczyny: jeżeli będziemy o nich ciągle pisać, spopularyzujemy wiedzę na ich temat, zarazimy coraz więcej osób i będziemy świadomymi inwestorami. Dzięki temu jakość podmiotów rynkowych powinna być zdecydowanie lepsza. Szachraje nie będą w stanie sprzedawać nam gruszek na wierzbie (z pewnością znajdą się jakieś asy, którym uda się tego dokonać, ale będzie ich zdecydowanie mniej), będziemy bardziej wyedukowani i uważni, co w przyszłości przełoży się na wzrost rynku kapitałowego. To, czy stanie się tak dzięki inwestowaniu na GPW, Venture Capital czy start-upom, nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Moim zdaniem idziemy w dobrą stronę. Kapitał na rynku zawsze będzie potrzebny, a rozwój kosztuje.

Poznaj sprawozdanie finansowe: tytuł cyklu

Zanim przejdziemy do konkretów, chciałbym, żebyście zapoznali się z tytułem naszego cyklu edukacyjnego.

Tytuł cyklu: Poznaj sprawozdanie finansowe od praktycznej strony! (Sprawozdania finansowe spółki akcyjnej w praktyce) Wiedza dla początkujących i średnio-zaawansowanych inwestorów, przedsiębiorców i pasjonatów finansów.

W ramach współpracy z Michałem przygotowałem dla Was cykl edukacyjny „Droga inwestora”. Był to pierwszy ważny krok do zgłębienia W ramach tego cyklu edukacyjnego zrobiliśmy pierwszy ważny krok do zgłębienia tematyki sprawozdań finansowych spółki giełdowej. Poniżej znajdziecie listę opracowanych zagadnień:

Można powiedzieć, że powyższe artykuły to swego rodzaju fundamenty, dzięki którym zrozumiemy podstawowe elementy sprawozdania finansowego. Jako inwestorzy powinniśmy poznać je, aby móc przejść dalej do bardziej szczegółowych kwestii. Tak naprawdę prawdziwa zabawa z inwestowaniem zaczyna się w momencie, gdy poznamy właśnie szczegóły – w innym wypadku jest to prosu patrzenie się w cyferki i wmawianie sobie, że coś wiemy. Wyobraźmy sobie, że ktoś zapyta nas na przykład, dlaczego aktywa muszą równać się pasywom. Co odpowiadamy? „Daj spokój, to musi wiedzieć księgowa”. Czym różni się kapitał własny od wartości księgowej? „Niby po co mi to?”. Wszyscy mówią, że, kiedy mamy tanie P/E, trzeba kupować. No dobrze, ale dlaczego P/E jest tanie? A może na tle rynku jest jednak drogie? Bez dobrej znajomości sprawozdań finansowych nie będziemy w stanie odpowiedzieć na te pytania (zgoda, wskaźniki są publikowane w różnych serwisach, ale czy wiemy, w jaki sposób są liczone?). Najpierw musimy zgłębić dany temat. Zastanowić się, dlaczego dany wskaźnik jest tak popularny. Nie ma drogi na skróty.

Poznaj sprawozdanie finansowe: kontynuacja drogi inwestora

Droga inwestora to maraton, a nie sprint. Przypomnijmy sobie na początku co zawarłem w poprzednim tekście:

Nauka inwestowania nie może być kilkudniową przygodą. Inwestowanie dotyczy nas w każdej gałęzi Naszego życia. Codziennie śledzimy informacje gospodarcze z kraju. Wiele osób z nas posiada kredyty, obserwuje co dzieje się ze stopą procentową. A co za tym idzie, z ich wartością raty kredytowej. Słyszymy że bezrobocie rośnie albo spada, że jest rynek pracodawcy lub pracownika. Nasze życie będzie obracało się w temacie finansów na każdym możliwym kroku, dlatego droga do mistrzostwa przebiegnie nam bardzo szybko. Nawet nie dostrzeżemy kiedy ten czas tak szybko minął.

Zacznę od tego zwrotu „nauka inwestowania nie może być kilkudniową przygodą”. Wiecie, kiedy powstał wpis o drodze inwestora? Prawie dwa lata temu! Obok skopiowałem informację o dacie publikacji: opublikowano: 22 Lis 2016 o 15:35. Nawet nie wiem, kiedy ten czas minął. Teraz mogę pójść o krok dalej. Przygotowałem bardziej szczegółowe artykuły, bo uważam, że mogę Wam przekazać wiedzę w interesujący sposób. Gdybym zrobił to dwa lata temu, byłoby to po prostu przepisywanie wskaźników z internetu, a większość z Was zasnęłaby podczas czytania. Dzisiaj wiem, że jestem w stanie Was zainteresować. Zbudowaliśmy już sporą grupę zainteresowanych finansami. Ciągle się rozwijamy i zbieramy nowe doświadczenia. Efektem tego jest na przykład powstanie praktycznego kursu „Excel w finansach”.

Poniżej spis kolejnych artykułów, które zostaną przygotowane podczas tego cyklu (niektóre zostały powtórzone ze spisu znajdującego się powyżej; zależy mi na tym, żeby były wyszczególnione, bo są częścią całości):

      1. Bilans: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
        1. Aktywa równe pasywom: czyli dlaczego mamy równowagę bilansową?
        2. Zobowiązania w spółce: czyli skąd mamy kapitał i za ile?
        3. Aktywa trwałe w spółce: czyli co mamy powyżej roku i jak to odczytać?
        4. Aktywa obrotowe w spółce: czyli co mamy poniżej roku i jak to odczytać?
        5. ROE: czyli zwrot z kapitału własnego spółki.
        6. ROA: czyli zwrot z aktywów.
        7. Kapitał własny w spółce akcyjnej: praktyczne przykłady ze spółek
    1. Rachunek zysków i strat: praktyczne spojrzenie na spółkę akcyjną
      1. Jak zrozumieć czym jest EBIT? Informacje krok po kroku.
      2. EBITDA
      3. Marża odsetkowa netto
      4. P/E
      5. P/BV
      6. Wskaźniki płynności
      7. Pierwszy i drugi stopień pokrycia: czyli jak wygląda kondycja finansowa spółki
    2. CashFlow: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową 
      1. Amortyzacja w spółce giełdowej

Poznaj sprawozdanie finansowe: podsumowanie

To tyle na dzisiaj. A już niebawem zaczną pojawiać się pierwsze artykuły z naszej nowej serii.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS