Profesjonalista na giełdzie: od czego zacząć?
Z pewnością dobrze wiecie, że perspektywa patrzena na różne rzeczy w życiu ma znaczenie. Wielu z nas zastanawiało się jak patrzy na różne sprawy profesjonalista na giełdzie i jak widzi je osoba osoba początkująca. Dlatego stworzyliśmy wspólnie z Michałem dwa atykuły do Equity Magazine o których piszę na końcu artykułu. Poniżej dodatkowo przedstawiam Wam jak przebiegały moje początki poszukiwania doświadczenia.
Profesjonalista na giełdzie: lista
Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.
Jak zbudować oszczędności na emeryturę
Sprawozdania spółki akcyjnej
- Bilans: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Rachunek zysków i strat: praktyczne spojrzenie na spółkę akcyjną
- CashFlow: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Zestawienie zmian w kapitale własnym: przykłady ze spółek
- Kapitał własny w spółce akcyjnej: praktyczne przykłady ze spółek
- Amortyzacja w spółce giełdowej
- Analiza SWOT: praktyczne przykłady dla inwestora
Podstawy inwestowania
- Jak inwestować w akcje: podstawy
- Jak złożyć zlecenie kupna instrumentu finansowego
- Jak sprawdzić notowania spółki na koncie maklerskim?
- Podstawy makroekonomii w codziennym życiu
- Wartość pieniądza w czasie
- Jak policzyć w prosty sposób Betę na giełdzie?
- Roczna kapitalizacja (stopa zwrotu) z inwestycji: co warto wiedzieć?
- Pobieranie danych z giełdy do excela krok po kroku
- Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i Dzień Inwestora: ciekawostki związane z KSH
- Fundusz Inwestycyjny: co warto o nim wiedzieć?
- Wartość pieniądza w czasie: dyskontowanie i kapitalizacja przepływów pieniężnych
Co warto wiedzieć o Obligacjach
- Jak kupić obligacje Skarbowe: rejestracja, aktywacja, zakup
- Jak kupić obligacje skarbowe na rynku pierwotnym
- Inwestycja w obligacje skarbowe: ryzyka, szanse, wyliczenia
- Bony skarbowe i pieniężne: rynek pieniężny
- Obligacje korporacyjne: co warto wiedzieć?
- Jak inwestować w obligacje skarbowe: podstawy
- Jak inwestować w obligacje: przegląd najważniejszych rzeczy
- Wycena obligacji: obligacje zero-kuponowe/ obligacje kuponowe
- Wycena obligacji: zaawansowane przykłady
Analiza fundamentalna i techniczna
- Analiza techniczna
- Analiza Fundamentalna: cztery kluczowe elementy
- Profesjonalista na giełdzie<— jesteś tutaj
Instrumenty Finansowe
Psychologia w inwestowaniu
Profesjonalista na giełdzie: edukacja kluczem do sukcesu
Często słyszymy, że kończąc studia: teraz to skończyło się. Nie będziemy musieli się w końcu uczyć, tylko będziemy zarabiali grubą forsę i cieszyli się życiem. Teraz tylko będziemy zbierać cenne doświadczenie. A czy tak naprawdę doświadczenie=nauka?
Pamiętam jak na początku swojej drogi z inwestowaniem wszyscy mówili, że musisz zdobyć doświadczenie. Dlatego często pytałem Michała czy nie mógłby mi podpowiedzieć w jaki sposób mam je zdobyć. Przykładowo otrzymywałem takie podpowiedzi:
- znajdź dane makro dla Japonii
- znajdź dane o inflacji
Po długim czasie szperania w internecie w końcu odnalazłem dane na których mi zależało. Tylko znowu przychodziło zderzenie ze ścianą. Pierwsze dane były podane w miesięcznym odstępie czasowym a drugie w rocznym odstępie czasowym. I od razu pojawiało się pytanie:
- Michał co z takimi danymi? (zaprzyjaźnij się z funkcją wyszukaj pionowo)
I znowu odbywało się szperanie po internecie w poszukiwaniu odpowiedzi.
Dlaczego o tym napisałem? Bo osobiście dla mnie wiedza = doświadczeniu. Niektórzy mogą powiedzieć, że mają 10 lat doświadczenia, robiąc ciągle to samo. Gdzie żeby zdobyć takie doświadczenie potrzebujemy popracować przez 1-2 lata nad solidną wiedzą i będziemy osiągali takie same wyniki. Oczywiście nie generalizując, zastanówcie się sami jak to wygląda w większości przypadków.
Możemy zdobywać swoją wiedzę na własną rękę, albo skorzystać ze skrótów w postaci:
- czytania ciekawych blogów pisanych przez pasjonatów
- kursów
- szkoleń
- artykułów
- egzaminów
Osobiście mocno preferuje korzystanie ze skrótów. Bo wiem jak ważny jest dla każdego z nas czas, po prostu mamy ograniczoną liczbę godzin w ciągu dnia i dni w ciągu roku. Zawsze staram się określić wartość merytoryczną danego obszaru wiedzy prezentowanego przez kogoś a potem sprawdzić czy mi się to opłaca. Następnie pojawia się decyzja czarno na białym: większe zyski niż koszty to warto sprawdzić stan swoich finansów osobistych i „kupić” czyjąś wiedzę/doświadczenie.
Profesjonalista na giełdzie: podsumowanie
Nie wszystkie rzeczy w internecie są płatne, dlatego możemy korzystać z darmowych artykułów. Dzisiaj pojawił się nowy numer Equity Magazine, w którym wspólnie z Michałem przygotowaliśmy dwa artykuł o tym: „Jak powinna wyglądać droga od podstaw do bycia profesjonalnym inwestorem”:
Najnowszy numer świątecznego Equity Magazine 37
Nasze artykuły zaczynają się od strony 38, serdecznie zapraszamy do lektury.
Dajcie znać w komentarzu jak według Was powinna wyglądać droga do bycia profesjonalistą. Z pewnością mamy wiele wspólnych przemyśleń.
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS