Jak policzyć w prosty sposób Betę na giełdzie?
23 marca 2017 • By Bartek StempelJak policzyć Betę na giełdzie?
Jak policzyć betę na giełdzie? Podobno jest to bardzo skomplikowany wskaźnik… Wcale tak nie jest! W tym wpisie przedstawię Wam dokładnie czym jest beta, jak możemy policzyć jej wartość w łatwy sposób. I oczywiście załączę Wam plik excel z danymi, który będziecie mogli sobie ściągnąć po zapisaniu się na newsletter.
Na poziomie podstawowym powinniśmy w naszej drodze inwestora zapoznać się z najprostszymi wskaźnikami giełdowymi. Przede wszystkim powinniśmy poznać betę, która posłuży nam w przyszłości do wyceny przy użyciu modelu DCF (discounted cash flow). Dlatego zapraszam Cię do wpisu poniżej.
Jak policzyć Betę na giełdzie?: lista
Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.
Jak zbudować oszczędności na emeryturę
Sprawozdania spółki akcyjnej
- Bilans: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Rachunek zysków i strat: praktyczne spojrzenie na spółkę akcyjną
- CashFlow: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Zestawienie zmian w kapitale własnym: przykłady ze spółek
- Kapitał własny w spółce akcyjnej: praktyczne przykłady ze spółek
- Amortyzacja w spółce giełdowej
- Analiza SWOT: praktyczne przykłady dla inwestora
Podstawy inwestowania
- Jak inwestować w akcje: podstawy
- Jak złożyć zlecenie kupna instrumentu finansowego
- Jak sprawdzić notowania spółki na koncie maklerskim?
- Podstawy makroekonomii w codziennym życiu
- Wartość pieniądza w czasie
- Jak policzyć w prosty sposób Betę na giełdzie?<— jesteś tutaj
- Roczna kapitalizacja (stopa zwrotu) z inwestycji: co warto wiedzieć?
- Pobieranie danych z giełdy do excela krok po kroku
- Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i Dzień Inwestora: ciekawostki związane z KSH
- Fundusz Inwestycyjny: co warto o nim wiedzieć?
- Wartość pieniądza w czasie: dyskontowanie i kapitalizacja przepływów pieniężnych
Co warto wiedzieć o Obligacjach
- Jak kupić obligacje Skarbowe: rejestracja, aktywacja, zakup
- Jak kupić obligacje skarbowe na rynku pierwotnym
- Inwestycja w obligacje skarbowe: ryzyka, szanse, wyliczenia
- Bony skarbowe i pieniężne: rynek pieniężny
- Obligacje korporacyjne: co warto wiedzieć?
- Jak inwestować w obligacje skarbowe: podstawy
- Jak inwestować w obligacje: przegląd najważniejszych rzeczy
- Wycena obligacji: obligacje zero-kuponowe/ obligacje kuponowe
- Wycena obligacji: zaawansowane przykłady
Analiza fundamentalna i techniczna
Instrumenty Finansowe
Psychologia w inwestowaniu
Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.
Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:
- 10 artykułów: „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
- 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
- Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
- Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?„
- Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów): Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce
W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.
Jak policzyć Betę na giełdzie?: definicja
Zgodnie z definicją Wikipedii współczynnik beta możemy określić:
beta jest to: współczynnik statystyczny, ustalający stopień korelacji pomiędzy zwrotem z inwestycji w akcje danej spółki, a hipotetycznej inwestycji w indeks rynku lub z określonego pakietu akcji różnych spółek.
Źródło: Wikipedia
Czytając wszystkie definicje związane ze statystyką włos jeży się na głowie. I po chwili stwierdzamy, że takie rzeczy nie są dla nas i odkładamy naszą wiedzę na bok. Jednak w tym wpisie pokażę Wam jak w bardzo prosty i przyjazny sposób zrozumieć czym jest beta, zaczynajmy.
Betę najprościej wytłumaczyć korzystając z sześciu prostych wykresów. Wszystkie dokładnie omówię poniżej.
Jak policzyć Betę na giełdzie?: wartość Beta równa 1
Spójrzmy na wykres poniżej, na której zaznaczone są dwa słupki przedstawiające spółkę i indeks. Przedstawiony jest schemat jak zachowa się zmiana kurs przy becie równej 1 podczas wzrostów:
Tak jak widać na powyższych dwóch kolumnach w momencie gdy beta wynosi 1: stopa zwrotu spółki i danego indeksu rosną i maleją tak samo. Sprawdźmy jak będą wyglądały wyniki przy spadkach indeksu:
Jeżeli będzie trend spadkowy na rynku i beta dla danej spółki będzie wynosić 1 to możemy spodziewać się takich samych spadków jak na indeksie.
Podsumowując: jeżeli beta wynosi 1 to oba porównane instrumenty zachowują się tak samo (przy wzrostach i spadkach). Tylko tak naprawdę w rzeczywistości bardzo ciężko trafić na idealnie poruszającą się spółkę wraz z indeksem.
Jak policzyć Betę na giełdzie?: wartość Beta powyżej 1
W naszym przykładzie przyjmiemy, że beta będzie wynosić 1,5 pkt. tak dla lepszego zobrazowania sytuacji. Popatrzmy na pierwszy wykres w momencie wzrostów na giełdzie:
W momencie wzrostów na giełdzie o 5% nasza spółka powinna wzrosnąć o 1,5 krotność porównywanego indeksu czyli o 7,5%. Po prostu wynika to z interpretacji bety w wysokości 1,5.
Sytuacja ma się bardzo podobnie w sytuacji gdy nasz indeks spadnie o 5% to kurs naszej spółki powinien spaść o 1,5 krotność indeksu, czyli o 7,5%. W tym przypadku Betę powyżej 1 nazywamy agresywną. Dlatego, że w momencie wzrostu indeksu o 1 możemy spodziewać się wyższych wzrostów na spółce. Tylko sytuacja działa w dwie strony, warto o tym pamiętać!
Podsumowując: jeżeli beta wynosi powyżej 1 to w momencie wzrostu/spadku indeksu o x procent możemy spodziewać się wzrostu/spadku kursu naszej spółki o x procent * beta. Wiem, że definicja jest dosyć zaplątana, po prostu popatrzcie sobie na wykresy i będziecie wiedzieli intuicyjnie jak odczytywać wskaźnik beta.
Jak policzyć Betę na giełdzie?: wartość Beta poniżej 1
W naszym przykładzie przyjmiemy, że beta wynosi 0,5 tak dla lepszego zobrazowania sytuacji. Popatrzmy na pierwszy wykres w momencie wzrostów na giełdzie:
W momencie wzrostów na giełdzie o 5% nasza spółka powinna wzrosnąć o wartość 50% z tego wzrostu, czyli o 2,5%. Proste, prawda?
Sytuacja ma się bardzo podobnie w sytuacji gdy nasz indeks spadnie o 5% to kurs naszej spółki powinien spaść o połowę z tego spadku, czyli 2,5%. W tym przypadku Betę poniżej 1 nazywamy defensywną. Dlatego, że w momencie wzrostu indeksu o 1 możemy spodziewać się niższych wzrostów na spółce. Tylko sytuacja działa w dwie strony, warto o tym pamiętać!
Podsumowując: jeżeli beta wynosi poniżej 1 to w momencie wzrostu/spadku indeksu o x procent możemy spodziewać się wzrostu/spadku kursu naszej spółki o x procent * beta. Czyli dokładnie tak samo jak z betą powyżej, tylko po prostu nasz wzrost/spadek będzie niższy.
Jak policzyć Betę na giełdzie?: wzór
Z uwagi na fakt, że w dzisiejszych czasach praktycznie nikt nie liczy bety ręcznie od najprostszego wzoru. Mamy do tego np. arkusz kalkulacyjny taki jak excel. Przeważnie bety potrzebują inwestorzy lub studenci na zajęcia, dlatego możemy policzyć betę na 3 sposoby:
- Bardzo prosta formuła, zaznaczając kilka obszarów
- Korzystając z prostego wzoru + używając formuł
- Korzystając z dwóch wzorów + używając kilku formuł
Jeżeli jesteś początkującym inwestorem i nie będziesz musiał używać bety na studiach to polecam pozostania przy pierwszej metodzie. Jeżeli jesteś studentem i będziesz musiał używać bety na zajęciach to polecam 2 i 3 sposób. W zależności od tego co będzie wymagał od was wykładowca.
Poniżej przedstawiam dwa proste wzory, a w kolejnym akapicie omówię jak zrobić betę w excelu:
Opracowanie własne na podstawie: Wikipedia
i dodatkowo wzór na kowariancję:
Opracowanie własne na podstawie: Wikipedia
Zaznaczam, że jeżeli nie musisz mieć takich rzeczy na studiach to możesz pominąć część związana ze wzorami.
Jak policzyć Betę na giełdzie?: excel
W pliku excel znajdziecie 2 przykłady dla rocznych stóp zwrotu, wziąłem pod uwagę interwał dzienny i okres roczny dla spółek i indeksu:
- indeksu WIG i spółki PKOBP
Tak wyglądają wyniki 3 sposobów na pozyskanie bety
Jak widać beta jest określana jako agresywna. Jeżeli indeks wzrośnie/spadnie o 1% to kurs naszej spółki wzrośnie/spadnie o 1,53%
- indeksu WIG i spółki Monnari
Tak wyglądają wyniki 3 sposobów na pozyskanie bety
Jak widać beta jest określana jako defensywna. Jeżeli indeks wzrośnie/spadnie o 1% to kurs naszej spółki wzrośnie/spadnie o 0,63%
Jak pobierzecie sobie plik excela to z łatwością zrozumiecie jak beta została policzona. Wystarczy prześledzić wartości wpisane w funkcję i będziecie mieli jasny obraz.
Jak policzyć Betę na giełdzie?: podsumowanie
Wskaźnik beta nie musi być wcale trudny do policzenia. W szczególności, że posiadamy bardzo wiele kalkulatorów finansowych umożliwiających nam takie operacje. W dzisiejszym wpisie chciałem Wam pokazać, że praktycznie każdy może to zrobić. A co najważniejsze zrozumieć w jaki sposób odczytywać informacje, które wskaźnik nam wskazuje. Jeżeli miałeś problemy ze zrozumieniem lub chciałbyś dopytać się o jakieś szczegóły to pisz w komentarzach.
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Proszę o link do przykładowego excela z formułami do wyliczenia bety. Dziękuję.
Do jakich spółek Wojciech?